K°. 6286. EEaandag 1® Augustus. A°. 1880. 1.16. o.os. Deze CJoarant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Eeestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Een buiteu- en een binnenlandsche enquête commissie. De residentie had gisteravond het voorrecht de eerste uitvoering te genieten van een omvang- LEIBSCH BAIïBLAB. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 8 maanden.. Franco per post.. Afzonderlijke Nommers. ..I 1.40. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regels Iedere regel meer...- Grootere letters naar plaatsruimte. ;-/ 1.05. .t..- 0, i 7J. Dit Nomraer bestaat uit TWEE BLADES, IT ADSfBERICHTEW. PATENTBLADEN. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters, doet te weten dat de ingevulde patentbladen voor de wijken I, II, UI en V, dienstjaar 1880/81, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van een tot drie uren, en wel van 11 tot en met 17 Aogostas e. k., uitgezonderd des Zondags; terwijl na bet verstrijken van dien termgn, de onafgehaalde pateotbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hanne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Wethouder voornoemd, 10 Augustus 1880. Mr. P. C. L1BRECHT LEZWIJH. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat door hem aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 13den Augustus jl. invorderbaar verklaard kobier vau het patentrecht dienst 1880/81, van Wijk VI, zijnde een ieder ver plicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldosn. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 14 Augustus 1S80. DE KANTER. Daar is leven en beweging in het schoone land aan gene zijde der bergen, het vereenigd koninkrijk Italië, beweging op het gebied van handel en zee vaart. Geea wonder! Nu de wenschen naar her- eeniging van alle half- en heel-Italianen zijn be vredigd, althans op enkele uitzonderingen na, die mog steeds zijn blijven bestaan als tot bevesti ging van den regel dat alleen in nationale eenheid heil is te vindennu die toestand van staatkundige wedergeboorte lang genoeg heeft geduurd om niet precies meer den aanlokkenden glans der nieuw heid te bezitten nu treedt dagelijks met steeds meerder kracht de overtuiging op den voorgrond dat de talloos vele kinderen van het gezamenlijk vaderland Bog andere behoeften hebben te ver vallen, en daaronder in de eerste plaats die aan uitbreiding hunner stoffelijke middelen van bestaan. Nog zoo heel lang is het niet geleden, dat die zucht naar verbetering zich uitte in de ondoor dachte poging van een aantal bijzondere personen om een Italiaansche volkplanting te vestigen liefst op het gebied eener Nederlandsche kolonie. Wel behoort dat zonderlinge plan reeds tot de geschie denis, doch de zucht naar verbetering der middelen van bestaan, eenmaal ontwaakt, vraagt telkens op nieuw om bevrediging. Daarvan getuigen de ern stige pogingen, ook van Italiaansche zijde aange wend, om in rechtstreeks handelsverkeer met onze Indische bezittingen te komen, waarvoor de landen aan de Middellandsche Zee natuurlijk heel wat gunstiger gelegen zijn dan Nederland. Maar een feit van nog nieuwer datum kan daarvan ten bewijze strekken. Er is nl. op dit ©ogenblik bij de Italiaansche Kamer een wetsont werp aanhangig, strekkende tot het instellen eener staatscommissie, belast met een onderzoek naar den toestand en de middelen tot opbeuring van de handelsvloot. Wel is waar zal er, met het oog op de verdaging der Italiaansche Kamer, nog wel eenige tijd verloopen, eer dat ontwerp in behan deling zal komen, doch reeds heeft de pers daar te lande zich met loffelijken spoed van het onder werp meestergemaakt en als hoofdoorzaak van den achterlijken toestand der koopvaardijvloot in Italië algeheele verwaarloozing van de zoo onmisbare verandering der ceil- in atoomschepen geconstateerd. Vervolgens wordt gewezen op het wenschelijke van een, zij het slechts tijdelijke, afschaffing of verlaging der verschillende belastingen en rechten, die de handelsvloot aldaar drukken, en van het bezigen der op Elba gevestigde rij ksfabrieken tot scheepsbouwinrichtingen voor de bijzondere nijverheid. Summa snmmarum, er zal in Italië een offi- ciëele commissie van enquête naar den toestand der handelsvloot optreden, voorgelicht door de nasporingen der pers. Tout comme chez nous! zal men zeggen. Ook in Nederland was indertijd een dergelijke com missie van enquête werkzaam, voor welke tal van bekende deskundigen hunne verklaringen hebben afgelegdhunne adviezen uitgebracht. Wat meer is, die commissie kwam tot een eindresultaat, neer gelegd in haar rapport aan de Staten-Generaal (Maart 1875) en omvattende de door haar noodig geoordeelde maatregelen ter verbetering, samengevat in niet minder dan 17 punten. Maart 1875, en in de half Juli dezes jaars te Groningen gehouden algemeene vergadering der Nederl. Maatsch. tot bevordering van Nijverheid moest een der sprekers nog een motie voorstellen, dat stappen zouden worden gedaan om te komen tot een volledige uitvoering van de 17 punten der enquête. Niet zonder sarcasme klonk daarop de vraag van den voorzitter (der afd. Koophandel) of de voorsteller der motie soms niet een keus zou wil len doen uit die maatregelen, in de 17 punten ge noemd, waarvan men allereerst de uitvoering zou verlangen. En die motie werd in haar oorspron- kelijken vorm aangenomen met 12 tegen 4 stemmen. Wij voegen er niets meer bijdoch kunnen ons niet weerhouden de vrees te kennen te geven, dat de Italiaansche enquête-commissie die nog haar taak moet verrichten, wel eens vruchtbaarder werk kon blijken verricht te hebben dan de Neder landsche, die haar verdienstelijk rapport reeds, ruim vijf jaren geleden uitbracht. Voor laatst genoemde is dat zeker geen aangename terugblik. Caveant consulesl LEIDEN, 14 Augustus. Een zeer net boekje kwam ons in handende nieuwe geïllustreerde prijscourant van den heer Jan Brevée, fabrikant van en handelaar in ijzerwaren ▼oor keuken- en huishoudelijk gebruik. Het heeft meer dan de dubbele dikte van dat van het vorig jaar. Dat in [de magazijnen van den heer Jan Brevée groote voorraad is, blijkt wel uit genoemd boekje; vaste prijzen en conditiën worden tot in de kleinste bijzonderheden opgegeven. Deze wijze van handelen bevalt ons, dit hebben wij reeds vroeger gezegd, en het komt ons voor dat ze ook wel in den geest van het pnbliek zal zijn. Hedenmorgen zijn van hier, onder bevel van den lsten luit.-adjudant E. J. Aeamey, naar Haar lem vertrokken 180 man van het vierde regiment infanterie, ten einde in de kazerze alhier plaats te maken voor de verlofgangers die hedenmiddag weder onder de wapenen kwamen. Dat coöperatieve vereenigingen, zoo zij maar goed ingericht zijn, levensvatbaarheid bezitten, blijkt o. a. bq het doorlezen van het verslag der „Geldersche Broederschap", een te dezer stede ge vestigd begrafenisfonds, dat in het jaar 1714 op gericht werd. Niettegenstaande de stormachtige tijden, die dit fonds door!er',4 heeft, en het ont staan van tal van concorreerende vereenigingen, heeft het zich toch nu reeds bijna één en drie kwart eeuw staande gehouden. De som der be taalde contributie en van het lijkengeld voor het afgeloopen boekjaar bedroeg f 4.60; zoodat de inleg na aftrek der te verdeelen som, f 1.10 per hoofd, f 3.50 of bijna 7 ets. per week bedroeg. Bij overlijden ontvangen de betrekkingen van den overledene f 50, benevens 5 voor kerkdienst. De balans sloot met een voordeelig saldo van f 2821.61. Een eigenaardig kenmerk van de ver- eeniging is dat de directeuren, door de leden zeiven uit eigen boezem gekozen, geene bezoldiging ge nieten. Zij worden in hunne administratie door een bezoldigd boekhouder ter zijde gestaan. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4769 volwas sen personen en van 610 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting „Rhynzigt" zijn gedurende deze week 1101 baden genomen. Ter beroeping van een predikant bij de Ned.-Herv. gemeente te Valkenburg is het vol gende drietal opgemaakt: dd. J. J. Richard te Hoogland, J. H. Beekman te Chaam en J. v. d. Bergen te Kethel. Behalve Leiderdorp, Koudekerk, Alphen en Aarlanderveen, werd ook Oudshoorn gisteren be zocht door den commissaris des konings; de ge meente was voor deze gelegenheid geheel met vlaggen getooid. Aan de grens der gemeente werd de commissaris door den burgemeester opgewacht, bij wien hij het ontbijt gebruikte. Vervolgens bezichtigde hij het weeshuis, de school, de kerk en het raadhuis, waar de verschillende besturen aanwezig waren tot het geven van inlichtingen. De door B. en Ws. van Boskoop aan den Raad aangeboden rekening der gemeente over 1879 bedraagt in ontvangst f 20,392.78 en in uitgaaf 19,377.10'/!, alzoo een batig slot van ƒ1015.621/» opleverende. De uitgaven voor onderwiis waren 5571.55. De Tuinbouw-tentoonstelling in de zaal der „Vereeniging" te 's-Hage munt evenals andere jaren uit door keurigheid van inzendingen en sierlijke schikking. De jury van beoordeeling, waartoe ook behooren de heerenH. Beekman, tuinbaas op den huize „Rijnhof" te Oegstgeest A. C. Kriest, bloemist te Leiden, en A. S. Van Strien, tuinbaas op „Backershage" onder Wassenaar, heeft hare taak volbracht. Onder de bekroonde inzen dingen komen voor: 12 Marantaceeën van W. Vogels, tuinman van baron Van Brienen Van dn Groote Lindt, te Wassenaar, late pr. kl. zilv. med. 12 croton idem 1st. pr. kl. z. m.12 Lycopo— diaceeën id. 1ste pr. kl. z. m.12 Bromelia- ceeën id. 1ste pr. kl. z. m.25 bont- en ge- kleurdbladerige planten voor de warme kas id. lste pr. kl. z. m.40 enkelbloemige Pelargonium Zonale van D. M. Baarse, te Aalsmeer, 2de pr. kl. z. m.40 dubbelbloemige Pelargonium Zonale idem lste pr. z. m.; 100 afgesneden rozen in 100 verscheidenheden van C. Eveleens, te Aalsmeer, 3de pr. kl. z. m.100 afgesneden rozen in 50 versch. van denzelfde 2de pr. kl. z. m.id van P. O. Van Nes k Zn., te Boskoop, 3de pr. dipl. 50 afgesneden rozen, geen theerozen, in 25 versch. van laatstgenoemden 2de pr. dipl.50 afgesneden theerozen in 25 versch. van dezelfden lste pr. kl. z. m.drie balbouquetten van W. Vogels, lste pr. z. m. Belooning door het bestuur beschikbaar gesteld voor inzendingen buiten het programma: voor 12 bloeiende Gardenia Florida Grandiflora van den heer W. Vogel te Wasse naar z. m.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1