A°. 1880 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en, Feestdagen,'uitgegeven. iV. 6288. Woensdag SS a, Om <_*3 IDSO PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.. Franco per poet.. Afzonderlijke Nonmters» l.M. 9 1.40. m «.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regela-f i.05. Iedere Tegel nicer.....0.17^. GrootórBjleUers naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestnnr van Leiden, breDgt ter algemeene kennis dat door hem aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 16den Augustus invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht dienst 1880/S1, van de Wijken VII, VIII, IX en restanten; zynde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 17 Augustus 1880. DE KANTER. LEIDEN, 17 Augustus. Er beslaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „W. A. Schollen", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op Zaterdag den 21sten Aug. a. s., des morgens te negen uren. Ten poslkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag avond om twaalf uren zijn bezorgd. Het volgende is nog aan het tweede verslag van de „Christelijke Wijkvereeniging" alhier ontleend Het ziekenbezoek wordt door de hulp van den godsdienstonderwijzer veel geregelder verricht dan anders den wijkpredikant mogelijk was en alleen met hem kan er aan geregeld huisbezoek gedacht worden. Zeer gewaardeerd is gewis de hulp der 5 bezoekbroeders en der 6 bezoekzusters, die elk hun kwartier hebben en iedere maand de eerste onder leiding van den predikant vergadering houden en dan verslag van hunnen arbeid doen en elkander versterken doorlezing van Gods Woord en gemeenschappelijk gebed. Mr. S. Le Poole legde zijne functie als secre taris neder. Hij bleef echter lid der vereeniging. Mr. J. Bredius was bereid als secretaris in zijne plaats op te treden. De rekening der ontvangsten en uitgaven sluit met eea tekort van f 56.15. Tot hiertoe had men steeds een batig saldo, omdat men nog profi teerde van het te veel opgenomen geld, maar de uitgaven zijn in het jaar 1879 bijna f 200 meer geweest dan de inkomsten, terwijl men slechts 100 afloste van de schuld. Daarbij moest het salaris van den godsdienstonderwijzer wcttden ver hoogd en de militaire vereeniging veKrok 1 Juni naar de Langegracht. En ware na het gebouw slechts niet met een hypotheek bezwaard, zoodat men voor geen rente en aflossing behoefde te zorgen; maar helaas, nog f 2100 bedraagt de schuld, die bij beperkte middelen den arbeid moeielijk maakt. Met dankbaarheid wordt vermeld dat meer dan één de Vereeniging helpt naar de mate zijner krachten, niet het minst de minvermogenden liefderijke bewijzen van waardeering werden haar geschonken, b. v. van eene zuster te dezer stede eene Zondagsgave van f 5.20 jaarlijks, van de sinds overleden jonkvrouwe uit Den Haag, eene Paaschgave van f 25, van de meisjeszangvereeni- ging bij gelegenheid van een huiselijk feest van den voorzitter f 15.75, bij het betalen der rente van de hypotheek telkenmale f 10, uit de nala tenschap van eene jeugdige dienstbode, die gewoon was de bijbellezing te bezoeken en binnen wei nige dagen aan zware krankheid overleed, f 8; van eene herstelde catechisante verschillende kleine bijdragen, te zamen f 1.80een dankoffer van beweldadigde ouders f 2.50 enz. enz. Ook wordt herinnerd aan het voortdurend bestaan der cents- vereeniging, waardoor jaarlijks meer dan f 200 in de kas wordt gestort. Ds. J. A. De Vlieger te Katwijk aan Zee heeft voor het beroep naar Hattem bedankt. De Haagsche Kroniek der N. Gron. Crt. meldt dat H. M. zeer wel en opgeruimd is. De Koningin wandelt geregeld 's morgens in den tuin van het paleis, doch gaat niet meer uit. Van prins Alexander hoort men niets. Hij is nog te Parijs en zal zich van daar niet naar het zuiden van Erankrijk, maar naar Zwitserland begeven, waar hij bij eene zuster van wijlen koningin Sophia zal vertoeven. In de „Augsb. Allg. Zeit." komt een artikel voor van Eerdinand Von Hellwald over onzen over leden landgenoot J. J. Cremer. Hellwald zegt aan het slot van zijn artikel dat Cremer onovertroffen is in zijne novellen. In de eerste zitting van het te Brussel ge houden internationaal hygiënisch congres, heeft de heer J. G. Jager van Amsterdam een rede uitge sproken, die met luiden bijval werd begroet. Hij wenschte België geluk met den voorspoed, dien het geniet, met de groote zedelijke ontwikkeling die het te aanschouwen geeft. Na een woord van- bewondering voor den constitutioneelen vorst, sprak hij o. a. „Gij viert een historisch feit, waarvan ik niet zonder ontroering kan spreken, omdat ik er trotsch op ben Hollander te zijn. Toch zij mij een enkel woord vergund. De Amerikaansche historieschrijver Motley heeft in de inleiding van zijn „Geschie denis der opkomst van de Nederlandsche repu bliek" gezegd„That the rise of the Dutch Repu blic is one of the leading events of modern history". Welnu Belgen en Bataven, laat ons nimmer vergeten dat dit groote feit uit onzen gemeenschappelijken arbeid is ontstaan. Laat ons aan dien oorsprong getrouw blijven, getrouw tot den laatsteu ademtocht! Wanneer gij, Belgen, Den Haag bezoekt, begroet gij met bewondering het standbeeld dat een dankbaar volk aan den „Vader des Vaderlands" heeft opgericht, aan Willem den Zwijger. Wij, Hollanders, onderdanen van den Koning, die afstamt van den vereerden en roem rijken Vorst, wij zegenen wanneer we de beelte nissen der graven van Egmont en Hoorn aanschou wen, op den roemruchtigen Belgischen bodem de nagedachtenis van die martelaren voor de natio nale vrijheid, martelaren voor het wereldbelang: de vrijheid." De heer Jager eindigde met een aansporing om alle herinneringen aan het verledene, aan de verdeeldheid van weleer, te verbannen en onder stormachtig applaudissement hief hij den kreet aan: „Dat God België bescherme, zijn Koning en zijn dynastie!" In de internationale afdeeling van het Zan gersfeest te Keulen is de derde prijs behaald door „Rotte's Mannenkoor." Door Gedeputeerde Staten van Friesland is reeds aan de gemeentebesturen de nitnoodiging ge daan, om de gemeente-begrooting, aan te vangen met den dienst van 1881, wat aangaat het lager onderwijs, in te richten oveieenkomstig de jongste circulaire van den minister van binnenlandsche zaken. Het stoomschip „Rotterdam" is Zaterdag te Nieuw-Tork aangekomen. De Staatscourant van heden bevat de kennis geving van den minister van financiën dat met 1 Sept. a. s. muutbiljetten van f 10 volgens een nieuw model zullen worden afgegeven, en deelt tevens mede dat den 18den dezer te St.-Petersburg de onderteekening heeft plaats gehad eener nieuwe overeenkomst tusschen Nederland en Rusland tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. Z. M. heeft aan den met verlof hier te lande aanwezigen kapt. der inf. van het leger in Ned.-Indië, W. E. N. A. Van Loenen, met 1 Sept. a. s., wegens lichaamsgebreken, eervol ont slag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensioen aan H. D. G. A. Im- mink, op zijn verzoek, met 1 December a. s. eervol ontslag verleend als notaris te IJ selsteinden eersten offic. van gez. 1ste kl. (kolonel) J. H. Van den Broek en den offic. van gez. 1ste kl. H. G. F- Peltzer, beiden van het personeel van den geneesk. dienst bij de landmacht op pensioen gesteld en het bedrag daarvan bepaald voor den eerste op f 2100 en voor den tweede op 1560; benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht: tot dirigeerend officier van gezondheid 1ste kl., den eersten officier van gez. lste kl. (kolonel) C. J. Van Hees en de eerste offic. van gez. lste kl. (luit.-kol.) R. Van Raalten en J. Smit, van dat personeel; tot dirig. offic. van gez. 2de kl., de eerste offic. van gez. lste kl. (luit.-kol.) J. Van Breda Kolff en J. A. Eles, benevens de eerste offic. van gez. 2de kl. A. P. Kleynenberg, A. E. Bauduin, J. J. Ph. Van den Heuvel tot Beichlingen, gezegd Bartolotti Rijnders, P. J. Van der Grijp en M. R. Timmerman, van dat personeel; tot dirig. offic. van gez. 3de kl., de eerste offic. van gez. 2de kl. E. H. Willems, J. F. C. L. Pilgrim, A. Boele, M. G. Van Pelt, Ph. E. Meuleman, P. G. Berends en C. A. A. Kieckens, benevens den offic. van gez. lste kl. J. J. Van Minden, allen van dat personeel; tot officier van gezondheid late klasse, de officieren van gezondheid 2de klasse J. Van Koetsveld Van Ankeren, H. G. C. Heringa, J. H. Teeling, K. Hennes, N. Rutgers, L. L. Piantenga, L. J. Weydung, E. Piekema, J. M. W. Van Dus- seldorp, J. A. Van der Stok, J. Ch. Rolandus Hagedoorn en R. H. F. Sikkes, allen van dat personeel; tot off. van gez. 2de kl., de off', van gez. 3de kl. L. Van Lier, L. E. Boekelman, J. H. Van Welsen, G. I. E. Leemans, J. E. L. Kraft, J. P. M. Trousselot, D. H. Zeeman en A. Butner, allen van dat personeel; tot dirig. milit. apoth. met den rang van luit.-kol., den lsten apoth. J. Van Rijn van Alkemade, van dat personeel; tot milit. apoth. lste kl., de milit. apoth. 2de kl. H. J. Van Wisselingh, W. K. Voskuil, H. Romeyn, A. A. Hussem, P. A. Wattez, B. Th. Voogd en L. Ch. Beukers, allen van dat personeel; tot milit. apoth. 2de kl., de milit. apoth. 3de kl. J. G. Moltzer, E. M. G. Van Walsem, H. J. De Grient Dreux, K. Verlaan, A. G. Van der Land, J. Van Riel en J. L. Van Wermeskerken, allen van dat personeeltot dirigeerend paardenarts met den rang van majoor, den majoor-paardenarts lste kl. C. H. M. Houba, van dat personeel; den rang verleend van majoor-titulair: aan de off. v.. gez. lste kl. J. R. De Brouwer, A. W. J. Zubli,. A. N. Vorstman, W. Krol, H. J. Wilson en J.. M. Engelhart, allen mede vau gemeld personeel;. Gemengd Nteuwa. Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen zekeren J. v. E., wonende te Nieuwkoop, wegens het opkoopen van militaire, kleedingstukken. In den afgeloopen nacht is aan het politie-bureel gebracht zekere S. M., wonende te Rotterdam, die verdacht wordt van braak te bobben gepleegd in de remise van den paardentramweg alhier. Hedenmorgen omstreeks half'cwaalf I heeft de wed. C., oud 88 jaar, wonende in de I Groenesteeg, op de Breestraat een toeval gekre-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1