Mijnheer de Redacteur in een sloot, waaruit het eerst na veel moeite werd opgehaald. Nu werd ook S. naar De Lier gebracht, waar hij in zooverre herstelde, dat hij de reis naar 's-Gravenzande vervolgen kon. Uit Frankfort a/M. wordt gemeld dat bij het Tnrnfeest Woensdag-avond bij het ont steken van een vuurwerk een groote pot met vuurballen ontplofte. Eene ontzettende verwoesting werd aangericht. Twintig personen werden zwaar gekwetst. Van de aanwezige Nederlanders werd echter niemand gewond. De verongelukten zijn meest allen Frankforters. Te Palestrina wilde eenwerkmanzijn ▼rouw slaanzijn 20-jarige zoon trok partij voor de moeder. In de tusschen vader en zoon vol gende worsteling bracht de zoon den vader een geweldigen slag toe op neus en mond. De woedende ▼ader ging een geweer halen, moeder en zoon vluchtten in een hut, de vader schoot zijn geweer af en moeder en zoon werden beiden zeer doode- lijk gewond. Achttien Zoeloes, die bij het sterven •van Louis Napoleon tegenwoordig waren, deelden man sir Evelyn Wood het volgende relaas mede van die gebeurtenis. De aanvallers waren 40 in getal, 12 daarvan zetten den prins achterna; de prins weerde zich dapper tegen 7 of 8 Zoeloes die hem omsingeldenhij had zijn zwaard laten vallen en greep een assegai, die naar hem geworpen was; de prins was door een assegai gewond aan den linkerschouder en had aanvankelijk zijn pistool gebruikt. Eerst toen hij viel, waagden de Zoeloes bet hem te lijf te gaan. Over de Wolga wordt een viaduct ge legd voor den spoorweg die de provincie Samara met Siberië zal verbinden. De Wolga is bij1 Samara 7 kilometer breed; de viaduct zal 8'/4 millioen gulden kosten. BUITENLAND. Frankrijk. De verwachte 120 geamnestiëerdea zijn te Biest aangekomen. Rochefort heeft een brief ontvangen van den niet-geamnestiëerden Trinquet, geschreven op het schiereiland Ducos; de schrijver eindigt met den wensch uit te spreken dat hij eenmaal de ellendigeu op het schavot zal kunnen brengen •wier eenige bezigheid het was hen, die de republiek liefhadden, te martelen. De verbannen communards, die thans in Frankrijk teruggekeerd zijn, hadden in Numea een tooneelgezelschap opgericht, dat thans ook mede naar Parijs gekomen is en aldaar binnenkort eene voorstelling ten bate der geamnestiëerden zal geven. Groot-Brltannlë. De gisteren ontvangen berichten doen ge- looven dat het eerste officiëele bericht aangaande de nederlaag van generaal Burrows overdreven, was. Er zijn drie kolonels en zeven andere officieren te Kandahar aangekomen. Zes officieren zijn ge sneuveld en vijf gewond. De telegraphische gemeen schap tusschen Quettah en Kandahar is verbroken. In het Lagerhuis deelde lord Hartington gis teren mede dat Primrose te Kandahar slechts be zorgd is voor gebrek aan water. Khan Khelat bood Engeland alle mogelijke hulp, zond 150 kameelen en 100 paarden. De Britsche regeering is besloten versterking naar Indië te zendenofschoon de laatste tijdingen geruststellender zijn, is het moge lijk dat de oorlog langer zal duren. Hij bad geen bericht dat de telegraphische verbinding tusschen Simla en Kaboel niet open zou zijn. De heer Dilke antwoordde den heer Monk dat de Porte in haar antwoord op de gezamenlijke nota der mogendheden weigert Janina, Larissaen Merzozo af te staan, en verzoekt dat de vertegen woordigers der mogendheden te Konstantinopel gemachtigd worden met de Porte te onderhandelen, opdat de onderhandelingen over de beslissing, niet slechts aangaande de grenslijn, maar ook over pun ten van ondergeschikt belang en de bijzonderheden van het vraagstuk, gemakkelijk worden gemaakt. In het Hoogerhuis antwoordde lord Granville aan den heer Stanley, dat de koningin met vol komen toestemming der reegeering briefwisseling hield met den sultan. De brief der koningin drukte in zeer hartelijke bewoordingen de vaste hoop uit, dat de sultan, zelfs ten koste van eenige opofferingen' aan het eenstemmig verlangen van Europa aan gaande de bepalingen van het tractaat van Berlijn zou gehoor geven. Turkije. Abeddin-pacha heeft aan den gezant van Servië opheldering gevraagd omtrent de militaire toerus tingen van Servië. Hij heeft geantwoord dat de mililaire bewegingen in Servië de jaarlijksche manoeuvres waren, bovendien doende opmerken dat op den stand van zaken op de grenzen de aandacht der Servische regeering gevestigd was. Telegprammen. DEN HAAG, 30 Juli. Een Atjeh-telegram van 28 Juni maakt gewag van een aanval door vijandelijke benden op onze op Atjehs Noordkust gelegerde troepen. Daartegen opgerukt heeft onze troepenmacht moeten terugtrekken met 6 dooden en 27 gewonden. Bij herhaling van den aanval heeft zij de om de vergeefs bestormde hoofdver- 8terking liggende sterkten genomen met verlies raD |10 gesneuvelden en 37 gewonden. Staatszaken in Atjeh overigens bevredigend. WEENEN, 29 Juli. De buitengewone commis sie is te Scutari aangekomen, doch trachtte tever geefs de overgaaf van het Albaneesche grondgebiet aan Montenegro te bewerkstelligen. LONDEN, 29 Juli. Het verlies der Engelscben bij de nederlaag te Kandahar wordt op 3000 man geschat. De ruiters van Ajoeb-Khan vervolgden de vluchtelingen uren ver. Het geheele corps van gene raai Burrow werd vermoord. In diplomatieke krin gen meent men hier algemeen, dat thans eene wijziging in de buitenlandsche politiek zal volgen, daar thans Afghanistan gewichtiger is geworden dan Griekenland. Ajoeb-Khan (een neef van Abdurraman) beschikt, naar men beweert, over 13,000 man. Dit zijn echter slechts gissingen daar het ministerie van koloniën evenals dat van oorlog nog bijna geheel zonder inlichtingen is en beiden verklaren niet te weten welke regimenten er zijn en hoevele brigaden zij vormen. De ver warring in beide departementen kan niet anders dan zeer belemmerend werken. Reeds heerseht hier algemeen bezorgdheid, dat alle Engelsche troepen in Afghanistan bedreigd worden. ROME, 29 Juli. Berichten van Massorah mel den dat het Egyptisch gouvernement aan het Ita- liaansche eene nota heeft gericht, waarin het met terzijdestelling van het feit dat het laatste bezit beeft genomen van de baai van Assab, zijne bereidwil ligheid te kennen geeft om aan de Rubattinos Stoomvaartmaatschappij vergunning te geven tot Let aanleggen van een „naval-station" aldaar, onder voorwaarde dat zij de autorisatie aanvrage en zich voege naar de wetten des lands. Het Egyptische bewind grondt zijne tegen-vordering op eene nota, gericht aan de mogendheden vóór de Italiaansche be zetting van Assab, waarbij te kennen werd gegeven dat het bezit had genomen van de geheele westelijke kust der Roode Zee, van Suez tot Guardafui. SMIRNA, 30 Juli. Eene zeer hevige aardbeving schokte hedenmorgen deze plaats en omstreken, zoomede de geheele provincie. Zeer vele huizen aijn ingestort en een aantal personen omgekomen. Ter beroeping van een predikant bij de Ned.- Herv. gemeente alhier, in de plaats van ds. W. H. J. Baart De la Faille, naar Amstelveen ver trokken, is hedenavond door het kiescollege bet volgende zestal samengestelddd. C. P. N. Pikaar te Harmeien, J. J. A. Ploos van Amstel te Reit- zum, P. Deetman te Kampen, G. Boer te Ouder kerk aan den IJsel, F. Lion Cachet van Haar lem, en G. Van Goor te Oud-Beierland. Door den kerkeraad der Christ. Ger.-ge- meente alhier (Hooigracht) is het volgende drietal predikanten samengesteld: E.J. Douma te Drachten, H. Hummelen te Ennmatil (Friesland) en A. Littooy te Middelburg. In de vergadering der Eerste Kamer heeft de beer Van Tienhoven heden zitting genomen. Unaniem werden aangenomen de wetsontwerpen tot regeling van den geneeskundigen dienst bij de landmacht, tot aanleg van eenige kanaalver bindingen in het Noorden en tot verbetering van den binnenlandschen waterstaat in Friesland, zoomede met 20 tegen 2 stemmen dat tot den aanleg van het kanaal KoevordenNiéuw-Amsterdam. Met 23 tegen 6 stemmen is aangenomen het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V (kosten lager onderwijs). De minister Six verde digde nader het ontwerp en verzekerde in antwoord op een vraag van den heer Van Limburg Stirnm dat de bedoeling der regeering is om bij de uitvoe ring van art. 4 der schoolwet (bouw en inrichting van schoollokalen) een open oog te hebben root de belangen van het bijzonder onderwijs. Tevens verklaarde bij dat de regeering in het algemeen eene milde toepassing der wet van 1878 beoogde en zon letten op de belangen van het bijzonder onderwijs en de gemeentebesturen. Na goedkeuring der raming is de Kamer op reces gescheiden. Gisteravond laat is de mail nit West-Indië met berichten van 22 Juni tot 3 Juli aangekomen. Bij de herstemming voor de kenze van een lid der Koloniale Staten zijn uitgebracht op dr. A. Salomons 71 en op den heer A. d'Angremont 48 stemmen, zoodat de eerste gekozen is. De Amsterdamsche kiesvereeniging „De Grondwet" heeft gisteravond met 24 van de 40 stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer gesteld mr. J. Kappeyne Van de Coppello. Mr. J. G. Gleichman vereenigde de overige 16 stemmen op zich. INGEZONDEN. De voorstelling in de Schonwburgloge „Tivoli" van gisteravond was bijzonder merkwaardig, waar aan echter noch het vertoonde stuk noch de ver- tooners schuld hadden. Het drama „De Weezen van 's-GravenhageM is er een van de bekende soort, vol van onnatuurlijke toestanden en effect bejag, waarmede wij echter eenmaal gewoon zijn vrede te hebben, zoo het ons slechts boeit en de personen door hun spel weten goed te maken wat aan het stuk zelf ontbreekt, hetgeen, op enkele uitzonderingen na, werkelijk hier bel geval was. De merkwaardigheid bestond dan ook alleen in het volgende incidentTerwijl het tweede bedrijf in vollen gang was, werd de aandacht, zoowel van spelers als van publiek, eensklaps afgeleid door de tonen van een schetterende muziek, die echter eensklaps ophield, zoo dicht in de buurt, dat het corps muzikanten van den heer Basch, hoe hoorbaar anders ook, er onmogelijk schuld aan kon hebben, zoodat de een den ander ver wonderd aankeek, zonder recht te begrijpen wat er aan de hand geweest was. Maar al te spoedig zou bet raadsel opgelost worden. Nauwelijks toch was. het gordijn gevallen, of daar verhief zich de sto rende muziek opnieuw, en wel zoo mogelijk nog schriller en harder dan zooeven, en vertoonde zich een groteske stoet voor de oogen van het verbaasde publiek. Voorafgegaan door 12 Duitscbe straatmuzikan ten, op Indiaansche wijze achter elkander mar- cheerende, trad een zevental leden van het Leid- sche studentencorps binnen, die wij, gedachtig aan het „nomina sunt odiosa" niet nader zullen aanduiden, maar ons bepalen, vooral met het oog op een van hen, Heine na te zeggen„Nennt man die besten Namen, so wird auch der ihre genaunt." Na de tent doorgetrokken te hebben, namen studenten en muzikanten broederlijk op één en dezelfde bank van den eersten rang plaats, waarbij de laatstgenoemden voortgingen met de bezoekers te vergasten op een getoeter, dat ik, op gevaar af van met de politie in gevoelen te ver schillen, onmogelijk welluidend kan noemen. De geheele entre-acte lang werd ons gehoor op een harde proef gesteld door een serie van marschen" en „dansen", waarbij een der studiosi boven op een bank staande ijverig dirigeerde, en waaraan gelukkig het ophalep. van het scherm voor de derde acte een einde maasde. Ik moet het bekennen, met een angstig hart zag ik het gordijn rijzen, bevreesd voor de din gen die komen zouden. Met niet genoeg te waar- deeren kalmte verdroegen echter zoowel spelers als publiek de enkele, vrij hinderlijke interrnptiën (goddank niet van de zijde der muziek), zoodat het derde bedrijf werkelijk kon afgespeeld worden. De grootste eer komt daarvoor natuurlijk toe aan de gemartelde tooneelisten. Weer daalde het scherm en weer begonnen de Duitschers hun afschuwelijke muziek; nogmaals werd de schouwburgtent door

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2