St 2400 pas). De inrichting der schijven en de aard der overgangen van de verschillende oefeningen en klassen hebben ook wijzigingen ondergaan. Bij een der in aanbouw zijnde huizen op het Bezuidenhout te 's-Hage had gisteren een ernstig ongeluk plaats. De smid W. moest daar eenig ijzerwerk bezorgen en, op den hoogsten steiger gekomen, stapte hij mis en stortte naar beneden. De ongelukkige bleef op de plaats dood. Zijn lijk werd door twee agenten naar het gasthuis gebracht. Op een bruiloftspartijtje te Utrecht is eergisteravond laat een twist uitgebroken, die zoo hoog liep dat ten slotte der bruid de deur werd gewezen. De bruidegom ging haar na, maar kon haar niet vinden. Toen hij tehuis kwam kreeg hij opnieuw onaangenaamheid, liep het huis uit en sprong in het water. Zijn bejaarde vader sprong hem na, waarschijnlijk om hem te redden, maar beiden verdronken. Den 6den dezer is te Oppeven (Lim burg) een manslag gepleegd in het huisgezin van den 64-jarigen klompenmaker Jozef Oensel, die met zijn schoonzoon Louis Gielen en diens vrouw te zamen woonde. Gielen, 40 jaren oud, een ruwen twistziek persoon, leefde voortdurend in de grootste oneenigheid met zijne huisgenooten. Op den 5den dezer ontstond er wederom twist; Gielen dreigde toen Zijn schoonvader en zijne vrouw met de woorden „eer het morgenavond is zult gij beiden er niet meer zijn." Den volgenden dag des namiddags trad Gielen de werkplaats van den klompenmaker binnen, viel hem aan en wierp hem op den grond. Bij de worsteling kreeg Gielen een boormes in den onderbuik, en overleed eenige minuten later aan de wonde. Oensel gaf van het voorgevallene aan de politie kennis en werd door deze be waakt, totdat Maandag de justitie ter plaatse was om een onderzoek te houden, waarna hij weder op vrije voeten werd gesteld. Kampen is door de N. Bott. Ct. be lasterd. De jongste „Kamper ui" blijkt niet zoo uiig te zijn geweest als men meende. Een ander Kamppnaar nl. meldt dat toen de wagen ter op tooiing op de werkplaats werd gebracht, de poor ten reeds waren uitgehakt, die toch vernieuwd moesten worden. Bij het uitbrengen van dien wagen was het toen gemakkelijker die opening nog iets grooter te maken, dan den zwaren wagen, die eenigszins scheef stond, te verplaatsen. Op een der kaden van Bouaan zag men des namiddags een jonge vrouw met een zes jarig meisje in de armen het water naderen. Met starende blikken, de kleederen in wanorde en het gelaat verwilderd, beschouwde zij bij herha ling haar kind, omhelsde het met koortsachtige drift en wierp het eindelijk in den stroomenden afgrond, waaiop zij het nasprong. Een matroos, getuige van dat vreeselijk tooneel, roeide onmid dellijk naar de plaats des onheils en had het ge luk eerst het kind en daarna de vrouw te redden. Lachte het meisje haar redder toe, de moeder daarentegen bleef een somber stilzwijgen bewaren en weigerde alle geneesmiddelen; ook toen men haar eindelijk naar een ziekenhuis had overge bracht, was het onmogelijk haar eenige verklaring te ontlokken omtrent haar persoon of de reden voor haar vreeselijke daad. Een van Mons komende treinnaderde het station Estinnes-Haulchin, toen de machinist vóór zich uit een persoon geknield op de rails zag liggen. Oamiddellijk liet hij den stoom terug werken en tevens remmen, maar de afstand was te gering en de voorzorg dus nutteloosde trein ging over het lichaam van den ongelukkige, die bij de nadering van het vreeselijk gevaarte was gaan liggen. Toen de trein voorbij was, vond men slechts een afgrijselijk verminkt, geheel onken baar geworden lijk. Volgens een Belgisch blad heeft een konijn zeven jongen geworpen, waarvan een den snuit, de oogen, de pooten en den staart van een olifant had. Het lieve diertje leefde slechts kort, doch is in „verduurzaamden" staat nog te be zichtigen. Te Bern heeft men de hand gelegd op zekere Jaberg, die een persoon, in het hospi taal van l'Isle overleden, van zijn prachtigen haardos had beroofd. De beschuldigde was aldaar belast met het opzicht over de lijken. De „New-York Herald" deelt mede dat in het ziekenhuis te Montreal een kind is geboren met negen vingers, waaronder twee dui men, aan iedere handal die vingers waren door een soort van vlies aan elkander gehecht, ge lijk dat bij de eenden het geval is. Dokter Bru nei, de geneesheer van het ziekenhuis, die de vingers van elkaar heeft gescheiden, is van meening dat het kind ze alle zal kunnen gebruiken. Welk een vaardig pianist belooft dat voor de toekomst De stoomboot „Jeddah", met pelgrims aan boord, is niet gezonken, zooals de kapitein zeide, die het gestrande schip verlaten had. De „Jeddah" is te Aden aangekomen, gesleept door de „Antenor", terwijl aan boord alles wel was. De „Central News" heeft een telegram ontvangen dat de sneltrein, bekend als de „Plying Scotchman", te Marshall Meadows, Dinsdag, bij Berwick ontspoord en van den dijk gestort is. Bijzonderheden zijn nog niet bekend, maar het is te vreezen dat het een spoorwegongeluk van be- teekenis is. Een artillerie-officier te Namen is het slachtoffer geworden van het springen van een syphon spuitwater. Hij ontving den bodem van de flesch in de volle borst; bovendien hebben de glasscherven verscheidene spieren doorgesneden. De wevers te Tours, ten getale van omstreeks 250, hebben het werk gestaakt. Te Gerona (Spanje) is eeninaanbouw zijnd huis ingestort. Vier werklieden werden onder de puinhoopen bedolven, waarvan één onmiddellijk gedood werd. De anderen zijn zwaar gekwetst. Ongeveer een jaar geleden vond men in Aken een jongmensch van aanzienlijke Bus- sische familie doodgeschoten in zijne woning. De dader was nergens te vinden, en vermoeden op een zelfmoord kwam bij niemand op. Thans echter is gebleken dat de ongelukkige het slachtoffer van een zoogenaamd Amerikaansch duel is en dat hij door het lot aangewezen was om zich zeiven het leven te benemen. De vader van den ongelukkige heeft nu eene aanzienlijke som geschonken aan de polytechnische school te Aken, waar het jonge mensch leerling was, op uitdrukkelijke voorwaarde dat jaarlijks op den sterfdag van zijn zoon een rede tegen het duel gehouden en in het licht gegeven zal worden. Een troepje kinderen was op den straatweg van Charleroi naar Brussel, onder de gemeente Gosselies, aan het spelen, toen een hunner, een meisje van acht jaar, een ouden, algedankten schoen, door den een of ander daar neergeworpen, opnam en, zonder het zoo bedoeld te hebben, juist tegen de deur van het huisje wierp, bewoond door den 68-jarigen schoenmaker Pierre Boëns. Eenige seconden later vloog de deur open en stond eensklaps de oude man, met een geweer gewapend, voor de oogen der verschrikte kleinen. In zijn drift legde hij aan en drukte af, met het gevolg dat twee der kinderen, het meisje dat het vreese lijke feit gepleegd had zelf en een doodonschuldig knaapje, door verscheidene hagelkorrels getroffen, neervielen. Het meisje had slechts eenige korrels in het been ontvangen, zoodat althans haar leven geen gevaar loopt, doch met het jongske is het erger gesteld, daar een hagel het arme kind in den onderbuik is gedrongen. In den laten avond liep een beschon ken persoon door de straten van Charleroi, ge wapend met een cavaleriepistool, waarmee hij de verschrikte voorbijgangers bedreigde. Het wapen was tot aan den moud van den loop geladen, en toen de man het eindelijk afschoot, barstte het met een geweldigen slag uit elkaar zonder iemand anders te verwonden dan den dronkaard zelf, wiens hand geheel werd verbrijzeld. Niettemin zette hij het voor de politie op een loopen en werd eerst op de grens der naburige gemeente Montiqny ge arresteerd. Meer dan 20 dorpen in den omtrek van Batibor zijn door de overstrooming vernield; de oogst is geheel verloren 480 vierk. mijlen slaan onder water. De Kelly-bende, die sedert 1878 Victoria onveilig maakte, is eindelijk gepakt. Zekere Sherritt, een lid der bende, gaf de politie inlich tingen (de regeering had 8000 pd. st. uitgeloofd aan hen, die de Kellys in haar handen bracht), welke tot de arrestatie der roovers leidden. Sherritt zelf werd door een hunner doodgeschoten en plukte aldus niet de vruchten van zijn verraad. De politie belegerde de plaats, waar de bende zich had op gesloten, en weldra stond het huis in vlammen. De hoofdman der bende, Ned Kelly, werd naar de ge vangenis te Melbourne gebracht, maar hij was zoo deerlijk gewond, dat men verwachtte dat hij onder weg zou bezwijken. Weer een moord in Ierland. De pro cureur Thomas Boyd te New-Boss reed Zondag avond met zijne beide zonen en een neef naar een zijner pachthoeven. Bij Shambourgh werd op het rijtuig geschoten door drie mannen. Een van Éoyds zonen werd doodelijk getroffen. Boyd zelf werd zwaar gewónd. Men schrijft den aanslag toe aan de ontevredenheid der pachters, wier pachtsom vroe ger was verhoogd. Verscheiden personen zijn ge arresteerd. BUITENLAND. BVankrljk. Het te Cherbourg door het gemeentebestuur ge geven diner was zeer schitterend. Toosten werdeB uitgebracht door de heeren Grévy, Say en Gam- betta. De admiraal Bibourt was mede ten disch aangezeten. Na afloop van het diner werd het signaal gegeven tot een spiegelgevecht, waarbij ondersteld werd dat het eskader zich tegen torpedo- booten had te verdedigen. Met een op den dijk afgestoken vuurwerk werd het feest besloten. Gis terochtend is de President weder van Cherbourg naar Parijs, waar hij 's avonds aankwam, ver trokken. Met de meeste geestdrift werd hena uit geleide gedaan. Te Ajaccio heeft bij gelegenheid der jongste verkiezing van een lid der Algemtene Baden rustverstoring plaats gehad. De Bonapartisten waren zoo woedend over de nederlaag van prins Napo leon bij de stembus, dat zij ongeveer 1000 in getal er aan dachten het stadhuis te bestormen. De prefect liet een compagnie linie-soldaten aan rukken, stelde zich aan het hoofd daarvan en joeg de oproermakers uiteen, waarvan versoheidenen in hechtenis werden genomen. België. Het hoofd van het Belgische kabinet, de heer Erère-Orban, heeft in eene circulaire, gericht aan de vertegenwoordigers van België in het buiten land, op de circulaire van kardinaal Nina van 27 Juli geantwoord. Hij beweert dat de kardinaal tevergeefs poogt te betoogen dat er geen verschil van gevoelen tusschen de Belgische bisschoppen en den H. Stoel is geweest. De depeche van 5 October 1879 is daar om het te bewijzen. En de minister zegt terstond daarna, 17 October, aan den kardinaal gemeld te hebben dat hij er het gebruik van zou maken, dat hij er later ook van gemaakt heeft en openlijk in de Kamer van het verschil van gevoelen tusschen den Paus en de Belgische bisschoppen zou gewagen. Toen de kardinaal daarop de depeche van 11 November schreef, waarin die van 5 October werd teruggetrokken, antwoordde de minister daarmede geen genoegen te nemen, en toen trok. het Yatikaan de depeche van 11 November terug. Daarop wees de minister den 18deu Nov. in de Kamer op bedoeld verschil van gevoelen tusschen den Paus en de bisschoppen. Al de pogingen van den kardinaal om de beschuldiging van dubbel hartigheid te ontgaan, noemt de minister vruchte loos, nu de H. Stoel later weder verklaard heeft» het toch met de bisschoppen eens te zijn, en nu de H. Stoel blijkt aan de bisschoppen in anderen geest dan aan de regeering geschreven te hebben. De werkstaking der koetsiers te Brussel houdt aan. Naar men zegt, is eene Parijsche maat schappij met het gemeentebestuur in onderhande ling voor de concessie van den dienst voor huur rijtuigen. Het grootste bezwaar daarbij is echter dat de Parijsche koetsiers, op weinige uitzonde ringen na, in Brussel weg noch steg weten. Italië. De Paus heeft dezer dagen den H. Thomas van Aquino tot schutspatroon der katholieke scholen verheven. In de hoofdkerk van Milaan is een stand beeld van Pius IX onthuld, dat hem in nagenoeg dubbele levensgrootte voorstelt. De kosten zijn door vrijwillige giften bijeengebracht.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2