De koetsier kwam onder het rijtuig en werd deer lijk aan hoofd en arm verwond. Gisternacht is te Amsterdam door de politie de huzaar B. in hechtenis genomen, behoorende tot het garnizoen vanHaarlem. Sedert eenige dagen had hij heimelijk zijn gar nizoen verlaten. Te Rotterdam is iemand te water ge sprongen om zijn hondje te redden. Hij slaagde. In een water- en vuurnering aan den hoek van den Goudschen Weg en Goudschen Sin gel te Rotterdam, brak gisternacht te ongeveer halfdrie brand uit, die zich in den beginne ern stig liet aanzien. Door spoedige hulp van de brand weer bleef de brand beperkt tot het onderhuis, dat geheel uitbrandde; de eerste verdieping leed ook eenige schade. De landbouwer M. Tans te Belling- wolde heeft van zijn landheer, den heer E. H. Uniken, bij het betalen van zijn pacht over 1879 terugontvangen de aanzienlijke som van f 850, daar de heer Uniken overtuigd was dat het afge- loopen jaar voor de huurders zeer nadeelig was geweest. Een schipper te Groningen vierde feest en had geruimen tijd met zijne gasten lustig gedronken en geklonken, toen hij eensklaps vond, dat het „uit" moest zijn, te meer daar de bodems der flesschen zichtbaar waren. De gasten voldeden naar des schippers meening niet snel genoeg aan zijn bevel om te vertrekken en om hun spoed te leeren, trok hij zijn mes en sneed hij er op los. Een der vrienden, die de plank niet snel genoeg over kon, werd ernstig in het gezicht gekwetst. Daarop sloeg de schipper zijn stoelen stuk en werd hij door de politie naar het bureel gedragen. Het feest was daarmede uit. De KeulenMin den er trein, die gis terochtend te ruim halfelf te Venloo aankwam, heeft bij het station Dorsten een herder en een aantal schapen overreden, welke geheel verpletterd op de lijn lagen. De herder was, terwijl de barrière gesloten was, doch niet bewaakt werd, op de baan gegaan omdat hij daar meer gras voor zijne kudde dacht te vinden. Hij kon den aanstoomenden passa- gierstrein niet meer ontkomen. Een beschonken woesteling wierp Woensdag-middag zijn 5-jarig dochtertje uit het geopende venster van zijne kamer op de derde verdieping in de „rue de Sablonville", te Parijs met het gevolg dat de hersenpan der kleine tegen de straatsteenen verbrijzeld werd. Terwijl sommigen, die van het vreeselijk tooneel getuigen waren, zich met het zieltogende kind bezighielden, stormden anderen naar boven om verdere ongelukken te voorkomen. Zij grepen den moordenaar moedig aan, die juist pogingen aanwendde om zijne vrouw denzelfden weg te doen volgen, en maakten zich met moeite van hem meester. Toen de gendarmes hem wegvoerden, keerde de ongelukkige, met het schuim op de lippen, zich nog tot de meer doode dan levende vrouw, haar toeschreeuwende„Het is je geluk dat ze me gepakt hebben; ik had je er anders precies zoo uitgegooid." De man verkeerde in volslagen dronkenmanswaanzin. Chili heeft een transportschip met 150 man in de haven van Callao verloren. Aan gevallen door een Peruaansch schip, vluchtte het in de haven en stootte daar op een torpedo, die het schip onmiddellijk in de diepte deed verdwij nen. Slechts veertig van de honderd-negentig man konden gered worden. Te Cowes, op het eiland Wight, is aangekomen de kleine Amerikaansche zeilboot „Little Western", die met twee personen bemand vertrokken was van Gloucester, in Massachusetts, en 43 dagen op zee is geweest. De koene reizi gers berichten dat, behalve eene hooggaande zee op 25 .Tuli, waardoor het vaartuigje bijna was onderstboven gekeerd, de reis zonder tegenspoed werd volbracht. De boot is lang 16 vt. 7 dm.; "breed 6 vt. 7 dm.; diep 2 vt. 6 dm. Zij is op getakeld als een kotter, en heeft eene kleine sloep aan boord. BUITENLAND. Frankrijk. Prins Napoleon Jerome heeft, in gezelschap van zijne twee zonen, Parijs verlaten, om de depar tementen in Middel- en West-Erankrijk te be zoeken. Na zijne terugkomst te Parijs, half Sep tember, zal hij de akte onderteekenen, waarbij een maatschappij wordt opgericht, ten doel hebbende de uitgave van een groot dagelijksch verschijnend Bonapartistisch blad. Tegen het laatst van die maand zullen vader en zoons het gewone bezoek brengen aan prinses Clotilde, hunne vrouw en moeder op het kasteel Moncalieri en aan de ko ninklijke Italiaanscbe familie te Monza. Volgens de „Temps" zal de prins van Oranje verscheidene weken te Parijs blijven. België. In een telegram uit Brussel aan de „République I fran^aise" leest men dat de afgevaardigden van Antwerpen en Mechelen den eed aan de constitutie in het Vlaamsch aflegden, tot groote hilariteit der vergadering. Een staatkundige volksmaatschappij in Brus sel, „De Veldbloem" genaamd heeft aan hare leden een „vertoog" gericht, dat zeker de aan- i dacht verdient. Het vangt aldus aan: „Daar de i groote Belgische feesten eigenlijk eerst in de maand Augustus gevierd worden, zoo heeft de Volks- maatschappij „De Veldbloem" goedgevonden tot heden te wachten alvorens haar vertoog te ver- zenden. In dat vertoog stelt „De Veldbloem" voor, om, bij gelegenheid dier feesten, de IIol- landsche vlag naast de Belgische te laten wapperen." j Een reeks van grieven wordt achtereenvolgens I opgesomd tegen den gang van zaken in België en daarentegen die in Nederland hoogelijk ge- 1 roemd, dat in de oogen van „De Veldbloem" in i alle opzichten gelukkiger is en krachtiger voor- uitgaat. Sedert de scheiding vermeerderde b. v. ;l zijne bevolking met 5O1/, pet., die van België j slechts met 343/4 pet. Van 18141830, toen wij tot één rijk vereenigd waren, wordt er gezegd, over - trof ons vaderland in zedelijke en stofl'elijke wel- vaart alle landen van Europa. Toen was de wel- I vaart nergens zoo groot als in de rijkgezegende j Nederlanden. De Vereenigde Nederlanden waren 1 het eenige rijk, dat als modelstaat voor alle vrije 1 volken van ons werelddeel kon dienen. Vóór 1830 spraken onze Nederlandsche vorsten onze moeder taal in al hun handel en wandel evenals ons volk na 1830 doen onze Belgische vorsten het tegen- deel; onze koning en zijne kinderen, alhoewel allen van Germaanschen bloede, verstaan niet eens de taal van ons volk, op wiens bodem zij zijn geteeld en geborenzij mochten, o schandedie taal niet leeren. Maar dat alles wordt „door de Eranco-Belgiscbe pers, die zoo luidruchtig op de trom slaat voor de feesten van 1880, verzwegen", maar geen vreemdelingen zijn meer in staat om den Vlamingen hun toestand anders te doen in zien dan hij werkelijk is, en daarom moet de Vlaamsche beweging waarvan het doel moet zijn aansluiting en innige verbroedering met de Noord-Nederlandsche broeders niet enkel een Vlaamsche, maar een Nederlandsche beweging wor den, en dat in de breedste beteekenis van het woord. Die beweging, zoo wordt ten slotte gezegd, heeft een dubbel doel: zij vordert, steunende op de Grondwet van 1831, de verdwijning van alle Vlaamsche grieven, en zij verlangt, steunende op het algemeene volkenrecht, de rondborstige en rechtzinnige verzoening van Holland en België, van Noord- en Zuid-Nederland. Die beweging wil de bestuurlijke scheiding van beide rijkenvoor haar kan en moet een Hollandsch en een Belgisch volk, maar slechts ééne Nederlandsche natie be staan. Onze natuurlijke bondgenooten, zoowel in tijd van vrede, als in tijd van oorlog, tegen alle vreemde overheersching en tegen allen vreemden centralisatiegeest, kunnen noch Pranschmannen, noch Pruisen, noch Engelschmannen zijn; dat kunnen alleen onze Noorder taal- en stambroeders wordendat zullen en moeten zij wezen In dien geest verzoeken wij u in 1880 feest te vieren en in geenen anderen. Laat de Noord- Nederlandsche naast de Belgische driekleur van uwe gevels en torens wapperen, evenals de stad Mechelen ons in 1879 het schoonste voorbeeld gaf. Door zoo te handelen zult gij toonen dat gij mannen zijt op de hoogte van uwen tijd: op die wijze alleen kunt gij bewijzen dat gij met hart en ziel verkleefd zijt aan het vaderland 1" Bij het Vertoog is een Bericht gevoegd, waarin wordt bekend gemaakt waar Hollandsche wimpels kunnen worden verkregen en tegen welken prijs. Diiitachland Prins Heinrich, de zoon van den Duitschen kroonprins die, naar men reeds weet, op zijne reis om de wereld me.t de „Prinz Adalbert" dezer dagen ter reede van de Kaap de Goede Hoop was aangekomen heeft den 2den dezer een bezoek aan sir Bartle Erere te Kaapstad gebracht. De Duilsche inwoners van Kaapstad hebben zich toen in optocht, met fakkellicht, naar het paleis van den gouverneur begeven, onder het zingen van het Duitsche volkslied. Zij boden den prins een adres aan en een album met afbeeldingen van plaatsen en rassen in Zuid-Afrika. De prins dankte hen in het Duitsch voor de hartelijke ontvangst. Onder luide juichkreten ter eere van den prins en deo gouverneur en lady Erere ging de optocht uiteen. Groot-Bvitaonië. In het Lagerhuis heeft sir Charles Dilke, in antwoord aan den heer Monk, gisteren gezegd dat de Porte aan Engeland en Erankrijk te zamen thans ongeveer 103,000 pd. st. schuldig is voor betaalde rente der gegarandeerde leening van 1855. De Porte heeft van Engeland, als inkomsten van Cyprus, uitbetaald gekregen 11,092,377 piasters in specie en 5000 pd. st. voor 1879/80 en 7,402,625 piasters voor 1878/79. Bene officiëele depeche uit Quettah, van eergisteren, meldt dat het leger van Ayoeb-khan, naar boodschappers berichtten, zich Zondag jl. te Sangbar bevond. Het was nog onzeker of hij al dan niet voorwaarts zou rukken. Ayoeb-khan zou geen kans hebben om Kandahar met goeden uitslag aan te vallen, want zijn leger had aanzienlijke verliezen geleden. De heer E. Poilock, lid van het Spinoza- comité te Londen, roept de Engelsche inschrijvers voor het gedenkteeken van Spinoza op, om den 14den September bij de onthulling in Den Haag tegenwoordig te zijn. Ooetenr.-Hougr. Monarchie. In het noorden van Moravië heeft gisteren een kolossale wolkbreuk groote schade aangericht. Mo ravisch Ostrowo en de omliggende plaatsen zijn geheel en al overstroomd. De Noorderspoorweg is hij Urischau zoo beschadigd, dat het spoorweg verkeer daar verscheidene dagen gestremd zal zijn- Verscheidene personen zijn om het leven gekomen. Telegrunuueii. ATHENE, 5 Augustus. Heden zijn de konink lijke besluiten in het otficiëele blad afgekondigd, waarbij de mobilisatie van het leger bevolen wordt en de Kamer tegen 30 September in gewone zitting wordt bijeengeroepen. ST.-PETÉRSBURG, 5 Augustus. De „Novae Vreraia" meldt uit Nisui Novogorod dat binnen de 21/, werst van de jaarmarkt, zeventig huizen door brand zijn vernield geworden. Men schrijft de ramp toe aan opzettelijke boosaardigheid. Generaal Ignatieff' was, bij zijne aanstelling als tijdelijk gouverneur der plaats, gedurende den lijd der jaarmarkt, speciaal tegen het gevaar van brand stichters gewaarschuwd. Met betrekking tot den zoo veel besproken maatschappelijken toestand der Israëlieten in R.us- land is thans een van regeeringswege genomen maatregel te vermelden. Bij keizerlijk bevelschrift wordt, in afwachting van een algemeene herzie ning der wetten betreflende de Israëlieten, hun verboden om grondbezit te verwerven in het Don- district en daar een vast verblijf te hebben. Slechts twee uitzonderingen zijn hierop gemaakt: nl. de personen die universitaire graden bezitten en dezulken die in staatsdienst zijn. Israëlieten, die thans in genoemde landstreek eigenaren of huurders van gronden zijn, mogen daar blijven wonen tot dat bun eigendom verkocht of de huurtijd ver streken is. Alle thans bestaande koop- en huurcon tracten blijven van kracht. KONSTANTINOPEL, 5 Aug. Midhat-pacha is tot gouverneur van Smirna benoemd, ter vervanging van Hamdi-pacha, die naar Syrië is overgeplaatst. LONDEN, 6 Augustus. Naar men verneemt, worden 1000 marine-soldaten naar Ierland gezon den, omdat de regeering daar rustverstoring vreest,; De „Daily News" meldt uit Kaboel van gisteren, dat na den aftocht van de divisie- Roberts uit Kandahar de overige Britsche troepen binnen een week Kaboel zullen ontruimen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2