Vrijdag 13 Augustus. A*. 4880; K°. 6284. Deze Courant wordt dagelijks, met uitsondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden..-1.10. Franco per post....» Afzonderlijke Nommera. m"* 1.40. 0.00. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer;,?nv..vy.-1 0.17J. Grootere .tellers naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEIt PATEITBLA DEW. De WETHOUDER, Voorzitter van het College vaD Zetter», doet te weten dat de ingevulde patentbladen voor de wijken I, II, III en V, dienstjaar 1880/81, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van een tot drie nren, en wel van 11 tot en met 17 Angnstns e. k., uitgezonderd des Zondags; terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien. cents, zonder meer. Leiden, De Wethouder voornoemd, 10 Angnstns 1880. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWUN. LEIDEN, 12 Augustus). Tot boekhouder aan het Academisch Zieken huis alhier, op een jaarwedde van ƒ1600, is door den minister van binnenlandsche zaken uit een hem door curatoren der universiteit aangeboden tweetal benoemd onze stadgenoot de heer P. H. Van der Togt. Het aantal sollicitanten bedroeg 188. Het programma en de feestwijzer van den eersten provincialen schietwedstrijd voor schutterij, leger en weerbaarheid, op 's Konings last uitgeschreven door het Nederlandsche Weerbaarheidsbond en te houden op de Vuglitsche Heide nabij 's-Hertogenbosch, van 22 tot 25 Augustus a. s., is thans verschenen. Een aantal kostbare prijzen zijn voor dezen wed strijd uitgeloofd, o. a.een verguld zilveren beker door den Koning en een zilveren bokaal door nu wijlen prins Hendrik. Behalve de schntterijen in Noord-Brabant en de in die provincie in garnizoen liggende bataljons infanterie en escadrons cavalerie, zijn tot dezen wedstrijd uitgenoodigd de 64 weer baarheidscorpsen, die lid zijn van het weerbaar heidsbond uit Leiden de burger-scherpschutters- vereeniging en de stndenteuvereeniging tot vrij willige oefening in den wapenhandel „Pro Patria". Tevens zal de 12de algemeene vergadering van het bond gehouden worden. Een reeks feestelijkheden, welke gedurende die dagen te 's-Hertogenbosch zullen gegeven worden, zullen het verblijf voor de mede dingende corpsen aldaar veraangenamen. Dedirectiën der verschillende spoorwegmaatschappijen hebben zich bereid verklaard deelnemers aan den wedstrijd voor mindere tarieven van en naar Den Bosch te vervoeren. Het concert, door het muziekcorps der Leid- sche schutterij te Katwijk aan Zee aan het bad huis „De Zwaan", onder begunstiging van fraai weder gegeven, heeft, zoo schrijft men ons van daar, uitmuntend voldaan. Tal van dorpelingen en Leidenaren hadden zich, de laatsten meestal per boot, naar de badplaats begeven, waardoor aan het strand heel wat meer drukte dan anders heerschte. Dit eerste concert is zoodanig geslaagd dat door velen reeds de wensch naar een tweede werd geuit en dat dan ook ieder kan worden aan geraden daarvan, zoo mogelijk, gebrnik te maken. De kapel van den heer Locher bood zeer veel goeds aan. Mrs. H. R. Goudsmit en J. Luden hebben te Amsterdam den eed als advocaat en procureur afgelegd. De Yereeniging ter bevordering van de be langen des Boekhandels hield gisteren te Amster dam hare algemeene vergadering. De openingsrede werd door den heer W. H. Kirberger gehouden. Alle candidaten, die voor het lidmaatschap waren voorgesteld, werden aangenomen. In plaats van de heeren Seyffardt en Tadema werden tot leden van het bestuur gekozen de heeren H. A. Kramers te Rotterdam en J. C. Loman Jr. te Amsterdam. Dè algemeene penningmeester, de secretaris, de provinciale correspondent voor Znid-Holland en de penningmeester voor het ondersteuningsfonds werden herbenoemd, evenals de drie leden der commissie tot regeling van het vertalingsrecht. In de commissie van toezicht op het orgaan der Vereeniging werden benoemd de heeren R. W. P. De Vries en B. Van Dijk. Op de uitgeschreven prijsvraag waren twee antwoorden ingekomen. Be kroond werd „Bibliotheca Roterodamensis", ken spreuk aut pro aut contra", van den heerJ. H. Scheffer, bibliothecaris en archivaris te Rotterdam. Onder de verschillende aangenomen voorstellen was o. aeen van het bestuur, houdende dat de Vereeniging het beheer van het D. A. Thieme- fouds op zich neme overeenkomstig de bepalingen van het door de commissie ontworpen reglement voor dat fonds. Ook besloot de vergadering om in Augustus 1881 te Amsterdam als proeve eene tentoonstelling te houden van nationale producten uit den jongsten tijd van boekbinders, drukkers, papierfabrikanten, graveurs enz., en daarvoor een krediet van 2000 toe te staan. De Koning en de Koningin maken dagelijks een rijtoertje in een gesloten rijtuig. Vijf officieren van het leger hier te lande en één van het Indisch leger hebben zich aan gemeld om deel te nemen aan het toelatingsexa men voor de 2de afdeeling der krijgsschool, welk examen in den loop der volgende maand te 's-Hage zal worden afgenomen. De Eugelsche „St.-James Gazette" bevat een artikel over J. J. Cremer, waarin zijner ver dienste groote lof wordt gebracht. Wat Auerbach voor het Schwarzwald, Björnson voor de Noor- weegsche bergbewoners en Tnrgenjef voor den Russischen „mujik" zijn, is Cremer voor de boeren en pachters in de Betuwe, zegt het blad. In 65-jarigen ouderdom is te Amsterdam overleden de heer S. J. Cohen-Elion, een onzer meest bekwame graveurs op metaal en steen. Dezer dagen kwamen ons een zevental agenda's voor 1881 in handen, die wel verdienen dat er de aandacht op gevestigd wordt. Ze zijn vervaardigd door de firma Albracht C°. te Am sterdam, die zich op dit gebied reeds een zekere vermaardheid verworven heeft. De agenda's waarvan hier sprake is, zijn in kantoor-, bnrean-, folio- en eak-formaat. Binnenkort zullen nog vijf andere soorten verschijnen, zoodat dit jaar door genoemde firma twaalf verschillende agenda's in den handel worden gebracht. Als bindwerk zullen ze niet ge makkelijk overtroffen worden: zij vallen open en blijven openliggen op elke bladzijde en ook de verdere bewerking is zeer netjes. Alle bladzijden worden door vloeipapier gescheiden, dat tevens adressen in den vorm van advertentiën bevat. De prijzen zijn in verhouding tot de boeken zeer gering. Terecht mag men dus zeggen dat de firma hier „elk wat wils" aanbiedt. Dat de prijzen matig zijn gesteld, laat zich verklaren door de groote oplaag, waartoe de uitgevers zeker zijn geleid door de gegronde verwachting van een ruim debiet. Bovendien vereenigen deze kalenders in een klein bestek de noo- dige mededeelingen omtrent den kalender, de maten en gewichten, munten, zegelrechten, jaar-, week en andere markten, spoorweg-, post- en telegraaf- wezen. In 't kortzij zijn zoo bijzonder geriefelijk ingericht dat zij door iedereen en voor elk doel gebruikt kunnen worden. Door den minister van marine is eene com missie benoemd om een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop het lot van de mindere geëmployeerden en werklieden aan de rijks marine werven, die na Juni 1854 zijn aangesteld en das niet in het genot van pensioen kunnen komen, zou zijn te verbeteren. Z. M. heeft benoemd tot onderwijzer aan de Rijks-Kweekschool voor onderwijzers te Maas tricht: met ingang van 1 Oct. a. s., J. J. H. Jacobs, hoofdonderw. te Kerkrade; met ingang van I Sept. a. s.M. H. Meertens, onderw. bij de normaallessen te MaastrichtA. Stille, onderw. aau de rijks lagere school en de normaallessen te Maastricht; F. W. Lamster, leeraar aan de H. Burgerschool te Maastricht; aan D. Bakker, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem- der gemeente Boskoop; L. Yan der Tas Dz., te Delfshaven, voor het tijdvak van 1 September 18801881 benoemd tot leeraar aan de Rijks H". Burgerschool te Winterswijk; aan C. J. Frakken, op zijn verzoek, met ingang van 1 Oct., eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. te Heerenveenbenoemdtot leeraar aan de R. H. B. te Tilburg, voor het tijdvak van 1 September 18801881, K. Bes, thans leeraar aan de R. H. B. te Roermond, en met ingang van 1 Sept. 1880 tot leeraar aan laatstgen. school H. Koldewijn; tot leeraar aan de R. H. B. te Yenloo benoemd F. Yalette en J. Kayser, voor het tijdvak van 1 Sept. 18861881, en met ingang van 1 Sept. H. D. Yan der Maas; J. H. Driessen, thans tijdelijk leeraar aan de R. H. B. te Roermond, met ingang van 1 Sept. benoemd tot leeraar aan de R. H. B. te Helmondden lsten luit. A. A. Beekman, van bet corps ing., min. en sapp., thans op non-activiteit, op zijn verzoek, een eervol ont slag verleend uit den milit, dienst; aan mr. G. A. Yan Hamel, benoemd hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam, op zijn verzoek, met ingang van 1 Sept., een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van rechtsgeleerd advisenr hij het departement van oorlog. Oeuengd N lenws. Hedenmorgen is een knecht, genaamd J. L., werkzaam in de fabriek van den heer v. H. in het N oordeinde, plotseling ineengezakt en onmid dellijk daarna overleden. Ten behoeve van de werkzaamheden tot demping der Binnenvestgracht is hedenmorgen over die gracht, op de hoogte der openbare lagere school, een zeer primitieve noodbrug gelegd, be staande uit twee balken, waarvan de een voorzien is van een hooge leuning. Natuurlyk trok dit nieuwe voorwerp de aandacht der schoolknapen en spoedig zat hij het uitgaan der school een zeven tal bovenop de leuning. Het gevolg laat zich licht raden: de balk kantelde, en allen vielen, over elkander heen, midden in de gracht. Gelnkkig kwam er spoedig hulp opdagen en werden allen, doch niet dan met veel moeite, gered. Yooral een der jongens, die onder de anderen scheen geraakt te zijn, had het kwaad te verantwoorden gehad en werd dan ook meer dood dan levend opgehaald. Bij het regiment grenadiers en jagers is men begonnen te schieten naar een nienw voorschrift op de wapen- en schietoefeningen, ten gevolge van de veranderingen van munitie en richt- middelen. De patroonslading is namelijk gebracht van 4.25 op 5 gram en overigens ingericht als het model Harsveldt, waardoor de kogelbaan meer bestreken wordt, zoodat het vizier, dat vroeger hoogstens tot 1100 pas kon gebezigd worden, na is vervangen door een tot op 1800 meter (p. m.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1