N0. 6268. Maandag 26 Juli. A°. 1880. prijs dezer courast: Dom Courant wordt dagelyks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE BLADEN, Eerste Blad. Z ij level LEIBSOH Voor LtMten per I «mntmLK. franco per post.a 1.40. A bonder lQke Mommen0J>8. FRU8 DER ADTEBTEKTlXIi TM 1—4 NfeULOK. Mm rejel RtTfc Grooura btur» mm pUeisnumu. Een tijd lang hebben we ons hart vastgehouden. Kwade noten hoorden we kraken. De pokken epidemie kwam uit het Zniden opdagen, uit dat zelfde Zuiden van waar jaarlijks een breede stroom lieden toevloeit, die geen ander levensdoel schijnen te hebben dan ons een vroolijke week te bezorgen. Reeds lazen wij in de dagbladen berichten van sommige gemeenteraden, die het voorstel te over wegen hadden om, met het oog op het dreigend gevaar, de kermis ditmaal niet te doen plaats hebbeB. Gelukkig, we zijn tot dusver met den schrik en eenige prikken in den bovenarm vrij gekomen. Niets staat der langgewenschte in den weg. Reeds sedert eenige dagen zond zij haar voorhoede in den vorm van schuiten vol tent-materiaal om haar plaatse te bereiden. Onze jongens wisten al heel wat te vertellen van de heerlijke dingen die komen zouden. Misschien zijt gij, geachte lezer, geen kermis- enthousiast. In dat geval wil ik niet met u in discussie treden, want, al bezigt gij ook de meest klemmende argumenten, gij zult er toch nimmer in slagen mij ontrouw te doen worden aan mijn oude liefde, evenmin als ik mij voorstel u vrede te doen sluiten met het voorwerp van uw afkeer. 'k Geef het u gaaf gewonnen, niet alles is mooi wat de kermis aanbiedt. Maar wat hin dert dat? Mooi en leelijk zijn overal zoowat dooreengemengd in het leven, en, toen wij nog in den jongenskiel dartelden, bekeken we de kermis immers ook niet met een critischen blik? Best mogelijk dat gij thans niet den minsten trek gevoelt uw hart op te halen aan poffertjes, oliekoeken of wafels. Doch is dw oordeel het ware, en niet dat van onze jeugd, die nog altijd van meening is dat er geen heerlijker versnape ringen te bedenken zijn Voor geen geld van de wereld zoudt gij uw deftigheid in de waagschaal stellen voor een rit in den draaimolen, of het moest zijn, dat gij op een afgesloten terrein, ontoegankelijk voor het groote publiek, u nog eens koudt verfrisschen in die prettige herinne ringen uit onze schoone kindsheid, maar vergeet dan niet dat er een tijd geweest is waarin wij allen den cirkelgang op een leeuw beschouwden als het nee plus ultra der aardsche genietingen. Gij vindt het jammer dat een gansche week de reine stads lucht vergiftigd wordt door allerlei verdachte geuren, opstijgende uit onderscheiden soorten van baktoe- stellenevenwel, het is nog zoo lang niet geleden dat wij ieder, die zich smadelijk dorst uitlaten over de producten van de Erven Van der Kam en consorten, een oude pruik genoemd zouden hebben. De grappen van paljas voor Blanes' paar denspel vindt ge erg zouteloostoegegeven. Onze kinderen zijn van een ander idee, en hoe meer stijfsel en zwartsel hij zijn slachtoffer op het ge laat smijt, des te hooger stijgt hun bewondering, net precies als wij er over dachten in de dagen die gij thans geheel zijt vergeten. Ik blijf beweren dat de kermis een prachtige instelling is. Hadden onze vaderen haar niet in het leven geroepen, dan zouden wij aan de menschheid een weldaad bewijzen door haar zoo spoedig moge lijk in te voeren. Wij hebben er behoefte aan, de zorgen des levens voor een wijle op den achter grond te doen verdwijnen: ja, het zou ons geen kwaad doen, als wij er toe konden overgaan ons een korte poes eens heel dwaas aan te stellen. We moesten beginnen met ons eens te laten wegen, een kijkje te nemen in den „zwarten spiegel", een zootje pijpen kapot te schieten in een „salon du tir", en ons een half uur laten ronddraaien in een vélocipède-spel. Daarna kunnen we de wonder- kalveren gaan inspecteeren, en de heeren gooche laars en koordedansers een bezoek brengen. Later, als we den schouwburg of het theater van Basch gaan zien, kunnen we onze deftigheid weer aantrekken. Weet ge het aog, hoe we eens tot over de ooren verliefd waren op het magere dametje, dat zoo netjes danste op het even magere paardje vóór het kleine paardenspel, en een uur later het eenigszins scheelziende meisje dat in het hok van de wolven ging, tot de koningin onzes harten ver hieven Dat waren dagen van weelde, mijne vrien den Hoe dikwijls hebben we uren staan luisteren naar het berijmd verhaal van den gruwelijken moord op het groote zangbord, waar het eerste tafereel een jongen voorstelde die appels stal, het middelste een grooten rooden bloedplas vertoonde, en het laatste een kereltje dat met een blauw ge zicht perpendiculair aan een eindje touw hing te beugelen. Och, wat maakte dat een diepen indruk op ons kinderlijk gemoed Doch het is waar, met kermis wordt er nogal eens een spatje meer gedronken dan rechttoe. Dat is inderdaad een schaduwzijde, vooral in onze goede stad, waar men in gewone tijden zich zoo zorgvuldig van het Schiedammer vocht onthoudt. Van al de feesten, die bij het jongste lustrum onzer academie zijn gegeven, heeft de „karmesse d'été" ruim haar aandeel in den algemeenen bij val gehad. Dat is het krachtigst pleidooi vóór de Leidsche kermis geweest. Ik heb er niets bij te voegen. De kermis is een onmisbaar element in ons volksleven. Hare afschaffing zou ons innig smarten. Men poogt elkander wijs te maken, dat zij kwijnt geen wonder, als men al het mogelijke doet om haar in een kwaad blaadje te plaatsen. Laat ons daar niet aan meedoen. Misschien is er nog wel wat te bedenken om haar den voor- maligen luister weer te geven. Wie daartoe mede werkt, maakt zich jegens het thans opgroeiend geslacht verdienstelijk. Van heeler harte roepen wij Vivat! Crescat! Floreat de Leidsche Kermis! LEIDEN, 24 Juli. Het 2de en 3de gedeelte van het examen voor candidaat-notaris is met gunstigen uitslag afge legd door den heer J. C. Van Bergeyk alhier. Wij ontvingen heden per Engelsche mail de Indische bladen van 1015 Juni, terwijl de Ne- derlandsche mail over Napels Donderdag-avond de bladen van 1618 Juni reeds had aangebracht. Ook ditmaal zijn de schepen der maatschappij „Nederland" du3 het vlugst geweest. Aan 's Rijks marinewerf te Amsterdam is een tweemasttuig in aanmaak, hetwelk bestemd is om geplaatst te worden op het terrein der Kweekschool voor Zeevaart alhier. De jongens dier inrichting kunnen zich nu, vóór hunne detachearing aan boord van oorlogsbodems, met de behandeling van dit tuig vertrouwd maken. Het nieuwe gebouw der Amster- dam8che Kweekschool zal den 5den Augustus op plechtige wijze geopend worden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5173 volwas sen persoHen en van 611 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting „RhjBzigt" zijn gedurende deze week 1221 baden genomen. Tot president van de Synode der Ned.-Herv. Kerk is benoemd de heer J. L. Luti, tot vice- president de heer B. A. Overman, beiden met 9 van de 17 uitgebrachte stemmen. Drie briefjes waren in blanco. Als secundtis van den vice-pre sident werd de heer G. Van Duyl gekozen bij herstemming met den heer G. Bruna. Wederom waren drie biljetten in blanco ingeleverd. Alle drie benoemden behooren tot de moderne richting. De heer S. F. C. Kronenberg is als lid opgetreden in de plaats van mr. R. Van Boneval Faure, die verhinderd werd de eerste vergadering bij te wonen. Voor predikant bij de Ned.-Herv. gemeente te Kampen is het volgende drietal samengesteld: P. Bartstra te Wassenaar, W. J. Geselschap te Rotterdam en G. Van Goor te Oud-Beierland. Ten behoeve van Nederlandsche inzenders voor de in October 1880 te honden vee- en zuivel-tentoonstelling te Londen is door het voor- loopig comité een programma met eenige wenken uitgegeven, dat in handen van eiken belangstel lende dient te komen. Uit het programma ziet men o. a. dat het plan bestaat om de collectieve inzending van vee te doen bestaan nit10 stuks melkkoeien van zuiver en 5 stuks van gekruist ras, 5 vaarzen van zuiver en 5 van gekruist ras, 5 stieren van zuiver ras, en uit 3 familiën be staande, nit stier, koe en kalf. Hoewel speciaal Edammer en Goudsche kaas voor de tentoonstel ling wordt gevraagd, kunnen alle andere kaassoorten in een andere klasse mededingen. Onder Edammer kaas wordt verstaan de gezamenlijke Noord-Hol- landsche en onder Goudsche de Znid-Hollandscha zoetemelksche kaas met alle onderrubrieken. Van de andere soorten worden in het Engelsch pro gramma gevraagd 412 stuks; hetNederlandsch comité vindt het verkieselijk elke inzending te doen bestaan uit 5 stuks, omdat dit aantal met smaak geëtaleerd kan worden; met het oog op de keuring vraagt het voor elke inzending 2 stuks meer; eene inzending Leidsche kaas b. v. moet dus bestaan nit 7 stuks, evenzoo eene inzending Friesche; natuurlijk allen van gelijke hoedanigheid. Teneinde de inzenders zooveel mogelijk voor schade te vrijwaren, worden alle gekeurde exemplaren tegen den marktprijs door het comité aangenomen. De landbouwers worden ten slotte opmerkzaam ge maakt op het nummer van het programma, waar gevraagd wordt de beste verpakking, bijzonder met het oog op vervoer van boter. Ook worden er modellen of teekeningen van boerderijen voor vijftig koeien gevraagd. Van de Nederlandsche Noordpoolreizigers is dd. 7 Juli uit Vardö een schrijven ontvangen, waaruit o. a. blijkt dat de stemming aan boord steeds opgeruimd was en elk met lust en ijver zijne plichten vervulde, terwijl de uitstekende ge zondheid, die men steeds genoot, veel bijbracht tot den goeden geest, die, zoowel voor- als achter uit, onder de opvarenden heerschte. Vroolijk en met nieuwe krachten, zoo schrijft men ten slotte, zullen wij dan ook weldra weder in zee steken, onder het aangenaam bewustzijn dat zoovele land- genooten onze reis met hunne welwillende belang stelling volgen. De 1ste luit. C. J. Greven, van het 2de reg. veld-artillerie, wordt met den lsten Augustus a. s. voor l'/j jaar gedetacheerd bij de rijschool te Venloo.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1