N°. 6304. Maandag S September. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Geen gedwongen philanthropic. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1A0. Afzonderlijke Nommers;OJRfc PRIJS DER ADVERTENTIES: Van l*-6 regels 1.05. 'Iedere regel meer—.'....-. 0.17J. GrootereiieUers naar plaatsruimte.' STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS Tan LEIDEN deen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne ver gadering van den 26sten Augustus 1S80, is vastgesteld de volgende VERORDENING houdende wijziging der Verordening van den 9den Januari 1868 (Gemeenteblad n®. 3), gewijzigd lij de Verordening van den Hden Februari 1878 (Gemeenteblad n°. 8), houdende aanwijzing der plaatsen, dagen en uren voor de verschillende markten binnen de gemeente Leiden. De BAAD der gemeente Leiden, Gezien art. 135 der Wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n°. 85); Heeft besloten: Met wijziging in zooverre van de Verordening van den 9den Januari 1868 Gemeenteblad n®. 1), gewijzigd bij de Verordening van den léden Februari 1878 Gemeenteblad n® 8), de plaatsen, dagen en uren voor de verschillende markten binnen deze ge meente te bepalen, als volgt: Dagelijks den gamchen dag, enz. voor de verkaopers van turf, hout en steenkolen aan de Tnrf- markt, de Haven, de Onde Vest van den Konden Hoek tot aan de Mare, en aan beide zijden van de Scbelnwbrug aan den Onden Rijn, voor één schip aan elke zijde; des Dinsdags, enz. Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden, in zijne openbare vergadering van den 26sten Augustus 1880. De Burgemeester, DE KANTER. De Secretaris, E. KIST. En is hiervan afkondiging geschied waar bet behoort, den éden September 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTEF, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het GemeentebestnHr van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis dat door hem aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 8den September jl. invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht over het 1ste kwartaal dienst 1880/81, zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden vset te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 4 September 1880. DE KANTER. In een plattelandsgemeente het feit dat Wij meedeelen is historisch werd de genees heer, tevens met de zoogenaamde armenpraktijk belast, door het hoofd der gemeente geïnterpel leerd, omdat hij aan een der ingezetenen zijn hulp als medicus zou hebben geweigerd. De daadzaak werd door den arts niet ontkend, doch tevens verklaard dat bedoelde inwoner niet tot de arm lastigen behoorde, in welk geval hij, dokter, aan hem, zooals zijn plicht hem als gemeente-geneesheer voorschreef, onmiddellijk zijne zorgen zou hebben gewijd. Armlastig te zijn scheen bedoelde persoon een te groote schande te achten, doch daarentegen het zich niet tot oneer te rekenen, de hem reeds jaren achtereen door den geneesheer verleende en uiterst matig berekende diensten nimmer te betalen. De rubriek van lieden, die er een zoo eigen aardig soort van eergevoel op nahouden, vervolgde de dokter, is in deze, gelijk in vele andere ge meenten, vrij groot en zou nog een aanzienlijke uitbreiding ondergaan, indien een medicus genood zaakt kou worden dezulken gratis bij te staan. Men zou dan bekomen welgestelden en armlasti gen, van welke beide rubrieken de geneesheer geldelijke erkenning zijner diensten zou erlangen, en een uitgebreide tusschenklasse, die aanspraak zou kunnen maken op geneeskundige hulp, zonder ooit aan eenige remunerate te denken. En inderdaad, zoo is de toestand. Nu klinkt het zeer fraai een beroep te doen op 'sgenees- heers philanthropic, maar nog daargelaten dat zulk een overigens loffelijk gevoel zich niet laat voorschrijven, zijn degenen, die daar het meest den mond vol van hebben, juist niet altijd het meest bereid om in dat opzicht een goed voor beeld te geven. De eigenaardige stelling, waarin de geneesheer zich door zijn hoogst nuttigen werk kring ziet geplaatst, maakt hem schier tot den eenigen man, van wien de maatschappij de be oefening van een onnoembaar groote dosis mensch- lievendheid verlangt. Vergetende dat zoovelen hunner in stilte tal van weldaden bewijzen door met bewustheid onver golden diensten te verleenen, roept men ach en wee, indien een enkele medicus in een bijzonder geval van meening is dien zoo dikwijls op zijn ge voel van philanthropic getrokken wissel niet te moeten honoreeren. Onze lezers zullen reeds hebben begrepen dat wij die woorden nederschreven naar aanleiding van hetgeen dezer dagen werd gemeld uit een der ge meenten van ons vaderland, waar een geneesheer zijn hnlp zou hebben geweigerd aan een ernstigen zieke, omdat deze hem nog een kleine som gelds schuldig was, en wel met het treurig gevolg dat de lijder na verloop van korten tijd zonder ge neeskundigen bijstand bezweek. Dat bericht werd terstond door de dagbladpers verbreid in termen, waarin een zekere verontwaaiS diging doorstraalde. Wellicht had men beter ge daan zich in deze niet zijdelings partij te stellen, althans voor zoover men onbekend was met de omstandigheden, waaronder het voorgevallene plaats had. Wij willen ons dan ook vóór noch tegen partij stellen, als onbevoegd om in deze te oor- deelen, maar liever een middel aan de hand geven, waardoor dergelijke, altijd schokkende feiten kunnen worden voorkomen. Eu dat middel is eenvoudig genoeg. Men volge in alle plattelandsgemeenten het voorbeeld der grootere steden en richte fondsen op, waarvan de leden tegen een geringe bijdrage aanspraak erlangen op genees- en heelkundige hulp. Dat zal op menige kleine plaats wel met bezwaren gepaard gaan, omdat het aantal deel nemers betrekkelijk gering zal zijn en dus de las ten zeer zwaar op hunne schouders zullen drukken, of wel de baten voor den geneesheer uiterst gering zullen zijnmaar wat den laatste betreft, staat daar tegenover, dat hij dan althans nimmer zijn diensten zal behoeven te verleenen zonder eenige de minste vergoeding en dat hij dan niet langer het slachtoffer behoeft te zijn van de door anderen vrij goedkoop ingeroepen philanthropie. De lasten der deelnemers van den anderen kant zal men kunnen verlichten, door voor de welgestelde pbilanthropen de gelegenheid te openen om als eereleden het fonds door vrijwillige bij dragen te steunen. Zoo zullen ook in plattelandsgemeenten geen onvergoede diensten behoeven bewezen te worden door den geneesheer, die zich zijne kundigheden slechts ten koste van dure en langdurige studiën verwierf, die zoo menigmaal zelfs zijn nachtrust aan zijn plicht moet ten beste geven en op den koop toe nog mag offeren aan de onbillijke patentwet. LEIDEN, 41 September. Met kracht heeft men de werkzaamheden aangevangen voor het leggen van den stoomtram van Leiden naar Haarlem. Aan het spoorwegsta tion alhier arriveeren tal van waggons, beladen met rails en ijzeren dwarsliggers, welke reeds bij menigte langs den straatweg een voorloopige plaats hebben gevonden. Nabij de kom der gemeente Oegstgeest zijn reeds verscheidene hoornen gerooid en is het gedeelte zichtbaar en ontruimd waar de tramweg moet komen. De aanbesteding van het maken van een hoofdgebouw voor kantoren, ry- tuig- en locomotief-remise, 20 arbeiderswoningen en bijhoorende werken is thans gegund aan den heer H. Wienhoven te Schiedam. Ds. C. P. N. Pikaar, predikant te Har- melen, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar de Ned.-Herv. gemeente alhier bedankt. Gedurende de afgeloopen maand zijn in de Volkskeuken alhier afgeleverd 1753/a portiè'n, als: 1415 warme spijs, 302 vleesch en 36'/, spek. Met leedwezen moeten wij hierbij constateeren dat de cijfers een sterke neiging tot achteruitgang aantoonen. Wij zouden het zeer jammer vinden, wanneer deze werkelijk nuttige inrichting door ge brek aan deelneming zou verkwijnen, om eindelijk geheel te sterven. Mocht ze niet méér steun vinden dan tot nog toe het geval is, dan staat dit echter maar al te zeer te vreezen. We hopen daarom van harte dat ieder die overtuigd is hoezeer het volks belang door dergelijke ondernemingen gebaat wordt, haren bloei zal trachten te bevorderen en de ijverige commissarissen daardoor met meer voldoening zich aan hunne taak zullen kunnen blijven wyden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5071 volwas sen personen en van 710 kinderen. Naar men verneemt, zal de heer P. P. Meyer eerlang zijn dienstwerk als pastoor der Roomsch Katholieke gemeente Noordwijk nederleggen om zijne overige levensdagen in rust door te brengen. Op zeer eigenaardige wijze vierde gisteren de heer A. H. Verster van „Wulverhorst", oud-in specteur der houtvesterijen, te Noordwijk, zijn 84sten verjaardag. Als echte zoon van Nimrod trad de geachte jubilaris, vergezeld van zijn jager en als met jongelingsvuur bezield, het jachtveld in en had het genoegen één stuk wild te ver schalken. Wij gelooven, zoo schrijft men ons, de tolk te zijn van geheel de gemeente, wanneer we den geachten ouden heer toewenschen dat htj nog vele jaren moge gespaard blijven voor het lood van dien jager die zéér zeker toch eens ook hem zal treffen. Onder het zestal predikanten, voorgedragen voor de benoeming tot predikant bij de Evang. Luthersche gemeente te Leeuwarden, komt voor ds. P. Groote te Bodegraven, en bij de Hervormde gemeente te Brielle, twaalftal, ds. J. A. Prins te Nieuwveen. Het ochtend-bulletin van heden luidt: „De toestand van H. M. de Koningin is bijzonder gunstig. De jonggeboren Prinses is voorspoedig." Aan een particulier schrijven uit Indië, ons welwillend ter beschikking gesteld, ontleenen we het volgende: Oyer 't algemeen is het hier op Java een aller treurigste toestand. De veepest, die heel West-Java op eene vreeselijke manier teistert, kost schatten geld, terwijl de zaak op eene allerbespottelijkste wijze wordt aangevat. Als men uit de residentie Preanger naar eene naburige residentie gaan wil, dan staat er op de grens dier residentie een kerel met een petroleumblik gevuld met carboolznur, die u beleefd verzoekt den rechtervoet te willen uitsteken. Hij smeert dan den binnenkant van den schoen met een beetje carboolznur, en men is ontsmetde linkerschoen mag niet gebruikt worden.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1