N°. 6267 Zaterdag 24 Juli. A0. 1880. Desa Courant wordt dagelijbj, met uitsondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeten. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURA.KT: Voer Lekkfl per 8 mtudeu. L10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommer».vsv.va 0.65. PRIJS DER UD TER TEST IES: ftt 1"*^ IV|lb.86oaoo«6»«»86 6M6|llUM* f l.Wè y letart reftl bmt 0.17*. Groeten letten atv pteetmlwte LEIBEH, 23 Juli. Door den Senaat der universiteit te Amster dam zijn uitgeschreven de volgende prijsvragen, te beantwoorden vóór 1 Juli 1881 .door studee renden aan eene Nederlandsche instelling van universitair onderwijs. Faculteit der wis- en natuur kunde Men verlangt eene critische, door micros copische en microchemische waarnemingen opge luisterde verhandeling over de ademhaling en de stofwisseling in bloemen en vruchten. Faculteit der letterenDaar de briefwisseling tusschen Goethe en Schiller zeer vele oordeelvellingen bevat over letterkundige persoonlijkheden en werken, en deze briefwisseling zich over onderscheidene jaren uit strekt, verlangt men een systematisch en zooveel mogelijk historisch geordend overzicht, benevens toelichting van de gegevens, die deze briefwisseling oplevert voor de kenschetsing van de onderscheidene kunstrichting dier beide dichters. Faculteit der godgeleerdheidMen verlangt een historisch-critisch onderzoek naar de Christen-vervolging onder Nero. Het Spinoza-Comité hoopt de onthulling van het standbeeld te doen plaats hebben op Dinsdag 14 September, des namiddags te 2 nren. In de vergadering der afdeeling Waddings veen, Zevenhuizen, Nieuwerkerk en omstreken der Zuid-Hollandsche Maatschappij van Landbouw, dezer dagen te Waddingsveen gehouden, zijn ter vervulling der door overlijden ontstane vacatures in het hestnur benoemd: tot voorzitter de heer P. C. Stoop te Bleiswijk en tot secretaris de heer Ph. Van der Breggen te Waddingsveen. Dezer dagen is door den raad van bestuur van het koninklijk instituut van ingenieurs aan de leden kennis gegeven dat in de vergadering van den raad zijn verkozen voor 1880/81 tot president het raadslid J. P. De Bordes, tot vice- president het raadslid jhr. G. J. G. Klerck, tot penningmeester het raadslid A. 3. Voorduin. De gemeenteraad van Rotterdam heeft in de gistermiddag gehouden zitting definitief be sloten tot stichting van een ijzeren drijvend droog dok, volgens het voorstel der commissie van des kundigen, die de verschillende ingezonden plannen onderzocht had. Het bestek zal nu worden opge maakt en de aanbesteding op de gewone wyze spoedig worden uitgeschreven. De Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin heeft dezer dagen bij Amersfoort een optrekje, den Zandberg, gekocht. Volgens een mededeeling van den directeur-secretaris der Maat schappij, den heer M. W. Scheltema Gz., is dit optrekje bestemd tot woning voor hem, directeur, en is zijn bureel zoo ingericht dat ten allen tijde een 1012-tal weezen daar zullen knnnen ont vangen worden, om na verblijf van gemiddeld een maand goed uitgerust bij hunne met zorg gekozen pleegouders te worden geplaatst. In het begin van het najaar zal het Doorgangshuis worden geopend. Tot bestrijding van de berichten in het buitenland verspreid omtrent het heerschen der pokken hier te lande, verzond de heer J. A. De Bergh de Nos. 21 en 22 der „Haagsche Pen- krassen" met circulaire aan tal van buitenlandsche dag- en weekbladen, o. a. aan: 22 in Frankrijk, 52 in Duitschland, 31 in België, 7 in Oostenrijk, 8 in Rusland, 22 in Engeland, 3 in Deoemarken, 3 in Zweden en Noorwegen, 5 in Spanje, 3 in Portugal, 16 in Italië, 5 in Zwitserland, 2 in Luxemburg, 1 in Turkije en 33 in Noord-Amerika. Verder werden ex. gezonden aan 12 vertegen woordigers van ons land bij de verschillende staten. Feu biaaeij: ga bgitenlaudsche feladea gouden den heer De Bergh reeds nommers, waarin over de circulaire gesproken werd. In niet minder dan 26 groote Dnitsche bladen is een bericht opgenomen van den bij de Badkapel te Scheveningen dienstdoenden badprediker, honden- de eveneens tegenspraak van de bewering als zouden de pokken te Scheveningen epidemisch heerschen. Er komen dan ook gaandeweg meer vreemdelingen te Scheveningen aan. Jhr. W. L. B. Van Panhnys, oud-rijks- betaalmeester te Leeuwarden, heeft aan het Rijk ten geschenke aangeboden een door J. De Gheyn geschilderd doek, waarop is afgebeeld de witte strijdhengst van aartshertog Albert, die door Lode- wijk Gunther van Nassau in den slag van Nieuw- poort (1600) werd bemachtigd en door hem aan zijn neef, prins Maurits, werd vereerd. Door een der Parijsche bladen wordt mede gedeeld dat mevrouw Ristori in October een reis door Nederland en de Scandinavische rijken zal ondernemen. Het stoomschip „Rotterdam", van Nieuw- Tork, is gisteren te Hellevoetsluis aangekomen. De officier van gezondheid lste kl. W. Schoondermark en die der 2de kl. A. W. M. Van Deventer, arts, worden met 1 Aug. a. s. ge plaatst respectievelijk aan boord van het opleidings schip „Admiraal Van Wassenaar" en het schroef- stoomschip „Marnix." Z. M. heeft aan verschillende officieren bij rustende schutterijen, op verzoek, eervol ontslag verleend, o. a. in Zuid-Holland lste bat. aan H. De Haas als kapt. en J. Völcker als lste luit. i en benoemd in Zuid-Holland, lste bat., tot kapt. J. N. Voorstad, thans lste luit.-kwartierm.tot lsten luit. F. W. C. Blom, thans 2de luit.; tot 2den luit. C. Weststeyn, fourier, en G. Van der "Valk Bouman. Gemengd Nleuws. In het geheel werden gisteren met den pleiziertrein van bier, Hazerswoude en Zwam- merdam, en van Den Haag, Voorburg en Woerden naar Utrecht en Arnhem ruim 1000 reizigers vervoerd. Omtrent den notaris S. J. te Veen, <lie gearresteerd en naar de gevangenis te 's-Bosch is overgebracht, wordt aan de Zntf. Crt. het volgende uit Veen geschreven: „Naar men ver neemt, moet S. J. misbruik van vertrouwen heb ben gemaakt in hoedanigheid van openbaar amb tenaar. Er zijn verschillende geruchten in omloop het was reeds sedert geruimen tijd bekend dat de financiëele toestand van S. J. geheel in de war was en hij van den een leende om den ander te betalen. Zijn notariaat was een van het beste uit deze streek, doch S. J. leefde met zijn gezin op een zeer grooten voet. Het geld had voor hem schier geen waarde. Dit zullen waarschijnlijk velen, welke hunne spaarduiten aan hem toevertrouwden, thans moeten ondervinden." j Als een bewijs dat de waarde derlan- derijen weer rijzen.de is, dient dat te Waddings veen ruim 24 hectaren weiland publiek hebben opgebracht, met inbegrip der kosten, de kapitale som van circa f 79,OOG; Uit Zalt-Bommel meldt men dat de aardappelziekte zich sedert enkele dagen in het lof vertoont, vooral in de „stoelenmatters." In de „Geldersche kralen" vindt men bij het rooien enkele zieke knollen. Een gepensioneerd soldaat van het O.-I, leger te Harderwijk heeft zich met een scheer- mes den hals afgesneden. Zijn lijk is in een der bosschen onder Ermeloo gevonden. Dezer dagen zaten in de diligence van C. op H., behalve eenige handelsreizigers, ook eene vronw met drie kinderen, welke laatsten zich vermaakten met het snoepen van pepermuntjes. Koopman W. nit M. vraagt al pratende met de lieftallige kleinen, een pepermuntje, dat zij hem niet durven geven. Hij haalt drie rijksdaalders uit den zak en zegt„zullen wij ruilen, ik een peper muntje en jij zoo'n mooi stuk zilver De kleinen laten zich eindelijk overhalen en zeggen, op moe ders bevel: „dank je wel, mijnheer!" Dicht bij H. gekomen, zegt W.„mij dunkt, nu moest je mij die mooie zilverstukken teruggeven," waarop mama, tot 's mans hartgrondige verbazing, zegt: „dat hoeft niet, jij hebt met die kinderen geruild en hun de rijksdaalders gegeven." Of nu de koop- - man al hoog sprong of laag sprong, de hem onbe kende vrouw blijft er bij en stapt met hare lieve lingen en de rijksdaalders in den trein. Men ver moedt dat koopman W. een duren eed heeft ge zworen niet meer in diligences zulke ruilingen aan kinderen voor te slaan. Den 26sten zullen 21 personen voor den krijgsraad te Kiew terecht staan wegens politieke vergrijpende oprichting van een ver- eeniging, in strijd met de wet, en met het doei om de bestaande orde van zaken in den Staat met geweld te verstorenvoorts de verspreiding van proclamatiën en aanschaffing van ontplofbare vernielingswerktuigen, met het doel om eenige ambtenaren te vermoorden. Ook zal Zurkowsky meer bekend onder den naam van Saschka eerlang terecht staan, onder beschuldiging van diefstal in net rentambt van Cherson, ten bedrage van anderhalf millioen roebels. In Wiener-Neustadt is een vrouw voorspoedig bevallen van een jongen en drie meisjes. Moeder en kindertjes zijn welvarend. In Rusland is een nieuwe godsdiens tige secte opgestaan, die zich „Kolikowskaja" noemt, geen kerk erkent, de kinderen na de ge boorte niet doopt, maar zes weken lang beweent om hen van zonden te reinigen. De secte is reeds vrij talrijk en krijgt voortdurend nieuwe leden, aan wie zij de dochters der oudere leden tot vrouw geeft. Een bruiloft wordt niet gevierd; men komt, zweert trouw aan de secte, kiest zich een vrouw en gaat weer heen. Daarmede is de plechtigheid afgeloopen. KOLONIËN. BATAYIA, 18 Juni. De regeerin^ beeft een voortreffelijk ambtenaar verloren in derf cOQtr°leur lste klasse A. J. Ploygers, die in de streek, waar voor twee jaar een expeditie de onr&s*8token<ïe Tobaneezen op Sumatra terugdreef, en w^i.""1 toen voor het eerst geregeld bestuur kwam, zich C™} verstandig be leid, groote fermiteit en bedaardheu onderscheidde. Op het bericht zijner ziekte volgde* daarna dat van zijn overlijden. De nieuwe uniform voor het Indisu j*fer wordt volgens de „Locomotief' met 1 Januari ingevoerd. Yan de Oostkust van Borneo wordt bericht dat de beide in het Coeransche gelegen rijkjes, Goenoeg Taboer en Sambalioeng, zich tegen elkaar wapenen. De handel is gedood, en tusschenkomst gewenscht.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1