Maaadag Augustus. A". 1880. K°. 6280. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. - Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. De schoolspaarkassen. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post... Afzonderlijke Nommers. 1.40. O.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: fVan 1—6 regele 06. «Iedere regel meer^. jGrootereijletters naar plaatsruimte. 8TADS-BERIOHTEN. PATENTBLADEN. De Wethouder, Voorzitter ran het College van Zetters te Lei den, doet te weten, dat de patentbladen van kojfehuishouders, ■tlifiers en tappers, benevens de nog onafgehaalde patentbladen van Mandschc kramers en schippers, dienst 1880,'81, op vertoon vam voor voldaan geteekende qnitantiën, verkrijgbaar zjjn in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente vai Woensdag 4 tot en met Dinsdag 10 Augustus e. k. uitgezonderd den Zon dag, vaa 's namiddags 1 tot 3 nren. 'Leiden, De Wethonder voornoemd, 3 Augustus 1880. Mr. P. C. L1BRECHT LEZWIJN. Oproeping ln werkelijker» dienst van milicien-verlofgangers der lichting van 1877. DE BURGEMEESTER DER GEMEENTE LEIDEN, Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des Kenings in de provincie Znid-Holland, van den "Hden Maart 11., A. N". 538/1 (2de afd.), Promneiaalblad n*. 23; .Brengt ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien-verlofgangers der lichting van 1877, behoorende tot het regiment Grenadiers en Jagersde acht regimenten infanterie en het 2de, 3de en 4de regiment Huzaren, dat zij, krachtens art. 125 derMilitiewet, onder de wapenen rden geroepen en daartoe op Zaterdag 14 Augustus aanst., namiddags vóór vier uren, bij hunne corpsen tegenwoordig iten zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voor van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek net groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en akboek.je, zullende de opgeroepen manschappen op den 18den September daaraanvolgende in het genot van onbe- pa&ld verlof worden hersteld dat bedoelde miliciens mitsdien worden uitgenoodigd, zich op Donderdag den 12den Augustus aanst., des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, aan te melden terplaatse- Kjke Secretarie, tot het ontvangen van aanwijzing van de plaats waarheen zij zich hebben te begeven en van het bun eventueel toekomende daggeld of passage-biljet; en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kennis te geven, in het eerste geval onder overlegging eener ge neeskundige verklaring. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 31 Juli 1880. DE KANTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Brengen bij deze ter algemeene kennis dat de saluutschoten, bedoeld in het Koninklijk besluit vin 14 Juli 1818, N°. 61, by de aanstaande bevalling van Hare Majesteit de Koningin, zullen plaats hebben op bet Schuttersveld aan dei Rijnsburger Singel, wordende de bewoners van de nabijgelegen bnizen opmerk zaam gemaakt, dat door het openschuiven der ramen het breken van glasruiten bjj het schieten kan worden voorkomen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 7 Augustus 1880. E. KJST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren- rbij deze ter algemeene kennis dat de Nieuwe Rijn, van Hoogstraat tot aan de Bnrgsteeg, op 10, 11 en 12 Augus tus a. S., van des morgens 8 tot 's namiddags 6 nren, voor de passage met rijtuig zal geslotea zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Augustus 1880. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestunr van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat door hem aan den •ontvanger der directe belastingen alhier is ter baad geateld het op dea Aden Augustus jl. invorderbaar verklaard kohier voor de personeele belasting dienst 1880/81, van de Wijken VII, VIII, IX en restanten, zjjnde een ieder verplicht zijn aanslag op dea bij de wet bepaalden voet te voldoan. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 7 Augustus 1880. DE KANTER. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van C. J. VAN HARTEVELT, hou dende verzoek om in het pakhuis in de Groenesteeg N*. 112 varkens te mogen houden en mesten Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879, Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegen en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommode, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 12den Augustus anst., s voormiddags tc elf uren; zullende de belangheb- benden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar van, zij gehouden rullen werden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 7 Augustus 1880. Van lieverlede ondervindt het oprichten van schoolspaarkassen in eenige grooteen kleine gemeenten van ons vaderland eene belangstelling, die tot onderzoek naar hare inrichting en haar beheer leidt. De begeerte van elk middel te beproeven, dat tot bevordering van het volksgeluk kan mede werken, deed haar in het leven roepen. De ver- eeniging „Volksonderwijs" heeft geene moeite noch gelden gespaard, om ze onder de aandacht van het pnbliek te brengen, er proeven mede te nemen, en de voorbeelden te volgen die daarvan sedert 1846 op zeer enkele scholen gevonden waren. Niettegenstaande de deugd van het sparen eene zedelijke behoefte is voor de minvermogende volksklasse, vindt het verlangen om haar meer algemeen te maken en door de practijk als een beginsel van volksgeluk reeds bij de kinderen, gedurende hunne schooljaren aan te kweeken en te bevorderen, vele bestrijders, en i3 het te be treuren, dat onder dezen zoovele onderwijzers ge vonden worden, die nit vrees voor het ver meerderen hnnner in de laatste jaren aanmerkelijk uitgebreide werkzaamheden, wegens vermeende opdrachten van toezicht en beheer der in hunne schoollokalen aangebrachte spaarkas sen tegen de bedoelde invoering strijden. Zeer enkele onderwijzers, die het nut dezer spaarkassen begrepen, hebben uit ingenomenheid met de goede zaak zich met de invoering en het daaraan verbonden beheer op hunne scholen belast, en hunne proeven, die boven verwachting geslaagd zijn, dienen tot de volkomene overtuiging, dat het sparen, in theorie en practijk op de scholen geleerd, de meest gunstige resultaten oplevert. De dankbaarheid en algemeene hulde die z ij daarmede verdiend hebben, moge hun ook hier niet ont houden worden. De ondervinding doet den zedelijken invloed kennen, die het sparende kind op zijne ouders heeft, ten gevolge van de nauwe verwantschap, die er tusschen school en huis bestaat. Maar het is niet noodig, dat de onderwijzer zelf zich belaste met de administratie dezer kassen. Alleen zijn zedelijke invloed is een noodzakelijk vereischte. Waar de onderwijzer spreekt over het nut dat er in gelegen is, om door spaarzaamheid de zorgen voor toekomstige dagen te verminderen, wijst op de onnutte uitgaven voor snoeperijen, en het voor recht van gespaarde penningen om te kunnen zetten tegen hetgeen in barre wintertijden aan voeding, kleeding en verwarming noodig is, daar ondersteunt hij belangrijk degenen die zich met de administratie der ingelegde spaarpenningen belasten. Een zoodanige administratie zou kunnen ge schieden door eene commissie, gekozen uit de leden eener vereeniging, die erkent dat dit volks belang tot hare roeping behoort. Het getal leden dier commissie dient in overeenstemming te zijn met het aantal scholen voor minvermogenden. Hare taak is dan; 1*. om op daartoe te bepalen tijden buiten de uren der schoollessen, de gespaarde gelden in te zamelen2'. deze te boeken op naam van ieder sparend schoolkind; 3°. de verzamelde gelden op naam der school bij de spaar bank van het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te beleggen; 4°. terugver langd wordende gelden te restitueeren5*. admi nistratie te honden der spaargelden overeenkomstig daartoe te maken bepalingen, en 6°. een jaar- lijksch verslag van hare verrichtingen te leveren in de algemeene vergadering der leden van de vereeniging die de schoolspaarkassen heeft in het Jjven geroepen. In sommige plaatsen, waar de inrichting niet is uitgegaan van het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, werd door particuliere bijdragen in het aanschaf en der kassen voor zien; en in Delft heeft het departement van genoemde Maatschappij „de kosten betaald die noodig waren, om aan de schoolspaarkassen eene gewenachte uitbreiding te geven." Het geldt hier aanmoediging eener maatschappe lijke deugd, die tot vermindering van armoede leidt, voorziening aanbrengt in tijden van onver- hoopten nood, gebrek en armoede kan doen wijken, die de onnntte uitgaven van de jengd in snoepwinkels voorkomt en het bezoek der drank winkels door ouderen zal verminderen; die de liefde der ouders jegens de kinderen zal vermeer deren, en in het algemeen niet zal nalaten een gezegend en invloed nit te oefenen op de zedelijke en stoffelijke welwaart van ons dierbaar vaderland. Leiden, 6 Augustas 1880. E. X. LEIDEN, 7 Augustus. Door B. en Ws. wordt, in overleg met de betrokken autoriteiten, den Raad in overweging gegeven den heer J. J. A. A. Frantzen te be noemen tot tijdelijk leeraar in de Fransche taal aan het gymnasium alhier, van 1 September e. k. tot 1 Januari 1882. Zij raden gunstig op een verzoek van A. Stokhuyzen, om vergunning tot het leggen van eene stoep voor het perceel aan de Lange- brug N°. 21. Tevens stellen zij voor, de ver ordening houdende aanwijzing der plaatsen, dagen en nren voor de verschillende markten, in dien zin te wijzigen dat de Kalvermarkt, gelegen tusschen de kleine Havenbrug en de Wijnbrng, als turf markt worde opgeheven. Zij raden aan D. F. G. Beeser vergunning te verleenen tot het leg gen van eene ijzeren pijp van 4 cM. diameter door het Haagsche jaagpad onder de gemeente Zoeterwoude, vóór zijne woning geteekend N°. 153. De commissie van financiën raadt tot voorloopige vaststelling van de gemeenterekening dienst 1879. In de maand Juli zijn binnen deze ge meente geboren 132 kinderen, als: 70 zoons en 62 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeling geboorte overleden 65 personen, als10 mannen, 9 vrouwen, 23 zoons en 28 dochters; daaren boven als lerenloos aangegeven 5gehuwd 25 paren. De Staatscourant van heden bevat het jaar- lijksch verslag omtrent 's Rijks Munt- en Penning kabinet te Leiden. De toestand van het gebouw onderging geen verandering, evenmin als de localen die voor het Kabinet bestemd zijn. De staat der verzameling is voldoende. Aangezien dit jaar de afdeelingen Azië en Afrika geheel gerangschikt werden, is de gelegenheid ter beoefening der clas- sieke numismatiek aanmerkelijk verbeterd. Het archief werd geregeld bijgehouden en verkeert in goeden toestand. Van de afdeelingen antieke mun ten van Spanje, Gallië, Italië, Sicilië, Griekenland en Azië kwam de catalogus geheel gereed. De sedert vier jaren ontworpen penningkast, waarvan

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1