N°. 6285. Saterdag I<4 Augustus. A0; 1880: Deze Courant wordt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen^uitgegeven. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANTt Voor Leiden per 8 maanden» Franco per post. Afzonderlijke Nommer%- 14.. LEV g 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels1-05. Iedere regel meer...-..rv.0.174» Grootem fetters naar plaatsruimte. -STADS-BERICHTE* PATENTBLADEN. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters, doet te weten dat de ingevolde patentbladen voor de wijken I, II, III en V, dienstjaar 1880/81, hij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van een tot drie nren, en wel van 11 tot en met 17 Angustns e. k., uitgezonderd des Zondagsterwijl na bet verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hnnne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Wethonder voornoemd, ND Augustus 1880. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan G. W. ZANDVOORT en zijne rechtverkrijgenden, tot oprichting van eene slachtplaats van rtatdoee in een gedeelte van het perceel aan de Hoog- landsche Kerkgracht N°. 9. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 12 Augustus 1880. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der verordening van den 27sten November 1879 (Gemeenteblad N°. 10); Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd: tot Raad der Gebuurte N°. 11 of N®. 3 van Wjjk IV, de heer JACOBUS VAN LOGHEM, in de plaats van den heer WILLEM THEODORUS WERST, aan wien wegens vertrek uit de gebuurte een eervol ontslag uit die betrekking is verleend tot Heer der Gebuurte N°. 25 of N'. 7 van Wijk VI, de heer WILHELMUS GERARDUS DE GRAAF, in de plaats van den heer FRANCISCUS TOORENS, die overleden is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 13 Augustus 1880. E. KIST, Secretaris. LEIOEN, 13 Augustus. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat met 1 October a. s. de betrekking van leeraar in geschiedenis en aardrijkskunde aan de rijks hoogere burger school te Heerenveen openvalt. De aan deze be trekking verbonden jaarwedde bedraagt f 1800 met uitzicht op verhooging tot f 2000, indien de te benoemen leeraar tevens bevoegdheid bezit of zal verkregen hebben tot het geven van onder wijs in staathuishoudkunde. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór of uiterlijk op 24 Aug. a. s. aanmelden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. D. J. Steyn Parvé te Leiden. Woensdag 25 dezer, zal aan de Kweekschool voor Zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van jongens die eene verbintenis in 's rijks zee dienst wenschen aan te gaan. Onbevaren personen boven de 16 jaar worden voorloopig niet meer aangenomen. Bij het graven van de Leidsche Vaart in 1656 en volgende jaren, zoo meldt men uit Haar lem, werd tusschen die gemeente en Leiden een accoord gemaakt, en de als gevolg daarvan in ge meenschappelijk bezit gehouden eigendommen langs de vaart en het trekpad gelegen en de tol bij de Zandvoortsche Laan op dien weg gelegd, gaven aanleiding tot eene jaarlijksche verrekening. Sedert Mei jl. zijn de eigendommen gescheiden en gedeeld, en thans heeft ook de gemeenteraad besloten den tol aldaar met 1 Januari 1881 op te heffen, en de woning te verkoopen. De vaart zelve en het trekpad blijven tot aan Halfweg (achter de gemeente Lisse) voor rekening van de gemeente Haarlem, terwijl het onderhond van den rijweg wordt over gelaten aan jl§ gemeenten waaiduoi die weg loopt. Na gehouden vergelijkend examen voor de openbare school te Geldermalsen zijn op de voor dracht geplaatst de heeren De Groot, hulponder wijzer te Aalsmeer, Van der Pols, hoofdonderwijzer te Meteren, Degenhardt, hulponderwijzer te Am sterdam, en Van Driel, hulponderwijzer te Leiden. De vooruitgang in de opbrengst van 's rijks middelen over de eerste zeven maanden dezes jaars, in vergelijking met hetzelfde tijdvak over verleden jaar, heeft zich bestendigd en is geklommen tot f 1,239,870.48'/!- Tot die meerdere opbrengst hebben de volgende middelen bijgedragen: de directe belastingen f 191,285.51'|2de rechten op den invoer f 66,384; de indirecte belastingen (zegelrechten, registratierechten, hypotheekrechten en successierechten) f 893,436de posterijen f 105,000, en de rijkstelegrafen f 73,000. Daaren tegen brachten de accijnzen in het geheel ƒ57,000 minder op. Gaat men echter dit middel in zijne onderdeelen na, dan springt terstond in het oog dat de suiker tegenover verleden jaar f 700,000 ten achteren is en de wijn ruim f 22,000al de andere accijnzen, als: op het gedistilleerd, het zout, de zeep, de bieren en azijnen, en het geslacht vloeiden echter zooveel ruimer dat dit tekort van f 722,000 tot genoemd cijfer van f 57,000 is geslonken. Voorts zijn nog ten achteren bij het vorig jaar: de waarborg en belasting der gonden en zilveren werken f 6000de domeinen f 25,000 en de akten voor de jacht en visscherij f 2500. De loodsgelden zijn gelijk gebleven. Tegenover de raming is er nog een achterstand in op brengst van 2 '/4 millioen. Hiervan drukken op de directe belastingen (speciaal personeel en patent, want de opbrengst grondbelasting overschreed de raming verre) f 1,683,000, op de accijnzen f 1,233,000 en op de loodsgelden f 28,000, terwijl al de andere middelen meer opbrachten dan het voor 7 maanden geraamde bedrag. De 7de maand eindelijk heeft van den achterstand, die er aan het einde van het eerste halfjaar tusschen opbrengst en raming bestond, f 140,000 ingehaald. Heden beeft de commissaris des konings in deze provincie een bezoek gebracht aan de ge meente Leiderdorp en onderscheidene instellingen dier gemeente bezocht, waarover hij zijne bijzondere tevredenheid betuigde; zoomede te Alphen. De rekening der gemeente Oegstgeest over den dienst van 1879, door den Baad voorloopig vast gesteld, bedraagt in ontvang f 44,242.39 en in uitgaaf f 41,328.84. Voor het openbaar onderwijs is over dat dienstjaar uitgegeven f 29,790. De rekening der gemeente Voorhout bedraagt in ontvang f 31,399.01 en in uitgaaf f 26,489.lS'/r Voor het openbaar onderwijs is er over dat dienstjaar uitgegeven f 29,790. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland van den 3/5 Augustus 1880 N°. 26 is de rekening der gemeente Noordwijkerhout over het jaar 1679 definitief vastgesteld in ont vang op 14,914.55«/1, in uitgaaf op 13,520.92'/j en mitsdien met een batig saldo van f 1893.62. Onder de uitgaven komt een post voor van f 5185 voor den aankoop eener inschrijving Nationale Werkelijke Schuld groot /8000 nominaal. Aan de gisteren te 's-H.xge gehouden hard draverij met paard en chais, vanwege de afdeeling Den Haag der HollaDdsche Maatschappij van Land bouw, namen 31 paarden deel. 'Tegen vier uren waren de laatste ritten gedaan en was de uitslag bekend. De prijs, 50 tienguldenstuk/ken, werd be haald door het paard van den heer J. Barendregt te Cillaarshcek, pikeur A. De Koning; de eerste premie, 20 gouden tientjes, door het paard van den heer G. Bees te Dordrecht, pikeur Smits, en de tweede premie, 10 goudstukken, door het paard van den heer P. Smit Jr. te Slikkerveer, pikeur Van Zanten. Het aan de Synode verzonden adres, om de provisioneele schorsing, door het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland over ds. J. Eigeman uitgespro ken, niet te bekrachtigen, is door 1125 leden der Ned.-Herv. gem. te Dordrecht onderteekend. Ook is een adres van gelijke strekking, door bijna al de leden van het kiescollege aldaar onderteekend, aan het hoogste kerkbestuur opgezonden. Op 71-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden jhr. D. Bicker. Hij was adjudant in buitengewonen dienst van den Koning, ridder van de orde van den Nederlandschen Leeuw en com mandeur van de orde van de Eikekroon. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Beeuwijk moet een herstemming plaats hebben tusschen de heeren L. Kompier en O. Dogterom. Blijkens het in druk verschenen verslag over het Nederlandsch gasthuis voor ooglijders te Utrecht werden er in het afgeloopen jaar behandeld 2073 en verpleegd 447 personen. Opnieuw komt het groote aantal operatiën getuigenis afleggen van de belang rijkheid der voorgekomen ziekte-gevallen. Daar onder komen 61 gevallen van extractie van cata ract, 96 van vorming van kunstmatigen oogappel,. 30 van operatie tegen scheelzien, 26 tegen bin nenwaarts gekeerde oogleden 18 van exstirpatie van den oogbol, 7 groote plastische operaties, te zamen ten getale van 308 op 447 verpleegden. De Botterdamsche gemeenteraad heeft met 29 stemmen tegen 1 aangenomen om op Eeyenoord en op het Noordereiland het système-libre in te voeren. De leden, die vroeger voor het Liernur- stelsel waren, zijn na de laatste briefwisseling met die firma overtuigd dat voor Eeyenoord dat stelsel niet aan te bevelen is. Bij den Etaad is o. a» ingediend een uitgewerkt plan voor den bouw van een nieuwe vischmarkt aldaar, waarvan de kosten geraamd zijn op f 287,000. Verder werd mede gedeeld dat door wijlen jhr. Gevers Deynoot, onlangs te 's-Hage overleden, 15 schilderijen van moderne meesters aan het museum Boymans zijn gelegateerd. Tot lid der Koloniale Staten te Paramaribo is verkozen mr. C. J. Heylidy, met 54 van de 75 uitgebrachte geldige stemmen. In de algemeene vergadering der Surinaamsche Maat schappij van Landbouw, Handel en Nijverheid is o. a. door den voorzitter medegedeeld dat tot het aanleggen van den acclimatatietuin een terrein in de Combé, aankomende den heer A. C. Sack, was gekocht voor f 2800, en dat nu eerstdaags met den aanleg een aanvang zou worden gemaakt. Mr. Ph. H. Verbeek heeft kennis gegeven van zijn ontslag als lid der Koloniale Staten. Tot notaris te Paramaribo is benoemd M. Schotman Mz. Den heer J. H. Schaap, apostolisch vicaris van Suriname, is, tot herstel van gezondheid, buiten- landsch verlof verleend naar Nederland voor den tijd van zes maanden. Ter gouvernements secretarie zijn bevorderd: tot lsten commies, de 2de commies H. E. Meyer; tot 2den commies, de 1ste klerk H. J. Brunings; tot lsten klerk, de klerk C. E. Van Weeder. Het stoomschip „Amsterdam" is Woensdag van Nienw-York naar Botterdam vertrokken. De Koning heeft benoemd tot ridder in de orde van de Eikekroon den heer L. A. E. H.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1