N». 6295. Donderdag 26 Augustus. A°. 1880. Deze Courant wórdt dagelyke, met,uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COUR AST: jfnnr Leiden per 8 mamdern.1.10. Franco per post1.40. AfeonderliUiè*NoB)mers,0.D5. ■m PRIJS DEJUADVERTENTIEN: Van 18 regels.-ƒ 1.05. Iedere regel meerO.lffi. Grootere letters naar plaatsruimte. 8TADS-BERICHT EN. PATESTBLADESL De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters, doet te weten dat de ingevulde patentbladen voor de wijken IV en VI, dienstjaar 1880/81, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van hel aanslagbiljet, verkrijgbaar zjjn, dageljjks, des namiddags van een tot dne uren, eo wel van 24 tot en met 28 Angnstna e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patent bladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deur waarders der directe belastingen alhier, die voor honne moeite mbgen eischen tien Cents» zonder meer. Leiden, De Wethouder voornoemd, 28 Augustas Ï880. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Lelden, brengt ter algemeene kennis dat door hem aan den ontvanger der diieote belastingen alhier is ter hand gesteld het op dm 23sten Augustus jl. invorderbaar verklaard kohier der personeele belasting over het 1ste kwartaal dienst 1880/81, zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden vodt te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 25 Augustas 1880. DE KANTER. LEIBEN, 25 Augustas. De commissie van financiën heeft bezwaar tegen het Voorstel,' om aan het bestuur der afd. Leiden en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw eene toelage van f 500 nit de gemeentekas te verleenen tot opluistering van de feestelijkheden, btj gelegenheid van de algemeene vergadering en tentoonstelling, omdat alsdan over die gelden zonde kunnen worden beschikt zonder eenige conlröle van de zijde van het gemeente bestuur. Wenschelijker komt het der commissie voor, den post voor openbare vermakelijkheden zoo noodig met gemeld bedrag te verhoogen» ten einde B. en Ws. in staat te stellen die maatre gelen te nemen welke ter opluistering van be doelde' feestelijkheden door hen mochten worden noodig geacht. B. en Ws. stellen voor aan dr. C. Ter Laag op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als stadsgeneesheer met ingang van 8 October a. s. Zij deelen daarbij mede dat de adressant dan 27 dienstjaren heeft en, ingevolge n°. IV van art. 3 der pensioenverordening, aanspraak op een pensioen van f 180. De commissie van financiën raadt tot goedkeu ring der rekeningen over 1879, van a. Vrouwen Kraammoeders, in ontvangst ad f 2802.59, in uit gaaf ad 1094.121/! en alzoo met een batig saldo van f 898.46'/ab. het R.-K. Wees- en Oude- liedenhuis, de ontvangsten tot eeD bedrag van f 25,964.28'/,, de uitgaven ten bedrage van f 25,962.28en derhalve met een voordeelig slot van f 2; c. het R.-Kath. Armbestuur, in ontvangst ad ƒ8622.18, in uitgaaf ad 8613.47'/, en mitsdien met een goed slot van ƒ8.70'/,; d. het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis, de ontvangsten ad 45,880.25'/,, de uitgaven ad 44,332.87^2 en alzoo met een voordeelig saldo van f 1547.38. De 29ste verjaardag van prins Alexander, prins van Oranje, die zich thans in Zwitserland bevindt en dien dag op den Rigi zou doorbrengen, werd heden alhier gevierd door het uitsteken der vaderlandsche driekleur van openbare en particu liere gebouwen en het honden eener parade door het garnizoen op het schuttersveld. Den 13den September a. s. zal te 's-Hage het examen aanvangen voor officieren, die tot de 2de afdeeling krijgsschool wenschen toegelaten te worden. Van het leger hier zal aan dat examen worden deelgenomen door de 1ste luitenants der infanterie Campbell, Van Bnuren, Cheriex en Van den Hoff, en door den lsten luitenant der artillerie Van Ravenswaay. De luitenants Van Buuren en Van Ravenswaay zijn thans werkzaam als leeraren aan de Kon. Milit. Academie te Breda. De Haagsche Kroniek der N. Gron. Crt., gewag makende van de belangstelling, die de aanstaande bevalling van de Koningin in Den Haag wekt, laat daarop volgenMen zou niet gelooven boe weinig omslag het gewichtige feit, met zooveel belangstelling verbeid, tot hiertoe in het paleis heeft gegeven. Tot heden wandelden de Koning en de Koningin nog gerafeld, elk met een flink zonnescherm in de band, in den tuin. Tnssdhen halféén en één nnr gingen zij in de laatste weken geregeld daarheen en bleven er dan tot ruim twee, soms tot drie uren, bij tusschen- poozen op een lommerrijk plekje rustende. Alleen door die voortdurende aanwezigheid in het paleis en door eene kleine vermeerdering van personeel met mejuffrouw Besier aan het hoofd bemerkt men er, dat men in een bnitengewonen toestand verkeert. De baker was tot nog toe alleen 's nachts in het paleis; het is een bekwame vroedvrouw, mej. Scbmit, die, dicht in de nabijheid van het paleis wonende, zich ook bij dag gereed moet houden om elk oogeublik op haar post te kunnen zijn. Chirurgijn Hoek bezoekt H. M. dagelijks tweemalen, 's morgens en 's avonds laat. De min is nog niet in het paleis; zij zal, zoodra er ernstig reden is om spoedig de bevalling te ver wachten, uit haar woonplaats, Voorburg, worden gehaald. Daartoe staat dan ook 's nachts een tweespan gereed, evenals het rijtuig voor den accoucheur en één voor den minister van justitie, die, naar de traditie, onmiddellijk na de geboorte van het vorstelijk kind daarvan een akte moet opmaken en wien het prinsje of prinsesje onmid dellijk wordt vertoond. Bij den wedstrijd op de Vughter heide, door den Koning uitgeschreven, om de beide corpsprijzen, in den Sden en 4den nationalen schietwedstrijd voor de eerste maal gewonnen, op een afstand van 400 passen, is de koningsprijs met 200 punten behaald door de vereeniging „Oranje Nassau" te 's-Hage. De schutters waren jhr. Beelaerts Van Blokland, Becht Jr., Schiedges, Van Boelens Van der Haer en Rnst. Het Vad. verneemt dat de manoeuvres, door de 4de divisie uit te voeren in de eerste helft van de maand September in het oostelijk gedeelte van Gelderland en Overijsel, geen voortgang zullen hebben, omdat in het kamp te Milligen, waar het lste regiment infanterie, dat aan die manoeuvres deel moet nemen, thans gelegerd is, in ernstigen graad het roodvonk heersbht. Het blad deelt dit bericht echter slechts onder reserve mede. Tot leeraar in de natuurlijke historie aan de inrichtingen van middelbaar onderwijs en het gymnasium te Dordrecht is benoemd dr. W. J. Vigelius te 's-Hage. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen zal gehouden worden op 17 Sep tember a. s., in het gebouw der maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen", te Amsterdam, onder het voorzitterschap van den heer A. J. De Buil. Het jaarverslag der Maatschappij van Wel dadigheid, uitgebracht in de algemeene vergadering van afgevaardigden en leden dier Maatschappij, den lsten Juni jl. te Amsterdam gehouden, waar van de hoofdzaken door ons in het verslag dier vergadering werden vermeld, thans in druk verschenen. De lezing van dit verslag is zeer ge schikt om de Maatschappij van Weldadigheid in hare belangrijke en hoogst nuttige werkzaamheid te beter te doen kennen, en waar zij meer ge kend wordt zal ook worden erkend dat zij algemeen den steun der natie grootelijks verdient. En het is, na zoovele jaren van haar bestaan, nog niet onnoodig de opmerkzaamheid te vestigen op inrich ting, doel en streven dezer geheel particuliere inrichting, vooral niet te verwarren en dit schijnt nog hier en daar het geval met de rijksgestichten Veenhuizen en Ommerschans, die gouvernementszaak zyn. De Maatschappij van Weldadigheid is eene particuliere zaak der natie en alleen de steun der natie moet haar in stand houden, tot materiëel en moreel heil van eene zeer talrijke bevolking. Te Utrecht heeft de jaarlijksche algemeene vergadering plaats gehad van de Broederschap van Candidaat-Notarissen in Nederland. Omtrent het verhandelde wordt aan het Utr. Dbl. mede gedeeld dat na vele beraadslagingen van hnis- houdelijken aard werd overgegaan tot de verkie zing van een nieuw hoofdbestuur in de plaats der aftredenden, die niet verlangden herkozen te worden. Thans bestaat het hoofdbestuur uit de heeren Mol, Boonzajer, Sanner, Sikkeler en Benit. Als plaats der volgende vergadering werd 's-Gra- venhage aangewezen. De „Köln. Zeitung" bevat weder een gped- geschreven brief nit Kotta-Radja, thans over het Nederlandsch-Indische leger. De schrijver zegft o. a. daarin het volgende: „De Hollanders doen voor dat leger, wat het materiëele betreft, alles wat men billijkerwijze verlangen kan, maar zij, ale niet op willen passen, gaan ook daar te gronde in plaats van vooruit te komen. Zij, die niet de mo- reele kracht bezitten om het tot het offipiersexamen te brengen, leggen het spoedig af onder de ont beringen en vermoeienissen van den dienst te veRïe te midden vaH het gemengde gezelschap, waarin zij geplaatst worden. Men vindt er dan ook vele ontevredenen, en dat door eigen schuld. Die lieden schrijven dan, zooals men dat jaar uit jaar in zien kan, nietsbeteekenende en nietsbewijzende bro chures, die hun wel het allerminst tot eer ver strekken en de Nederlanders onnoodig tegen ons Duitschers verbitteren." Door het muziekcorps der dd. schutterij te Dokkum is besloten aan dat corps een keurig vaandel aan te bieden, behoudens 's Konings goed keuring. Met het stoomschip „Coorad" der Maat schappij „Nederland", hetwelk 28 Aug. a. s. nit Amsterdam vertrekt, zal van daar rechtstreeks eene bZevenmaal worden verzonden naar Atjeh. Voorts zal op Dinsdag 7 Sept. a. s. met den trein van 7.15 's avonds uit Amsterdam naar Emmerik, iü aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoom schip uit Napels, mede eene verzending naar Atjeh geschieden. Het stoomschip „Amsterdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde Maandag-avond bij Lezard; de „Utrecht", van Batavk, arriveerde gisteren te Hellevoetsluis, en de „Schiedam", van Nieuw-York, te Brouwershaven. Bij resolutie van den minister van kolo niën zijn de heeren C. E. Bodemeyer, H. J. Broers, R. J. Maas, A. J. Verwey, dr. in de wis- en natuurkunde, J. A. Kroesen, H. Mas- sink, J. A. Van der Lee, J. H. J. Sigal, G. L. Gonggrijp, H. N. Kiliaan, L. Kreischer, R. O. Van der Hout, H. M. La Chapelle, G. L. H. Kruysboom, H. W. Müller, H. J. E. Tendeloo, G. De Bruyn Kops, J. G. Washington, Lux,

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1