N°. 629 Woensdag 25 Augustus. A0. 1880. - l.M. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maanden.. Franco per post.f..... Afzonderlijke Noanners. 1.40. ,.,.,..fci.v. 0.05. Deze Courant wordt dagdBjJcs, met uitaondèring van Zon- en Feestdagen,, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIM Van 1—6 regelsr^r..fc-VT 1*95. Iedere Teget meer .t.tw.,h..swr-, 0.t7^. Grootera Aetters naar plaatsruimte. STADS-BERIOHTEN. PATESTBLADES. Da WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters, doet t« weten dat de iDgevolde patentbladen voor de wijken IV en VI, dienstjaar 1880/81, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zjjn, dagelijks, dea namiddags van een tot drie nren, en wel van 24 tot en met 28 Augustus e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patent bladen ter nitreiking moeten worden afgegeven aan de deur waarders der directe belastingen alhier, die voor hnnne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Wethouder voornoemd, 23 Augustus 1880. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWWN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 26 Augustus 1880, des namiddags te twee nren. Punten ter behandeling: 1°. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de FranBehe taal aan het Gymnasium. (188) 2°. Vaststelling van eene voordracht voor de benoeming van zetters. (140) 3°. Benoeming van eene onderwijzeres 2de klasse aan de Meisjes school der 2de klasse. (140) 4s. Idem van een hulponderwijzer aan de Tnsscbenschool. (145) 5'. Verzoek van A. Stokhnyzen, om een stoep te leggen. (131) 6'. Voordracht tot wijziging der Verordening op de markten. (134 <b 142) 7°. Verzoek van D. F. T. Beeser, om een ijzeren pijp te leggen door het Haagsche Jaagpad. (136) 8*. Idem van het Bestnnr der Afdeeling Leiden en omitreken van de Hollandeche Maatschappij Tan Landbouw om een subsidie wit de gemeentekas. (187 en 150) 9°. Idem van 3. M. Sobels, om een sloot te dempem aan den Hoogen Rjjod'jk. (138) 10*. Idem van F. J. Los en H. Ch. J. Gerritsen, om een riool te leggen. (139) 11°. Voordracht betrekkelijk de jaarwedden der ambtenaren ter secretarie. (143) 12°. Verzoek van Dr. C. Ter Laag, em ontslag als stadsgenees heer. (151) 13°. Rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1879. (135) 14°. Idem van Vrouwen Kraammoedere. (146) 15®. Idem van het R.-K. Wees- en Ondeliedenhuis. (147) 16®. Idem van het R.-K. Armbestuur. (148) 17°. Idem van het H.-G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (149) 18°. Idem van het Stedelijk Werkhuis. (95) 19°. Wijziging van het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1880. LEIDEN, 24 Augustas. Bij de door de Noord- en Zuid-Hollandsche Stoomtramwegmaatschappij gehouden aanbesteding van het leggen der spoorbaan met wissels en toe- behooren, benevens de daarin voorkomende kunst werken ten behoeve van den stoomtramweg Leiden Haarlem, waren de in-chrijvingen als volgt: C. Bos, Haarlemmermeer, 169,700; A. Schaafsma, Harlingen, 135,400; P. Vlasman, Bodegraven, f 124,900; P. Leenders, Utrecht, f 123,660; K. Hollander, Utrecht, f 128,200; H. J. Kievit B. v. d. Weerden, Amsterdam, 115,420C. v. d. Zaal, Lisse, 113,530; J. J. Hasselbach, Leiden, 112,948; M. Naaktgeboren, 'a-Graven deel, 111,000; J. E. Stuy, Nieuwerkerk a/d. IJsel, 109,113; A. Biemond, Hillegom, 105,500; A. Helsen P. v. Essen, Amsterdam «o Halfweg, f 99,000A. Groenendijk, Utrecht, 95,680; J. v. d. Nadort, Strijen, 86,000; €r. v. Doorn, Amsterdam, f 85,000; J. P. Cor- nelisse, Amsterdam, 84,300; B. JAnse, Amster dam, 83,987H. Wienhoven, Schiedam, 78,000, en C. Hogendoorn, Giesendam, ƒ72,000, aan wien het werk is gegund. Het verschil tusschen de hoogste en laagste infsehrijving bedraagt dus maar niet minder dan 97,700, d. i. nog meer dan nu de aannemingsom bedraagt. Door de donateurs van de hier ter stede geves tigde muziek- en tooneelvereeniging „Nat en Vermaak" werd gisteravond aan de Groote Vink een buitengewoon concert aangeboden, dat door prachtig weder werd begunstigd. Een gedeelte van den tuin was met lampions verlicht, terwijl het programma door de werkende leden tot aller ge noegen werd uitgevoerd. Er werden opnieuw be wijzen van vooruitgang geleverd. Daarna werd in de groote zaal gelegenheid tot dansen gegeven leden en genoodigden met hunne dames bleven er nog eenige nren genoeglijk samen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de hoog leeraar dr. A. Kuenen volgaas „the Athenaeum" de Hibbert-lezingen in 1882 te Londen houden. Blijkens de opgaven betreffende de sterften en geboorten in eenige groote gemeenten in de maand Juni, was de verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar: te Amsterdam 24.4, Arnhem 26.6, Dordrecht 28, Den Haag 21.8, Groningen 31, Haarlem 20.4, den Bosch 24,6, Leeuwarden 30.9, Leiden 21,5, Maastricht 22.2, Rotterdam 24.1 en Utrecht 36.8. Op Haarlem na was Leiden dus het gezondst; daarna volgde nn het eerst Den Haag. Het ongezondst was Utrecht. Ds. W. H. Luttenberg te Waddingsveen heeft voor het beroep naar Zuid-Zijpe bedankt en ds. C. P. N. Pikaar te Harmeien voor dat naar Aalsmeer. De kapitein G. J. Noy van het depot 4de reg. infanterie te Gouda wordt ter zake van lichaamsgebreken op pensioen gesteld. De Standaard deelt een protest mede, dat bij de bespreking der belijdeuisquaestie, na de afstemming van verschillende voorstellen, in de zitting der Synode van 19 Augsstus voorgelezen en ingediend is door de leden Westrik, Cesar Segers en Van den Brandeler tegen art. 88 regle ment godsdienstonderwijs (nieuw) en waarbij zij de Synode van 1880, indien zij niet aan het ge wetensbezwaar omtrent dit punt op eenigerlei wijze te ge moet komt tegenover de gemeenten, de kerke raden en de besturen, verantwoordelijk stelt voor de gevolgen, met name voor het toenemend verzet en voor de ineenstorting ten «èotte van het gebouw onzer kerkelijke organisatie sedert 1816. Wij ontvingen de volgende land- en tuin- bouwberichten Augustusmaand beslist voor een belangrijk deel over het welslagen van den arbeid op akker en veld. De oogsttijd is gekomen. Menig gerst- en tarweakker is reeds ontruimd. Wat nog op wortel is, rijpt bij het voortdurend droge weder snel aan de zichten en sikkels zijn gescherpt. De landbouwer kan steads doorwerken. Geen buitje komt zijn arbeid vertragen; terwijl in Midden-Europa de sluizen des hemels geopend schijnen, en zelfe men- schen door overstrooming omkomen. De stoomdorschmachines hebben hier en daar reeds de tarwe- en garstaren uiteengeslagen en de schoonste korrels in den zak gebracht. Van wintergerst kreeg men 40 en van tarwe van 30 tot 40 hectoliter per H. A De korrels zijn goed gevuld en het gewicht laat weinig te wenschen over. Alleen de hoeveelheid stroo bon iets grooter zijn, doch men is dubbel tevreden. De haver vooral zal een uitmuntend beschot geven, evenals de boonen en erwten. De laatste moeten echter nogal veel door snuitkevertjes be zocht zijn. De bieten, die bij het schrale weder in Mei en Juni zoo lang kwijnden, zijn meest flink bijgegroeid en geven alle hoop op eene goede opbrengst. De verbouw van vlas, karwij en koolzaad heeft voor den Haarlemmetmeerpolder wei nig lichtpunten opgeleverd. Het weiland houdt zich uitmuntend. De op brengst en de hoedanigheid van het zuivel laten weinig te wenschen over en daarbij bleef de markt graag. Menig veehouder, die de toekomst donker inzag, is geholpen. Boven zijne verwachting kreeg hij eene goede hoeveelheid hooi, en voor den zomer goed bezette weiden. Vooral die weinige veehouders, die zich op de vetweiding toeleggen, hebben dit jaar een gnn- stigen tijd. Konden ze eerst slechts weinig bees ten in het land brengen, het gras was krachtig en de groei der dieren voortreffelijk. Er zijn vet weiders die reeds tweemaal hunne beesten aan den slager leverden. Daarbij was de prijs der vare koeien in het voorjaar zeer gedrukt, terwijl het vleesch eo het vet steeds grage koopers vonden tegen eene hooge markt. Voor den tuinman is deze schoone zomsjr ook een goede tijd. Wat zijne planten in het voorjaar te kort kwamen, vocht en warmte, werd later, zonder ophouden, rijkelijk geschonken. De markt was van allerhande groenten goed voorzien. Te Aalsmeer was de «pbrengst der aardbeien, de prijzen in aanmerking genomen, zeer voldoende. De teelt van agurken en boonen geeft de beste klinkende resultaten, en de opbrengst van de aardappelen is beter dan wij in jaren gewoon zijn. De appelboomen geven in de meeste boomgaarden eene goede hoeveelheid flink uitgegroeide vruch ten. Zoo ook de pruimeboomen. De opbrengst van peren, abrikozen, perziken en druiven is echte* gering. De collecte voor „de school met den Bijbel" heeft te Rotterdam 8700 opgebracht, waaronder éóne gift van 5000. Bij den internationalen tooneelwedstrijd te Antwerpen gehouden, heeft „Advendo" van Am sterdam den eersten prijs, der Vereeniging met algemeente stemmen toegewezen, gewonnen. Maandag a. s., den 30sten dezer, zal het examen aanvangen voor de onderofficieren van het leger, die tot den lste-klasse-cursus wenschen toegelaten te worden. Dien dag en den daarop- volgenden heeft het schriftelijk examen bij de corpsen plaats, en nadat dit door de examen commissie beoordeeld is, worden zij, die daaraan voldaan hebben, ploegsgewijze opgeroepen om te Kampen het tweede, mondelinge, gedeelte van het examen af te leggen. De rijkscommissie voor de examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den 14den September a. s. te halftien des morgens, zitting houden in het raadhuis te Dordrecht. Zij, die tot een dier examens wenschen toegelaten te worden, moeten hiervan vóór 7 September schriftelijk en vrachtvrij kennis geven aan den voorzitter der commissie, den heer J. H. P. E. Kniphorst te 's-Hage, met overlegging van geboorte-akte en opgave der tegenwoordige woonplaats. Nadere bij zonderheden bevat de Staatscourant van heden. Door de maatschappij „Een nationaal Be lang", die zich ten doel stelt beplanting van wegen enz. met boomen, is een eerste niet onbelangrijk# inschrijving voot de leveriig van vruchtboomen geopend, nl. tegen November a. s. 1200 appel-, 1900 pere- en 1700 pruimeboomen, 10,000 zwarte aalbeseeastruiköD en 500 hazelnoten, en tegen November 1882 nog 5000 hatfstam appelboomen. De levering moet plaats hebben te Utrecht, doch bij latere leveringen kan ook verlangd worden dat die le Rotterdam geschieden. Dit eerste teeke» van leven der jeugdige maatschappij is een goed begin en geeft hoop dat zij zoowel tot verfraaiing als tot bevordering der vruchtbaarheid van ons land zal bijdragen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1