A". 1880 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. N°. 6288 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maande»..J 1.10» Franco per post...».B 1.40. Afzonderlijke Nommera»0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels...1.05. Iedere regel meer0.17$. Grooter&iletlcrs naar plaatsruimte. -ÖTADS.BERICHTEIt P ATENTBLADEN. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters, doet te weten dat de ingevulde patentbladen voor de wjjken I, II, III en VI, dienstjaar 1880/81, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhnis dezer gemeente, op vertoon van htt aanslagbiljet, verkrijgbaar zqn, dagelijks, des namiddags van een tot drie uren, en wel van 11 tot eD met 17 Augustas e. k., uitgezonderd des Zondags; terwijl na bet verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen ter nitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien Cents, zonder meer. Leiden, De Wethouder voornoemd, 10 Augustus 1880. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. LEIDEN, 11 Augustus. De Staatscourant van heden bevat het ver slag omtrent 's rijks kabinet van pleisterbeelden, teekeningen, prenten enz., te Leiden. De toestand van het gebouw is, na het gewone onderhoud, voldoende. De verzameling en het arohief zijn in goeden toestand. De toestand van het ameuble ment en van de brandbluschmiddelen is voldoende. Het personeel bestaat uit een directeur en een custos. Yan de toegestane gelden werd, met inacht neming der meeste zuinigheid in gebruik van brandstoffen en andere behoeften, het meerendeel besteed tot uitbreiding der verzameling. Verliezen heeft de verzameling niet geledener werden aan- koopen en schenkingen gedaan. De aard van het gebruik van het kabinet is en blijft steeds onder wijzend; het staat in de eerste plaats den studenten der universiteit ten dienste; verder worden alle be langstellenden zoo van hier als elders toegelaten. 'Zeer wenschelijk wordt het geacht, dat het rijks subsidie tot het doen van aankoopen enz. wat grooter werd, te meer daar over 1879 reeds, en voor het vervolg de zorg tot aankoop van ameu blement, herstelling, enz. enz, op het kabinet rust, zonder dat het jaarlijksche subsidie, in evenredig heid met die meerdere uitgaven, is verhoogd. De gisteravond laat per Fransche mail over Marseille door ons ontvangen Indische bladen zijn van 37 Juli. Het voornaamste er uit deelen we hierachter mede. De Synode heeft in hare zitting van Maan dag onderscheidene rapporten in behandeling ge nomen en ten slotte verworpen de voorgestelde veranderingen in artt. 8 en 14 van het reglement op de kerkeraden, benevens de door eene classicale vergadering gewenschte wijzigingen in het regle ment op het examen. In hare zitting van gisteren is ingekomen het rapport van de commissie, in welker handen het ontworpen reglement op de kerspelvorming met de daarover door de provin ciale kerkbesturen en classicale vergaderingen ge geven adviezen en beschouwingen was gesteld. Met alle stemmen tegen ééne raadt de commissie der Synode aan, het genoemde reglement, na de ge meenten met ééne predikantsplaats te hebben op genomen onder de zoodanige, waar kerspelvorming kan plaats hebben, definitief vast te stellen, om dat naar het oordeel der commissie de godsdienstig- zedelijke belangen vaR alle gemeenten hierdoor krachtig zullen worden bevorderd, terwijl bovendien eene inrichting als in de kerspelvorming wordt gewenscht door het recht, het geloof en de liefde wordt geëischt. De commissie was samen gesteld uit de heeren Yan Lakerveld, Gooszen, Bruna, Van der Hoeve en Westrik. De aau den raad van Oudshoorn aangeboden gemeenterekening beloopt in ontvang 15,019.67 en in uitgaaf f 18,584,011/,, gevende alzoo een batig saldo yau f 1455.65'/i. Pe testen van het j lager onderwijs beliepen in 1879 4503.41, terwijl aan hoofdelijken omslag werd ontvangen f 4677.90. Naar het Vad. verneemt, hebben ook de andere leden van de uitvoerende commissie van het onderwijscongres te Brussel, de heeren Moens, Kuyper en Pijnacker Hordijk het voorbeeld van den heer Kerdijk gevolgd en voor hun lidmaat schap bedankt. Tot schoolopziener in het vierde schooldistrict van Zuid-Holland is benoemd mr. J. W. Monton. De minister van binneDlandsche zaken heeft aan Gedeputeerde Staten in overweging gegeven, het model der gemeentebegrootingen in dier voege te wijzigen, dat onder de uitgaven achtereenvol gens deze artikelen voorkomenJaarwedden der onderwijzers; vergoeding van onderwijzers, aan het hoofd van scholen staande, wegens gemis van vrye woning; toelagen en bijdragen tot opleiding van onderwijzers; kosten van het herhalingsonder- wijs; kosten van het stichten van schoollokalen en onderwijzerswoningenkosten van het instand houden van schoollokalen en onderwijzerswoningen huur van schoollokalen en onderwijzerswoningen; kosten van het aanschaffen en onderhonden van schoolmeubelenkosten van het aanschaffen en onderhouden der schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften; kosten van verlichting en ver warming en van het schoonhouden der school lokalen; kosten van het plaatselijk schooltoezicht; kosten van de vergelijkende examens; kosten van de schoolbibliothekenkosten van belooningen en eereblijken. De minister geeft te kennen dat het zijn voornemen is, de opgaven, ter uitvoering van de nieuwe wet op het lager onderwijs noodig, aldus gesplitst te vragen. Tegenover de posten van uitgaaf kan onder de inkomsten der gemeente- begrooting een artikel worden opgenomen ter afzonderlijke verantwoording van de vergoeding, ingevolge art. 45 der wet. Aan het slot zijner rede over de regeering en het tooneel tot opening der algemeene ver gadering van het Nut riep de heer M. A. Perk in naam der kunst, in naam van de zedelijkheid en daarom in naam van ons dierbaar vaderland, allen, die gezeten zijn in het gestoelte der over heid in land, gewest of gemeente, toestrekt uwe beschermende hand uit over de Tooneelschool, wier voortbestaan en toekomst in het belang der natie moet worden verzekerd, even goed en mis schien vrij wat eer, dan zoo menige andere instel ling, die het voorwerp hnnner zorgen is. Moge onze stichting zich eerlang in vernieuwden en steeds toenemenden bloei verheugen om krachtig de aanvankelijke wedergeboorte van ons vaderlandsch tooneel te bevorderen, der gansche natie tot in het verre nageslacht ten zegen, onzer maatschappij tot onvergankelijken roem en eere. Uit het verslag van het hoofdbestuur aangaand den staat der Maatschappij en harer departementen, blijkt o. a. dat het afgeloopen jaar voor den bloei der Maatschappij, inzonderheid wat den aan was van hare leden betreft, onder de vruchtbare mag worden gerangschikt, daar de kring van be langstellenden zich weder niet onbelangrijk heeft uitgebreid. Het ledental vermeerde van 17,469 tot 17,658. De departementen Katwijk c. a., Geer- trnidenberg, Nieuw veen en Westlandsche dorpen zgn opgelost. Nieuwe departementen werden ge sticht te Hoizum (Friesland) met 85 ledenZwar- tewaal (Znid-Holland) 28 leden; Aalten (Gelder land 28 ledenMonster en 's-Gravenzande (Znid- Holland) 43 leden; Noordgouwe (Zeeland) 10 leden. Er rijn thans 334sfdeeltngen. De finantiëele toestand der Maatschappij mag over het geheel vrij gunstig genoemd worden. Het kapitaal heeft geen vermindering ondergaan, terwijl van de tijdelijke in kas aanwezige gelden f 5000, die zijn overge houden, gevoegd zijn bij het kapitaal in prolon gatie. Andermaal werd vari een onbekende door tusschenkomst van de hh. Yan Leuvenigh Willink, Co. een gift van 4000 ontvangen. Zoodra aan de voorwaarde van de beoogde uitbreiding van de Industrieschool voor vrouwelijke jeugd door het departement Amsterdam was voldaan, is de toege zegde subsidie van f 6000 uitgekeerd. De leden van de zangvereeniging „Cres cendo", die te Brnssel een eersten prijs behaald hebben, zijn gisteravond, bij hunne terugkomst te Haarlem, op feestelijke wijze ingehaald en in optocht, met het stedelijk muziekcorps aan het hoofd, naar het lokaal de Yauxhall van den heer Smils getrokken, waar zij nog eenigen tijd bijeen- bleren. De gezamenlijke dramatische werken van Mnrad Effendi, voormalig Turksch gezant bij het Nederlandsche hof, waarvan er reeds enkele door den hoogleeraar Jonckbloet in onze taal zijn over gezet, zallen eerlang in het Nederlandsch het licht zien. i De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Yrijdag en die van den minister van binnénl. zaken Zaterdag a. s. niet plaats hebben. De Staatscourant van heden behelst een koninklijk besluit van 5 Augustus, waarbij wordt bepaald dat de wet van 17 Aug. 1878 (Staats blad n®. 127), tot regeling van het lager onder wijs, in werking treedt op 1 November 1880. Gemengd 1ST leuws. Niettegenstaande onze vroegere waar- schuwing voor de in omloop zijnde valsche bank noten in den vorm van bons voor het een of ander, is men hier ter stede toch niet voorzichtig genoeg geweest. De kwade praktijk is maar al te wel gelukt. Maar de dader zal zijn straf niet ontgaan. Door de politie alhier is nl. tegen den in Den Haag woonachtigen koopman B. proces-verbaal opgemaakt, aangezien hij in de vorige maand bij vrouw L. aan de Langebrug alhier voor f 5 komkommers koopende een bon voor 60 sigaren als een bankbiljet van 60 gulden in betaling gegeven heeft. Men schrijft uit Goes: De geruchten, die sinds lang hier liepen, als zouden de zaken van den ontvanger der registratie en domeinen, tevens hypotheekbewaarder alhier, niet in erde zijn, hebben zich bevestigd. Gistermorgen om vijf uren toch is hij, vergezeld door twee ingezetenen dezer stad en door den brigadier-majoor, in politiek, per rijtuig overgebracht naar het huis van arrest te Middelburg. De overbrenging zou reeds vroeger ge schied zijn, wanneer hij er toe in staat geweest ware. Hij wordt verdacht van 1®. als rijks-ambtenaar gel den, aan het rijk behoorende, verduisterd te heb ben 2®. valschheid te hebbetf gepleegd in authen tiek geschrift. Hij moet d1. in een staat van verantwoording, door hem op 1 januari jl. opge maakt, verschillende postêu, uie getaald waren, als onbetaald hebben opgenomen. Ye7^®' heeft hij aan personen, die rijksgronden gekocht taald hadden, bewijzen van onbezwaardheid verkochte perceelen afgegeven, zonder de koopsom* te verantwoorden. De koopers kunnen nl., onder verband van hypotheek, de koopsom in jaarlijksche termijnen of na tien jaren afdoen. De ontvanger

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1