Maandag 9 Augustus. A0. 4880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. N°. fi280. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden...;........... f 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van l-ts-6 regelsf 1.05. Iedere regel meer.^a.r. n 0.17J. Grootere (letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen te zeven uren is aan het Kort-Rapenburg een handwagen beladen, met snijboonen en van onder met een hond bespannen, met een der bestuurders, den 15-jarigen W. S., te water geraakt. De jongen was spoedig zonder bekomen letsel gered, maar de hond is omgekomen. De as van den wagen is gebroken. Dat ook in de hofstad brutale dieven zijn, blijkt daaruit, dat men een bleeker, die even in de Hooge Nieuwstraat was gegaan en zijn wagen op den Kneuterdijk had achtergelaten, wagen, paard en wasschen heeft ontstolen. Bij zijne terugkomst was alles verdwenen. Gelukkig had iemand vier personen op een bleekerswagen het Bosch zien inrijden en onverwijld reed dé bleeker zijn wagen in een huurrijtuig na. Op den Leidschen weg zag hij de dieven rijden, die onraad vreezende, van den wagen sprongen en ontkwamen. Hoogst gelukkig keerde de eigenaar met zijn eigen voertuig naar de stad terug. Omtrent de zaken van dennotarisDe Haan te Weststellingwerf wordt van daar aan de „Asser Crt." nog het volgende geschreven: Uit onkunde of uit vast vertrouwen op den heer De Haan hebben vele mannen zoowel als vrouwen nu en dan op zijn verzoek (in financiëelen nood?) acceptaties geteekend van 1300, 3200, 7000 of 8000 gulden enz., ja zelfs zijn er door één per soon eenige van samen 50,000 gulden geteekend, afgegeven op onderscheiden banken. In de laatste dagen zijn er nog acceptaties geteekend van meer dan f 20,000. Yelen teekenden ook schuldbrieven om uit moeilijkheden te geraken. Hypotheken wer den door dat middel afgelost. De notaris zei dan teeken deze acceptatie maar, dan hebt gij geen hypotheek noodig; dit is voordeeliger. Het goede volk stelde dan geloof in De Haans woorden en ze teekenden. Wat is nu het geval? De vervaldagen van vele zijn daar, de luitjes ontvangen aanma ningen van den kassier. Er zijn er onder, die kunnen betalen zonder arm te wordenook zijn er, die arm worden als Job, maar er zijn er ook, die eenige acceptaties van duizenden guldens moeten voldoen aan de Bank en geen 100 gulden kunnen betalen, al werden ook al hunne goederen verkocht. Notaris De Haan is als gevangene naar Heerenveen ge bracht, maar daarmee eindigen de rampen en de opschudding niet, want de financiën moeten erg tegenvallen. In de B en h a rn-k olen in ij n, bij Wrex ham, heeft een gasontploffing plaats gehad, waarbij acht gehuwde mannen zijn gedood, die dertig kinderen nalaten. Enkele anderen werden zeer zwaar gewond. In een vlaag van krankzinnigheid heeft zich te Weenen een man, die als een ge leerde van den eersten rang, ook buiten zijn vader land, bekend stond, ridder Karl Von Hauer, voor zitter van het chemisch laboratorium van het geologisch rijksinstituut, door vergiftiging van het leven beroofd. Hij was 50 jaren oud. Uit Thun wordt gemeld dateenjong- mensch, de heer Winkler, van Blumenstein, zich bij het zoeken van „Edelweisz" te ver heeft ge waagd op den rand van den afgrond, die aan de oostzijde van den Stockhom zich aan het oog der Alpen-bezoekers vertoont. Hij gleed toen uit, stortte neder en bleef met vreeselijk verminkt achterhoofd aan een puntig vooruitstekende klip hangen. Eenige gidsen brachten het lijk van den ongelukkige met groot gevaar naar boven. Alweder heeft in Frankrijk, nu te Langoiran (Gironde), een verlaten schoone van 18 jaar, haar ontrouwen minnaar, op een bal dood geschoten. Het wapen (een revolver) had zij als engagements-cadeau van den 20-jarigen DonJuan ontvangen, en, naar men daarbij voegt, moet deze bij het aanbieden van dit gevaarlijk geschenk gezegd hebben dat, mocht hij ooit ontrouw wor den, zij er zich gerust tegen hem van kon bedienen. BUITENLAND. Frankrijk. De decreten van 29 Maart zijn in 31 depar tementen uitgevoerd. In die departementen heb ben de republikeinen bij de jongste verkiezingen 100 zetels gewonnen en 5 verloren. In 7 van die departementen is door den uitslag der verkiezin gen de meerderheid verplaatst van de rechter- naar de linkerzijde. België. In de Kamer is gisteren het oude bureau her kozen. Het clericale lid Woeste heeft tegen Dinsdag eene interpellatie aangekondigd over de afbreking van de betrekkingen met den H. Stoel. Het libe rale lid Janson stelde uitstel van de interpellatie tot de volgende zitting voor. Dit werd aangenomen. De minister van justitie heeft een ontwerp van amnestie ten gunste der deserteurs ingediend. De voorzitter heeft voorgesteld, dat de Kamer zich op 18 Augustus gezamenlijk naar het nationale feest zou begeven. De Kamer heeft dat denkbeeld eenparig goedgekeurd. Groot-BritannlS. Lord Hartington heeft gisteren in het Lagerhuis bij eene interpellatie verklaard dat er inderdaad onder de Indische Mahomedanen eene bijzondere opgewondenheid heerscht. De minister voor Ierland, de heer Eorster, heeft, door den heer O'Connor Power geïnterpelleerd, verklaard dat het bericht, als vreesde de regeering een opstand in Ierland, geheel ongegrond is. Alleen heeft zij het noodig gevonden om het aantal troepen in Ierland eenigs- zins te vermeerderen om het vertrouwen der be volking op handhaving der orde te verhoogen, daar gedurig gewelddadigheden jegens bijzondere perso nen plaats vinden. De vice-minister voor binnen- landsche zaken, de heer Dilke, heeft overlegging van enkele stukken beloofd, o. a. van de collec tieve nota en het antwoord der Porte. De zes mogendheden zijn, zeide hij, nog steeds over de verder te nemen maatregelen in ouderhandeling; daarover kan hij op het oogenblik moeielijk iets mededeelen. Deze week is een nieuwe collectieve nota betreffende Montenegro aangeboden, waarin twee alternatieve oplossingen worden voorgesteld. Er is grond om te hopen, zeide de minister, dat zulk eene oplossing spoedig zal plaats hebben, en het zou onbillijk zijn, meende hij, thans in be schouwingen te treden over eventuëele maatregelen der mogendheden in het onwaarschijnlijke geval dat de Porte beide oplossingen verwerpt. Het Par lement zal vóór het einde der zitting omtrent beide punten nadere inlichtingen ontvangen. Officieel is uit Kaboel gemeld dat generaal Roberts heden, Zaterdag, van daar naar Kaudahar vertrekken zou. Het overige van het leger zal Dins dag of Woensdag van Kaboel naar Sandamar gaan. KOLONIËN. BATAYIA, 2 Juli. De tabaksoogst in Loemadjang is goed geslaagd, maar de winsten door de planters verkregen, zijn betrekkelijk klein, wegens de enorme prijzen voor de opgekochte tabak besteed. Bij deze concurren tie maakt de inlander veel geld, verkwist het en Chinees en Arabier verrijken zich ten slotte door de dwaasheid van de Europeanen en de spilzucht der inlanders. Het „Indisch Vaderland" beweert dat door de toepassing van de voorschriften van den hoofdin specteur der cultures tegen de koffiebladziekte, de heerendiensten met 50 percent worden verzwaard. Op Atjeh is, volgens de „Sum. Courant", een wachtpost tusschen Tjot en Loeëng Lemoe, sterk 7 man, door Atjehers overvallen en zijn de man schappen op 2 na allen afgemaakt. Aan boord van de stoomboot „Prins Hendrik" is deze week een inlandsch matroos vermoord. De vuurstoker Rebo heeft n. 1. den matroos Siroen met een mes doorstoken. Men vermoedt dat minnenijd er de aanleiding toe was. Weersgesteldheid steeds buiig. Handel slap. De gezondheidstoestand te Batavia is minder gun stig, door koortsen, die zich gedurende de laatste dagen hier en daar hebben vertoond. Het 10-jarig dochtertje van 'Mbok Moorsidin, woonachtig in de kampong Pendrian te Samarang, is in den slaap door een dunne, groene slang met rooden staart gebeten of liever gestoken. De pijn, daardoor veroorzaakt, was niet erger dan de prik van een mier, maar een half uur later kwam uit duizend poriën in de huid bloed te voorschijn, als waren het zweetdruppels, en twee uren daarna was het kind een lijk. In de berichten omtrent de veepest is geen ver andering. Voortdurend komen nog feiten aan het licht, die onweersprekelijk bewijzen dat het stelsel van afmaking en schadevergoeding de ziekte-versprei ding in de hand werkt. De berichten omtrent de ziekte blijven daardoor zorgelijk. Ondervindt de toestand in den loop van dit jaar geene gunstige verandering, dan zal in West-Java hongersnood ontstaan; dit gevoelen wordt gedeeld door inlandsche hoofden, die met den staat van zaken, in de streken door de vee ziekte geteisterd, bekend zijn. Maar al mocht de ziekte dit jaar ophouden te heerschen, dan zal in de residentiën Batavia, Krawang en de Prean- ger-Regentschappen, van staatswege ploegvee moeten worden verschaft, hoe dan ook, en welke bezwaren daaraan mogen verbonden zijn. Uit hongersnood in West-Java kon licht opstand ontstaan. De beker is boordevol, zegt „de Telegraaf"; moge intijds worden zorg gedragen dat hij niet overloope. CORRESPONDENTIE. Den heer P. J. G. Vriendelijk dank voor de toezending, doch te laat voor gisteren ontvangen. Thans overbodig. MarUtberiohteo. Lelden, 7 Augustus. Ter markt werd heden aangevoerd: Wintertarwe 9 hectoliter f 11.50 a f 12.50. Zomertarwe 9 hectol. f 10.a f 10.50. Winterrogge 7 hectol. f 8.50 a f 9.Zomerrogge 7 hectol. f 7.50 a f 8.Zomer- gerst 9 hectol. 5.50 a f 6.Chevalier-gerst 9 hectol. f 7.25 a f 7.75. Zware Haver 8 hectol. f 5.26 a f 5.60. Lichte Haver 8 hectol. f 4.60 a f 4.75. Guivenboonen 3 hectol. f 8.75 a f 9.25. Paardenboonen 3 bectol. f 8.a 8.50. Graaboter 8310 kilogr., lste qoalit. 1/4 vat f 68.a/62. Schei- 2de qnalit. 1/4 vat f 50.a f 54.Graaboter late qualit. per kiiogr. f 1.45 a f 1.55., Schei-2de qnalit. per kilogr. f 1.25 a f 1.35. Lange Zwarte Turf 6000 dubb. hectol. 0.20 a f 0.221/j.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1