SS3S£ De Staatscourant van heden bevat het volgende verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in 18S0 in de provincie Znid-Holland: Graansoorten. De berichten hieromtrent luiden over het algemeen zeer 'bevredigend. Tarwe, rogge, gerst en haver staan in het Westland best te velde, "de aren zijn. goed geladen, het stroo is echter niet lang. Aldaar mogen gunstige uitkomsten worden verwacht. Ook in de Vyf-Heerenlanden staan deze gewassen redelijk te velde. De langdurige droogte in het voorjaar is evenwel oorzaak dat zy aldaar op sommige stukken eenigszins dun staan. Dit was mede het geval op Goedereede en Overtlakkee, doch daar is het gewas na de latere regens zóó uitgestoeid, dat nog eene uit muntende opbrengst wordt verwacht. In de Alblasserwaard zijn ditmaal weinig graansoorten verbouwd, doch wat er is, staat zeer bevredigend. Ook in de Hoeksche Waard is vooral de tarwe zeer goed uitgevallen; een rnim beschot wordt daarvan aldaar te ge- moet gezien. Mede wordt de puike qualiteit genoemd van de tarwe die op Voorne en Patten is geteeld; rogge is aldaar weinig verbouwd, doch wat er is, staat goed, terwijl de winter- gerst, die door den strengen winter zeer had geleden, zich flink hersteld en een redelijk beschot zoo van graan als van stroo opgeleverd heeft. Vlas. De mededeelingen omtrent dit gewas zijn van den meest bevredigenden aard. In het Westland, op Goedereede en Overtlakkee, in de Hoeksche Waard en op Voorne en Putten wordt ruim beschot verwacht; de qualiteit is zeer goed; in vele jaren stond het niet zoo uitmuntend te velde, en overal wordt op eene ruime opbrengst van lijnzaad gerekend. Koolzaad. Door den strengen winter was dit prodnct meestal uitgeploegd. Het overgeblevene beloofde op Voorne en Putten een voldoend beschot, doch iu de Hoeksche Waard was het als geheel mislukt te beschouwen. Hennep. Deze stond in Alblasserwaard zelden zoo schoon te velde en deed eene buitengewone schoof verwachten. In de Vijf- Heerenlanden was de verwachting minder gunstig. Aardappelen. Zeer gnnstig lniden de mededeelingen omtrent deze aardvrucht. In het Westland werd een goed beschot ver kregen en vinden de goede soorten gretig kooper9 tot redelijke prijzen; in de Vijf-Heerenlanden staan ze prachtig te velde, en werd vooral van de vroege soorten uitstekende qualiteit verkregen. Ook op Goederecde en Overtlakkee was de opbrengst ruimin de Alblasserwaard stonden ze vol in den grond, werd eene menigte nitgepoot, viel qualiteit en qnantiteit te roemen en werd vooral van de latere soorten een uitmuntend gewas verwacht. In de Hoeksche Waard beloofde dit product mede veel; op Voorne en Patten werden eveneens gunstige verwachtingen ge koesterd. Van de bekende ziekte werd tot dusverre weinig verno men; daar waar zij zich vertoonde, heeft zij tot nu bijna uitslui tend slechts het loof aangetast. Erwten en boonen. Algemeen beloven deze een uitstekende opbrengst. In alle deelen der provincie werd een goede oogst ver wacht; in tal van jaren stonden vooral paarden- en duivenboonen niet zoo gal te velde; de erwten beloofden overal veel stroo en waren overvloedig met peulen bezet. Boomvruchten. Appel- en pereboomen zijn niet zwaar geladen, terwijl ook de steen- en struikvruebten geringen plok opleverden; alleen bestonden in het Westland voor den druiven pluk gunstige verwachtingen. Hooi- en weilanden. Door het koude droge, voorjaar is op Voorne en Putten veel weiland, dat bestemd was om gehooid te worden, moeten worden afgeweid. Na den regen kwam er aaeer gras en kon er dientengevolge weer meer als hooiland blyven liggen. Hierdoor heeft de hooibouw vrij algemeen rnim 14 dagen later dan gewoonlijk plaats gehad en is de opbrengst, hoewel beter dan het zich in den beginne liet aanzien, Diet groot, zelfs slechts tamelijk te noemen. De gras- en klaverlanden geven na den regen voldoende voor den veestapel. Ook voor andere deelen der provincie is het bovengemelde van toepassing te beschou wen, ofschoon vrij algemeen de weilanden later goed zijn aange komen, doch de hooilanden niet overvloedig opleveren. Veestapel. De toestand van den veestapel is hoogst vol doende; de znivelprodncten zijn van goede qnaliteit en prijshoudend; Algemeen overzicht. De verwachtingen van den oogst in de provincie Zuid-Holland waren in vele jaren niet zoo gunstig al9 thans het geval is; vele gewassen beloven meer dan middel matige, bijna uitstekende uitkomsten. Gemeurd Nlaawu, Het veelbelovend 14-jarig zoontje van een mandenmaker op de Zijdgracht toonde gisteravond hoe weinig van den verschuldigden „eerbied en ontzag" liij voor zijne ouders koes terde, door beiden met zijn klomp een dracht sla gen toe te brengen. De verontwaardigde buren maakten een einde aan dat verregaand tooneel door den schuldigen knaap, door tusschenkomst van een agent, naar het politiebureel over te brengen. Gistermorgen omstreeks halftwaalf is er bij zekeren H. P. L. aan de Haarlemmer straat, door het in brand raken van een petroleum- toestel, een begin van brand ontstaan, dat echter door den eigenaar spoedig is gebluscht. Dien- zelfden dag te halftwee heeft zekere II. P. aan den Nieuwen Rijn een zenuwtoeval gehad; na spoedig bijgebracht te zijn, was hij weder in staat zijn weg te vervolgen. De 6 9-jarige marskramer A. Putto te .Haarlem had gistermorgen de onvoorzichtigheid ■om den overweg van den spoorweg aan het Yrou- wenhek, niettegenstaande de afsluitboom was neder- gelaten, te passeeren op het oogenblik dat een trein uit Amsterdam in aantocht was. Hij kwam met den trein iu aanraking, werd eenige meters medegesleept en op vreeselijke wijze aan het hoofd ea het lichaam verwond. De ongelukkige is naar het gasthuis overgebracht en moest zijn onvoorzich tigheid met den dood bekoopen. Een 70-jarig man, die geheel alleen woonde, A; Wener, aan het Oranje-kanaal, is 's morgens dood in zijn huis gevonden. Hij zat tusschen het kabinet en een kist. Te Arnhem is een jongmensch gear- resteerd, die zonder bekomen vergunning op naam zijner zuster allerlei inkoopeu deed. Op zich zelf zou dit geen strafbaar feit zijn maar de jonge heer betaalde het gekochte niet en zal nu wegens oplichterij terechtstaan. Zekere F. V., adsistent ten postkan tore te Groningen, maakte in den laatsten tijd grove verteringen, veel hooger dan zijn inkomen toeliet. Hij had wel is waar een flink traktement en genoot bovendien nog verschillende emolumen ten, zoodat hij daarvan aardig had kunnen leven, maar het grootste deel ging door zijn eigen keel gat; in de huishouding kwam er niet veel van terecht. Deze feiten bleven niet onopgemerkt bij zijne superieuren. Toen nu dezer dagen door den directeur bericht was ontvangen van eene onre gelmatigheid in het verzenden van gelden naar andere kantoren voor postwissels, vestigde men het vermoeden dadelijk op Y. De vermiste gelden waren hem ter expeditie toevertrouwddit kon uit de registers worden bewezen. Ontkennen kon hem niet batende bewijzen waren te duidelijk. Na eenige aarzeling betuigde hij dan ook den staat voor een bedrag van f 106 te hebben be nadeeld. De rechtbank heeft zijne voorloopige aan houding gelast. De hier volgende „gemengde berich ten", overgenomen uit de „Courrier des Elats- Unis", een Amerikaansch blad, geven een eigen aardig inzicht in de zeden en gebruiken daar te lande: Cash Davidson, een jong en rijk pachter, kwam eergisteren tamelijk aangeschoten een kruideniers winkel te Duckwel, op eenige mijlen van Louisville (Kentucky), binnen en loste daar, voor tijdverdrijf, zijn revolver achtereenvolgens op drie negers, waar van hij den eersten miste, den tweeden doodschoot en den derden wondde. Nadat de kruidenier den bezoeker ernstig onder het oog gebracht had dat een dergelijke handelwijze zijne kalanten zou weg jagen, liet Davidson zich overhalen, zich bedaard in zijn „buggy" naar huis te laten rijden. Ralph Gibbons, van Centralia (Pennsylvaniê), is bij het verlaten van een bal, door eenige van zijne vrienden, met stok- en vuistslagen en schoppen afgemaakt. Eergisteravond amuseerden zich William Haulin en John Rochefort in „Southstreet" met op de voorbijgangers te schieten. Zij waren in een vroo- lijke stemming van een pic-nic gekomen. Zondag-namiddag kregen Martin Fleming en John Moore te Puerio (Colorado) hevige ruzie, doch waren spoedig schijnbaar weer goede vrienden. Zoodra zag echter Fleming niet dat Moore zoo gek was van het voor goede munt op te nemen en niet meer op zijn hoede was, of hij schoot hem gauw neer. In Bengalen werdeninl879 2 6 4 p e r- sonen door wilde dieren en 9515 door slangen gedood; in dat jaar kwamen 12,000 stuks vee door wilde dieren om. In het geheel werden 5543 wilde dieren gedood en 21,102 slangen, waarvoor 28,370 ropijen aan belooningen werd uitgekeerd. Een vreeselijke brand heeft in de Legefka-wijk te St.-Petersburg gewoed. Meer dan 20 openbare gebouwen werden vernield. Dezer dagen werd uit Colmar, in den Elzas, gemeld dat daar een misdadiger, de sloten maker Ludwig Weber, geguillotineerd is gewor den. De man had in de gevangenis een zijner bewakers gedood. Die woestaard was 40 jaren oud en had bij elkaar reeds 18 jaren in de gevangenis doorgebracht, terwijl hij bij zijn dood nog een „tegoed" van 8 jaren had staan. Het aantal moorden en moordaan slagen in Frankrijk is in 1878 toegenomen met ongeveer 30 pet. in vergelijking met vroegere jaren. Een zelfde ontzettende „vooruitgang" valt ook op te merken in het aantal bankroeten, vervalschingen en brandstichtingen. Het aantal zelfmoorden is volgens offlciëele opgaven zelfs verdubbeld. In Liverpool heeft een zonderling duel plaats gehad tusschen een man en vrouw die eerst den inhoud van de jeneverflesch samen hadden gedeeld en toen, twist krijgende, elkaar met gloei ende poken te lijf wilden. De man had het blijk baar het verst in de behandeling van dat vreemd soortige wapen gebracht: de vrouw ligt althans in een hopeloozen toestand met 19 brandwonden in het hospitaal, terwijl hij zelf in hechtenis kon worden genomen. Voor een huis in Weenen verrezen Maandag-middag onverwacht twee vrouwen met slijk en bloed bespat uit den grond. Beiden waren voddenraapsters en hadden buit gezocht in een der hooge riolen der stad, waar zij den echtgenoot van een harer aantroffen, met wien spoedig twist ontstond. De dames takelden den man aardig toe en namen toen de vlucht om zoodra zij een uitgang vonden, de bovenwereld weer te bereiken, waar zij echter spoedig door de politie in beslag ge nomen en gedwoDgen werden, denzelfden weg terug te gaan, ten einde haar slachtoffer te helpen opsporen. Te Youngstown in Ohio is 11. Maan dag een luchtballon op de vlucht gegaan. Het was een ballon captif, waarvan de touwen braken, juist toen een man en eene vrouw uit de omstreken in het schuitje stonden om hunne nieuwsgierigheid wat beter te bevredigen. Een kreet van angst door de omstanders geslaakt, maakte beiden opmerk zaam op den verschrikkelijken toestand waarin zij zich bevonden. Geen van beiden had eenig begrip van de wijze waarop met een luchtballon omge gaan wordt en pijlsnel dreef het gevaarte in noor delijke richting voort, steeds stijgende tot het uit het gezicht verdween. Naar alle richtingen is getelegrapheerdtot nog toe heeft men van de on gel ukkigen niets gehoord. De spinner ij van den heer Charles Huet te Troyes is een prooi der vlammen ge worden. De schade wordt begroot op 400,000 fr. Er is eene inschrijving geopend om de werklieden, die door den brand zonder arbeid zijn geraakt, te ondersteunen. Paus Leo heeft 300,000 lires be schikbaar gesteld voor eene complete en sierlijke uitgaaf van de werken van Thomas d'Aquino. Naar men uit Bern meldt, is inde internationale „Noordpool-couferentie" besloten, de oprichting der acht meteorologische observatoria op Spitsbergen enz. tot later uit te stellen. BUITENLAND. ZTran krljk. De minister-president De Freycinet heeft te Montauban weder eene rede gehouden, verklarende dat de regeering binnenslands eene bezadigde en gematigde, buitenslands eene vredelievende poli tiek voert, en alle verontrustende geruchten tegen sprekende. Frankrijk, zeide hij, is uit zijne afzon dering te voorschijn getreden, maar zal nimmer eene avontuurlijke politiek voeren, nimmer den vrede in gevaar brengen, welken het land ernstig wil. België. De illuminatie te Brussel is zeer schitterend geweest en door de koninklijke familie in open rijtuigen in oogenschouw genomen. Het groote vuurwerk, dat gisteren op de hoogten van Koekel- berg zou worden afgestoken, zal eerst heden te zien zijn en bestaan uit drie groote tableaux, vier groote groepen beweeglijke figuren enz. Tot slot een bouquet vau 15,000 vuurpijlen. De historische optocht is Woensdag gehouden en heeft boven ver wachting voldaan. Het standbeeld, dat op den zegekar der pers zich verhief boven een wente lenden wereldbol, had het ongeluk van zijn ver heven standpunt neer te storten en in duizend stukken verbrijzeld te worden. Dultsohland. De slag bij Gravelotte is Woensdag in alle kazernen te Berlijn feestelijk herdacht. Te Potsdam heeft de keizer eene wapenschouwing over het eerste garderegiment gehouden en daarbij met zichtbare aandoening eene toespraak gehouden tot het corps officieren. Hij zeide daarin, het regi ment op dit oogenblik te beschouwen als vertegen woordigende het geheele leger, en herdacht, terwijl hij zich het hoofd ontblootte, de zware verliezen, in den onvergetelijken en zoo veelbeteekenenden slag geleden. „Nimmer", aldus eindigde Z. M., „zal in mijn hart de dankbaarheid uitdooven voor den heldenmoed, de dapperheid, de toewijding en volharding, waarmede het leger gestreden heeft.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2