Zaterdag 21 Augusts Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Met 4 September begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. N°. 6231. i A°. 1880. LEIDSCH PEIJS DEZEB COUBANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post..«1.40. Afzonderlijke Notnmers.0.05. PEIJS DEE ADVEBTENTIEN: Van 1—6 regels-ƒ 1.05. Iedere regel meer0.17* C.roolere letters naar plaatsruimte. 8TADS-BERIOHTBN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 {Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan DE GEBROEDERS VAN SCHAIK en hunne rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene sigarendrogcrij in het pand aan het Levendaal N*. 168. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. ■19 Augustus 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDES, 20 Augusta». Burg. en Ws. raden gunstig op een verzoek van het bestuur der afdeeling Leiden en omstre ken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, ter bekoming eener bijdrage uit de gemeentekas van 500 tot opluistering van de feestelijkheden bij gelegenheid van de algemeene vergadering en tentoonstelling, in de maand September alhier te houden. Op de begrooting voor dit jaar is, zoo als men weet, eene som van f 2000 beschikbaar gesteld ter tegemoetkoming in de kosten van de tentoonstelling zelve. Zij raden evenzeer tot inwilliging van het ver doek van J. M. Sobels, om vergunning tot het dempen van een gedeelte van de sloot langs het voetpad aan den Hoogen Rijndijk onder de gemeente Zoeterwoude. Zij hebben mede geen bezwaar tegen het ver zoek van de firma E. J. Los en H. Ch. J. Ger ritsen, om vergunning tot bet leggen van een riool van de op te richten kunstboterfabriek aan de Korte Oranjegracht n°. 7 door de openbare straat naar die gracht. Ter benoeming eener onderwijzeres 2de kl. aan de meisjesschool 2de kl., op eene jaarwedde van f 700 en eene toelage van f 50 voor het geven van onderwijs in de Eransche taal, wordt de vol gende voordracht aangeboden1°. mej. M. C. W. Peltzer te Middelburg, 29. mej. A. Honig te Leiden, 3°. mej. S. P. Parret te Arnhem. B. en Ws. stellen den Raad voor, over te gaan tot de samenstelling der gevorderde opgave ter benoeming van 3 leden voor het college van zet ters en leggen daartoe de volgende aanbeveling over: 1°. Lanrentius Cornelis Quant en Jean Corneille Rijk, 2°. Abraham Herman Eigeman en Jan Van Lilb, 3°. Johannes Petrus Rietbergen en mr. Pramjois Was. Ook geven zij den Raad in overweging af wijzend te beschikken op een adres van eenige be woners van de Kalvermarkt, houdende bezwaar tegen het voorstel om de Kalvermarkt niet meer te bestemmen voor turfmarkt, ten einde meer plaats te kunnen beschikbaar stellen tot ligplaats van schepen en stoombooten. In verband met bestaande vacatures in het personeel van de ambtenaren ter secretarie, wordt door B. en Ws. eenige wijziging voorgesteld in de aan de verschillende betrekkingen verbonden jaarwedden. B. en Ws. stellen voor, aan C. Bok vergunning te verleenen om gebruik te maken van den zuide lijken berm van den Hoogen Rijndijk onder Zoeterwoude tot bet leggen van rails voor den stoomtramweg tasschcn Leiden en Woerden. i Ter benoeming van een hulponderwijzer aan de openbare tusschenschool voor jongens en meisjes, op eene jaarwedde van f 550, wordt de volgende voordracht aangeboden1°. A. L. De Leeuw, thans tijdelijk aan die school werkzaam, 2°. M. A. J. Geluk te Dinteloord, 8°. J. B. "VanDriem te Maassluis. Den 16den September a. s. zal de overdracht van het rectoraat der hoogeschool alhier door prof. Kern aan zijn opvolger prof. Zaayer plaats hebben en tegelijkertijd zal ook het nieuwe studiejaar een aanvang nemen. Den 20sten September d. a. v. zal prof. Rijke den dag herdenken, waarop bij vóór 35 jaren als professor der zelfde hoogeschool werd benoemd. In die maand hoopt ook prof. Scholten zijn 40-jarig professoraat te vieren. Voor rekening van den burgemeester, den heer J. J. Van Heekeren, werd gisteren aan een gedeelte der schooljeugd van Sassenheim een genot volle dag bereid. Een zestigtal leerlingen der twee hoogste klassen van de openbare school, die het getrouwst de school hadden bezocht, togen onder geleide der onderwijzers en vergezeld van den burgemeester naar Amsterdam, om een bezoek aan „Ariis" te brengen. Het was waarlijk een opwek kende aanblik en voor den gastheer eene groote voldoening toen 's morgens het jonge volkje opge togen en juichend in vier rijtuigen naar het spoor reed, nagewuifd door vele ouders en belangstel lenden, die gekomen waren om die blijde kinder gezichten te zien. Men schrijft uit NieuwkoopTot de onder werpen, die in de jongste raadsvergadering wer den ter tafel gebracht, behoorde een verzoekschrift van eenige ingezetenen, om ter bstengeliDg van het drankmisbruik de kermis, die alhier in de helft van de volgende maand invalt, geheel af te schaffen. De raad besloot echter met eene groote meerderheid dat verzoek af te wijzen en de kermis op de vanouds gebruikelijke wijze te doen plaats hebben. Opmerking verdient het dat een der eerste onderteekenaars van het request tapper en slijter is en nog laatstleden Zaterdag door de po litie werd bekeurd wegens het openhouden van zijne tapperij na het bij de politie-verordeniDg aangegeven sluitingsuur. Na voldoend afgelegd examen in het 2de en 3de gedeelte, is tot candidaat-notaris bevorderd mr. C. Van der Lee te Aarlanderveen. Tot hulponderwijzer te Zwammerdam is benoemd de heer J. Katte, thans te Zalt-Bommel. Prinses Hendrik kwam gistermorgen in de residentie aan, om een bezoek te brengen aan de Koningin en om tevens de Heraldieke Tentoonstel ling in de Gothische Zaal in oogenschouw te nemen. Des namiddags keerde de prinses weder naar Soestdijk terug. Omtrent de tegenwoordigheid van baron Gericke Van Herwijnen, den Nederlandschen ge zant te Brussel, bij het politieke feest van Dinsdag meldt de „Amst. Crt." eenige bijzonderheden, haar „uit de meest vertrouwbare bron" medege deeld „Na dienaangaande instructies van zijne regeering te 's-Gravenhage te hebben ontvangen, heeft baron Gericke Van Herwijnen zich tot den heer Prère-Orban, den Belgischen minister van buitenlandsche zaken, begeven en hem meegedeeld dat de gezant van Nederland te Brussel gemach tigd was om tegenwoordig te zijn bij het feest van 16 Augustus, „onder voorwaarde evenwel, dat bij de overtuiging moest hebben, dat daarbij niets beleedmends vcor Nederland zou worden gedaan of gezegd. De heer Erère-Orban heeft daarop den baron Gericke hartelijk dankgezegd voor zijn besluit en hem verzocht er zijne regeering eveneens dank voor te zeggen. Het hoofd van het Belgische Kabinet heeft er bijgevoegd dat niet alleen bij het feest niets zou voorvallen, dat de gevoeligheid der Nederlandsche natie zon knnnen kwetsen, maar dat integendeel de vertegenwoordiger van den Koning van Nederland bij het feest ongetwijfeld met eerbied en de levendigste sympathie zou worden begroet." In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Rotterdam is door den heer Van der Hoeven eene interpellatie tot B. en Ws. ge richt omtrent de belemmering, welke de scheep vaart op de rivier de Maas voor de stad onder vindt, ten gevolge van het groot aantal schepen, die aldaar ten anker liggen. Hij drong aan op verbetering in dezen toestand. Het antwoord lnidde dat de quaestie niet het gemeentebestuur, maar het Rijk aanging. B. en Ws. zouden dus alleen de aandacht van de bevoegde autoriteit daarop kunnen vestigen. De Raad nam voorts het voorstel aan betreffende den bouw van eene nieuwe visch- markt, waarvan de kosten, zooals gemeld is, ge raamd worden op f 279,000. De heer K. M. J. J. Hirschmann te Gorcnm heeft concessie gevraagd voor den aanleg van een stoomtram van Utrecht naar Geertruidenberg. Negentig jongelieden hebben zich aangegeven voor het examen tot het verkrijgen van een der elf beurzen aan de rijksnormaalschool te Groningen. Bij resolutie van den minister van koloniën is mej. A. C. Scheltema, hulponderwijzeres, gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot hulponderwijzeres voor den dienst daar te lande. Het stoomschip „Voorwaarts", van Amster dam naar Batavia, vertrok Woensdag van Suez. Z. M. heeft, met wijziging van zijn besluit van 1 dezer, ten aanzien van de reden van het op pensioen stellen en van het pensioens bedrag van den kapitein der 1ste klasse bij het corps mariniers D. A. Van Vuuren, bepaald dat genoemde officier, met ingang van 1 September a. s., wordt op pensioen gesteld, krachtens 2c van art. 33 der wet van 28 Augustus 1851, ter zake van ongeschiktheid voor den dienst wegens in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, onder toekenning: a. ingevolge b van art. 14 der wet van gelijke dagteekening, laatst gewijzigd bij die van den 23sten April 1879, vaneenjaar- lijksch pensioen van f 1300; b. ingevolge c van art. 1 der wet van den lsten April 1875 van eene verhooginsr van dat pensioen van f 225 's jaars voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringenden off. van gez. 1ste kl. bij de zeemacht K. G. E. Sloos, arts, opzijn verzoek, ter zake van in en door den dienst ont- ontstane lichaamsgebreken krachtens 1 b van art. 33 dierzelfde wet met 1 Sept. a. s. op. pensioen gesteld, onder toekenning van een jaar- lijksch pensioen van f 1300 en eene verhooging ter somma van 450 's jaars voor werkelijk ver blijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkrin gen benoemd, in de provincie Zuid-Holland tot heemraad van den polder de Uiterwaarden G. De "Vor; tot dijkgraaf van de polders "Varkensoord en. Karnemelksland P. Kooyman Jzn.in het bestuur van de Yierpolders, tot hoogheemraden P. De Nogel en II. E. Onderwater.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1