De koffiebladziekte breidt zich meer en meer uit. Zij is ontdekt in den omtrek van den Lawoe en den Merapi. Iemand te Salatiga beweert een onfeilbaar middel er tegen te hebben. De heer Hondius, te Brebes, heeft alle koffieplanters op geroepen, om het middel voor gezamenlijke reke ning te beproeven en te koopen. De Handelsver- eeniging te Samarang heeft zich aan het hoofd dezer beweging gesteld. Men verwacht voor dit jaar een zeer schrale koffieproduct ie. Met de veeziekte gaat het als vroeger zij breidt zich uit. Opzettelijke verspreiding, om de schadeloosstelling te bekomen, komt veelvuldig voor. Een cordon wordt niet om, maar midden in de besmettelijke streek getrokken. De afschuw der inlanders voor het desinfecteeren stremt het vervoer door koelies. In de residentie Krawang echter heeft de ziekte in den laatsten tijd een gunstigen wending genomen. De berichten omtrent den suikeroogst luiden, dooreengenomen, gunstigdie omtrent den tabaks oogst zeer gunstig. De tabaksplanters op Java beleven meerendeels een buitengewoon goed jaar. De reusachtige en onbeschaamde wijze, waarop de smokkelhandel in opium op onze kust gedre ven wordt, boezemt met recht groote bezorgdheid en ergernis in. Of de pachters tevens in staat zullen wezen hunne verplichtingen jegens de regee ring te voldoen, mag, althans van sommigen, be twijfeld worden. Op ééu plaats tusschen Samarang en Joana lagen onlangs 21 smokkel-vaartuigen te gelijk voor de kust. De leger-commandaut vertoeft nog altijd voor zijn gezondheid te Tjidanas in de Preanger. De herverpachting der pandhuizen in de ver schillende residenties, waarmee Maandag 11. be gonnen is, schijnt weer te mislukken; dit is althans bet geval te Cheribou eu te Samarang. De een heid van handelen onder de Chineezen blijkt uit deze zaak wederom trefleud. Het ijzeren dok te Soerabaya, waarvan de bouw in Juni 1879 op het marine-etablissement begon nen is, werd met goud gevolg te water gelaten en zal naar Batavia worden overgevoerd. In het Djokdjasche zijn weer verscheiden ket- joe-partijen voorgevallen. De roovers zijn meestal sterk gewapend. Op Nias heerscheu sterk de pokkenook, hoewel minder hevig, te Padang. Men verneemt dat de firma J. Mohrmann C°. te Makassar bare betalingen gestaakt heeft, met een belangrijk tekort. De toestand van Straat Madura is verontrus tend. Het Westgat is door aanslibbing uit de Solo-rivier bijkans onbruikbaar en zoogoed als verloren. Het Oostgat begint door de aanslibbing uit de Branta-rivier mede te verondiepen. Voorzie ning is dringend noodig. De baldadigheden eu schandalen op straat van de militairen te Soerabaya houden steeds aan. Uit Bagelen wordt sterk geklaagd over de daar heerschende onveiligheid. Te Timor Deli heerschen middeleeuwsche toe standen. Afpersing, despotisme en wanorde zijn daar de grondregels van bestuur. De gouverneur is onlangs volgens berichten uit Hongkong afge zet. Toch is de plaatsing van een Nederlandsch consul daar zeer noodig. Het „Batav. Handelsbl." behelst een ingezonden stuk van den heer J. O. P. Engelhard, waarin het ongelooflijke feit vermeld wordt dat op een con- sessie-aanvrage van dezen heer en eenige anderen, voor den aanleg van buurtspoorwegen, in 1868 in gediend, tot heden nog geen beslissing door de regeering is genomen. In Samarang heeft men een kleinen bandjir ge had, die in de door inlanders bewoonde gedeelten dier stad eenige schade heeft aangericht. In het district Tjabang Boengin (Krawang) heerscht groote ellende. De velden liggen onbe bouwd. De bevolkiug is ontmoedigd door het verlies harer buffels. De onveiligheid neemt toe. In Djokdjakarta zijn valsche munters. Te Solo is een verzorgings-gesticht opgericht voor de kinderen van het opzichters-personeel der plantages in de residentie Soerakarta. De rijstoogst in de Preanger is buitengewoon groot. Werkvolk is vanwege dien overvloed niet of moeielijk te krijgen. Uit zeer veel andere streken van Java ontvang' men omtrent den rijstoogst eveneens gunstige berichten. De koffiebladziekte is ook hevig uitgebroken in de tuinen van Z. H. Mangkoe Negoro te Soerakarta. Voortdurend hoort men uit verschillende plaat sen, dat veroordeelden uit de gevangenhuizen uit breken. De toestand dezer gebouwen laat veel te wenschen over. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië r(ja de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. V e r 1 e e n dEen tweejarig verlof naar Enropa, wegens meer dan twaalf jaren onafgebroken dienst in deze gewesten, aan den hoofdingenieur bij bet mijnwezen in Ned.- Indië 6. P. A. Renand. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst de comm. 3de kl. bij den post- en telegraafdienst F. G. Brouwer; eervol nit 's lands dienst de klerk bij het post- en telegraafkantoor te Samarang D. F. O. Jaspers. Ontheven: Eervol van het voorzitterschap van den landraad te Blora (Rem bang) de voorz. van de landraden te Rembang gn Blora mr. A. De Vries; eervol van hare tijdelijke werkzaamstelliog als onder wijzeres 3de kl. bij het op. lag. onderwijs voor Enropeanen in Ned.-Indië mej. J. C. Rocquette. Benoemd: Tot advoc. en procur. bij het hooggerechtshof van Ned.-Indië mr. W. C. J. Van der Moore; tot voorzitter: van den landraad te Blora, mr. H. W. Diephni8; van de landraden te Bezoeki en Sitoebondo, mr. A. C. J. Helfrich; tot algem. ontvanger: te Bondowoso (Bezoeki), Th. C. Doeleman; te Tjilatjap, P. Wetters; tot 2den comm. bjj de alg. rekenkamer J. Blomhert; tot mach. lste kl. hij den dienst der staatssp. op Java C. G. J. Bekkers; tot pres. van de wees- en boedelk. te Soerabaya, H. A. Van de Pol; tot lid van de weeskamer te Batavia R. De Lannoy. Verleend: Een tweejarig verlof naar Enropa wegens ziekte, aan den con troleur der eerste klasse bij het binnenlandsch bestnnr op Java en Madura B. Th. W. Van Hasselt. Departement van Oorlog. Vergund: aan den van het leger in Nederland bij dat in Ned.-Indië gedetacheerden lsten lnit. der inf. P. A. H. F. Tergau, om, op verzoek, wegens ziekte, naar Nederland terug te keeren. Ontslagen: Eervol, wegens ver trek, als lid der dir. van het mil. weduwen- en weezenfonds in Ned.-Indië J. Hofstede, onder dankbetuiging. Benoemd: Tot lid der dir. van het mil. weduwen-eu weezenfonds in Ned.-Indië, de intend, lste kl. (hoofdintend.) bij de milit. admin. G. Y. C. Fraser. Van Atjeh afgelost. De lsteluit.-kwartierm. P. Brou wer, de militaire apotheker E. Verschoof!, de kapts. der infanterie H. Oosterwijk, P. H. I. Oosthout en I. C. F. Schogger, de lste lnit. der infanterie I. W. Van den Broek. O v e rg e p la a t s t: De kapts. der inf. I. F. Sachse in de lste milit. afdeeling en C. I. I. H. Van Kempen in de 2de milit. afdeeling, de lste luits. der inf. D. La Feber en A. I. Visser in de 3de milit. afdeeling, en de kap. der inf. H. M. Nepveu in de Molukko's, de officieren van gezondheid lste kl. H. C. Vechtmaon van Weltevreden naar Samarang, I. P. L. Fisscber van Sum. Oostkust naar Mnntok, de officieren van gezondheid 2de kl. V. Köbbler van Soerabaya naar Sum. Oostkust eu P. Schijf! van Weltevreden naar Willem I, de kapt.-kwartiermee9ter H. F. O. Van Catten- burch van Padang naar Fort de Koek, de 2de loit.-kwartierm. T. Rinses van Fort de Koek naar Padang. Geplaatst: De onder-intendant lste kl. C. Fuhri, onlangs uit Nederland aan gekomen, te Samarang. Departement van Marine. Benoemd: Tot commandeur voor het vak van scheepsbouw bij het marine-etabliss. te Soerabaya A. Kooy. Vergunning verleend, om te repatriëeren, aan den lnit. ter zee 2de kl. G. M. Titsingh. BUITENLAND. Frankrijk. Door de orde van advocaten te Parijs is de heer Barboux tot dekeu gekozen met 209 van de 381 uitgebrachte stemmen. De heer Ealateuf, advocaat der Jezuïeten, was op de candidatenlijst geplaatst met den heer Durier; hij trok zich echter terug; toen werd de heer Barboux gekozen; zijn tegen- candidaat verkreeg slechts 40, de heer Ealateuf erlangde nog 22 stemmen. Te H&vre is een schip aangekomen met een aantal veroordeelden der commune aan boord, die zich sinds eenige jaren in de Vereenigde Staten hadden opgehouden. België. In de benedenstad te Brussel heeft een volks feest plaats gehad, hetwelk uitnemend geslaagd is. Het bassin van het entrepot strekte tot tooneel van een Yenetiaansch feest en de straten waren schitterend verlicht. Tegen negen uren kwamen de koning en de koningin, benevens aartshertog Rudolf en prinses Stéphanie, met gevolg, uit Laeken aangereden en werden met de uitbundigste opge wondenheid toegejuicht en verwelkomd. Woensdag-ochtend is het aangekondigd Te-Deum in de St.-Gudule gehouden ter viering van den 49sten gedenkdag der troonsbestijging van Leopold I. De kerk was zeer fraai versierd en de plechtigheid werd door eene groote menigte bijgewoond. De koning en de koningin, de graaf en de gravin van Vlaanderen, prins Rudolf en prinses Stéphanie reden in met vier paarden bespannen rijtuigen naar de kerk, evenals de leden der Kamers en der Hoven, voorafgegaan en gevolgd door eene afdee ling „guides". De koningin droeg een kleed van stroogele zijde, de prinses was in het wit met rozenrood opgemaakt, de gravin van Vlaanderen in blauwgroene zijde. De koning en de graaf van Vlaanderen verschenen in groot uniform en prins Rudolf in de uniform van zijn regiment. Het Te- Deum was het werk van een jong componist, Adolf Wouters. Vooral de slot-fuga maakte diepen indruk. Na de plechtigheid begaf zich het koninklijk gezin naar Laeken, waar het gedenkteeken voor koning Leopold I zou worden onthuld. Twee redevoerin gen werden door den minister van binnenlandsche zaken en den gouverneur van Brabant tot het vorstelijk echtpaar gehouden. Niet alleen onzen eersten koning, zeide de minister o. a., maar het populaire koningschap, de nationale dynastie, komen wij hier toejuichen. In zijn antwoord zeide de koning, dat hij met aandoening zich al de blijken van liefde en gehechtheid herinnerde, bij zijn leven zijnen vader door de Belgische natie steeds bewezen. De plechtigheid, waartoe men thans bijeengekomen was, vervolgde hij, zette de kroon op aan deze uitingen van volksgevoel. Een woord van dank aan de inschrijvers, die het gedenkteeken hadden bekostigd, en allen, die er toe hadden medegewerkt, besloot de koninklijke rede; van dank ook aan de Kamers, die de plek, waarop het gedenkteeken stond en van waar koning Leopold voor de eerste maal Brussel aanschouwde, in een openbaar park hadden herschapen. Na deze rede viel het omhulsel en werd eene cantate uitgevoerd, woorden van den heer Lucien Solvay en muziek van Adolphe Samuel, waarmede de plechtigheid was afgeloopen. Het gedenkteeken bestaat uit eene in Gothischen stijl opgetrokken structuur ter hoogte van vijftig meter, bekroond door een stand beeld van het genie der natie in gedreven koper en waaronder het standbeeld van Leopold I, door Geefs, geplaatst is, met negen andere beelden, welke de negen provinciën voorstellen. Groot-Britannlë. Koningin Victoria en prinses Beatrice zullen een vier of vijf weken te Osborne vertoeven en dan naar het eiland Wight (Schotland) vertrekken. Zij keeren niet tusschentijds naar Windsor terug. De zoontjes van den prins van Wales zullen aan boord van de „Bacchante", met het reserve- eskader van het Kanaal, Vigo en Lissabon bezoe ken zij zijn daartoe naar Spithead vertrokken. In het Lagerhuis heeft de heer Dilke gis teren verklaard dat hij geen tijding had omtrent eene bijeentrekking van Bulgaarsche troepen te Ichtiman. Het antwoord der Porte op de collec tieve nota der mogendheden was gistemamiddag nog niet ontvangen. Ooetenr.-Hong. Monarchie. Het Oostenrijksche schuttersfeest blijft groote deelneming en belangstelling vinden; de schiet wedstrijd wordt dagelijks voortgezet. Maandag jl. ontstond er op het feestterrein eene groote ver warring door. een plotseling opkomend onweder. De vele duizenden, op het terrein aanwezig, zochten een onderkomen in de feesttent, maar deze kon niet allen bevatten en bovendien bleek het dak der teut lang niet waterdicht te zijn. Tot over maat van ramp drukte de felle wind, waarmede de bui gepaard ging, een venster in, waardoor groote ontsteltenis ontstond en twee personen ernstig gekwetst werden. Op het terrein zelf werden eenige tenten, waar ververschingen enz. te verkrijgen waren, omgeworpen, kortom het was een tooneel van onbeschrijflijke verwarring. Gelukkig duurde de bui kort en kon de schade spoedig hersteld worden. Volgens eene mededeeling in de „Neue freie Presse" is in het arsenaal te Pola het bevel ont vangen het kasematschip „Prinz Eugen" onmid dellijk op te tuigen. Bovendien zal het eskader in de Middellandsche Zee met twee schepen ver sterkt worden. De optuiging van de „Prinz Eugen" geschiedt met het oog op de voorgenomen gemeen schappelijke demonstratie der gezamenlijke zes mo gendheden ten gunste van Griekenland en Montene gro. Duitschland en Oostenrijk waren oorspronkelijk niet voornemens er aan deel te nemen. Daar Prankrijk zijne deelneming echter van die van alle mogendheden afhankelijk maakte, hebben ook Duitschland en Oostenrijk ten laatste hunne toe stemming gegeven. Het schip heeft eene bemanning van 500 koppen. Turkije. De vorst van Montenegro weigert het voorstel der Porte aan te nemen tot benoeming eener com missie van enquête over den Albaneeschen opstand. De vorst heeft zijn zaakgelastigde bevolen Kon-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2