Donderdag 2 September. iV. 6301. A°. 1880. Deze Courant Wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommcrs.0.09. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels «it.eiaraiav» 1.05. Iedere regel meer..», .v. .w.v.wr;m.-l 0.17J. Grootere^jletters naer plaatsruimte.' 8TADS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, hoofd van het Gemeentebestnor, doet te weten dat de ingevulde patentbladen voor de wyken VU VÏÏI en IX, dienstjaar 1880/81, bij het College van Zetters in «en der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon Ivan het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, dea namiddags van een tot drie uren, en wel van 31 Angostns tot en met 4 September e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven I aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne I moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 30 Augustus 1880. DE KANTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEI DEN brengen ter kennis, dat ingevolge art. 203, laatste alinea, der wet van 29 Jnni 1851 (Staatsblad n'. 85) de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1881 aan den Raad is aangeboden, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing zal worden nedergelegd en in drnk tegen be taling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Burgemeester eD Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Bnrgemeester. 31 Augustus 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 1 September. Spoedig nadat gisteravond het bericht omtrent de bevalling van de Koningin door de stad ver- spreid was, werd reeds van verschillende gebouwen i de vaderlandsche driekleur uitgestoken. Heden- morgen vroeg was dit bijna allerwegen het geval. Tusscheo zevenen en achten moeten op het schut tersveld de voorgeschreven 51 kanonschoten ge lost zijn. De meesten der ingezetenen, hoewel reeds lang uit hunne nachtrust ontwaakt, zelfs zij die op den Ouden Singel wonen, hebben er niets van kunnen bemerken of hooren. Door kanonge bulder althans is hun dus de heuglijke mare niet verkondigd of herinnerd. Des middags om twaalf uren waren op hetzelfde veld de alhier in garnizoen liggende troepen en twee compagnieën der dd. schutterij opgesteld tot eet houden der parade, welke tot bij éénen duurde en bijgewoond werd door een menigte, zoo talrijk als de omgeving dit toeliet. Ook waren bij den staf aangesloten de vereenigde sectiën der veree- niging het „Metalen Kruis" met de heide banie ren, voor wie de troepen eveneens defileerden. Tijdens de parade brak een leuning der brug aan de Aloëlaan, ten gevolge waarvan een viertal personen te water geraakten, die echter gelukkig werden gered. ïn den morgen reeds hadden de jongens der Kweekschool woor Zeevaart „en corps" een e flinke wandeling om «n door de stad gemaakt. Op „Musis Sacrum" wordt morgenavond door heeren officieren der dd. schutterij een buitenge woon concert aangeboden. Met de uitvoering van gisteravond is thans ook het 42ste jaar der tomerooncerten op waar dige wijze besloten. De tuin was zoodanig door de leden met hunne dames bezet, dat er letterlijk geen stoel of tafeltje meer te krijgen was. Een wonder was dit niet, maar, ook in verband met den heerlijken zomeravond, een gevolg van het kunstgenot dat de voorgaande concerten hadden geschonken, waarmede de kapel der grenadiers op loffelijke wijze toonde dat het minstens nog is wat het vroeger onder Dunkier steeds geweest was. Ditmaal was het programma o. i. met meer dan gewone zorg samengesteld, en vaBdaar dat wij ook nu nog meer dan anders genoten. Het publiek liet zich evenmin onbetuigd, blijkens de herhaalde toejuichingen waarmede de uitvoering van bijna elk aommer werd beantwoord. „Die Türkiache Schaarwache", een muziekstukje dat dan ook wel gesckikt is om den bijval der hoorders te verwerven, moest b. v. op aanhoudend verlangen herhaald worden. Nu ook deze reeks concerten weder tot de ge schiedenis behoort, kan het niet anders of alle inteekenaars zullen den heer Yöllmar met zijn kapel nevens den heer Couvée erkentelijk zijn voor het goede en schoone dat zij onzen stadgenooten hebben aangeboden en inderdaad zullen velen het betreuren dat er nog zooveel wintermaanden zullen moeten voorbijgaan eer men de Haagsche musici hier in den prachtigen tuin weder zal zien optreden. Voor hen vooral kan de mededeeling niet anders dan welkom wezen, dat dit niet zóó lang zal duren, maar dat het voornemen bestaat over veer tien dagen, nl. den 14den September, nogmaals een concert te geven, en wel door het geheele orkest, ten voordeele van het fonds der leden van de koninklijke militaire kapel. Men zal zich herinneren dat het vroeger op Zomerzorg met hetzelfde doel reeds twee uitvoeringen gaf. Nog vóór de pauze kwam er gisteravond de tijding der gelukkige geboorte eener Nederlandsche prinses. Zoo spoedig mogelijk deed het muziekcorps het allen dierbare „Wilhelmus" hooren, dat staande, en met ontblooten hoofde werd aangehoord. Som migen gaven ook door handgeklap van hunne be langstelling blijk. Onder het afsteken van ben- gaalsch vuur in de Leidsche kleuren ten besluite van het laatste der acht zomerconcerten speelde de muziek de beide volksliederen en het „Io Vivat." De generaal-majoor Pfeiffer, commandant der 2de leger-divisie, is gisteravond alhier gearriveerd en afgestapt in het hotel „du Lion d'or." Tijdens de dagen dat hij hier vertoeft, zullen er heden-, morgen- en Vrijdag-avond op de bniten-sociëteit „Amicitia" muziekuitvoeringen plaats hebben. Ter beroeping van een predikant bij de Christ.-Geref. gemeente (Hooigracht) alhier is het volgende alphabetisch gestelde drietal opgemaakt: dd. Duursema, te Arum in Eriesland; Van der Sluis, te Sneek, en Valk, te Delft. De zittingen van de Synode dezes jaars zijn gesloten. Vooraf werd nog aangenomen een voor stel om de onderteekeningsformule in art. 27 van het Reglement op het Examen te vereenvoudigen en er te lezen: „Wij, ondergeschrevenen, tot de openbare Evangeliebediening in de Ned.-Herv. Kerk toegelaten, verklaren bij deze dat wij, getrouw aan de grondbeginselen van die Kerk, zooals deze in hare aangenomen formulieren van eenigheid zijn neergelegd en uit hare historische ontwikke ling blijken, het Evangelie van Jezus Christus van ganscher harte aannemen en oprechtelijk ge- looven; dat wij op de bevordering van gods dienstige kennis en van christelijk geloof eo leven ons met allen ijver zullen toeleggen", en verder gelijk in het tot dusver geldend artikel. Onder scheidene ledeD stemden, om redenen van oppor tuniteit en omdat zij de voorkeur gaven aan de bestaande formule, tegen dit voorstel, dat. aan de consideratiëa der bevoegde kerkelijke vergaderingen alsnog moet worden onderworpen. Ten aanzien van een voorstel van den beer Van den Brandeler, volgens hetwelk „alle kerke lijke uitspraken en besluiten, waarbij de hande lingen, welke na 1 Januari 1879 verricht zijn, als niet overeenkomstig de artt. 88 en 39 Regl. Godsd.-Onderwijs geschied, vernietigd zijn en tot veroordeeling aanleiding gaven", geschorst en buiten werking zouden worden gesteld, werd de volgende motie van den heer Segers aangenomen „De Synode, overwegende dat kerkrechtelijk het voorstel van den heer V»n den Brandeler onaan nemelijk is, verwerpt dit, en hopende dat de betrokken personen, nu zij getracht heeft de aan leiding tot hun verzet in de toekomst weg te nemen, tot de goede orde zullen terngkeeren, gaat over tot de orde van den dag". De heer v. d. B. is met het laatste gedeelte van die motie medegegaan. De „Synodus contracta" in zake van den heer Alewijn Eaure, tegen wien door den kerkeraad van Hemmen bezwaren waren ingebracht wegens zijne toetreding tot de Irvingiaansche of zooge naamde Apostolische Kerk, heeft het vonnis, door het provinciaal kerkbestuur van Gelderland in deze zaak geveld, vernietigd en, recht doende in hooger beroep, verklaard dat de genoemde predi kant naar art. 37 van het regl. op de vacaturen behoort ontslagen te worden uit zijne bediening bij de gemeente te Hemmen. Door den gemeenteraad van Koudekerk a/d. Rijn is tot hulponderwijzeres benoemd mejuffrouw M. P. Weyers. De heer J. A. Van den Broek is definitief benoemd tot lector en privaat-docent aan de gemeente-instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-Indië te Delft, op een jaarwedde van f 2500. De heer J. G. Van Niftrik, stads-ingenieur te Amsterdam, is benoemd tot ridder in de Christus orde van Portugal. Burgemeester en wethouders van Amsterdam stellen den gemeenteraad voor het honorarium van den bnitengewonen hoogleeraar in de oogheelkunde aan de universiteit aldaar, dr. W. M. Gunning, te brengen van f 1525 op f 2525. De heer L. Van Riet, leerling-consul, werk zaam aan liet ministerie van bnitenlandsche zaken, wordt met den rang van vice-consul aan het Nederlandsch consulaat te Hamburg geplaatst. De kapiteins der verschillende regimenten infanterie, die de derde en laatste serie hebben uitgemaakt van detacheering aan de Normaal-Schiet school te 's-Hage, tot het bijwonen vaninfanterievuur op groote afstanden, zijn naar hunne garnizoenen teruggekeerd. Bij de aanbesteding, door de „Haagsche Panorama-Maatschappij" gehouden voor de stich ting van een panorama-gebouw aan den Bezuiden- houtschen weg, was de heer C. Meijers aldaar de minste inschrijver voor 118,497. De hoogste inschrijving was f 145,600, terwijl de raming f 128,500 bedroeg. Naar men verneemt, heeft de heer J. U. Modderman, rijksontvanger te Groningen, zijn eer vol ontslag gevraagd met ingang van 1 Oct. a. s. Het stoomschip „P. Caland" is gisteren van Nieuw-York te Brouwershaven aangekomen. Z. M. heeft den kapt. G. J. Noy, van het 4de reg. inf., op zijne aanvrage, op pensioen ge steld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1300; den milit. apoth. 2de kl. J. G. Moltzer, van het personeel van den geneeskundigen dienBt der landmacht, op zijne aanvrage, op pensioen ge steld en het bedrag van dat pensioen bepaalds op f 900. Gemengd Nlenwa Toen gisteravond na het einde van het concert op „Zomerzorg" een propvolle tram wagen in volle vaart, bij den draai voorbij den wissel, de Blauwpoortsbrug zou oprijden, geraakte het eenige er voor gespannen paard van de beei en kreeg daarbij den zwaren tramwagen over het lithaam. Toen het arme dier door achteruit-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1