N\ 6300. Woensdag 1 September. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. De voor de Koninklijke Familie en den Lande belangrijke en heuglijke gebeurtenis heeft plaats gehad. De Koningin is heden avond om zes uren van een PRINSES beval len. De toestand van H. M. en de jeugdige Oranjetelg is welvarend. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersO.OS. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1V-6 regels-ƒ 1.05. 'Iedere regel meer.- •V.WiTiVe j| 0» 17*. Groote resetters naar plaatsruimte. 8TADS-BERICHTEN. PATENTBLAOEN. De BURGEMEESTER, hoofd van het Gemeentebestuur, doet te weten dat de ingevnlde patentbladen voor de wijken VII VIII en IX, dienstjaar 1880/81, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van een tot drie nren, en wel van 31 Augustus tot en met 4 September e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hnnno moeite mogen eischen tien Cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 30 Augustus 1880. DE KANTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden doen te weten, dat het kohier der plaatselijke directe belas ting TOOr 1880 is goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten bij besluit van den SOsten Augustus jl. en op heden aan den Gemeente-Ontvanger is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den hij de wet bepaalden voet te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, Dï KANTER, Burgemeester. 31 Augustus 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 31 Augustus. Bij de gisteren plaats gehad hebbende aan besteding voor de woningen en bergplaatsen, welke te Hillegom gebouwd zullen worden voor den stoomtram LeidenHaarlem, is het werk, hoewel er een aantal inschrijvers waren, niet gegund ge worden aangezien de minste inschrijving nog onge veer f 10,000 boven de begrooting was. Ook de Hillegomsche brug, welke afzonderlijk was, is om die reden niet gegund. Indien de Maatschappij niet tot een schikking met een der inschrijvers kan komen, dan zal ze waarschijnlijk het werk voor eigen rekening in orde laten maken. De meeste inschrijvers waren boven de f 100,000. De minste inschrijver was de heer A. Wienhoven te Schiedam voor f 84,000 en de hoogste de heer C. Van der Zaal te Lisse voor f 112,333. Hedenavond zal alhier arriveeren de gene- raal-majoor Pfeiffer, commandant der 2de divisie, om een inspectie te houden over de beide alhier in garnizoen liggende bataljons infanterie. Dr. J. J. Neurdenberg, inspecteur der ste delijke gasfabriek alhier, is tot directeur der ge meente-gasfabriek te Breda benoemd. Bij den schietwedstrijd op de Vughter heide is op de vrije en vaste banen op 200 pas in 3 scholen de 1ste prijs, drie couverts, behaald door den heer A. J. Van Citters alhier, met 85 punten. Het examen, uitgeschreven door de Neder- landsche Toonkunstenaars-Vereeniging, om een diploma van bekwaamheid te verkrijgen tot het geven van degelijk muziekonderwijs hetzij de «andidaten als uitvoerenden al of niet een trap van virtuositeit hebben bereikt heeft te Utrecht plaats gehad. Examinatoren waren de heeren Richard Hol, W. E. G. Nicolaï (leden van het bestuur der N. T.-V.), J. G. Mulder uit 's-Gravenhage en Th. L. Van der Wurff uit Utrecht. Twaalf «andidaten hadden zich aangemeld, waarvan acht het diploma verwierven, t. w. (alphabetisch ge steld): mejuffrouwen L. Delgeur uit Rotterdam (piano), Joh. Dusault nit Utrecht (piano en solo zang), H. Goudsmit nit Leiden (piano), E. Van Haften uit Breda (piano)benevens de heeren J. G. Hollenbach nit Arnhem (piano), F. J. Schweins- berg nit Amersfoort (piano, viool en koorzang), P. M. Vsn Velzen uit Leiden (piano) en G. J. De Vries jr. uit Dordrecht (piano met virtuositeit). 1 De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de commissie, belast met het examen van hen, die voldoende i 7 bewijzen wenschen te leveren (van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 Dec. 1878, zal zitting houden op Maandag 20 Sept. en volgende dagen, te Leiden. De 1ste luits. Damme en Moerbeek van het 3de en 4de reg. inf. en de 1ste luit. jhr. Strick Van Linschoten van het 3de reg. huzaren, die van 8 tot 28 Augustus de practische oefeningen bij de mineurs hebben bijgewoond, zijn weder naar 's-Hage vertrokken, ten einde aan de 2de afd. der krijgsschool hunne studiën voort te zetten. Het Spinoza-comité bericht thans dat de plechtige onthulling van het standbeeld plaats zal hebben op Dinsdag 14 September a. s., des na middags te twee uren. r De parade, in Den Haag te honden na de bevalling van de Koningin, zal in verband met het mede parade houden der schutterij, plaats hebben des namiddags te drie uren en niet, zooals gëwoon- lijk, om twaalf uren. De heer M. P. T. Prévinaire, fabrikant en grondeigenaar te Haarlem, heeft, naar men ver neemt, een plan doen ontwerpen tot bebouwing met ruim driehonderd huizen en villa's van het hem toebehoorend weiland, gelegen tusschen den Zijlweg, den Kinderhuissingel en den spoorweg. Het „Ree. Militair" bevat thans het koninklijk I besluit tot intrekking van dat betreffende de J manoeuvres der 4de divisie, en tevens een koninklijk besluit, waarbij de dunr van het kamp bij Milligen j met ééne maand verlengd wordt, op grond dat het, „wegens het heerschen van roodvonk aldaar", ia het belang der algemeene volksgezondheid is, de thans in de legerplaats kampeerende troepen voorloopig daar te doen blijven. In de gisteren te Rotterdam gehouden ver gadering der „Indische Gasmaatschappij" werd de rekening over 1879 goedgekeurd. De afschrijvingen tot een bedrag van f 938,935 werden gedekt door de aanwending van het reserve-fonds en door de winst op de exploitatie, waarna nog een na- deelig saldo van f 46,727 op nieuwe rekening overbleef. Tot commissaris werd in de plaats van den heer J. Van Vollenhoven, die niet herkiesbaar was, de heer G. Van Stolk met groote meerder heid gekozen. De vraag is gerezen of de vergoedingen, die de gemeenten krachtens art. 29 der wet van 13 Augustus 1857 aan het rijk verschuldigd zijn, als bijdrage in het pensioen van onderwijzers, die vóór 1 November a. s. in het genot van pensioen gesteld worden, nog verschuldigd znllen zijn na de invoering der wet van 17 Augustus 1878: De minister van binnenlandsche zaken heeft te kennen gegeven dat die vraag ontkennend moet beantwoord worden. Alleen dat gedeelte der ver goedingen, dat bij het in werking treden der wet van 17 Augustas 1878 nog over eenig aan dat tijdstip voorafgegaan tijdvak verschuldigd zou zijn, blijft na dat tijdstip invorderbaar. Het stoomschip „Celebes", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap Sau-Rocade „Caland", van Nieuw-York naar Rotterdam, pas seerde Zondag-namiddag bij Lezard. Z. M. heeft Abr. Bredius benoemd tot onder-directenr van het Nederl. museum van ge schiedenis en kunst; tot archivaris in Overijsel mr. J. I. Van Doorninck. Gemengd Nleuwa. Een persoon, die gisternamiddag in niet al te nuchteren toestand op een steiger voor een in aanbouw zijnd huis in de Vestestraat werkzaam was, kreeg woordenwisseling met zijne kameraden en viel in het vnur zijner rede van boven neer op de straatsteenen. Hoewel het bloed hem uit een breede wonde aan het hoofd gutste, wilde hij toch weder naar boven klimmen om de discassie voort te zetten; de omstanders verhin derden hem echter in dat voornemen en voerden hem naar zijne woning. Een jongetje, D. K. genaamd, die zich denzelfden middag vermaakte met op eenige balken op de Houtmarkt langs den waterkant te klanteren, viel onder dat spelletje in het water, doch werd gelukkig door een molenaars knecht gered. Om kwart over elven heden morgen is een brigadier der huzaren, op een paard gezeten en zich bevindende bij den in beweging zijnden troep, door het struikelen van zijn vier voeter op een der brnggen aan den Singel van zij* ros gevallen, gelukkig echter zonder zich te bezeeren. Men schrijft uit Oegstgeest: Het schoone zomerweder geeft aan de landbouwers veel werk; de tarweoogst is zeer bevredigend, en was ook de hooimaand hier niet voordeelig, er wordt nn nog hooi gewonnen dat in qualiteit niets te wenschen overlaat. Alleen de bloemkool, welke onder deze gemeente door inmakers uit het na burige Rijnsburg wordt geteeld, wordt door de langdurige droogte te vroeg rijp, zoodat ze los en klein van stuk is. De uienteelt is ongekend slecht. Met het verzenden van bloembollen en crocussen naar het buitenland is men begonnen. De kweekers klagen over schrale opbrengst, doch de prijzen zijn algemeen bevredigend. Eenige personen kregen Zondag-avond twist in het Achterom te 's-Hage. Een trok zijn mes en sneed een ander over den arm en het ge zicht. Den gekwetste werd in een herberg de eerste hulp verleend. De dader wist te ontkomen en is tot heden onbekend gebleven. Het „Vliegend Blad" te Amsterdam heeft in het duinwater een diertje gevonden, dat bleek een bloedzuiger te zijn. Het beestje was eenige centimeters lang. De politie te Dordrecht heeft aange houden twee knapen, oud 13 en 11 jaren. De eerste had zich schuldig gemaakt aan het wegne men van geld uit eene toonbanklade ten nadeele van den winkelier R. in de Voorstraat aldaar, terwijl de tweede verdacht wordt medeplichtig te zijn, door op den uitkijk te staan en voor den eerste den diefstal te hebben vergemakkelijkt. Zondag-namiddag greep door onvoor zichtigheid van het publiek, in den Katharijne- Singel te Utrecht een ongeluk plaats, dat schro melijke gevolgen bad kunnen hebben. Het over- haalschuitje aan het Paardeveld, dat van daar naar de overzijde werd getrokken en waarop ruim 20 a 25 personen hadden plaats genomen en dat dns niet overladen was, is midden in het vaar water gezonken, doordat het publiek, dat gaarne spoedig naar een brand wilde gaan, te zamen vooruit en naar éóne zijde opdrong en, toen het schuitje aan die zijde water schepte, plotseling te gelijk naar de andere zijde overliep. Allen zijn te water geraakt of gesprongen. Die zwemmen

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1