N°. 6298. Maandag 30 Augustus. A". 1880. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Dit Nommer bestaat nit TWEE BLADES. Eerste Blad Deze Gonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommers-.-a 0.09. STADS-BEBICHTEM. PRIJS DER ADVERTENTIES »Vl ."TT*»-»-. Van 16 regel» Iedere regel meer Grootere',letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17J. BURGEMEESTER en WETHOUDERS va.n LEIDEN, Gezien het adres van J. DEVILEE, mannfactnurverver alhier, houdende verzoek tot plaatsiDg van een tioomkeiel in het pand aan de Middelstegracht N°. 65; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bfj dese kennis aan het pnbliek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd iaalsmede dat op Zaterdag den llden September a. s., '9 voormid dags te elf aren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 28 Augustus Ï880. E. EIST, Secretaris. LEIDEN, 28 Augustus. Da faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de hoogeschool alhier maakt bekend dat het admissie-examen zal worden afgenomen op Woens dag den 22sten September a. s. Belanghebbenden ndoeten zich vóór den 12den September met nauw keurige opgave van al hunne voor- en toenamen aanmelden bij den pedel P. J. Oostveen. Onze gemeente zal binnenkort weder met een nieuw en groot gebouw worden verrijkt. De tegen woordige binnen-sociëteit Amicitia, welker inwen dige reeds tot zooveel gedachten wisselingen en plannen heeft aanleiding gegeven, zal eindelijk door een geheel nieuwe worden vervangen, waartoe de woning van wijlen den burgemeester Van den Brandeler op de Breestraat en het daarnaast ge legen kleinere perceel N°. 78 zijn aangekocht. Dat het met deze bouwplannen thans ernst is, blijkt hieruit dat de aanbesteding reeds den 15den September a. s. zal plaats hebben, en dat men mag ver wachten dat het gebouw een sieraad der stad zal zijn, daarvoor is de naam van den architect, den heer W. P. Van der Heyden, genoemzame waarborg. Thans deelt ook de Prov. Nb. en 's-Hert. Crt. mede dat, wat den uitslag van den algemeenen oorpswedstrijd op 300 pas betreft, door de om standigheid dat op een der banen op een niet juisten afstand is geschoten, wijziging gekomen is in de toekenning der prijzen en door de regelings commissie werd besloten den verguld zilveren beker van Z. M. niet uit te reiken, doch een dubbel getal medailles te geven voor de verschillende af standen, waarop is geschoten en wel op den afstand van ongeveer 260 pasden lsten prijs, een zilveren medaille, aan het corps Koninklijke Scherpschutters van Rotterdam, den 2den prijs, een zilveren medaille, aan de Studenten-Vereeniging „Pro Patria" van Leiden en den 3den prijs, een bronzen medaille, aan de dd. Schutterij van Zevenbergen. Het corps Koninklijke Scherpschutters van Rotterdam heeft zijn prijs niet aangenomen. De opvoering van „Ezelsvel" in den Grooten Schouwburg te Rotterdam trekt nog steeds een talrijk publiek. Wij kunnen niet nalaten, zegt het Rott. Nbl., hen die tot nog toe mochten hebben verzuimd deze werkelijk schoone feeërie te gaan zien, op te wekken alsnog van de aangeboden gelegenheid gebruik te maken, die waarschijnlijk niet lang meer zal openstaan, daar zoodra de belangstelling verflauwt, het stuk van het pro gramma wordt afgevoerd. Men zou zich het ver zuimde te laat beklageD. Den Leidenaars wordt blijkens achterstaande advertentie de gele genheid aangeboden Maandag het stuk ook te kunnen zien. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4772 volwas sen personen en van 512 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting „Rhynzigt" zijn gedurende deze week 1086 baden genomen. Men schrijft ons uit WoubruggeGebeurde het vroeger meermalen dat men 25 jaren achter een de betrekking van raadslid bekleedde, in onze dagen komt dit niet zoo dikwijls meer voor; het was dus eergisteren alhier een zeldzaam feest, daar het toen juist een kwart eeuw geleden was, dat de heeren H. Heenk en W. Van Egmond als leden van den gemeenteraad zitting namen, Eene raadsvergadering was nu belegd, waarin de jubilarissen door onzen burgemeester hartelijk werden toegesproken en gelukgewenscht met het voorrecht dat hun ten deel viel, terwijl na afloop der aan de orde zijnde werkzaamheden tot besluit van de herdenking aan dien dag, den jubilarissen een diner werd aangeboden door den burgemeeater, de andere vijf raadsleden en den gemeente-ont vanger; Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad van Veur, in plaats van den heel A. v. G. v. d. Schooren, naar elders vertrokken, verkreeg niemand de volstrekte meerderheid, zoodat er eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren H. Van Rooyen en J. A. Jongerbloed. Omtrent de aanneming door de Synode der Ned.-Herv. Kerk van het reglement op de kerspel vorming wordt nog de volgende bijzonderheid medegedeeld, dat daarbij een amendement werd aangenomen, waarbij eene nieuwe regeling wordt vastgesteld voor de berekening van het getal der stemgerechtigden, op wier wenschen in deze zaak zal moeten worden achtgegeven. Wanneer in eene gemeente met minder dan 500 stemgerechtigden 20, in gemeenten van 500 tot 1000 stemgerech tigden 50, in gemeenten met meer dan 1000 stem gerechtigden 100 stemgerechtigden aanvragen om een kerspel te mogen vormen, wordt deze aanvrage door den kerkeraad binnen drie weken aan de stemming der stemgerechtigden onderworpen. Wan neer dan in eene gemeente met meer dan twee predikanten 2/s der uitgebrachte stemmen zich ten gunste der aanneming verklaren, wordt het verzoek gerekend te zijn toegestaan. In gemeenten met meer dan twee predikanten heeft hetzelfde plaats, indien het voorstel wordt aangenomen door ten minste een zooveelste deel der uitgebrachte stem- men als het aantal predikantsplaatsen in de ge meente bedraagt. Naar het oordeel van de meer derheid was het niet noodig over deze wijziging nog het gevoelen der kerkelijke grondvergaderingen in te winnen, en zal zij dus met het geheele reglement aan de eindstemming van de leden der provinciale kerkbesturen worden onderworpen. De predikant J. Eigeman te Dordrecht, die in de bekende zaak der Dordtsche ouderlingen het gewezen vonnis niet geëerbiedigd en 0. a. gewei gerd had, zonder den bijstand van de geschorste ouderlingen het Avondmaal te bedienen, is door de Algemeene Synode der Ned.-Herv. Kerk voor den tijd van één jaar in zijne bediening geschorst, met verlies van traktement. Ds. Van Hoogen- hnyze, te Dordrecht, eveneens aangeklaagd, doch niet ter zake van zoo groote ongeregeldheden, is voor den tijd van vier weken geschorst. De heeren Van den Brandeler en Cesar Segers, leden der „Synodus contracta" in zake den heer Van Hoogenhuyze, hebben bij afzonderlijke missive aan den voorzitter der „Synodus contracta" verklaard - na de door de Synode genomen be slissingen over art. 38 Reglement Godsdienston derwijs - dat zij aan eenige toepassing van het Reglement Opzicht en Tucht, in zaken met art. 38 nieuw in verband staande, niet meer kunnen deelnemen, en hebben zich dientengevolge aan de werkzaamheden dezer „Synodus contracta" ont trokken. Prins Prederik der Nederlanden heeft aan het Genootschap „Liefdadigheid naar vermogen" te Amsterdam weder eene gift van f 100 gezonden. Prinses Hendrik is gisteravond, vergezeld van baron Taets Van Amerongen, hofmaarschalk, en de hofdames frenle Van Sijpesteyn en barones d'Yvoy, van Baarn naar Potsdam vertrokken. De Standaard geeft dagelijks eene lijst van de opbrengst der collecte voor de scholen met den Bijbel. Hare vijfde lijst slnit met een totaal van f 43,986. De lste lnit. R. G. Moerbeek van het 4de reg. inf., thans gedetacheerd bij het bataljon mineurs en sappeurs te Utrecht, is met ingang van 15 Sept. a. s. benoemd tet adjudant bij voor meld regiment. De heer Willem De Haan, van Rotterdam, is benoemd tot eersten kapelmeester te Darmstadt. Ten einde alle onnoodige ongerustheid van de verschillende familiën der kampeerende troepen te voorkomen, meldt men uit de legerplaats bij Milligen het volgendeDe ziekte bepaalt zich uit sluitend tot het 3de bat. afkomstig uit Groningen, reden waarom dan ook genoemd bat. een afzon derlijk kamp heeft moeten betrekken. Verder heeft zij een zoo zachtaardig mogelijk karakter en van de 17 lijders zijn er nog slechts enkelen, die hun bed moeten houdende overigen zijn bijna hersteld. Nieuwe gevallen doen zich niet meer voor. Door de Russische regeering is wegens be drieglijke bankbreuk de uitlevering gevraagd van J. P. C., koopman te Dorpat (Lijfland). Hij bevindt zich waarschijnlijk in gezelschap van zijne vrouw en hnn kind. Aan de officieren van gezondheid der land macht, voor zoover zij in het bezit zijn van titels, waardoor zij bevoegd zijn tot uitoefening der geneeskundige praktijk in Nederland, dus voor zooverre zij den titel voeren van „arts" of „doctor", is het recht toegekend tot uitoefening der burger- praktijk, wat betreft de genees- en heelkunde en verloskunde bij de vrouwen van militairen. Tevens is hun het dragen van bnrgerkleeding buiten dienst toegestaan. Het stoomschip „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, is gisteren van Napels vertrokken, en de „Conrad" heden van Amsterdam. Z. M. heeft benoemd tot lid van den Raad van State jhr. P. E. M. Van Alphen, thans secre taris-generaal van het departement van koloniën; den lsten luit. G. N. H. Schultz Van Haegen, van het 2de reg. huzaren, op zijn verzoek, op non-act. gesteld, in afwachting dat" omtrent hem nader zal worden beschikt; met 1 Oct. a. s. be vorderd tot luit. ter zee 2de kl., de adelborsten lste kl.G. P. Van Hecking Colenbrander, P. Pinke, J. J. W. H. Van der Toorn, H. O. W. Planten, A. C. A. Eschauzier, H. W. Tijdeman, J. Hartog, G. S. H. Burgerhout, W. Naudin Ten Cate, H. J. P. Michelhoff, G. D. Sangster, J. W. Termij- telea, E. A. Steinmetz, W. H. Wichers, H. M. E. Van den Brandeler, J. W. Doyer, L. E. Van Diggelen, P. Van den Broeke, A. Leyh, H. E. Bunnik, W. Van Voss, H. J. Wichers, G. Pabius Jr. en A. M. P. C. Van de Laar.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1