Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. N°. 6297. A0. 1889. LEIDSCH v PRIJS BEZEE COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40.' Afzonderlijke Nommers0.05. PBIJS DEE ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer.....o-.....'.-, 0.17*. Grootere, letters naar plaatsruimte. V. STADS-BERICHTEN. PATE NTBL ADEN. De WETHOUDER. Voorzitter van bet College van Zetters, doet te weten dat de ingevnldc patcntbladen voor de wijken IV en VI, dienstjaar 1880/81, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van een tot drie uren, en wel van 24 tot en met 28 Augustus e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patent bladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deur waarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Wethouder voornoemd, 23 Augustus 1880. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van WILLEM ALBERTUS FREDERIK MARIJT, koopman alhier, houdende verzoek tot oprichting van eene vellendrogerij in het pand aan de Kijfgracht N°. 25 Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bjj deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den lOden September a. s.,'s voormid dags te elf nren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 27 Augustus 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 27 Augustus. Naar de „Noordbra'oanter" mededeelt, zullen de gisteren vermelde prijzen voor den corpswed strijd op 300 pas van het Ned. Weerbaarheids- bond op de Yughterheide niet worden uitgereikt. Het is nl. gebleken dat op eene der banen door eene vergissing geschoten is op 250 en niet op 300 pas. Aan de Koninklijke Scherpschutters van Rotterdam, „Pro Patria" van Leiden, „Oranje- Nassau" van 's-Gravenhage en de schutterij van Zevenbergen zouden nu slechts diploma's, in plaats van die corpsprijzen, worden uitgereikt. Volgens een ander bericht was de baan niet goed afgemeeten. Bij den personeelen wedstrijd op 200 passen zijn prijzen behaald o. a. door de heeren A. J. Van Citters en W. Wichers Wierdsma, beiden leden van „Pro Patria" alhier, de eerste met 53 en de tweede met 50 punten. Het minste aantal punten dat hier voor een prijs in aanmerking kwam, was 49. Aan het eindexamen der staats-tuinbouwschool te Gent, directeur professor J. J. Kickx, hebben met goed gevolg deelgenomen Alfred Wallem en P. Dewalsche, beiden van Gent, Cmile Wagener, van Luik, alsmede Martinus Rijk, van Leiden. De minister van oorlog heeft verlof verleend aan de Israëlietische militairen, ten einde hen in de gelegenheid te stellen hunne godsdienstige feesten, die van 528 September invallen, te bunnen vieren. Tevens is bepaald dat de Israëlie tische miliciens van de lichtingen 1877 en 1879 reeds op den 3den September in het genot van onbepaald verlof zullen gesteld worden. De Synode der Ned.-Herv. Kerk heeft met algemeene stemmen het voorstel LutiVan den Brandeler aangenomen, om, in plaats van de 5de alinea in art. 38 regl. Godsdienstonderwijs, daarin het volgende op te nemen: „De kerkeraad kan nadere bepalingen maken omtrent de aanneming der leer lingen, onder verplichting van deze mede te deelen aan het classicaal bestuur. Predikanten die zich met de regeling niet kunnen vereenigen, zijn alsdan, insgelijks onder mededeeling aan het classicaal bestuur, bevoegd tot het onderzoek en «Ie aanneming over te gaan, in tegenwoordigheid van één of meer stemgerechtigde leden der gemeente te zijner keuze, bij voorkeur oud-ouderlingeo, als getuigen." Het voorstel van den hoogleeraar Gooszen, dat met tocaieuiuiiiig der vergadering opnieuw iu behande ling genomen was, werd opnieuw met 12 tegen 7 stemmen verworpen; dat van den heer Rood- huyzen werd aangehouden tot na de beslissing der prov. kerkbesturen over het reglement op de kerspelvorming, voor het geval, dit bij eindbeslis sing wordt aangenomen. De collecte voor het nationaal huldeblijk aan generaal Van der Heyden heeft in Leimuiden f 10.20 opgebracht. Waarlijk niet te veel! Tot lid van den gemeenteraad te Reeuwijk is gekozen de heer Otto Dogterom. Eenige dagen geleden werd aan het Rett. Nbl. uit Brussel gemeld dat volgens aldaar ont vangen berichten Pincoffs te Nieuw-York een sigarenwinkel heeft. Zijn zuivere uitspraak van het Nederlandsch had de aandacht van een bezoeker getrokken op wiens vraag naar zijn naam, bij met eenige aarzeling antwoordde Pincoffs. Thans wordt de juistheid van dit bericht be vestigd door een inwoner van Veendam, die, dezer dagen te Nieuw-York zijnde, Pincoffs had ont moet als sigarenhandelaar. Hij zou eene bestelling aan boord brengen, doch waagde zich niet verder dan aan de kaai, van waar hij verzocht dat men het pakje zou afhalen. Dezelfde berichtgever meldt dat de zoon van Pincoffs bediende is in een manu factuurwinkel. Er moet sprake van zijn om den brieven gaarders ten platten lande van rijkswege geschikte woningen aan te wijzen. Zeker zou daardoor in een sedert lang gevoelde behoefte worden voorzien. De Amsterdamsche Crt. meldt dat de onlangs uitgelote premie van f 100,000 in de premie- leening der hoofdstad aan een apotheker te Leiden is ten deel gevallen. In het slot van het artikel uit Kotta Radja aan de „Köln. Zeitung" zegt de schrijver o. a. De geschiedenis van dezen Atjeh-oorlog toont een taaie, een meer vasthoudende dan krachtige ener gie van de zijde der Hollanders, die, naar ik ge loof, door geen ander volk op die wijze ten toon zoude gespreid zijn. De wijze, waarop Atjeh over wonnen werd, lijkt niets op die, waarop Duitsch- land Erankrijk ten onder bracht - men giDg van hetzelfde idee uit als waarmede men b. v. de Zuiderzee zou droog krijgen - en doet me denken aan die Australische postkoetsen met leeren riemen die er erg onbeholpen uitzien, die het echter uithouden en verdragen kunnen wat men met geen wagen met stalen veeren zou kunnen doen. Gedecimeerd en meer dan gedecimeerd, gehalveerd en nog eens gehalveerd door cholera en vijands handen, zagen de Nederlanders zich geplaatst voor een afgrond, waarin evenals in den afgrond in het oude Rome - al de Hollandsche krijgers, al de schatten van het rijke Indië verdwenen. Hoe meer men dien krijg bestudeert, des te meer bewon dert men de eigenaardige koppigheid der Hollan- dars. Ten slotte blijkt - mogelijk tot hun eigen verwondering - de afgrond gevuld en de over winning kroont het werk. En met welke.offers is dat doel bereikt? Tot het einde van 1878 waren er volgens officiëele opgaven 50,000 soldaten, vrije koelies en kettingjongeus omgekomen. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Amsterdam, vertrok Woensdag van Suez. Z. M. heeft den hoofdcommies bij het dep. van oorlog, mr. H. C. P. De Bmyn, benoemd tot referendaris bij dat departementden kapt. J. C. Valter, van het 5de reg. infanterie, op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1560 's jaars; benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot inspecteur, den dirig. off. van gez. 1ste kl. C. J. Van Hees, van dat personeel; benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst van de landmacht, tot paardenarts 2de kl., de paarden artsen 3de kl. A. A. De Man, J. J. E. Dhont en E. A. L. Quadekker, allen van dat personeel 1°. den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, dr. A. W. M. Van Hasselt, op zijn aanvraag, op pensioen gesteld en het bedrag daarvan bepaald op 2700 's jaars; 2°. aan ge noemden opper-officier dank betuigd voor de vele en gewichtige diensten, door hem gedurende zijn langdurige milit. loopbaan, aan den lande bewe zen; benoemd bij den staf van het wapen der artillerie, tot voorzitter der commissie van proef neming, den kapt. C. L. W. Moorrees, van voor noemden staf, thaDs lid der gemelde commissie. Gemengd Nieuwa> Bij het uitstappen van een noginbe- weging zijnden tramwagen, had gisteravond te 7 uren aan de Breestraat een Amsterdamsche dame het onge luk achterover te vallen, zoodat zij met den rug tegen de straat sloeg. Gelukkig heeft zij door hare onvoor zichtige daad geen letsel bekomeD. Een paar uur later is een bewoner van den Ouden Rijn, zekere W. K., die bezig was zijn weggeloopen kat te vangen, door het paard van een voorbijrijdend rijtuig, waarvan hij in het vuur van de jacht de nadering niet had bespeurd, omvergereden en op de borst ge trapt, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Hedenmorgen om kwart over tienen werd een 15-jarig meisje, L. V. genaamd, wonende aan de Kruisstraat, op de Bloemmarkt door een zenuwtoeval getroffen; na weder bijgebracht te zijn vervolgde zij haren weg. Twee dames, zoo meldt men, die met een gezelschap per rijtuig voor haar genoegen aan de Vink bij Leiden waren gekomen, meenden het plezier te zullen verhoogen door eens in den Rijn te springen. Na eenige sieraden afgelegd te hebben, wierpen zij zich dan ook in het water en werden gelukkig spoedig door een schipper weer op het droge gebracht. Voor de betrekking van bewaarder op het stedelijk museum van schilderijen en oud heden te Haarlem hebben zich niet rniuder dan 120 sollicitanten aangemeld. De 6 9-jarige A. Putto, die de vorige week door een spoortrein bij Haarlem is aange reden, is eindelijk ten gevolge van de bekomen wonden in het gasthuis overleden. Nabij het station van den Rijnspoor weg te Arnhem heeft een'vreeselijk ongeluk plaats gehad. Acht verversknechts waren namelijk op een steiger bezig om de ijzeren spoorwegbrug te verven, toen door een ongelukkig toeval een der haken brak en de stelling naar beneden viel, waardoor vijf werklieden op de daaronder staande ledige kolenwagens terecht kwamen en zoodanig verwond werden, dat zij per brancard en per rijtuig naar het ziekenhuis moesten worden getransporteerd om geneeskundig behandeld te worden. Een drietal wist zich tijdig vast te klemmen en werd spoe dig uit de hangende positie verlost. Een der ongelukkige brak beide armen en werd aan het voorhoofd gekneusdeen ander kreeg een breuk in het onderste gedeelte van de ruggegraat, terwijl van een derde het kakebeen verbrijzeld en de neus nagenoeg verpletterd werd. Men deelt omtrent de oorzaak van het ongeluk nog mede dat de hanger gemaakt was van ijzer zwaar 33 bij 22 millimeter

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1