iagg£^ patentplichtig zijn. Zij hebben dientengevolge aan de firma Herm. Coster Zn. te Alkmaar ont heffing verleend van den aanslag wegens het ge bruik eener heete-lucht-machine, waardoor eene snelpers in beweging wordt gebracht. Zoo lang zamerhand blijven de Gedeputeerden van Zuid- Holland in hunne tegenovergestelde meening dus alleen staan. De prins van Oranje zal, naar de N. R. Crt. verneemt, eerstdaags een buitenlandsche reis onder nemen. Onder het afdrukken van ons vorig nommer ontvingen we het volgend bericht, dat we dus nog slechts in een gedeelte der oplaag, verkort, konden opnemen: Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van 28 dezer heeft uit Kotta Radja eene expeditie moeten ge zonden worden naar Samalangan op Atjehs noord kust, omdat onze daar gelegerde troepen op eene militaire wandeling door vijandelijke benden waren aangevallen, op aanstoking van de nog steeds te Kemala (achter Pedir) verblijfhoudende hoofden der oorlogspartij in Groot-Atjeh. Het schijnt dat niet ver van ons etablissement te Samalangan verschillende versterkte posities door talrijke vij anden uit het binnenland bezet waren. Daartegen is de uit Kotta Radja gezonden troepenmacht den 15den dezer opgerukt, doch, hoewel zij den vijand een gevoelig verlies toebracht, heeft zij met 6 dooden en 27 gewonden moeten terugtrekken. Den 22sten dezer heeft zij den aanval herhaald, 's vijands hoofd versterking tevergeefs bestormd, doch de omringende sterkten genomen, ten koste - van een verlies van 10 gesneuvelden en 37 ge wonden. Daarop is de vijand naar de bergen ge vlucht en heeft hij onderhandelingen geopend met •den inmiddels van Kotta Radja overgekomen gou verneur en militairen bevelhebber. De radja van Samalangan schijnt aan de bedoelde vijandelijk heden geen deel te hebben gehad. Zijne gezind heid en die der aan hem onderhoorige kampongs wordt in het Indisch telegram goed genoemd. Voorts meldt het telegram dat de staat van zaken in Atjeh overigens bevredigend is. Tot bevordering der belangen van de Neder- landsche inzenders op de tentoonstelling van zuivel en vee, welke in October 1880 te Londen zal gt '.houden worden, is door den koning eene com- jjjj ssie ingesteld, waarin zijn benoemdtot eere- voo, "zitter: C. M. E. G. graaf Van Bijlandt, bui- teugi ,'woon gezant en gevolm. minister te Londen tot li en voorzifterJ. M. May, consul-generaal te Lo n^en5 tot secretaris: II. S. J. Maas, vice- consul te Honden; tot leden: lord Reay, D. Van Crevel Van Thai, H. J. Gerritsen, allen te Londen- H Jongkindt Coninck te Wage- ningen, L. Broekema te Wageningen, C. J. Van der Ouder, veulen te Wassenaar, jhr. C. L. Van Beyma thoe Kingma te Lemmer, J. Zijp Kzn. te Abbekerk, Ji l'es ^au Hasselt te Kamperveen, H. De Veer te i Amsterdam, J. C. Boeke te Gronin gen H. T. Pa'sma te Heerenveen, mr. J. H. Van Slooten te Rau werd, mr. J. H. Carsten te Hoo gveen, mr. C. J. Sickesz te Lochem, baron d'Aumale Van Harde.obroek Van Hardenbroek te Driebergen, J. Breebaart Kz. te Winkel, J. De Jong te Abbekerk, Ph. Van der Breggen te Wad dingsveen, P. F- H. Waldeck te Loosduinen, J. H. Snijders te Middelburg, J. Van den Burg te Breda F. R- Corten te Meerssen; tot plaatsver vangende ledenP. Dijksterhuis te Grijpskerk, mr. E. Jongsma te Leeuwarden, P. Walma teOpper- huizen, mr. L. Oldenhuis Gratama te Assen, jhr. mr C. G. Junius Van Hemert te Dedemsvaart, A. P, Slicher Van Bath te Aalten, J. De Beaufort te' Woudenberg, W. Sluis te Beemster, H. F. Bultman te Haarlemmermeer, J. Laning te Rotter dam, J. Herrewijn te Zwammerdam, J. M. Kake- beek'e te Goes, Armand Sassen te Breda. In de gisteren gehouden zitting van den ge meenteraad van Delft is benoemd tot vierden 'leeraar in de oude talen aan het gymnasium dr. W. Lely. Tevens is besloten tot benoeming van een leeraar in de natuur- en scheikunde en na tuurlijke historie op een jaarwedde van f 2000. Door eene commissie te Curasao is inge zameld als bijdrage voor de oprichting van een standbeeld van graaf Jan van Nassau f 372 en tot aanbieding vau een huldeblijk aan generaal Van der Heyden f 428. Naar men meldt, bevindt zich de heer Louis Bouwmeester sedert eenige dagen te Londen, ten einde aldaar in het Royal Lyceum Theater het spel van den beroemden tooneelspeler Irving, in de stukken van Shakespeare waarvan in den aanstaanden winter vertalingen door de Vereeni- ging „Het Nederlandsch Tooneel" zullen worden opgevoerd te bestudeeren. Ter vervulling van twee vacatures voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de openbare koslelooze scholen te Amsterdam zijn aan den Raad de volgende voordrachten gedaan: 1°. P. Van den Ent, hoofdonderwijzer te Sassenheim, Th. Van der Velden en P. H. Kolkmeyer, hulponderwijzers te Amsterdam; en' 2°. J. Blomberg, hulponder wijzer te Koudekerk a/d. Rijn, K. E. Van Rijsinge, hoofdonderwijzer te Haarlemmermeer, G. H. Joon Jr., hulponderwijzer te Amsterdam. Er hadden zich voor deze beide betrekkingen 118 candidaten aangemeld. Op ruim 82-jarigen ouderdom is te 's-Her- togenbosch overleden een der meest geachte inge zetenen, wiens lang leven ruimschoots de gelegen heid bood om zich in velerlei opzicht verdienste lijk te maken, nl. jonkheer Johannes Franciscus Ridder De Van der Schueren. Geboren te 's-Her- togenbosch den 21sten Maart 1798, nam hij reeds op 17-jarigen leeftijd, in 1815, als 2de luitenant bij het Nederlandsche leger deel aan den bevrij dingsoorlog. In 1831 was hij kapitein der Bossche schutterij, maakte als zoodanig den 10-daagschen veldtocht mee en streed aan haar hoofd bij Helcb- teren, Houthalen en Hasselt. Hij verwierf toen de militaire Willemsorde, die thans naast het Zilveren en het Metalen Kruis zijn borst sierde, en werd bovendien aangewezen om het op den vijand ver overde geschut en verder oorlogs-materiëel naar Den Bosch over te brengen. Men leest in het „Iud. Vad." het volgende: Wij waren in de gelegenheid eenige monsters kaas te zien, die reeds een reis naar Noorwegen en Engeland gemaakt hadden en circa drie jaren oud waren. Deze verzending heeft ten doel, om een middel, uitgevonden door den heer A.P. Van de Water, firma Rookmaker, Okhuyzen en Co. te Haarlem, te beproeven, ten einde het artikel kaas tegen de aanvallen van verschillende inseeten te vrijwaren, die, geholpen door schimmel, aanleiding geven tot bederf. Dat zulk een middel vooral voor de verzending naar tropische landen van groot gewicht zou zijn, zal een ieder moeten erkennen. Welnu: wij hebben de kaas,ons vertoond, verpakt in kistjes, zonder eenige andere bijvoeging, in uitstekenden staat bevonden, uitwendig droog en met slechts zeer weinig schimmel, en inwendig van zeer goede qualiteit. Het middel, door den heer Van de Water aangewend, is nog een geheim, doch bestaat, naar hij verzekert, uit een voor de gezondheid geheel onschadelijke stof, waarmede hij de kaas uitwendig bestrijkt. De minister van binnenlandsche zaken, over wegende dat door het overlijden van mr. J. J. Teding Van Berkhout de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Gorcum moet plaats hebben, heeft bepaald dat die verkiezing zal plaats hebben Dinsdag 17 Aug. a. s. en de herstemming, indien deze noodzakelijk is, Dinsdag 31 Aug. daaraanvolgende. BUITENLAND. Frankrijk. De Chineesche gezant te Parijs, markies Tseng, is te Berlijn aangekomen en heeft Woensdag avond zijne reis naar St.-Petersburg voortgezet, waar hij de onderhandelingen, met de Russische regeering zal voortzetten. Behalve te Cherbourg heeft zich bij de uit reiking der vaandels ook te Auch een onaange naam incident voorgedaan; maar daar gebeurde juist het omgekeerde. Bij de parade stelde zich een deel der troepen op, niet voor den comman deerenden generaal, maar voor den prefect, wat eerstgenoemde zoo kwalijk nam, dat hij den kolonel voor het front acht dagen arrest gaf. De menigte riep daarop luide: „Leve de kolonel!" Uit een daaromtrent opgemaakt rapport van den minister van justitie blijkt dat het aantal echtscheidingen in Frankrijk gedurende het jaar 1878, het tot nog toe niet bereikte aantal van 2556 bedragen heeft. Het aantal echtscheidingen was gedurende de laatste twintig jaren nagenoeg verdubbeld. Het Seine-departement leverde hier voor het grootste contingent, ongeveer 28 op de 1000 huwelijken. Italië. Naar men meldt, heeft de ambtenaar van het openbaar ministerie appèl aangeteekend tegen de uitspraak der jury te Milaan, waarbij generaal Boët is vrijgesproken. Een Carlistisch blad te Valencia heeft eene inschrijving geopend-en-zelf voor 5000 fr. ingeschreven ten einde Don Carlos een ander kruis van het Gulden Vlies aan te bieden, in de plaats van dat, hetwelk generaal Boët gezegd werd gestolen te hebben. Duitschland. Duizenden voorwerpen zijn reeds te Berlijn aangekomen voor de anthropologische tentoon stelling, die aldaar binnenkort geopend wordt. Tweehonderd inzenders nemen er aan deel. Met oude, merkwaardige schedels zal een geheele zaal gevuld worden. Men is druk in de weer om alles in gereedheid te brengen. Ctroot-Brlta n nl& Lord Hartingtou heeft gisteravond in het Lager huis medegedeeld dat het gevecht tusschen de brigade van generaal Burrow en de troepen van Ayoeb-Khan zeer hevig geweest is, en dat aan beide zijden groote verliezen geleden zijn. De Achatzaïs en andere volksstammen verzamelen zich, maar de te Quettah gelegerde troepen zullen wel tegen hen opgewassen zijn. Er was nog geen bericht over den indruk, dien het gebeurde te Kaboel had gemaakt. De troepen, die ter versterking van het Indische leger uit Engeland gezonden worden, zullea 5478 man sterk zijn en op vier transportschepen ver trekken, waarvan het eerste 3, het laatste 12 Aug. in zee zal gaan. In het Hoogerhuis is bij de derde lezing de Iersche onderstandswet zonder stemming aan genomen. Het Lagerhuis heeft na een debat van twee dagen bij tweede lezing de wijziging der jachtwet betreffende hazen en konijnen goedgekeurd. Telegram m en. ST.-PETERSBURG, 30 Juli. N. R. Crt. De Chineesche ambassadeur, markies Tseng, is heden avond hier aangekomen, met een raad van legatie, twee secretarissen, drie geattacheerden, een tolk en een arts. Hij werd aan het station ontvangen door het personeel van de ambassade alhier. Ook de nieuwe adjunct van den minister van financiën, Bunge, is heden van Kiew hier aangekomen. BERLIJN, 30 Juli. Den lOden der volgende maand beeft er eene samenkomst plaats tusschen den keizer van Duitschland en dien van Oostenrijk te Ischl. Naar het gerucht wil, zal ook de prins van Servië bij die samenkomst tegenwoordig zijn. LONDEN, 31 Juli. Bij de verkiezing te "Wigtown is sir John Hay, conservatief, met een kleine meerderheid gekozen. DRESDEN, 31 Juli. De politie alhier heeft dezer dagen verscheidene sociaal-democraten in ver zekerde bewaring genomen. In den nacht van 23 op 24 dezer had men eenige personen gearres teerd op het oogenblik dat zij bezig waren aan plakbiljetten hier en ginds op de hoeken van straten aan muren te bevestigen. Onder deze bevond zich een bekende vischverkooper. In den avond van dien dag begaven zich eenige agenten van politie naar de woning van den gearresteerden vischver kooper en troffen aldaar een twaalftal personen aan, waartoe onder anderen behoorden de heer Kayser, socialistisch lid van den Rijksdag, en de heer Petzold, redacteur van een socialistisch orgaan. Er werd om versterking bij het hoofd der politie gezonden en zoodra deze was aangekomen, nam men al de aanwezigen in verzekerde bewaring. Onder sterk geleide begaf men zich naar het hoofd bureel van politie met de gearresteerden in het midden. Den volgenden ochtend werden allen op vrije voeten gesteld, met uitzondering van het ge noemde lid van den Rijksdag, den heer Kayser, en den heer Petzold. De politie heeft hen beiden overgeleverd in handen van de justietie. Op den zelfden dag dat dit geschiedde, is de sigarenwinkel van den heer Kayser door de polite gesloten en met groote nauwkeurigheid doorzocht.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2