N°. 6282. Woensdag 11 Augustus. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen,'uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maapdeoy l.KL Franco per post... Afzonderlijke Kommer» 1.4a: O.05. PRIJS DER ADYERTENT1EN: Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meer.Mqwvr.v..-, 0.17&. GrooteraAetters naar plaatsruimte.' LEIBEN, ÏO Angustu. Uit eene officiëele bron vernemen wij dat de festiviteiten, door de afdeeliug Leiden en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw tij dens de tentoonstelling alhier te geven, znllen bestaan in een vauxhall in de Stadszaal, aan te bieden aan de afgevaardigden op Donderdag den 23sten September, des avonds te 8 nren, en in een op Zaterdag d. a. v. des avonds te 7 uren harmonie concert van de kapel der grenadiers en jagers op Zomerzorg, met illuminatie van den tuin en daarna vuurwerk. Op bet tentoonstellingsterrein worden dagelijks muziekuitvoeringen gegeven. Leden der Maatschappij znllen op de feest avonden toegang hebben met eene damevoor meer dames 50 cents entrée per persoon. Vreemdelingen buiten den kring der afdeeling wonende, kunnen tegen betaling van één gulden door het bestuur worden geïntroduceerd. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Maas", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Vrijdag den lSden Augustus a. s., des avonds te tien nren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dns uiterlijk des namiddags om vijf nren zijn bezorgd. Ter aanvulling van het bericht omtrent het verlangen van den Koning dat de gelukkige ge boorte van een koninklijken prins of eene koninklijke prinses in alle plaatsen waar zich een militair garnizoen of eene dienstdoende schutterij bevindt, zal gevierd worden door het honden van groote parade, kan nog worden gemeld dat hier ter stede van de schutterij dientengevolge de 8de en 4de compagnie, alsmede het muziekcorps, door den majoor-commandant zijn opgeroepen om op den dag waarop des morgens de heuglijke tijding van de geboorte van een koninklijken prins of eene koninklijke prinses door saluutschoten zal worden aangekondigd, des voormiddags te halfelf gewapend en gekleed, doch de korporaals e* manschappen zonder geweer, in groote tenue aan te treden vóór de schuttersraadkamer. Reeds is medegedeeld dat, indien de saluutschoten niet vroegtijdig genoeg worden gelost en de parade dien dag niet plaats heeft, ten teeken daarvan de vlaggen worden uitge hangen. In dat geval heeft de parade den volgenden dag plaats en treden de compagnieën en het muziek corps dien dag op hetzelfde nur terzelfder plaatse aan. Het commando wordt opgedragen aan den kapitein W. L. Van Kaathoven. In de maand Juli 11. bedroeg het aantal reizigers op de lijn LeidenWoerden 16,198, met een opbrengst van 8544.62bet aantal tonnen der bagage 27, met een opbrengst van f 217.01; het aantal tonnen der bestel-, ijl- en vrachtgoe deren 919, met een opbrengst van 1214.80 de opbrengst der vervoerde levende dieren en rij tuigen bedroeg f 299.08makende dus te zamen een ontvangst van 10,275.51. De totale ont vangst van af 1 Januari 11. bedraagt ƒ65,121.26, zijnde per dagkilometer 8.49, en gedurende dezelfde maanden in het vorige jaar 60,919.90, zijnde per dagkilometer 7.98. Thans is bij den heer Henri J. Stemberg te 's-Hage ook verschenen het derde deeltje van „Floralia", handboekje voor de kennis en het kweeken van lievelingsbloemen, door onzen stadge noot den heer H. Witte. In dit bundeltje wordt „de Lelie", ook wel de koning der bloemen ge- heeten, behandeld, op even prettige, onderhoudende en leerrijke wijze al» de beide vorige bloemen. Aan het werkje is mede toegevoegd een overzicht van eenige der meest aanbevelenswaardige lelies. De aan den raad van Waddingsveen aange boden gemeenterekening beloopt in ontvangst 25,705.51 en in uitgaaf 25,081.66'/,. De kosten van het lager onderwijs beliepen in 1879 f 7993.28, terwijl aan hoofdelijken omslag werd ontvangen 7181. Yeor de keuring van bet vee, dat door de commissie tot bevordering der belangen van de Nederlandsche inzenders op de vee- en zuivel- tentoon stelling te Londen naar die tentoonstelling zal gezonden worden, zijn benoemd de heeren H. F. Bultman te Haarlemmermeer, IJke De Jong te Huiznm en C. P. Hoek te Wateringen, terwijl voor ieder van hen twee plaatsvervangers zijn aan gewezen. Voor Friesland zijn afzonderlijk als keur meesters aangewezen de heeren Corns. S. Sjtsma te Dronrijp en Johs. H. Koopmans te Oosterzee. In de volgende vergadering (8 September) zal een commissie van drie leden tot keuring der boter en een van vyf leden tot keuring der verschillende kaassoorten worden benoemd. Yoor het Nederlandsche Museum is ten ge schenke ontvangen van mevrouw de wed. De Klopper-Timmermans te 's-Gravenhage de hang mat, op den tocht naar de Theems door Comelis De Wit gebruikt en steeds in die familie bewaard gebleven. Iu de laatste weken is het bezoek van bad gasten te Scheveningea drukker geworden dan men om verschillende redenen aanvankelijk verwachtte. Enkele hotels, zooals het Groot Stedelijk Badhuis en het Hotel Garni, zijn reeds geheel bezet en bij de particulieren in bet dorp is het op het oogen- blik reeds moeilijk plaats te bekomen. Naar gemeld wordt, kan de bevalling van de Koningin omstreeks den 20sten dezer verwacht worden. De prins van Oranje kan, volgens den schrijver der Haagsche Kroniek in de N. Gron. Crt., in September, na de opening van de zittingen der Kamers, weder in Den Haag verwacht worden. De prins beeft het voornemen om, na eenige weken te Parijs te hebben vertoefd, zich den overigen tijd in het zuiden van Frankrijk op te houden. Ten vervolge op het vorig bericht nopens de krijgsverrichtingen, die in Samalangan noodig zijn geworden, kan worden medegedeeld dat, blij kens een bij het departement van koloniën ont vangen telegram van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, dd. 5 dezer, de onderhandelingen, waarvan in het laatste gedeelte van bedoeld bericht sprake was, zijn afgesprongen, zoodat de strijd weder hervat is moeten worden. Den lsten Augustus zijn onze troepen opnieuw tegen de steenen hoofdver sterking des vijand3 opgerukt. Er ontstond een hevig gevecht en de versterking werd met zwaar geschut beschoten, maar de vijand hield stand. Aan onze zijde vielen 17 dooden en werden 46 man gewond. De gouverneur en militaire bevelhebber stelde zich voor, den 3den Augustus de verster king plat te schieten en daarna met de treepen naar Kotta Radja terng te keeren. De houding van den Radja van Samalangan en van de aan hem onderhoorige kampongs bleef bij voortduring goed. [Wegens te late ontvangst gisteravond in een gedeelte der oplaag reeds, doch verkort, mede gedeeld.] De Haarlemsche mannenzangvereeniging „Crescendo",' opgericht den 7den Juni 1876, staande onder directie van den heer N. JI. ^n- driessen, heeft bij den internationalen wedstrijd van zangvereenigingen te Brussel een eersten prijs behaald, bestaande in eene gouden medaille en 500 franken. De liedertafel telt omstreeks 45 leden, waarvan 29 aan den tocht naar Brussel hadden deelgenomen. Ze znllen heden feestelijk worden ingehaald. Het stoomschip „Hampton" vertrok Zaterdag van Batavia en de „Schiedam" Zondag van Nieuw- York naar Rotterdam. De gewone audiëntie van den minister van. marine zal Yrydag a. s. niet plaats hebben. Bij ministeriëele beschikking is aan den raad van administratie der Hollandsche IJzeren- Spoorwegmaatschappij, tot wederopzegging, ver- gunning verleend voor een stoomsleepdienst op de rivieren, stroomen en kanalen in Nederland, waar sleepbooten worden toegelaten, alsmede op de Zuiderzee. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Winschoten, ter standplaats de ge meente Onstwedde, J. W. Koch, thans notaris te Yeendamde veeartsen H. Yixseboxse te Almeloo en A. Frederikse te Almen (gem. Gorssel), met 16 Ang. a. s., voor den tijd van drie jaren be noemd tot assistent aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht; H. J. Yelthnis, thans tijdelijk leeraar aan de R. H. B. te Sappemeer, met 1 Sept. be noemd tot leeraar aan die school; bevorderd tot off. van gez. 1ste kl. bij de zeem. den off. van gez. 2de kl. P. A. Rischden 2den lnit. J. Van Yalkenbnrg, van het 3de reg. inf., tijdelijk op pensioen gesteld en het pensioen verleend voor den tijd van vijf jaren, tot een bedrag van 400 'sjaars; den tijd van duur der detacheering bij het wapen der infanterie van het leger in Ned.-Indië van den kapt. N. W. Hofstede, van het wapen der infanterie van het leger hier te laDde, op ver zoek, met 1 jaar verlengd, en alzoo nader bepaald op 6 jaren. Gemengd Nleawm Omtrent het voorgevallene in de Hee- rensteeg verzoekt men ons nader te melden dat de moeder op grond van vroegere ervaring de hnlp der politie had ingeroepen ten einde haar man te sparen voor de ongelukken welke te wachten stonden wanneer vader en zoon weder handgemeen waren geworden. Over eenige dagen zal in Den Haag een nieuw tarief voor stationeerende rijtuigen in werking komen. De voornaamste bepalingen znllen zijn: 1°. per rit of gebruik van hoogstens 15 minuten, voor 1 a 2 pers. 0.50, voor 3 a 5 pers. 0.60; 2*. per rit of gebruik van hoogstens 20 minuten, 1 a 2 pers. 0.75, voor 3 a 5 pers. 1; 3°. per uur, voor 1 a 2 pers. 1, voor 3 a 5 pers. ƒ1.25. Bagage (geen handbagage) 0.10 per stuk. Bij noodzakelijk gebruik van twee paarden wordt het tarief met de helft verhoogd. Het vragen van fooien is verboden. De koetsier is bevoegd om vooruitbetaling te vorderen. Door ds. Yerhoeff te Bodegraven is den 21sten Juli 11. in de bus van het postkantoor aldaar een brief geworpen aan het adres van den heer D. H. Gobius du Sart te Meeden, inhoudende een muntbiljet groot 10, zijnde n'. 949 O R, 15 Sept. 53, welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. Om kwart vóór elven is gisteravond te Amsterdam een hevige brand uitgebroken in de Doelestraat in eeD perceel, bewoond door den heer

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1