telken jare een gedeelte vervaardigd werd, werd dit jaar geheel afgewerkt en voldoet in het gebruik volkomen aan de daarvan gekoesterde verwachting. De toestand der brandbluschmiddelen is gelijk aan dien van het vorige jaar. Aangaande den custos kan dezelfde verklaring als vroeger afgelegd worden. Van de toegestane gelden werden zooveel mogelijk aankoopen gedaan, terwijl het overige voor ameu blement, brandstoffen enz. werd besteed. De aan koopen bestonden, op geringe uitzonderingen na, uit antieke en Nederlandsche munten en pennin gen. Geschenken werden ontvangen van den heer J. A. C. Sandhaus te Amsterdam, den heer J. Semmelink te Leiden, mevrouw T. M. Wentholt te Arnhem, den heer J. H. Coronel te Leiden, den heer J. J. C. Hinlopen te Arnhem, N. N. te Leiden, den heer D. H. Haigh te Birmingham (door bemiddeling van dr. C. Leemans te Leiden), curatoren der bibliotheek van Thijsius, den heer J. A. Ort te Leiden, mevrouw A. J. Domis te Leiden, mr. S. J. Bockema Andreae te Leiden, jhr. M. A. Snouck te's-Hertogenbosch en den heer J. W. Yan Leeuwen te Leiden. Verder werden door den senaat en den bibliothecaris der rijks universiteit alhier enkele stukken tijdelijk aan de verzameling in bruikleen afgestaan. Verliezen wer den niet geleden. De bezoekers hadden meestal een wetenschappelijk doel; hierbij dient vermeld te worden dat daaronder weder meer studenten dan vroeger werden opgemerkt. Aan verzoeken om inlichtingen, afdrukken of afbeeldingen werd steeds zoo spoedig mogelijk voldaan. Luidens achterstaande advertentie zal het muziekcorps onzer dd. schutterij aan het strand te Katwijk aan Zee een uitvoering geven. Vooral in de laatste dagen wordt aldaar door de Leidenaars een druk bezoek gebracht; niet het minst was dit de vorige en deze week het geval. Velen zal het daarom aangenaam zijn er ook nu en dan eenige afleiding te kunnen vinden. In het te geven con cert aan het „Zwaantje" bestaat daartoe een uit muntende gelegenheid. Men zal 's avonds nog per bootje terug kunnen. Niet ten onrechte verwacht men alzoo dat de deelneming niet alleen voldoende zal zijn, maar zelfs méér dan dat. De gisteravond laat per Nederlandsche mail over Napels door ons ontvangen Indische bladen zijn van 30 Juni, 1 en 2 Juli. Deze mail heeft dus weder de Eransche via Marseille of de Engel- sche via Brindisi met de bladen van 24 tot 29 Juni, welke nog ontbreken, niet alleen ingehaald, maar zelfs op haar gewonnen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4370 volwas sen personen en van 512 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting „Rhynzigt" zijn gedurende deze week 881 baden genomen. Op de voordracht ter vervulling der vacature van hulponderwijzer aan de openbare school te Zwammerdam zijn geplaatst: J. Katte te Zalt- Bommel, J. G. Onland te Kampen en C. Verheul te Boskoop. De rekening der inkomsten en uitgaven dezer gemeente over 1879, dezer dagen door den raad vastgesteld, sluit in ontvang met f 8658.65'/j, in uitgaaf met f 7893.331/1 en mitsdien met een goed slot van f 765.32. De nitgaven voor het lager onderwijs, met inbegrip van een jaargeld, gratificatie, toelagen enzbe- 1 oopen 3374.90. Voor het beroep naar de Christ.-Geref. gem. te Noordwijk-Buiten is door den heer K. B. Van Diernen, te Zierikzee, bedankt. De Synode heeft hare aangevangen beraad slaging over de geldelijke aangelegenheden der kerk voortgezet en ten einde gebracht. Zij besloot voor het aanschaften van belangrijke boekwerken, tot blijvend gebruik voor het kerkelijk hooger onder wijs, een krediet te openen van 250, aan de kerkelijke hoogleeraren van elke der drie univer siteiten (in 't geheel dus f 750) en bovendien te vergoeden de koBten, veroorzaakt door huur van lokalen, drukwe/k, afnemen van examina, enz. Minder geraden werd het geacht den raad te volgen om alle kosten aan de benoeming van nieuwe hoogleeraren verbanden ten laste van het fonds voor de kosten van k et hooger onderwijs te brengen. Op een adres van ke rkvoogden eener gemeente in houdende het verzoek c>m het stemrecht te ontzeggen aan hen die nalatig zijn in het voldoen van hetgeen aan de kerkelijke gemeente verschuldigd is, werd af wijzend beschikt, vooral ook op grond dat de Synode aldus een hulpmiddel zou geven tot het nemen van beslissingen, van welke zij zonder ze te kennen de gegrondheid en de billijkheid zou moeten aannemen. In hare zitting van gisteren heeft zij tevens besloten, omtrent het adres der leden van het kiescollege te Dordrecht over te gaan tot de orde van den dag. Vervolgens is aangenomen de volgende motie van het lid ds. Roodhuyzen„De Synode, gezind tot al wat in de kerk godsdienst, vrijheid en orde kan bevorderen, van oordeel dat alleen een goede uitslag te wachten is van maatregelen, waardoor ieder van hare leden evenzeer gehandhaafd wordt in zijne rechten en in staat gesteld zijne plichten te vervullen acht slechts, onder toepassing dezer beginselen,' opheffing van den zoogenaamd onhoudbaren toe stand der Dordsche gemeente mogelijk." De Sy node heeft dientengevolge onaannemelijk verklaard het tweede gedeelte van het voorstel-Segers, strek kende om den wensch te uiten, dat het prov. kerkbestuur van Gelderland besluiten moge aan den ondraaglijken toestand te Dordrecht een einde te maken (nl. door het opheffen der schorsing van de ouderlingen.) Ingevolge de bevelen van den Koning zullen in de Koloniën evenals in Nederland, bij de be valling van de Koningin, 101 kanonschoten de geboorte van een prins, 51 die eener prinses aan den volke moeten verkondigen, terwijl in alle garnizoenen en op alle oorlogsschepen eveneens geparadeerd zal moeten worden. In een vergadering der commissie voor de tentoonstelling van vee en zuivel enz., te Londen in October a. s. te houden, is besloten om al de risico van ziekte en sterfte van vee, alsmede bederf van in te zenden voorwerpen voor rekening der commissie te nemen. Door dezen maatregel wenscht zij de deelneming gemakkelijker te maken. Er is thans ook definitief bepaald dat eene Edammer kaasmakerij op de tentoonstelling in werking zal worden voorgesteld. De minister van waterstaat heeft bepaald dat gedrukte visitekaartjes, waarop schriftelijke bijvoegingen, zelfs die, welke tot hiertoe oogluikend werden toegelaten, als p. r., p. f., p. c., p. p. c. enz., voortaan niet anders per post mogen verzon den worden dan tegen betaling van het briefport. Het stoomschip „W. A. Scholten" is gisteren van Nieuw-York te Hellevoetsluis aangekomen. Telegrammou. BERLIJN, 6 Augustus. De Porte, die vroeger slechts met veel moeite te bewegen was hare toe stemming te verleenen tot het doen van opgra vingen in Pergamus, heeft thans, ondanks allen Engelschen invloed, zoo bereidwillig mogelijk, die vergunning aan de Duitsche geleerden voor een jaar verlengd. ST.-PETERSBURG, 6 Augustus. Gisteren schoten twee nihilisten op den openbaren weg een geheimen politie-agent dood, die als huis knecht verkleed bedaard rondliep. De misdadigers werden na een kort verzet in hechtenis genomen. LIVERPOOL, 6 Augustus. Te Liverpool is Lord Claude Hamilton, conservatief, gekozen met 21,019 stemmen. Plimsoll, liberaal, kreeg er 19,118. PORTSMOUTH, 6 Augustus. Lord Lytton is aangekomen. ALEXANDRIE, 6 Augustus. De Khedive is en blijft hier gedurende den geheelen Ramadan. De katoenoogst en andere oogsten beloven prachtig te zullen zijn en de stand van den Nijl zal ver moedelijk gelijk wezen aan dien in het vorige jaar. De gronden rijzen in waarde en eenige gedeelten van Rothschilds domeingoederen zijn zeer voordee- lig verkocht. BERLIJN, 7 Augustus. Ten gevolge van den gedurende drie dagen aanhoudenden regen, zijn ongeveer 40 plaatsen in de districten Ratibor en Kosel door het water van de Oder geheel of ten deele overstroomd. De schade is groot. PARIJS, 7 Augustus. Het „Journal Officiel" meldt dat de heer Tiby, gevolmachtigd minister van Erankrijk te 's-Gravenhage, om redenen van gezondheid op non-activiteit gesteld, en graaf Lefèvre-De Behaine, zaakgelastigde te Munchen, tot gevolmachtigd minister te 's-Gravenhage be noemd is. LONDEN, 7 Augustus. Het Lagerhuis heeft de artikelsgewijze behandeling van het ontwerp van de wet, regelende de verplichtingen van den wetgever tegenover de personen welke hij in dienst heeft, ten einde gebracht. De krijgsmacht, waarmede generaal Roberts naar Kandahar oprukt, is, blijkens een telegram uit Kaboel, ruim 9000 man sterk en bestaat uit 12 regimenten infanterie en 4 escadrons cavalerie, met 3 bergbatterijen. Hij is voor 30 dagen van leeftocht voorzien. Men heeft thans de zekerheid dat generaal Burrow wist dat 2000 Ghazis zich in het leger van Ayoub-khan bevonden. Deze had, voordat Burrow genaderd was, de plaats voor het slagveld gekozen, en is, naar men verzekert,, met de Europeesche tactiek volkomen bekend. INGEZONDEN. Vit Leiderdorp. Gaven de vrienden van de heeren Sillevis en Rutten blijken van hunne deelneming met het ongeluk dat die heeren trof toen op 11 Maart hunne fabriek afbrandde, heden gaven zij bewijzen van hunne belangstelling toen het eerste kapspant op de herbouwde fabriek was gesteld, door uit steken der vlaggen. De nieuwe fabriek, welke een modelfabriek be looft te worden, werd den llden Juni aanbesteed en is onder leiding van den bekwamen architect, den heer D. E. L. Van den Arend te Haarlem, in dien korten tijd zooverre gebracht door de heeren aannemers Verhage en Van 't Wout, ook van Haarlem. Van harte wenschen Leiderdorps ingezetenen dat de heeren Sillevis en Rutten goede zaken met hunne fabriek mogen maken en zij voor nieuwe rampen gespaard blijven. BATAVIA, 2 Juli. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië rijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den pred. bij de protest, gemeente te Padang (Snmatra's Westkust) J. De Jong, en aan den leeraar aan de landbouwschool te Buitenzorg K. H. Rijkeus. Ontsla gen: Eervol uit 's lands dienst, de onderwijzeressen der 1ste kl. bij het op. 1. onderw. A. M. Mikkers en C. E. Schagen Van Soelen, geb. Van Schooten, en de klerk bij het dep. van just. B. O. Butin Bik. Benoemd: Tot hoofdiugen. bij den dienst der staatsspoorw. op Java, J. J. Dijkstra; tot ingen. late kl. bij den wat. en 's lands burgerl. openb. werken, G. Van Houten; tot contr. 1ste kl. bij het binnenl. best. op de bezit tingen bniten Java en Madura, C. A. Niesen; tot stads-apoth. te Samarang, A. C. O. Meine; bij den wat. en 's lands burg. openb. werken, tot opz. 1ste kl. J. E. Gebel; tot opz. 2de kl. D. Morinjé; tot opz. 3de kl. J. G. Westenberg; tot adj. van den gouv.-gen. de ritm. van het reg. cav. E. J. Koukens. Door den res. van Japara: benoemd: Tot lsten klerk op het assist.-residentie-kantoor te Joana H. K. Maznrel, thans klerk op dat kantoor. Gesteld: In commissie, om de regeering te vertegenwoordigen op eene door de HandelsvereenigiBg te Sama rang aldaar te honden vergadering, ten doel hebbende het be ramen van middelen tot tegengaan der koffiebladziekte, D. Pies, dr. J. H. F. Sollewijn Gelpke, H. J. Van Swieten en H. J. Wigman £zn. Tijdelijk gesteld: ter beschikking van den gouverneur van Atjeh. en onderh., tevens milit. bevelh. aldaar, met den rang en titel van contr. 2de kl., L. Ch. Welsiak. Belast: Met de waarn. van den civielen geneesk. diensten het opzicht over de vaccine in de afd. Pamekasan en Samarang (Madura) de gepens. 1ste stadsgeneesheer te Samarang H. C. K. Th. De Ruyter. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verzoek eervol nit Zr. Ms. milt. dienst, w. volbr. diensttijd, met beh. van recht op pens., de off. van gez. 2de kl. H. J. Gaymans; eervol nit 's lands dienst, de burg. schrijver 5de kl. bij het wapen der art. C. M. Van Abkoude. Door den commandant van het leger en chef van het dep. van oorleg in Ned.-Indië zijn g e- plaatst: Bij het 13de bat., de 2de luit. A. J. H. Van Geuns; bij het 14de bist., de kapt. A. M. Winkelbij het 17de bat., de maj. H. J. Boonk; bij het 3de depot-bat., de 2de lnit. S. A. Dryber. Overgeplaatst bij de.militaire administratie: bij de intend, in de 2de milit. afd. op Java, de lste luit.-kwartierna. M. P. J. G. Brouwer; bij den milit. geneesk. dienst: bjj hetgarniz.teOnrast de off. van gez. 2de kl. G. P. J. Theunissen; by den geneesk. dienst in Atjeh en onderh., de off. van gez. der 2de kl. D. Wafelbakker; bij den geneesk. dienst in het cordon nabij de oostel. grens der res. Batavia tot het tegengaan van de uitbrei ding der veepest, de off. van gez. der lste kl. J. H. D. I. SaDger en die der 2de kl. C. B. Köbke. Infanterie: als adj. van den comm. der troepen in het cordon nabij de oost. grens der res. Batavia tot het tegengaan van de uitbreiding der veepest, de lste lnit. J. P. Meyerbij het 16de bat. de lste luit. C. F. R. Manger; bij het 18de bat. de maj. W. Helderman,dekapts. J. F. Sachsc en H. B. Van Dam; bij het garniz.-bat. van Sumatra's Westk. en onderh., de lste luit. J. M. Henning; bij het lste garniz.-bat. in Atjeh en onderh., de lste lnits. J. C. Opperman en H. Muyderman. O v e r g e p 1 a a t s t: de kapt. der inf. K. M. A. Botter, van Samarang naar Ngawie. Bevor derd: Bij het wapen der infanterie: tot luit.-kol. F. J. Boom; tot lste luits. G. D. Van Epen, G. P. Wijnmalen, H. M. Sloot, M. F. Blaauw en M. F. Erdtsieck. Geplaatst: De kolonel Dokters Van Leeuwen als commandant der infanterie te Willem I. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegens lichamelijke onge schiktheid voor den militairen actieven dienst, met behond van recht op pensioen, de lste luit. der infant. A. Van Dricm. Departement van Marine. Ontslagen: Eervol, uit 'slands dienst, met behoud vau recht op pensioen, de lichtopz. 3de kl. by den dienst der kustverlichting in Ned.-Indië H. L. Van der Scheer.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2