Nu ook het koninklijk besluit betreffende den bouw van scholen door Z. M. geteekend is, behoeft aan de geleidelijke invoering der nieuwe schoolwet niets meer in den weg te staan. Zooals men weet, worden bij het bedoelde kon. besluit ook de eiscben voor de lokalen der bijzondere scholen vastgesteld, maar, naar wij vernemen, zegt het Vad., zullen die eiscben - in afwijking vau het officiëele rapport - zoo miniem zijn dat de kerkelijke partijen zich althans in dit opzicht van klagen zullen moeten onthouden. Ook de eischen voor de openbare scholen zullen zeer gematigd zijn. Dat in tal van gemeenten de organisatie van het onderwijs overeenkomstig de nieuwe wet tot groote verandering aanleiding zal geven, blijkt meer en meer. Niet het minst zullen de hoofdonder wijzers in Noord-Brabant zich verheugen, want velen van hen moeten zich tot heden met een zeer gering salaris behelpen. Uit een opgave blijkt dat van de 315 hoofdonderwijzers aan openbare scholen in die provincie er nog zes zijn, die een jaar- lijksche bezoldiging genieten van f 200 tot ƒ400, 24 van f 400 tot ƒ500 en 58 van f 500 tot f 600. De vrees van velen, dat er zeer weinig gemeen tebesturen zouden zijn, die reeds met 1 November - den termijn dat ook de rijkstoelage van 30 pCt. begint - verbetering zouden willen aanbrengen, schijnt niet verwezenlijkt te zullen worden. Uit tal van plaatsen ontving bovengenoemd blad ten minste reeds berichten van voorgenomen plannen om de rijksgelden oogenblikkelijk zoo goed moge lijk in het belang van het onderwijs te besteden. Yoor wiskunde werden Zaterdag geëxami neerd en afgewezen 2 candidaten; voor de Fran- sche taal 8 candidaten, 5 afgewezen en 3 toegelaten; voor de hulponderwijzersakte 14 candidaten, waar van er 10 werden afgewezen en 4 toegelaten. Door wijlen mej. M. F. P. Holtzapflël is aan het Evang.-Luth. Weeshuis te Haarlem gele gateerd eene som van f 1000. Gelijk men weet, wordt sinds eenigen tijd aan de Amsterdamsche universiteit door mr. L. Zegers Veeckens, als privaat-docent, een college in het notariaat en fiscaal recht gegeven. Aan vankelijk mag dit college, eenig in ons land, zich in goede uitkomsten verheugen, zooals bleek bij het jongste notariëel-examen. Het hoofdbestuur der Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatscbappij heeft f 300 voor de nagelaten betrekkingen van Ph. Yeen te Tessel beschikbaar gesteld. Het stoomschip „Gelderland" vertrok Zater dag van Batavia naar Botterdamde „W. A. Scholten" is Vrijdag-ochtend te Nieuw-York aan gekomen de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Zaterdag Kaap Carboeira. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuwe. Hedenmorgen te kwart voor elven is zekere C. v. d. B., spoelingvaarder, met zijn schuit in het Galgenwater zijnde, daarvan onder het boomen uitgegleden, te water geraakt en onmiddellijk in de diepte verdwenen. Na verloop van een kwartier opgehaald, gaf hij geene teekenen van leven meer. De daarbij tegenwoordig zijnde geneeskundige, hoewel alle moeite in het werk gesteld hebbende om de levensgeesten weder op te wekken, moest dan ook ten slotte den dood constateeren. Gisternamiddag omstreeks vier uren is vrouw V. op de IJzergracht, nadat zij nog even te voren in haar winkeltje hielp, plotseling dood gebleven. Het voorval, dat wij onlangs mede deelden, van den boer die ongelukkig een levende wesp in het keelgat kreeg en aan de gevolgen daarvan overleed, heeft zich hier ter stede herhaald, gelukkig evenwel slechts met een kat. De kat hapte in hare onnoozelheid een wesp op, die haar wat dicht langs de ooren gonsde, doch werd door haar prooi inwendig zoo hevig gestoken dat zij onder het uitstooten van een klagend gemiauw binnen enkele minuten overleed. Men ziet dus weder hieruit hoe gevaarlijk een wespensteek kan zijn. In de vorige week zijn te Katwijk weder 15 schuiten aangekomen, gezamenlijk mede brengende 2002 kantjes pekel- en 474,800 stuks steurharing, waarvoor werd besteed f 9.50 a 7 per 1000. Wegens een ongekend ruimen aanvoer staan de marktprijzen van pekelharing thans zeer gedrukt en ten gevolge der warme weersgesteldheid is de verzending onbeduidend. Door schuiten van Zandvoort en Egmond werd versche visch aan gebracht. Zooals men weet, ligt er in het na burige Oudshoorn volstrekt geen garnizoen. Toch werd er de tijding van de geboorte der Prinses door geschut aan de ingezetenen bekend gemaakt. Door tusschenkomst van een geacht ingezetene nl. werden er twee vuurmonden op het kerkplein opgesteld en daaruit door den gemeente-veldwachter 51 saluutschoten gelost. In het Noordzee-kanaal, tusschen de spoor- en de Velzerbrug, heeft een treurig onge luk plaats gehad. Dicht bij de plek, waar een bag germolen lag te werken, is namelijk een knaap van omstreeks elf jaar, bezig met baden, in de diepte verdwenen en eenigen tijd later, waarschijn lijk door de zuiging van het baggeren, met de emmers van den molen geheel verminkt opgehaald. De verhalen omtrent Pincoffs, welke dezer dagen in de bladen voorkwamen, worden door de Amersfoortsche Courant onwaar genoemd. Het onderstaande is volgens haar juist: „Een groothandel in tabak en sigaren, zooals de Amst. Crt. vermeldt, wordt niet door Pincoffs gedreven. Hij verkoopt geen tabak, maar wel op monsters kisten sigaren, van f 120 tot f 200 per mille, en doet niets voor eigen rekening, eenvoudig de door hem verkregen orders uitvoerende. Een siga renwinkel, in het Rott. Nieuwsblad vermeld, heeft hij niet. Zijne vrouw en kinderen waren naar de bergen, omdat daar herstel te verkrijgen was voor zijn jongsten zoon, die ernstig ongesteld was. Hij nam toen een kamertje in een dorp aan zee in de buurt van Nieuw-York, ging iederen dag heen en weder per stoomboot en was ijverig in Nieuw- York werkzaam met zijne monsters, bij eene hitte van 90° a 96° Fahrenheit in de schaduw. Hij was passagier aan boord van de stoomboot „Serhawa- naka", toen deze gedurende een zwaren mist met de „Stonington" in aanvaring kwam en in brand geraakte. Dit had plaats in Hellgate, een vreeselijk diqp en woest water, dicht bij Nieuw-York, en 65 personen zijn toen verbrand en verdronken. Gedu- rend* een kwartier waren hij en de andere passa giers zoogoed als zeker te moeten sterven. De vlammen werden steeds woedender en kwamen reeds zijn achterhoofd branden, toen hij van boven van het enorm hooge schip den sprong deed. Een derde stoomboot, gelukkig in de nabijheid, redde vele der in het water gesprongen passagiers, waar voor het brandende schip licht genoeg gaf, en Pincoffs behoorde onder de geredden, maar ver zwikte kuit en enkel. Gedurende langen tijd was nij daarmede en met het gebrande achterhoofd invalide, doch in het begin van Augustus geheel hersteld." Te Bordeaux heeft in een stoomhout- zagerij een vreeselijke brand gewoed; de schade wordt op 340,000 fr. geschat. KOLONIËN. BATAVIA, 30 Juli. Door den gonverneur-generaal ran Ned.-Indiö lijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. B e n o e m dBij het binnen!, bestnnr op Java en Madura, tot contr. 1ste kl. B. Scholten Dzn.tot contr. 2de kl. W. R. Adema en C. A. C. Romswinckeltot adsp.-contr. P. L. Ten Cate; tut contr. 2de kl. W. R. baron Van Höevell en jhr. J. G. Serièretot adsp.-contr. E. E. Klerks en G. E. A. F. Rndolph; tot secr. der res. Menado J. D. Brugmantot aud. mil. te Willem I (Samarang) mr. F. C. H. Lorch. Ontslagen: Eerv.alsadv. en proc. hij den raad van just, te Samarang mr. F. C. H. Lorch; eerv. uit 's lands dienst, de 2de comm. op het res.-kantoor te Batavia F. H. J. Wessels. Tfldcljjk belast: Met de waar neming der betrekking van contr. 2de kl., dc asp.-contr. L. A. Arendsvan adsp -contrB. Erkelens, H. E. Hesselaar, F. M. Van Hasselt en C. L. Thieme. Bevorderd: Tot lsten klerk ter alg. secret, de klerk op dat bureau W. E. F. Meyer. Departement van Oorlog. Bevorderd: Tot milit. apoth. 2de kl. P. Van Leersumtot majoor K. M. A. Botter; bij de artillerie: tot lsten luit. G. G. Suermondt; tot 2den luit. L. J. Vau Deun en C. A. Osters; tot magazijnm. 3de kl. (2de luit.) A. Mul. Benoemd: Tot 2den luit. de serg. der inf. J. C. F. Van Wagtendonk, J. A. Blorn, W. L. A. G. Sol, P. J. Broekhoff, J. Bakker, G. A. Piatt, A. M. J. P. Van Berkel, A. De Leur, A. C. A. Broekhoff, E. 11. A. Reuter, F. J. Bar telemij, A. F. Roque, F. W. G. L. Steup, B. J. Eekhout, J. A, baron Van Heerdt, de serg. der art. C. J. A. Stntkowski, de serg. der inf. C. De Chauvigny De Blot, W. C. C. Luske, A. Vermaat, H. O. W. L. Kramer, G. W. Doerrleben, B. J. Tjassens Keizer cn E. G. H. Krnysboom, zoomede de adj. onderoff, dd. off. der inf. K. C. W. Le Clercq. Overgeplaatst: De onder-intend. 2de kl. S. Van Vuurcn, van Atjeh naar Am- boina; de 1ste luit.-kwartierm. W. D. J. Bezemer, van Atjeh naar Batavia; de 2de luit.-kwartierm. W. J. Zwager, van Atjeh naar Palembang; de 1ste luit.-kwartierm. J. De Visser, van Palemhang naar Atjeh. Departement van Marine. Ontslagen: Uit 's lands dienst, de gew. comm. bij het havendep. te Socrabaia, tevens belast met de ontv. en het beheer der haven- en ankerage-gelden, J. G. Krak. Overgeplaatst: Van Zr. Ms. wachtschip te Soerabaia op Zr. Ms. wachtschip te Batavia de 1ste luit. der mariniers L. H. J. L. Vogelvanger. BUIT jENLAND. Groot-Britamilë. De heer Gladstone is te Londen teruggekeerd. Het Hoogerhuis heeft de jachtwet, zooals zij door het Lagerhuis was geamendeerd, aange nomen. Op eene rede van een der lords, die de jongste redevoering van den heer Forster ter sprake bracht, verklaarde lord Granville dat hij een brief met den heer Forster had gewisseld en dat deze verklaard heeft gezegd te hebben dat eene herhaling der jongste handelingen van het Hoogerhuis velen in het Huis en daarbuiten er toe brengen zal om te overwegen of eene veran dering van de constitutie van het Hoogerhuis niet raadzaam en zelfs noodzakelijk zou zijn. Lord Granville voegde er bij dat de heer Forster ver klaard heeft slechts zijn persoonlijk gevoelen te hebben uitgedrukt. In het Lagerhuis werd de heer Gladstone bij zijn verschijnen met de meeste warmte be groet. Eene rede van den heer Lawson beant woordende, zeide hij de discretie en correctheid der jongste verklaringen van lord Hartington over de Oostersche quaestie te apprecieeren. Met het oog op het delicate van het onderwerp en het groote gewicht, dat aan die ministeriëele verkla ringen over de abstracte vragen gehecht wordt, meende hij er zijn antwoord te moeten bijvoegen. Voorzeker - zeide bij - onderstelt de heer Lawson bij mij geen geneigdheid om te handelen in strijd met de inzichten van het parlement en van het land. De „Evening Standard" meldt uit Kurrachee dat in de aldaar ontvangen officiëele berichten de nederlaag van Ajoeb-khan wordt bevestigd, terwql tevens wordt gemeld, dat generaal Roberts 10,000 man heeft gevangengenomen. In het Lagerhuis heeft de vice-minisier Dilke, op eene interpellatie van den heer Cowen antwoor dende, diens bewering tegengesproken dat Engeland zou hebben voorgesteld de Dardanelleu te forceeren en Konstantiaopel te bombardeeren. In den verderen loop der discussie wees hij op het moeielijke van zulke discussiën. De regeering zal de overeenstem ming tusschen de Europeesche mogendheden, als bet beste middel om groote internationale quaesties tot oplossing te brengen, zoolang handhaven als zij op onbaatzuchtige beginselen is gebaseerd. Toegevende dat de politiek die de onafhankelijk heid beoogt van het Turksche rijk gehandhaafd moet worden, is het streven der regeering her vormingen te verkrijgen in hat bestuur der pro vinciën. Wanneer de Porte weigert deze hervor mingen volledig en behoorlijk in te voeren, dan moeten de onafhankelijkheid en de integriteit van het Turksche rijk voor zich zeiven zorgen. Het Huis mag zich verzekerd houden dat de regeering met voorzichtigheid en beleid zal handelen, zoolang zij in overeenstemming met de andere mogend heden handelen kan om van Turkije de naleving der aangegane verplichtingen de verkrijgen. De financiëele bill is bij derde lezing aan genomen. Morgen, Dinsdag, wordt het Parlement gesloten. Rusland. Uit Philippopoli wordt aan de „Daily News" bericht dat de Russen forten bouwen op de Balkan bergpassen en dat transportschepen uit Odessa beladen met krijgsvoorraad komen, dien zij in het geheim aan de Oost-Rumelische kust moeten aan wal brengen. Er is sprake van het aanleggen van een spoor weg van Shipka naar Jenizagra. Zwitserland. In een tweede schrijven aan het „Inter nationale Vrede- en Vrijheidsbond" bevestigt de heer Von Buhler het recht van Duitschland op Elzas-Lotharingen. Hij geeft voorts den wensch te kennen naar ontwapening en tien of vijftien jaren vrede, gedurende welke de volken hunne financiën en hunne legers zouden kunnen hervormen, en verklaart te weten dat de president Grévy gunstig is gestemd voor eene unie der volken. In het

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2