Vrijdag SO Juli. N°. 6272. A0. 1880. Dose Courant wordt dagelyks, met uitsondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. niJ8 DES ADVEBTKimBHi 1.0fc TW^a 0.171. leidsoh dagblad: PRIJS DEZER COUBAKTt foor Leiden per 8 meenden.. .T.« L10. France per poet.a 1.40. A&onderlijke Noonten-jCTTTvTtv vr.".V a 0.05. Tu leden regel GrooUre letten Bear pkaUrelmte. LEIDEK, 29 Jail. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Rotterdam", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 31sten Juli a. s., des morgens ta zes uren. Ten postkantore alhier möeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-avond om vijf minuten over halftien bezorgd zijn. In „Spamers illustrirtes Conversations-lexikon" komen o. a. in de laatste aflevering voor de portretten van de hoogleeraren E. C. Donders en R. Dozy. Van beider werken wordt met veel lof gesproken. Van eerstgenoemde wordt ook een werk vermeld, „Anomalies of accomodation", dat in het Engelseh is uitgegeven en in zeer vele talen is overgezet, in het Hollandsch echter niet. Aan prof. Dozy wordt vooral hulde gebracht wegens zijne weten- schappelijken werken, de Arabische letterkunde en geschiedenis betreffend, en bepaaldelijk zijn „Supplément aux dictionnaires arabes". De minister van binnenlandscbe zaken brengt ter algetneene kennis dat zij die tot de dit jaar te honden examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wen- schen te worden toegelaten, zich vóór 20 Augus tus a. s. moeten aanmelden bij het departement van binnenlandsche zaken, en daarbij nauwkeurig opgeven welk examen zij verlangen af te leggen, met aanwijzing van letter en nommer der bij koninklijke besluiten vastgestelde programma's. Naar het Vad. verneemt, zijn de plannen voor den bouw van een nieuw station der Hol- landsche Spoorwegmaatschappij te 's-Hage door de regeering goedgekeurd. Met den bouw van een vaste brug over den Vliet zal waarschijnlijk nog dit jaar worden begonnen. Men weet dat het maken van een viaduct over den Rijswijkschen weg in bet plan is begrepen. Prinses Hendrik, vergezeld van haar hof maarschalk, baron Taets Van Amerongen, en van twee hofdames, bezocht gisteren de Koningin op het Loo, en keerde tegen vijf uren op Soestdijk terug. Tot leeraar in de wiskunde aan de inrich tingen voor hooger en middelbaar onderwijs te Kampen is benoemd de heer J. De Vries, docto randus in de wis- en natuurkunde te Amsterdam, op een jaarwedde van 2000. Door verscheidene Arnhemmers worden po gingen aangewend om ook Cremers geboortestad, de hoofdplaats der provincie, waaraan de stof voor zijne beste werken is ontleend, van een gedenk- teeken te voorzien. Men wil echter in overeen stemming blijven met de reeds bestaande commissie. Er zijn enkele wijzigingen gebracht in de voorwaarden tot bet aannemen van jongens bij de marine. De leeftijd is thans vastgesteld op 14 jaar. Bij uitzondering kunnen ook jongens, die licha melijk en zedelijk buitengewoon ontwikkeld zijn, op 18-jarigen leeftijd worden aangenomen, hetgeen echter voor elk afzonderlijk geval door den minister wordt beslist. Als voorwaarde is echter gesteld dat men een weinig kan lezen en schrijven. Voor de Weezen-inrichting te Neerbosch zijn, onder meer, twee giften ingekomeneen van f 1200 en een van f 5000, bestemd voor den opbouw van nieuwe huizen voor de weezen. Niet minder dan een 160-tal onderofficieren zullen deelnemen aan het toelatingsexamen voor den hoofdcursus bij het wapen der infanterie, tegen het einde van Augustus te Kampen te houden. Het aantal opengestelde plaatsen bedraagt 45. Be gepensioneerde generaal-majoor Kruse- tnan, de vader van mej. Mina Kruseman, is Zondag te Brussel, waar hij woonde, plotseling overleden. Het koninklijk besluit tot reorganisatie van de traktementen der ambtenaren bij da telegraphie bevat, naar aan het Rolt. Nbl. nader wordt ge meld, o. a. de volgende bepalingen: De rijkstele graafkantoren worden naar het aantal behandelde berichten voortaan verdeeld in zes klassen, nl. lste kl. kantoren met meer dan 100,000 tele grammen in het jaar; 2de kl. van 50,001 tot 100,000; 3de kl. van 25,001 tot 50,000; 4de kl. van 12,501 tot 25,000; 5de kl. van 5001 tot 12,500; 6de kl. beneden 5001 telegrammen. De traktementen voor een directeur van een kantoor der lste kl. bedragen van f 2600 tot f 8500; voor de 2de kl. van f 2200 tot f 2500, 3de kl. f 1800 tot f 2100, 4de kl. f 1500 tot f 1700, 5de kl. f 1200 tot f 1400 en 6de kl. van ƒ900 tot f 1100. Het maximum voor de onderdirec teuren is 2800terwijl verder het maximum voor de telegraphisten der lste kl., zooals wij reeds gemeld hebben, met 200 is verhoogd. In de traktementen der telegraphisten 2de en 3de kl. en der klerken kwam geen verandering; die der op zichters lste kl. loopen van 1500 tot 2000 en vóór de 2de kl. van f 800 tot 1400. Het minimum voor de bestellers werd tot f 250 ver hoogd, het maximum bleef onveranderd. Overigens zijn in dit besluit nu ook de bepalingen omtrent de toelating van vrouwelijke ambtenaren opgenomen. Dit besluit treedt in werking 1 Augustus a. s. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Maastricht, standplaats Nieuwenhagen, H. A. H. Beelen, cand.-not. te SittardJ. E. C. De Man, te 's-Gravenhage, met ingang van 1 Sept., benoemd tot leeraar aan de niks hoogere burgerschool te Warffum. Gemengd Nleuwn Men kan nn wel zeggen dat de kermis in vollen gang is; veel wat er in het begin der week nog niet was, is langzamerhand komen afzakken. De drukte langs de straten is er echter niet door toegenomen. Des te beter werd gisteren het Cagliostro-theater van den heer Basch en de schouwburg-loge van den heer De Boer, beiden op de Ruïne, bezocht. In het eerste bleef er bijna geen plaatsje onbezet, terwijl in de laatste slechts een paar banken leeg bleven. In den schouwburg op de Oude Vest gaven de Rotterdamsche tooneelisten hunne eerste voor stelling. Ze werd door een vrij talrijk publiek bijgewoondhetgeen door den gunstigen naam, welken het gezelschap hier reeds sedert lang bezit, niet te verwonderen is. De heer Eaassen, die in „de Oude-kleer-kooper" de hoofdrol vervulde, en de overige acteurs en actrices zijn hier goede bekenden, die men gaarne, ook al is het kermis, wil terugzien. Deze voorstelling heeft blijkbaar algemeen voldaan. Alleen vonden enkelen het op merkelijk dat ze, om acht uren begonnen, reeds voor halfelf nog was afgeloopen. Naar hunne meening werd er wel een weinig al te veel haast gemaakt. Daardoor bad men echter ook meer gelegenheid om nog een wandeling langs de kermis te maken of van het gewoel bij de vier draaimolens te „genieten", welke, in plaats van zooals vroeger tot tien, nu tot twaalf uren de draailustigen nog draaieriger kunnen maken. Het blijkt ook hier weder dat men deze machines niet enkel voor kinderen wenscht bestemd te hebben. Een ieder herinnert zich nog wel de groote lantaarn, welke bij gelegenheid der studenten feesten aan een der ingangen van het feestterrein was aangebracht. Ze heeft thans een plaats ge vonden in het midden van het Pieterskerkplein, waar ze uitstekend voldoet. Deze Sugg's brander mét drie ringen geeft natuurlijk nog meer licht dan de drie lantaarns, welke zich bij het plein bevonden, doch nu zijn opgeruimd. In den tuin van den heer P. H. Maan dag op den Zoeterwoudsohen Singel is een appel boom, welke, na eerst door den wind zijn vrucht verloren te hebben, andermaal in Vóllen bloei staat. Men schrijft uit Woubrugge: De te veld staande wintergewassen hebben door de lang durige vorst in 1879/1880 en de droogte in April en Mei veel geledenhet gewas is oVer het alge meen dnn, en de opbrengst zal minder zijn dan vorige jaren. De zomergewassen staan, in aanmerking nemende het schrale weder in Mei, vrij goed, de vroege aardappelen zijn goed gelnkt en smakelijk, terwijl de latere soorten veel beloven, ziekte is hierin weinig te bespeuren. De eerste snede van het hooi is later dan andere jaren, doch het laat zich aanzien dat die goed kan zijn, doch de op brengst. zal ook minder zijn dan in 1879, bet grasgewas is zeer goed, volop is er voeder voor het vee, de maand Juli is zeldzaam groeizaam voor alle gewassen. De duivenboonen staan veelbelovend. Geen ziekten heerschen onder het vee. De buffetjuffrouw van een voornaam hotel te Arnhem is in verzekerde bewaring ge nomen, wegens diefstallen in hare betrekking jegens haar meester en mededienstbaren gepleegd. Zij ont vreemde koffie, thee, suiker enz. om aan anderen ten geschenke te geven. Een 16-jarige smidsjongen, die te Gorcnm werkzaam was bij het aanleggen der spoor baan, is aldaar buiten de smidswerkplaats bij de rails gaan liggen slapen en is door een zandtrein overreden. Een been werd hem geheel afgereden en het andere grootendeels verbrijzeld. Bewusteloos werd hij naar het gasthuis overgebracht. Te Leeuwarden is een meisje van anderhalf jaar, dat met hare moeder en nog twee kinderen ter gelegenheid der kermis aldaar logeerde, in de voor de woning loopende gracht verdronken. Naar wordt medegedeeld, zou een 65-jarig man, te Echterbrug onder Echten wo nende, door verworging zijn gestorven, en zou den er ernstige vermoedens bestaan tegen zijnen zoon, die bij hem inwoonde, doch in grooten on min met zijn vader leefde. De justitie houdt zioh met een onderzoek bezig. Ter aanvulling van het korte bericht omtrent de vreeselijke gebeurtenis op het Bieler- meer bij Bern, wordt nog medegedeeld dat Zon dag-middag een gezelschap van acht heeren en even zoovele dames de kleine stoomboot „Neptunus" huurde een zoogenaamde bateau-mouche tot het maken van een pleiziertochtje op het Bielermeer. Daar de boot niet meer passagiers kon bevatten, werd besloten de kinderen te huis te laten. Midden op het meer werd het lichte vaartuigje door een van die hevige en plotselinge onweders overvallen, die tusschen de bergen zoo veelvuldig voorkomen en waartegen de kapitein, die alléén de geheele bemanning uitmaakte, niets vermocht. Het duurde dan ook niet lang of het bootje zonk, met allen die er zich op bevonden,

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1