Weer eischen de gewone jaarlijkscbe stierengevechten in Spanje hunne ofl'ers. Te St.- Jean-de-Luz wilde een toreador, die nog niet geheel genezen was van een vorig gevecht, opnieuw zijne bedrevenheid toonen. Nauwelijks echter had hij den eersten degenstoot aan het dier toege bracht, of het stortte op hem los, zette hem de hoornen in de zijde en wierp hem in de lucht, waarna de ongelukkige bewusteloos neerviel. Het woedende dier viel opnieuw op hem aan en zette hem de voorpooten op de borst. Eerst toen schoten anderen te hulp en trachtten den toreador te be vrijden, die bijna levenloos weggedragen werd. Dat het den man niet aan de vereischte bedre venheid had ontbroken, bleek eenige oogenblikken later toen de stier, die slechts een enkelen degen stoot gekregen had, na een laatste uiting van woede, die allen toeschouwers een kreet van angst ontlokte, levenloos neerzeeg. De stoomboot „Rivadavia" heeft bij Kaap Finisterre schipbreuk geleden. De equipage en de passagiers zijn gered, maar schip en lading zijn verloren. De schade wordt op minstens een millioen guldens geraamd. Het schip was pas zeven jaren oud. Het getal verlaten kinderen te Par ij s wordt door een der Fransche bladen op honderd duizend geschat. De portier die onlangs te St.-Peters burg door twee nihilisten overhoop gestoken werd, is Maandag aan de gevolgen zijner wonden over leden. Met het proces der beide moordenaars is nog geen begin gemaakt. BATAVIA, 16 Juli. Het voornaamste nieuws van de week is het bericht, dat een deel onzer troepen in Atjeh, nabij Samalangan, bij gelegenheid eener militaire prome nade door Atjebers is overvallen. Aan onze zijde werden eenige miuderen gedood. Generaal Van der Heyden heeft terstond troepen afgezonden om die streek te tuchtigen. Niet minder opzienbarend en moeilijk met het voorafgaande te rijmen is een gisteren van de regeering ontvangen mededeeling, dat de beide gouvernements-commissarissen in Atjeh hun taak om dat gewest te organiseeren, blijkens hun eigen verklaring, als geëindigd beschouwen. Van welk nieuw besluit deze mededeeling de voorlooper is kan men vooralsnog niet gissen. De conferentie over de maatregelen tegen de veepest, Zondag ten gouvernementshuize alhier, door den directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid met eenige residenten gehouden, is alleen door de residenten van Krawang en Bantam bijgewoond. Men verzekert dat op deze conferen tie besloten is om nog krachtiger dan tot dusver, voort te gaan op den weg van afmaken. De door de inlandsche bevolking voor heilig en wonderdoend verklaarde en dienvolgens aan gebeden stier te Kotta Lawas, op Sumatra, trekt uit alle streken voortdurend geloovige bezoekers. Correspondenten uit die streken noemen het fana tisme, dat zich hierbij vertoont, gevaarlijk en sporen het bestuur tot handelen aan. Blijkens berichten uit Atjeh in de „Sum. Crt." is de wachtpost te Pagger Aijer Missigit, die op één man na door de Atjehers is afgemaakt, in den slaap overvallen. Te Passoeroean is volgens de „Oostpost" de verpachting der pandhuizen gelukt. De sluiting dezer inrichtingen op de meeste hoofdplaatsen geeft aanleiding tot veel klachten en ongerief. Het „Soer. Hbld." becijfert dat de regeering, wanneer zij de pandhuizen op de hoofdplaatsen van staatswege wil doen drijven, minstens 2 mil lioen voor bedrijfskapitaal zal moeten uittrekken. In de Bandar X (Sumatra) heeft een konings tijger een inlander weggesleept en verslonden. Gisteren zijn alhier aangekomen per „Bromo" van Atjeh: dr. Lindeman, 1ste luit.-kwartiermeester Cheriex en Brouwer, 1ste luit. Giessen, maj. Dozy. Bij het alhier gehouden examen van officieren, adspiranten voor de krijgsschool in Nederland zijn van de 15 adspiranten 10 geslaagd, namelijk de kapt. der art. Scherer, de luit. der art. Yan Kooten, de kapt, der inf. Van Vliet, en deluits. der inf. Beger, Gobée, v. d. Dussen, Hamerster, Yan Heutz, Lauge en Mossel. Naar men verneemt, is de luitenant-kolonel der artillerie T. Romswinckel bestemd om van Samarang naar Atjeh te worden overgeplaatst, ten einde aldaar op te treden als commandant van het wapen waartoe hij behoort. Te Samarang heerscht onder de dwangarbeiders groote sterfte (ongeveer 40 pet.). Het weert blijf buiig; de handel stilde prijzen gedrukt. In plaats van wijlen den heer Struick is be noemd tot lid der rekenkamer J. A. Van Dorsser, inspecteur van financiën, en is alzoo een einde gemaakt aan geruchten omtrent nepotisme en favoritisme. De troepen die aanvankelijk bestemd waren om het cordon op de grens van Batavia-Krawang te bezetten, zijn thans aangewezen voor het bewaken van een cordon dat gelegd zal worden beoosten de thans besmette streken. Langs dat cordon zal al het vee, dat zich daar binnen eenen afstand van 5 a 6 palen bevindt, van daar verwijderd worden, ten einde op die wijs den besmetten kring niet slechts af te sluiten maar nog bovendien te begrenzen door eene streek gronds waar geen vee hoege naamd is en welke dus niet besmet worden kan. Binnen den besmetten kring wordt voortgegaan met het aangenomen stelsel van afmaking, dat in Europa is gebleken het eenige te zijn dat proef houdend kan geacht worden en dat ook met het meeste succes is toegepast te Soekaboemi, toen de veetyphus daar uitbrak. BUITENLAND. Fran krlj b. Sara Bernhardt heeft tot de directie van het „Théatre Francais" het verzoek gericht om de 100,000 fr., die zij moet betalen, in vier jaar- lijksche termijnen van 25,000 fr. te mogen afdoen. Te Parijs uit Rome ontvangen berichten logenstraffen het gerucht, dat er wapenen en amuuitie van Italiaansche herkomst in Algerië aan gevoerd zouden zijn. Diezelfde berichten verzekeren voorts dat een Arabisch blad, dat te Cagliari ver schijnt, in Italië onbekend is. In strijd met de berichten van de „Opinione", doen rechtstreeksche depeches uit Konstantinopel voorzien, dat er spoedig eene demonstratie ter zee naar aanleiding van de Montenegrijnsche quaestie zal plaats hebben. Daarin wordt verzekerd dat aan de Porte geen uitstel zal worden verleend en ook dat in de nota van de mogendheden betreffende Griekenland de beslissing van de Berlijnsche con ferentie voor onherroepelijk verklaard wordt. Zoo de Porte blijft weigeren, zullen de mogendheden overleggen, wat haar te doen staat. Belffic. Onder de buitenlandsche bestuursleden van het te Brussel vergaderde onderwijs-congres komen uit Nederland voor, als voorzitter, de heer A. M. Kollewijn, van Amersfoort; als ondervoorzitter de heer T. H. De Beer, van Amsterdam eD, als secre taris, de heer Armand Sassen van Breda. De vrijmetselaars te Brussel hebben de ver tegenwoordigers der Belgische loges, van de meeste „Groot-OostenY' van Europa en zelfs uit Amerika, ter gelegenheid van de onafhankelijkheidsfeesten, luisterrijk ontvangen en hun een „rout" en een concert aangeboden, waarop de „hymne aan het Opperwezen" van Gossec en andere stukken ook door zangers van de opera werden ten gehoore ge bracht. "Volgens de „Indépendance" zijn vooral de gedelegeerden der Nederlandsche loges bijzonder hartelijk ontvangen en waren zij daarvoor ook ten hoogste gevoelig. De „Opinione" verzekert dat, in weerwil van Engelands aandrang, eene demonstratie ter zake van Dulcigno op den duur minder waarschijnlijk wordt. Duitschland en Oostenrijk zijn geneigd het door de Porte verzochte uitstel toe te staan. Dultsichland. De vroegere klachten over gebrek aan onder wijzers-personeel, zoo schrijft men uit Berlijn aan de „Köln. Zeitung", zijn thans niet alleen geheel opgehoudeu, maar eerlang zal men staan tegen over een overmatigen toevloed van onderwijzers. Bijna aan al de Pruisische kweekscholen zijn in den laatsten tijd de aanmeldingen zoo talrijk ge weest, dat velen of geheel bf voorshands moesten worden afgewezen. Men schrijft zulks toe aan de verbeteringen, welke in den materiëelen toestand der onderwijzers gebracht of nog te wachten zijn. Vereenigdle Staten. President Hayes zou heden, Donderdag, voor zes weken naar de Staten aan den Stillen Oceaan op reis gaan. Hij is de eerste president, die deze Staten bezoekt. Te Coppeville, in Missisippi, is Zaterdag wegens politieke redenen een oploop ontstaan en schoot een candidaat der „Greenbackers" voor den post van „sheriff" een democratischen neger, die in een optocht langs kwam, neder, waarop hij zelf door de democraten omgebracht en twee zijner vrienden gekwetst werden. Een algemeen gevecht volgde, waaraan troepen uit Grenada een einde maakten. Tol egrauuueu. LONDEN, 25 Augustus. Het Lagerhuis heeft bij de derde lezing zonder stemming de bill op het verschepen van graan aangenomen. ST.-PETERSBURG, 25 Augustus. Graaf Loris Melikoff gaat voor een dag of veertien naar den czaar te Livadia. ROME, 25 Augustus. De heeren Cairoli en Cialdini hebben te Belgirate een samenkomst gehad. Men verzekert dat al de kabinetten de door Engeland ontworpen nota betreffende de Grieksche quaestie zullen aannemen en dat, ingeval ter zake van Dulcigno tot een demonstratie met oorlogs schepen mocht worden overgegaan, de bodems zich te Palermo zullen vereenigen en admiraal Seymour opperbevelhebber zal zijn. LONDEN, 26 Augustus. De heer Gladstone onderneemt heden een tochtje langs de Engelsche kust aan boord van de paketboot „Grantilly Castle." Hij is vergezeld van zijne gemalin en familie en van zijn geneesheer, alsmede van lord en lady Roseberry en vele andere vrienden. Over acht of tien dagen zal het gezelschap terugkeeren. In de gemeenteraadszitting van hedennamiddag waren tegenwoordig de heeren: De Kanter, voor zitter, De Fremery, Hartevelt, Goudsmit, Juta, Le Poole, Wilhelmy Damsté, Yerster, Du Rieu, Cock, Donner, De Goeje, Van Heukelom, KOLONIËN. Door den gonvcrnenr-Reneraal ran Ned.-Indië xijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot adv.-gen. bij het hoog gerechtshof van Ned.-Indic mr. J. C. Mulock Houwertot voorz. van den landr. te Soerabaia mr. F. J. Tijndall De Veer; tot ommegaand rechter in de eerste afd. op Java en Madara mr. H. F. Havinga Oortwijn en in de tweede afd. mr. H. J. A. Wilmarbij de kinacultunr, tot hoofdopziener l9te kl. F. A. Van Honk; tot opziener 1ste kl. de opziener der 2de kl. A. C. Hettfleisch Von Ehrenhelmtot adjnnct-secretaris bij de wees- en boedelkamer te Samarang H. Van der Valk. Bij de Kamer van Koophandel en Nijverheid te Padang (Sumatra's Westkust), tot lid P. J. Van Houte, weder benoemd: Tot lid F. H. De Brnine en F. J. D. Noordhoek Hegt. Ontslagen: Eorvol, uit 's lands dieDst, met behoud van recht op pensioen, de hoofdopziener bij de kinacultuur G. Schoen. Departement van Oorlog. V e r 1 e e n dEen 2-jarig verlof naar Europa, wegens 15 jaren onafgebroken dienst in N.-I., aan den kapt.-kwartierm. bij de mil. adm. H. C. Stokhekker; een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den Isten luit. der inf. Th. J. M. F. Mollinger. Ontslagen: Op ver zoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, wegens volbr. diensttijd met behoud van recht op pensioen, de onderintendant 2de kl. bij de mil. adm. F. Cortenbach. Bevorder d: Tot magazijnm. 2de kl. bij het wapen der artillerie F. Koster. Benoemd: Tot mil. comm. in het gonv. Celebes en Onderh. de majoor der inf. R. P. De Groot; in de res. Lampongsche districten, de kapt. van het 10de bat. inf. J. C. F. Schoggers. Overgeplaatst: De 2de luit. der inf. J. H. R. Steenmeyer van Makassar naar Soerabaia; de 1ste lnit. der cav. J. A. Brass van Malossoro naar Salatiga; de apoths. P. Van Leersnm van Weltevreden naar Atjeh, E. Ver8chooff van Atjeh naar Djokjokarta; de off. van gez. 2de kl. dr. L. Prochnik van de Molnkko's Daar Soerabaia, A. Faassen van Soerabaia naar de Molukko's, J. H. Van der Leeuw van Weltevreden naar Soerabaia, D. J. De Groot van Djokja Daar Kedongkebo en A. De Haan van Kedongkebo naar Weltevreden. Geplaatst: Te Weltevreden, de off. van gez. 2de kl. H. Cock. Departement van Marine. Overgeplaatst: Van Zr. M9. wachtschip te Soerabaia op Zr. Ms. wachtschip te Batavia de luit. ter zee 1ste kl. H. Nijgh; van Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. st. „Borneo" als comm. de uit Nederland verwacht wordende lnit. ter zee 1ste kl. J. H. Commijs; van Zr. Ms. st. „Pontianak" op Zr. Ms. st. „Cura9ao" de lnit. ter zee 2de kl. G. F. G. De Brnynvan Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. st. „Curasao" de nit Nederland verwacht wordende off. van adm. 3de kl. O. Van Merkesteyn; van Zr. Ms. st. „Cnra9ao" op Zr. Ms. wachtschip te Batavia de scheepskl. M. D. De Jong. Vergunning verleend: Om te repa- triëeren aan de luits. ter zee 1ste kl. G. H. Van Steyn en J. M. H. Bervoets. Ontslagen: Eervol nit zijne betrekking, wegens ziekte, de opz. bij den dienst der kustverlichting in Ned.-Indië A. H. Van der Wal. Italië. LEIDEN, 36 Angustus.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2