N°. 6271. Donderdag 29 Juli. A". 1880. Dese Ooorant wordt dagelijks, mot uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommer»0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Ven 1—0 rafel» Iedere regel meet Grooter* lettere r 1.05. 0.17* pieetarolmte. Gemengd Nieuws. Zondag-middag is te IJselmuideneen boerenarbeider door zijn schoonzoon aangevallen en zoodanig met een mes aan hoofd en linkerhand verwond, dat hij gisterochtend naar het stads ziekenhuis te Kampen moest vervoerd worden. De dader is in hechtenis genomen. Eene vrouw te Gorinchem, die Zondag als naar gewoonte den geheelen dag aan Bacchus geofferd had, viel, na de flesch opnieuw te hebben laten vullen, met dien voorraad van de trap harer woning en brak den nek. Uit eene bekendmaking van den rechter-commissaris voor strafzaken bij de arrou- dissemeuts-rechtbank te Arnhem blijkt dat de al daar in hechtenis genomen persoon, die verdacht wordt van de diefstallen bij de heeren Van Merlen, Van Tuyll en Van den Brink gepleegd te hebben, ook goederen bij zich had, afkomstig van dief stallen te Lonneker en te Arnhem, alsmede een groot aantal andere, waarschijnlijk gedeeltelijk ge stolen voorwerpen. Hij is genaamd Gustaaf Meyer, oud 27 jaar, tuinman, geboren te Darmstadt., en was den 24sten Maart 11. uit het tuchthuis te Leeuwarden ontslagen. Heden is het dr. Tanner's 31ste vas tendag; men neemt nog geen merkbare verande ring bij hem waarook vermindert zijn gewicht niet langer; hij weegt 130 ponden; hij slaapt meer, drinkt minder en is, behoudens enkele uit zonderingen, voortdurend in een goed humeur. Dat er niets nieuws onder de zon is, blijkt ook nu wederom. De „Albany Argus" zegt dat in 1829 zekere Reuben Kelsey 53 dagen zonder voedsel bleef. In de eerste zes weken ging hij geregeld 1s morgens naar de pomp om zich te wasschen en dronk hij water; ook ging hij eiken dag wandelen. Later werd hij daartoe te zwak, maar schoor zich eiken dag in zijn bed. Zijn stem werd zwak, maar bleef duidelijk. Hij stierf na den 53sten dag in den ouderdom van 27 jaren. Te Moskou kwam dezer dagen met den avondtrein uit Smolensk ook de weduwe van den vrederechter Kolenow aan. Zij begaf zich onmiddellijk naar de wachtkamer voor dames, nam daar een gordijnkoord, wierp het over een dwarsbalk van de deur, maakte een strik en ver hing zich. De ongelukkige scheen op de voeten te staan en bleef verscheidene uren in deze houding, met het gezicht naar de draperie gekeerd. Dames gingen haar voorbij en verontschuldigden zich haar aangeraakt te hebben. Een man kwam de kamer binnen om het gas aan te steken. Toen hij de dame daar zoo onbeweeglijk zag staan, ging hij weg. Eindelijk kwam de stationschef en zeide tot de gehangene, die hem den rug toekeerde: Me vrouw, gij schijnt niet wel te zijn, wilt ge ook een glas water? Geen antwoord. Hij herhaalde zijne woorden verscheidene malen met hetzelfde gevolgtoen ging hij weg en zond een gendarme, om de dame te verzoeken de kamer te verlaten. Toen op de vragen van den gendarme nog steeds geen antwoord kwam, stootte deze haar zachtjes aan; toen bewoog zij zich aan het koord, en thans wist men, waarom de stomme zoo lang daar gestaan had. Voor de politie-rechtbank van „de Thames" te Londen stond Zaterdag terecht Caroline Nottingham, wegens gepleegd geweld op haren echtgenoot Thomas Nottingham, 107 Suttonstreet, St.-George's. De man, die als getuige optrad, ver klaarde dat hij den vorigen avond om halftien zich ter ruste had begeven, toen zijne vrouw, als gewoonlijk dronken te huis gekomen, hem met alle mogelijke projectielen naar het hoofd was gaan smijten en bij die gelegenheid een drink kan hem tegen het voorhoofd had getroffen, waardoor een wonde van l1/a duim lengte ver oorzaakt was. Zij was zoo woest en opvliegend dat hij steeds in vrees voor zijn leven verkeerde. Zoo had zij hem Woensdag nog een snede aan het hoofd toegebracht. Bij het hooren van de beschuldiging riep zij uit: „Welzeker, ik heb hem een blikken kan naar zijn hoofd gegooid, maar ik had er wel reden voor: toen ik laatst 10 maanden heb moeten zitten, is hij mij niet éénen keer komen bezoekenDe uitspraak luiddeTwee maanden gevangenisstraf, met zwaren arbeid, waarbij de rechter nog zijn spijt uitdrukte dat hij haar niet meer mocht opleggen. Zondag-avond is op hetBielermeer bij Bern de stoomboot „Schwalbe" gezonken. Van de 17 reizigers, die zich aan boord bevonden, waaronder 7 echtparen, zijn slechts 2 mannen gered. In de nota van Abeddin-pacha aan de mogendheden over de vervolgingen van de Muzel mannen in Bulgarije en Oost-Rumelië, beweert hij, dat 23 dorpen door de Bulgaren geplunderd en verbrand zijn en dat van 80 gevangengenomen Muzelmannen 4 op bevel van een Bulgaarschen priester opgehangen en anderen op den weg naar Varna vermoord zijn. Opgelet! Er zijn tegenwoordig iu Europa tal van valsche, bijna van echte niet te onderscheiden Amerikaansche bankbiljetten in om loop, meestal van 100 dollars en voorzien van den naam van de „National Bank". Vooral aan winkeliers, hotel- en koffiehuishouders, die met royale Amerikanen te doen hebben, zij daarom voorzichtigheid aanbevolen. Omtrent de gisteren reeds onder de Indische berichten vermelde ketjoe-partij lezen wij nader: In den nacht van den löden Juni tegen halftwee bemerkte een der bewoonsters van de onderneming Pelemwoelooug te Poerwodadi dat er onraad was. Ze zag een groot licht buiten haar huis en hield het voor brand. Terwijl ze de achterdeur opendeed, stormden acht of negen Javanen met obers naar binnen. De voorste der troep, een inlandsch kind, wilde haar een klap met een klewang geven, doch de dame ontvluchtte de voordeur uit en begon daar om hulp te roepen. Intusschen was een deel der bende in een kamer gedrongen, waaruit een andere dame vluchten wilde, die echter vastgehouden werd bij een arm, terwijl ze op den anderen arm een vierjarig kind droeg, dat aan de mazelen leed en juist een zware koorts had. Een derde dame werd met klappen begroet, terwijl een andere (zeventigjarige) dame, die reeds 20 jaren bedlegerig is, op het hoofd geslagen werd. Inmiddels hadden anderen de kast, waar het geld bewaard werd, geheel leeg geplun derd. De waarde van het vermiste wordt op onge veer f 1600 geschat. Twee der ketjoes zijn den anderen dag herkend en gevangengenomen in dezelfde kleeren, waarin de dames hen hadden gezien, zoo dat een herkenning niet moeilijk was. Beiden werkten aan het spoor. Hoewel het huis, waar geketjoed is, vlak bij een dessa (Kwangang), waarin wel 300 menschen wonen, ligt, kwam van daar niemand ter hulpe. De productie van bier is inhetvorig jaar in Beieren achteruit gegaan met 346,932 hectoliter. In 1878 werden 11,909,782 hectoliter gebrouwen en in 1879 slechts 11,562,850 hectoliter. Demoustier, de krankzinnig gewor den moordenaar van den sergent de ville Rocxin is, na een doodstrijd van 10 uren, in de zieken zaal der gevangenis gestorven. Voor eenige dagen had hij een zeer pijnlijke operatie ondergaan, die hem zoo uitputte dat zijn vroegere wildheid ge heel geweken was. Van dien tijd af tot aan het oogenblik van zijn dood toe heeft hij geen spijs of drank meer genuttigd en geen enkel woord meer gesproken. Mevrouw Mathilde Lundström, de Zweedsche schrijfster onder het pseudoniem Mattis, die geruimen tijd in Spanje heeft vertoefd, is dezer dagen nabij Saragossa door vier roovers over vallen. Zij verdedigde zich echter met zulk een „heldenmoed", dat de roovers onverrichter zake en deels verwond den aftocht moesten blazen. Een vrouwen-vereeniging te Saragossa bood der moedige vrouw een kostbare gouden medaille als hulde aan. Een negenjarige knaap te Berlijn, zoontje van den restauranthouder in het Casino, was Dinsdag-avond met de dienstmaagd zijner ouders medegegaan om eenig waschgoed op zolder op te hangen. In een onbewaakt oogenblik klom de knaap uit het raam op den glazen koepel, die de vijftig voet hooge zaal van het Casino bedekt. Voor men hem terug kon trekken, was het kind reeds naar beneden gestort, kwam in zijn val op een gaskroon terecht, die geheel verboog en waar van de glasscherven hem in het lichaam drongen, en viel toen op den grond neer. De onmiddellijk toegesnelde geneesheer constateerde een hersen schudding, een schedelbreuk en verscheidene in wendige kneuzingen, zoodat op behoud van den kleine niet te hopen valt en de ouders te laat de achteloosheid eener dienstbode zullen moeten beklagen. Het Vincennes-Journal" bevat de volgende lijst van spijzen, den 14den Juli 11. door één persoon, in het „café de Commerce" in het park „St.-Maur", bijwijze van ontbijt verorberd Boter, radijs, sardines, ragout van visch voor drie personen, jonge snijboonen in boter gestoofd, Roque fort- en Gruyèrekaas, zes flesschen Bordeauxwijn, twee flesschen Chambertin, een groot rond brood, een stevige taart, wegende 3 kilo's, een groote karaf cognac. Na schotels en flesschen schoon ge ledigd te hebben, ging de zonderlinge gast een slaapje doen. Aan een ledige flesch, die voor hem stond, was een briefje gestoken, waarop het volgende te lezen stond„Verontrust u niet, laat mij slapen en maak de rekening op." Om twee uren ont waakte hij uit zijne welverdiende rust, betaalde prompt het verteerde, waarna hij tot den waard, die hem met een eenigszins verwonderd gelaat aanzag zeideMijn gedrag zal u zeker wel ver wonderd hebben, ik ben u dan ook een kleine opheldering schuldig. Weet dan dat ik alle jaar, op den 14den Juli, van 's morgens 11 tot's mid dags 12 uren door een verslindenden honger aan getast wordik zorg daarom, ver van Parijs, waar ik woon, en van mijn betrekkingen, die gelukkig met die ziekte, want zoo moet ik het wel noemen, onbekend zijn, mijn afschuwelijke vraatzucht te stillen. Er is sprake van een spoorweg, waar door de reis van Parijs naar Madrid tien uren korter zou worden gemaakt. Daartoe zou de lijn MadridSaragossa tot Huesca, Jaca en Canfranc worden voortgezet en dan door middel van via ducten en tunnels over de Pyreneeën naar Oloron.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1