N°. 6271. Donderdag 29 Juli. A0. 1880. aos. Deze Courant wordt dagelyks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ~f 1.08. 0.17|. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Veor Leiden per 3 maanden...rTT.r1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nonunera.77777™ PRIJS DER ADVERTENTIES t Van Iadara re fel meer. .VTTTTTTTTTT™ Grotten letten naar pUatsrnhnte. LEIDES, 28 Juli. Aan de groote chirurgische kliniek en poli kliniek te St.-Petersburg zal, door bijvoeging van een nieuwe- afdeeling, o. a. nog een tandheelkun dige en een oogheelkundige worden benoemd. Yoor de eerste vacature, waaraan een jaarlijksch hono rarium van 8000 zilveren roebels, met behoud van het recht tot uitoefening van de privaat-praktijk, verbonden is, komen, volgens een Duitsch genees kundig blad, het meest in aanmerking: dr. C. G. Burger, stads- en districts-arts te Weilheim, dr. Henry S. Sasse, redacteur van „The Missouri Dental Journal", onze stadgenoot, de beer J. Schoonder- mark Jz., en Jul. Parreidt, tandheelkundig en chirurgisch assistent aan de chirurgische kliniek te Leipzig. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 Sep tember a. s. de betrekking van leeraar in wiskunde voor de lagere klassen aan de rijks hoogere bur gerschool te Tilburg openvalt. Jaarwedde ƒ2000. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wen- schen te komen, moeten zich vóór of uiterlijk op 5 Augustus a. s. aanmelden bij den hoogleeraar, inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. M. Salverda, te 's-Gravenhage. De in de Gothische zaal te 's-Hage te hou den tentoonstelling van voorwerpen betrekking hebbende op het vorstelijk stamhuis Oranje-Nassau en in het algemeen op de wapen-, geslacht en zegelkunde, zal den 2den Augustus geopend wor den en van 8 Augustus lot 80 September voor het publiek toegankelijk zijn. Onmogelijk is het niet dat de reis van HH. MM., op Dinsdag bepaald, naar aanleiding van het advies van den chirurgijn Hoek, die deze week naar het Loo werd ontbodeD, iets zal worden vervroegd. Nog wordt aan de N. Gr. Crt. mede gedeeld dat eene Maastrichtsche dame, mejuffrouw Besier, aan het hof van de Koningin is verbondeD, om, met het oog op de groote gebeurtenis, die tegen half Augustus wordt verbeid, het toezicht op het kamerpersoneel der Koningin uit te oefenen en om later als goevernante van het prinsje of prinsesje op te treden. Bij de verloting van paarden enz., gisteren te Haarlem gehouden, zijn o. a. de volgende hoofd prijzen gevallen: op N°. 4137 een Landau-Berliner, bespannen met twee zwarte merriën van inlandsch ras; op N°. 11848 een Victoria, bespannen met een bruine merrie van inlandsch ras; op N°. 6073 eeu Coureuse wagonnctte, bespannen met een geelbruin witvoet merrie, van gekruist rasop N°. 16122 een panier, bespannen met een bruine ruin van gekruist ras. Als maatregel van bezuiniging is, naar het Utr. Dbl. meldt, door den minister van oorlog ge last dat voorshands door de corpsen geen defecte geweren naar 's Rijks geweerwinkel te Delft zullen worden afgezonden, aangezien alle eerlang aldaar toch van richtmiddelen, nieuw model, zullen voor zien worden. Tot leeraressen aan de meisjesschool voor middelbaar onderwijs te Middelburg zijn benoemd voor de Nederl. taal mej. L. E. Ereem te Arnhem, voor de Eng. taal mej. G. De Lange Willemier te Ede, voor de Duitsche taal mej. A. Lewin te s-Bosch, voor de aardrijkskunde en geschiedenis mej. A. M. Kapteyn te Utrecht. Naar het Utr. Dgbl. verneemt, is door den minister van waterstaat, handel en nijverheid, vergezeld van de hoofdingenieurs van den water staat in Utrecht en Noord-Holland, dezer dagen eene opneming gedaan van de 'Keulsche Vaart. De recette van eene te Soerabaya door mejuffrouw Mina Kruseman gegeven soiree artis- tique was 1850, zijnde de netto-opbrengst, ad 1300, bestemd voor het schoolfonds. Blijkens eene nadere mededeeling om trent het vonnis ia zake de aanvaring tusschen de „Voorwaarts" en „Khedive", wordt de schade aan de Eugelsche stoomboot op 25,000 pd. st. en aan de Nederlaudsche boot op 100,000 pd. st. begroot. Zoover men weet, werd bij eindvonnis beslist, dat de schade gezamenlijk zal gedragen worden, hetgeen dus voor beide ondernemingen op f 750,000 te staan komt. De gewone audiënties van de ministers van koloniën en van binnenlandsche zaken zullen Vrijdag en Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Torrington", van Java naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Helle voetsluis. Z. M. heeft op hun verzoek, met ingang van 1 Aug., eervol ontslag uit hunne betrekking verleendaan dr. M. C. Mensing, als ijker der maten, gewichten en weegwerktnigen, en aan P. J. Hnyer, als adj.-ijker der maten, gewichten en weegwerktuigen; benoemd tot directeur van het postkantoor te Meersen M. W. Van Bommel, thans adsist. ten postkantore te Zevenbergenaan den met verlof hier te lande aanwezigen 2den luit. der inf. bij het leger in Ned.-Indië A. Van der Lee, wegens ziels- en lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst met toekenning van pensioen; met ingang van 1 Sept. a. s. tot directeur der Rijks-Kweekschool voor onderwijzers te Deventer benoemd C. A. C. Kruy- der, eersten onderwijzer aan die inrichting; den controleur van de dir. bel. en het kad. A. Van Harencarspel verplaatst van Breda naar 's-Graven hage; benoemd tot leeraar in de Fransche en Hoogd. talen aan de kon. mil. academie K. P. L. Weber, instituteur te Kampen, en zulks met ingang van 1 September; benoemd tot adj. van Z. K. H. den prins van Oranje, den luit.-kol. W. C. Hojel, van den staf der artill., voorz. der commissie van proefneming, die in verband daarmede in zijn rang wordt overgeplaatst bij den grooten stafden 2den luit. C. A. De Jongh, van het 6de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der inf. van het leger in N.-Indië; den hoofd commies bij het dep. van kol. M. J. A. A. Stu- renberg, met iDgang van 1 Augbevorderd tot referendaris. Gemengd Nleuwk Zoo er iemand de kunst verstaat om een kleine driehonderd kinderen te gelijk op uit stekende wijze te vermaken, dan is het wel de heer Oscar Meunier. Dat heeft hij gisteravond op Zomerzorg bewezen. Zijne echtgenoote, die de meisjes voor hare rekening nam, stond hem daarbij getrouw ter zijde. Ten gevolge van het minder gunstige weer had het programma eenige wijziging ondergaan, zóó dat de daarop voorkomende spelen in den tuin werden uitgevoerd, waartoe tusschen de muziektent en den vijver een langwerpig vier kant was afgeschoten. De kleinen amuseerden er zich opperbest. De glans van vergenoegdheid stond op elk kinderkopje te lezen. Na den grooten optocht van al de feestvierende kleinen door den tuin, kwamen het schijfwerpen, strikjesspel, zakloopen, potslaan en andere spelen hetzij voor jongens of voor meisjes. Alles, opgeluisterd en afgewisseld door een klein muziekcorps, slaagde zooals men maar eenigszins verwachten kon en een algemeen hoezee ging er op toen men vernam dat met deze spelen het kinderfeest niet was afgeloopen, maar in de versierde groote zaal zon worden voortgezet. Het middelgedeelte daarvan was voor de jeugd be stemd, terwijl de geleiders tusschen de wanden en een aangebrachte balustrade van de feestviering konden getuigen zijn. Toen de tombola was afgeloopen, werden er aantal dansen uitgevoerd. Ook in het organisee- ren van dit bal toonden de heer en mevrouw Meunier weder op hunne plaats te zijn. Onver moeid en geregeld bleven de kleinen proeven hunner danskunst afleggen, totdat eindelijk het uur van scheiden begon te naderen. Vooraf echter werd er nog een groote polonaise in het „strijdperk" en door den tuin gemaakt, waarbij de meesten van vaandels of wimpels werden voor zien en de bengaalsche verlichting een eigenaardig effect maakte. Vele kleinen vonden het spijtig dat „het reeds gedaan was" maar ook de honderden handen die den heer Meunier werden toegestoken waren bovendien wel bet sprekendst bewijs, hoeveel dank bare harten hij zich tegelijk veroverd had. Hij heeft zijn naam, ongetwijfeld voorgoed, hier ter stede gevestigd en, werd de heer Couvée reeds tijdens het feest door verschillende ouders gelukgewenscht met het welslagen daarvan, bij bet verlaten van Zomerzorg zal ieder zich erken telijk tegenover hem gevoeld hebben, niet alleen omdat hij zijne gelegenheid voor dezen avond heeft beschikbaar willen stellen, maar dien ook tevens had op touw gezet. Het vocaal en instrumentaal concert met medewerking van acrobaten, equilibristen enz. in de Stadszaal kon zich gisteren reeds op een beter bezoek beroemen dan den avond te voren. Ook nu weder werden verschillende nommers meer dan ééns toegejuicht en bij alle bezoekers zal de totaal-indruk niet anders dan zoo gunstig mogelijk zijn geweest. Een der dames-artïsten werd een bouquet aangeboden. „Elk wat wils" is echter op een kermis een behoefte. Daarom is het niet te verwonderen dat het gezelschap, hetwelk bij den heer Noë op de Beestenmarkt optreedt en zijn bezoekers aan genaam onderhoudt, ook veel publiek trekt, waar toe de nette zaal zich goed leent. BehaNe hier trachten ook nog in het vanouds bij elke ker mis bekende koffiehuis „De Gouden Kroon" in de Paardensteeg en m het lokaal Ephraïm op de Haarlemmerstraat, gezelschappen de bezoekers hij het uitrusten van hunne kermis-wandeling een ge noeglijke afwisseling te bezorgen. Zij, die gisteravond de voorstelling in het theater van den heer C. Spriet op de Beestenmarkt bij woonden, hebben zeker een genoeglijken avond gehad. De gymnastische toeren welke door groot en klein worden uitgevoerd, werden door het talrijke publiek, waarin de heer Spriet zich mocht ver heugen, telkens met daverend applaus begroet, ter wijl door goocheltoeren en pantomimes de lachlust menigmaal werd opgewekt. Een bezoek aan het theater van den heer Spriet kan dan ook ten zeerste worden aangeraden. De voorstellingen van madame Caro, ook op de Beestenmarkt, zijn eveneens wel de moeite waard

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1