halen van den wagen uit zijn benarden toestand was verlost, bleek het zoodanig gekneusd en gewond te zijn dat politie en omstanders er zich tegen ver zetten, toen de koetsier het bloedende paard, alsof er niets gebeurd was, wederom voor den wagen wilde spannen. Het 6-jarige zoontje van R. De J. dat gistermiddag in de buurt van zijne woning aan de Kaiserstraat met andere kinderen speelde, werd eensklaps door den hond van den heer H., die in dezelfde straat woont, omverge worpen en gebeten. Het beest is door de politie in beslag genomen en zal door den rijks-veearts onderzocht worden. Heden is door de politie alhier aangehouden en naar de gevangenis te 's-Hage overgebracht een manspersoon, genaamd B. R., die zich in de gemeente Oegstgeest aan oplichterij had schuldig gemaakt. Aan de Haar lemmerstraat, hoek Janvosscnsteeg, werd heden middag omstreeks 1 uur een vrouw door het wiel eener vigilante over den voet gereden. De oorzaak van het ongeluk was dat de vtouw niet spoedig genoeg op zijde kon gaan toen het rijtuig door aanraking met de rails van den tramweg, eens klaps zijwaarts uitgleed. Heden werd te 's-Hage de dienst op hêt tramwaylijntje Lange PootenRijnspoor ge opend. Alle 10 minuten zullen van de eindpunten wagens vertrekken. De prijs per rit is 5 cent. Een vijftal steenhouwers kozen gis- teravond de Wagenstraat te 's-Hage uit om een twist al vechtende uit te maken. Toen de politie kwam, sprongen er twee in het water. Een werd met een haak op het droge gehaald en medege nomen, de ander kroop op een schuit en wist met de anderen te ontkomen. Bij het ophijschen van een grooten, zwaren steen voor den voorgevel van het Teylers- Museum aan het Spaarne te Haarlem, is de ijzeren schaar, welke om den steen bevestigd was, ge broken en de steen van een tamelijke hoogte te recht gekomen op het linkerbeen van den steen houwersknecht Van den Ende, dat. daardoor ge deeltelijk werd verpletterd, zoodat hij onmiddellijk naar het gasthuis moest vervoerd worden. Gisterochtend omstreeks halfacht is op de Keizersgracht bij de Heerenstraat te Amster dam een werkman uit de tweede verdieping op straat gevallen en deerlijk gewond èn met gebroken been naar het gasthuis gebracht. Uit Maassluis meldt men: In de vo rige week werd door een inwoner dezer gemeente, per stoomboot op reis van Rotterdam naar hier, verloren eene portefeuille, inhoudende f 1645 aan bankpapier. Gisteren werd de portefeuille door een arbeidersjongen te Rozenburg aan den Maas kant in een gors gevonden, en hij bracht ze dadelijk bij zijne moeder, die het gevoudene bij den burgemeester bracht. Tot niet geriuge blijd schap van den eigenaar was van het geldswaardig papier niets verloren gegaan; hij gaf de eerlijke vrouw een bankbiljet van f 60. In de gevangenis te Gaillon, depar tement Eure, waar 500 a 600 gevangenen ge huisvest waren, is Zondag-ochtend brand ontstaan. De vlammen grepen spoedig om zich heen. Alarm werd er geslagen te negen en eerst te elf uren was men den brand meester. Van het gebouw is weinig meer overgebleven dan de muren. Op het oogenblik dat de vlammen het gebouw aantastten, waren de gevangenen deels op de binnenplaats, •deels in de kapel. Vandaar dat zij allen gered ziju zonder veel moeite. Slechts drie hunner zijn naar de infirmerie gebracht. Een dezer had eenige druppels gesmolten lood op zijn hals gekregen en de beide anderen hadden lichte wonden bekomen. De schade wordt begroot op 500,000 franken. In een particuliere correspondentie uit Blankenberghe wordt nogmaals betoogd dat de jongelieden niet omgekomen zouden zijn, wan neer de mannen, met het toezicht over de baden den belast, op hun post geweest waren. Dat dit niet het geval was, komt niet op hunne rekening, maar op die van den burgemeester, die hen voor andere diensten gebruikte. Integendeel blijkt dat zij onverschrokken nog alles in het werk gesteld hebben wat eenigszius in hun macht was te doen. De verontwaardiging over het gebeurde moet bij de badgasten zeer groot ziju. Op hun verzoek is er Zondag op het badhuis geen concert geweest en zijn 3lle vermakelijkheden geschorst. Het lijk van den oudsten broeder is Maandag aan wal gespoeld. Het groot centraal-hotel, hetwelk te Parijs heden zou worden geopend, zcl een eigen blad uitgeven, hetwelk in het Duitsch, Pransch en Engelsch zal verschijnen. Het groote vuurwerk, zoovele dagen uitgesteld en dat eindelijk Zondag-avond op den Koekelberg te Brussel ontstoken is, heeft de ge spannen verwachting der tallooze toeschouwers deerlijk teleurgesteld. Niet alleen dat het vuur werk, met zooveel bombast geaunonceerd, bitter weinig te beteekenen had, maar bovendien was de plaats zoo slecht gekozen dat allen die op verschil lende punten in de stad hun standplaats genomes hadden, weinig of niets zagen. Groote veront waardiging heerschte onder de toeschouwers, die, toen alles reeds afgestoken was, nog een half uur lang naar den Koekelberg bleven staan turen, in de verbeelding dat er nog heelwat komen moe-t, en eindelijk moesten begrijpen dat het wel degel jk afgeloopen was. Niet ons volk alleen kan moeielijk overweg met de uitheemsche namen van maten en gewichten. Ook de Engelschen vergissen zich wel eens. In het jongste nommer van de „Punch" treedt een Eugelschman een spekslagerswiukel te Parijs binnen en vraagt, een eind worst opnemende, wat dit is. „Saucisson de Lyou," antwoordt de winkel juffrouw. „Kunt u me daarvan een kilometer geven?" „Zeker, mijnheer, maar niet dadelijk." De ex-khedive Ismaïl-pacha, die in Smirna een paleis voor zijn vrouwtjes laat meu- bileereu, heeft haar dezer dagen laten weten dat zij half October in zijn huis verwacht worden. Om haar in staat te stellen in Napels, waar zij op dit oogenblik vertoeven, énkele souvenirs te koopen, zond hij haar 50,000 franken, die zij onderling mogen verdeeleu. Aan boord van het Deenscbe oorlogs schip „Aingolf in een kanon gesprongen. Twee man ziju daarbij gedood en twaalf gekwetst. BUITENLAND. EVankrijk. Te Blois is met groote plechtigheid een stand beeld onthuld van Denis Papin, als den ontdekker der stoomkracht. Er zijn een aantal toespraken ge houden, o. a. door den heer De Lesseps. Rochefort beeft te Parijs het woord gevoerd in eene meeting, belegd ten voordeele van de ge- amnestiëerden Trinquet en Louise. Michel werden tot eere-voorzitter gekozen en Olivier Pain en Humbert hielden toespraken. Laatstgenoemde zeide o. a. dat wanneer er niets gedaau werd om het lot der armen te verbeteren, de dag zou komen waarop een sociale revolutie zou uitbarsten. Roche fort zeide o. a. dat de Republiek, die hem ver bande, zich van het keizerrijk alleen onderscheidde door nog meer wreedheid in repressieve maatre gelen. Blanqui presideerde, op hetzelfde uur ongeveer, een meeting, belegd om het programma der socialisten te bespreken. Het ging daar vrij rustig toe, veel rustiger dan in eerstgenoemde meeting. Beider resultaat was nihil. Dultaohland. De hoogst vertrouwelijke en vriendschappelijke omgang tusschen keizer Wilhelm en prins Karei van Rumenië en die van de keizerin met prinses Elisabeth trekken te Berlijn zeer de aandacht. De hooge personen zijn voortdurend in elkanders ge zelschap en bezoeken gezamenlijk de voornaamste bijzouderheden der hoofdstad. Het feest voor de voltooiing van den Dom te Keulen zal den 16den October, den geboortedag van wijlen koning Priedrich Wilhelm IY worden gevierd. Keizer Wilhelm zal het persoonlijk bij - wouen. Italië. De verkiezingen voor den gemeenteraad te Na pels hebben tot ongeregeldheden aanleiding gege ven. De voorzitter van den Raad had een openbare meeting georganiseerd, die echter door de proges- sisten werd gestoord. Driehonderd kiezers, die „weg met den prefect" riepen, werden door de politie uiteengejaagd; verscheidene personen werden ge wond. 10 senatoren en afgevaardigden, die getui gen waren van bet standje, telegrafeerden aan Cairoli, beschuldigden den prefect van met de progressisten te heulen en drongen op maatregelen aan tot bescherming van de kiezers. Cairoli zond de gevraagde bevelen, die overal aangeplakt werden. Men zegt dat de minister Desanctis op het ontslag van den prefect Fasciotti zal aandringen. Bij de verkiezingen te Napels behaalde de lijst der verbondene vereenigingen eene groote meerderheid tegenover die der progressisten. Al de ministers waren afwezig, behalve de heer Milon. Men verzekert dat het Italiaansche eskader bevel ontvangen heeft om samen te werken met het Engelsche. Oowtenr.-Hong:. Monarchie. De keizer is naar Olmütz vertrokken, om van daar verder zijne aangekondigde reis naar Galicië en de Bukowina aan te vangen. Z. M. voldoet door dit bezoek aan een lang gekoesterden wensch van de bevolking dier landen. Reeds twaalf jaren geleden, in September 1868, was tot eene Gali- cische reis des keizers besloten, en alles was reeds daarvoor in gereedheid gebracht, toen plotseling het plan werd opgegeven. Dit geschiedde op den zelfden dag, waarop de Galicische Landdag de bekende Poolsche motie aannam, waarbij eene poli tieke afscheidine, eene soort van federatieve ver binding van Galicië met het Rijk, werd verlangd. Deze motie werd niet alleen in strijd geacht met de Constitutie, maar ook met de belangen der Kroon, en het liet zich hooren dat de keizer in die omstandigheden van zijn voorgenomen bezoek afzag. Overal zijn of worden thans toebereidselen gemaakt om den keizer op schitterende wijze te ontvangen. Groot-Britannië. De correspondent van de „Times" te Simla meldt in het Maandagsche telegram uit Indië, dat, boe stellig men ook algemeen in Indië ver zekerd moge hebben dat het terugtrekken der Britsche troepen uit Kaboel door de Afghanen als een bewijs van zwakheid en vrees zou worden aan gemerkt, daarvan tot nu toe in noordelijk Afgha nistan zeer zeker niets gebleken is. In Kaboel neemt men, naar deze berichtgever althans beweert, lang zooveel notitie niet van hetgeen in Kandahar gebeurt als men in Engeland doet. Hadden de Afghanen bovendien bet wegtrekken der troepen aan vrees toegeschreven, dan zouden zij die troepen niet zonder ze lastig te vallen den tocht naar Jellalabad hebben laten doen. De Emir gedraagt zich tot nu toe vriendschappelijk en van onder drukken of beleedigen van die Afghanen, die de zijde der EDgelschen gekozen hadden, is nog geen sprake geweest. Zoo generaal Roberts Ayoeb-khan verslaat, heeft de Emir eene fraaie kans om zijn gezag te handhaven en te bevestigen; maar zoo Ayoeb-khan met zijn leger aan de Engelschen ont snapt, dan zal de Emir met veel moeielijkheden te worstelen hebben. Volgens de jongste berichten schijnt het wel dat Ayoeb-khan terugtrekken wil en bet beleg van Kandahar zoogoed als opgebro- keu heeft. In dat geval is het niet zeer waarschijn lijk dat generaal Roberts hem tot een algemeen gevecht zal kunnen noodzaken. In het Lagerhuis heeft de heer Lawson gisteren aangekondigd dat hij heden eene inter pellatie tot de regeering zou richten over de ge wapende inmenging van Engeland in zaken van eene buitenlandsche mogendheid. Het Hoogerbuis heeft bij derde lezing het wetsontwerp aangenomen betreffende de verplich tingen van patroons tegenover in hunnen dienst gekwetste werklieden. Teleffranuneik BERLIJN, 31 August*». In Bismarcks onder houd met prins Karei van Rumenië is de quaestie van den koningstitel ernstig in overweging genomen. LONDEN, 31 Augustus. Het Lagerhuis heeft bij derde lezing de begrafeniswet aangenomen. De heer Adam, minister van opeubare wer ken, is tot gouverneur van Madras benoemd. PARIJS, 1 September. De Albaneezen hebben gisteren aan den sultan een telegram gezonden, waarin zij hunne vaderlandsliefde te kennen geven en verklaren vast besloten te zijn tot het uiterste te strijden om de ongeschondenheid van het grond gebied te bandhaven. -

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2