Brazilië* Gemengd Ntenwft Tegenwoordig vindt Leiderdorp des Maandagsmorgens de sporen terug van het Zon dagsbezoek van wandelaars, die aan den gewonen weg niet genoeg schijnen te hebben, maar uit stapjes maken in tuinen om bloemen te vertrappen of een lijster te stelen. Gistermorgen waren weder twee tuinspiegels verdwenen, waarvan een in den Rijn werd teruggevonden. Het zou voor onze rustige dorpsbewoners evenwel aangenaam zijn, zoo schrijft men ons, als de bedoelde wandelaars in een zomersehen avond of nacht een ander genot leerden waardeeren, dan het plegen van laffe baldadigheden hun schenken kan. De boven bedoelde lijster werd bij een Leidenaar opgespoord. Onlangs, kort na den brand in het feestgebouw op de Ruïne, meldden wij dat op verschillende punten der stad brandkranen zouden worden bevestigd. Weldra bleek dat aan dit voor nemen ook gevolg zou worden gegeven. Immers, nadat reeds voor eenige dagen op en in de nabij heid van het Stadhuis met zulk een kraan proeven waren genomen, werden die hedennamiddag op de Pieterskerkgracht, het Pieterskerkhof en ver dere omliggende straten voortgezet. Zooals men weet, is men daar zoo niet het verste, dan toch heel ver van grachten verwijderd, van waar met gewone spuiten het water bij mogelijken brand moet gehaald worden. De brandkraan voor deze buurt is met de duinwaterleiding in ver binding gesteld hoek Pieterskerk- en Lokhorststraat en de proefnemingen moeten goed voldaan hebben. Men kwam zelfs langs de Pieterskerkgracht tot op de Langebrug. Ook de Lokhorststraat ging men door om de Pieterskerk te bereiken. De volgende week zal eveneens een kraan aan de Hooglandsche kerk beproefd worden. Terwijl een bader nabijScheveningen in zee was, zag hij op het strand rookwolken uit zijn pakje kleederen opstijgen en bij onderzoek bleek het dat hij een brandende sigaar met zijn goed had toegedekt. Het gevolg was dat hij zonder hemd naar huis moest gaan. Een harddraverij met ezels zal, naar men zegt, op het laatst van deze maand teSche- veningen gehouden worden. Een treffend ongeval heeft te Vee- nendaal plaats gehad. Een jongeling van twintig jaar, de kostwinner eener weduwe, keerde met eene vracht hooi huiswaarts, en, daar het paard aan het hollen ging, sloeg de wagen om en ge raakte de bestuurder onder het hooi in het water. .Niettegenstaande spoedig aangebrachte hulp, was de ongelukkige niet meer te redden. De Arnh. Crt. meldt nog omtrentden dief, die Zaterdag jl. te Arnhem gearresteerd is, dat hij reeds 5 jaren te Leeuwarden en 1 jaar te Arnhem in de gevangenis heeft doorgebracht. Hij kwam in verdenking de diefstallen te Heem stede en Velp gepleegd te hebben, omdat hij aan eene vrouw in een publiek huis een ring ten geschenke gaf en nog meer kostbare voorwerpen liet zien. De politie werd daarvan in kennis ge steld en hield hem aan op het perron van den spoorweg juist toen hij zich naar Zwolle wilde begeven. Daar hij in het bezit is gevonden van voorwerpen, hoogst waarschijnlijk afkomstig van den bij den heer Van Tuyll gepleegden diefstal en van voorwerpen, die ongetwijfeld afkomstig zijn van den diefstal, die eenige dagen vroeger bij den heer Van Merlen, ook onder Heemstede, gepleegd was, is het zoogoed als zeker dat de diefstallen bij den heer Van den Brink te Velp en bij de heeren Van Tuyll en Van Merlen te Heemstede door één en denzelfden persoon ge pleegd zijn. Te Arnhem had zich een dronkaard op den publieken weg te slapen gelegd, 's Avonds werd hij aldaar met gespleten schedel gevonden, doordien een rijtuig hem over het hoofd was gereden. Gistermorgen hebben twee gras maaiers te Arnhem woorden met elkander gekre gen, welke twist zoo hoog liep dat de een poging tot moord pleegde, door op zijne tegenpartij een revolverschot te lossen. De tijden gaan vooruitook Hans Michel loopt met een revolver in zijn zak. Vijf verpleegden van het tweede ge- sticht te Veenhuizen zijn in erg beschonken toe stand door eenige rijksveldwachters binnenge bracht. Een zesde, die in den zelfden toestand was te water geraakt, is een paar uur later als lijk per as aangekomen. De justitie uit Assen doet onderzoek naar dit ongeval, omdat de ge dachte aan twist en daarop gevolgden moord opge rezen is. Zondag-middag had te Kampen een treurig ongeval plaats. Vier jongelieden van 17 tot 20 jaar, die een zeiltochtje deden, sloegen door den hevigen wind met de boot om en verdronken allen in het Ganzendiep. Na herhaalde pogingen slaagde men er in de lijken der drenkelingen op te visschen. Op de Goïngarijpster poel bij Joure had een schipper, komende van Grouw, het onge luk, door het uitschieten van den boom, in het water te geraken. De vrouw, alleen aan boord en door schrik verbijsterd, was niet bij machte hem hulp te verleenen. Een uur later werd de man levenloos opgehaald. Tot nog toe werden berichten uit Amerika, wanneer daarin sprake was van concer ten, die door middel van den telephoon naar verre afstanden overgebracht waren, door velen met wantrouwen ontvangen. Toen wij dan ook, eenigen tijd geleden, berichtten dat de heer W. Ehrenberg, vertegenwoordiger van de „Internationale Bell- Telephoon-Compagnie", op verzoek van verschei dene heeren uit Bazel, van de Zwitsersche tele graaf directie te Bern een draad afgehuurd had, om daarlangs naar eerstgenoemde plaats den grooten wedstrijd, te Zurich te houden, over te brengen, zal dan ook wel menigeen aan de uit voerbaarheid getwijfeld hebben. Wij zijn thans echter in staat mede te deelen dat de uitkomst van deze belangwekkende proef, de eerste van dien aard in Europa genomen, zeer bevredigend is geweest. Niettegenstaande de onvermijdelijke inductie, werd het gezongene te Bazel duidelijk en helder vernomen, hetgeen des te opmerkelijker is, daar de in de concertzaal te Zürich aange brachte toestel minstens 25 voet van het tooneel verwijderd was. Door deze proef nu is het bewijs geleverd dat de tijd niet verwijderd kan zijn, dat men, stilletjes te huis blijvende, een preek of een concert, op grooten afstand gegeven, zal kunnen aanhooren. De generaal-agent van ge noemde compagnie, voor Duitschland en Zwitser land, de heer Armin Temmer, houdt zich tegen woordig te Zürich op, om eerlang door praktische proeven aldaar, het reeds in Amerika, Engeland, België enz. ingevoerde stedelijk centraal telephoon - stelsel, op grootere schaal te vertoonen. Een Par ij zenaar had op den grooten feestdag den zonderlingen inval een voetzoeker in zijn mond te doen ontploffen met het doel zich op die wijze van het leven te berooven. Dit gelukte echter niet; wel heeft de man vreeselijke wonden, in de keel en het gehemelte, opgedaan. Terzelfder tijd heeft een dame met hetzelfde voor nemen zich boven uit den koepel van het „Pantheon" in het schip van de kerk geworpen. Hare hersenen werden tegen de zerken verbrijzeld. De doodstraf, waartoe de soldaat Pe- raldi, die bij een wandeling een officier vermoordde, werd veroordeeld, is in levenslangen dwangarbeid veranderd. Door de prinses van Wales is de eerste steen gelegd van een ziekenhuis voor vrouwen te Chelsea. Men heeft te Nieuw-York van deHud- son-rivier een reusachtig paard aangevoerd; het weegt 2450 kilo. Van Kaap Bolinao, bij Manilla, wordt gemeld dat er Zondag te Manilla eene sterke aardbeving heeft plaats gehad. Er liep een gerucht dat het paleis van den gouverneur en vele huizen vernield waren, maar dit heeft zich nog niet bevestigd. De beroemde kerkhistoricus dr. Karl Hase vierde dezer dagen te Jena zijn gouden jubilé als hoogleeraar. In 1830 boden Berlijn, Leipzig, Halle en Jena hem tegelijk het profes soraat aanHase verkoos Jena. Een Russisch blad meldt dat twaalf kozakken, aangevallen d»or 300 Tuikomannen, acht uren lang weerstand hebben geboden. Toen kwam er hulp. Twee kozakken waren echter reeds gedood en vijf gewond. De czaar heeft aan het troepje helden een ridderorde geschonken. BUITENLAND. Frankrijk. Drie aanzienlijke personen, waarouder de graaf Des Isnards, zijn in rechten aangeklaagd wegens het feit, van over de programma's der nationale feesten, in den nacht van 12 op 13 dezer, te Mar seille, strooken papier te hebben doen plakken met de woorden: „Vive le Roy!" Twee van de drie oproerstokers zijn op heeterdaad betrapt; de derde vluchtte; de graaf beweert onschuldig te zijn. Bij de feestviering te Beziers op 14 Juli zijn een paar duizend personen bijeengekomen voor het klooster der Franciskanen, waar zij de vensterruiten stuk wierpen. Aan dit vernielings werk moeten ook soldaten deel genomen hebben. Voor het overige hadden in verscheidene steden manifestation tegen de Jezuïeten en andere kloos terorden plaats. Te Cannes is een 93-jarig roomsch priester, Bruery genaamd, vóór twee jaren tot het protes tantisme overgegaan, met een 33-jarige protes- tantsche, mej. Vernet, in het huwelijk getreden. België. De „Moniteur" heeft eene nationale inschrij ving geopend om het bezoeken van de nationale tentoonstelling voor weinig bemiddelden, wier beroep hun daarop aanspraak geeft, gemakkelijk te maken, de inzenders aan te moedigen door voorwerpen aan te koopen, welke onder de in schrijvers worden verloot, en zoo mogelijk een gedenkteeken van de ouafhankelijkheidsfeesten op te richten. Op het lunch in het tentoonstellingspaleis ter eere der buitenlandsche journalisten heeft de vertegenwoordiger der Middelburgscbe Courant een toost uitgebracht, waarin hij zeide dat de meeste Nederlandsche journalisten, ofschoon allen met de beste gevoelens jegens België bezield, uit kieschheid jegens hun vaderland hadden gemeend zich van dit feest te moeten onthoudenmaar dat de Middelburgsche Courant hunne zienswijze niet deelt. Laat ons deelnemen aan de verkondi ging van den roem van het tegenwoordige, niet van het verledene. De wederzijdsche volkshaat is verdwenen. De diplomatie heeft de vereeniging der beide landen tot stand gebracht en vernietigd. Men had twee volken vereenigd, niet ter voldoe ning aan hunne wenschen, maar ter verwezenlijking van politieke bedoelingen. De spreker eindigde met hulde te brengen aan het vrije, bloeiende België. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde dat hij niet voornemens was geweest hier het woord te voeren, maar dat hij zich thans gedrongen gevoelde te antwoorden met eene dank betuiging voor die woorden en met een feestdronk op Nederland. Dult»ohlan«L Uit Berlijn meldt men dat het zenden van Duitsche officieren en beambten naar Konstanti- nopel in vele buiten- en binnenlandsche bladen vrij gunstig wordt beoordeeld. Algemeen erkent men dat, daar Duitschland in Turkije het minste belang heeft, Duitsche ambtenaren in Konstanti- nopel ook de onzijdigste politiek kunnen volgen. Groot-Brltn n n I Vrijdag zijn de leden der Egyptische liquidatie commissie te Alexandria aangekomen. Zaterdag zou de Khedive de regeling in het paleis van Rasetin teekenen, waarna er een feest zou plaats hebben ten paleize en in de stad. Zondag zou Rivers Wilson de reis naar Engeland aanvaarden, via Konstantinopel. Gisteren vertrok ook De Blignières met de Fransche mail naar Europa. Uit Afghanistan wordt gemeld dat de ver liezen der oproerige inwoners van Candahar grooter zijn dan aanvankelijk werd geloofd. Wali Maho med bevindt zich in het Engelsche leger; gene raal Burrowes trekt van Helmund tot Kusti- nakhud terug. Naar reeds uit Ternambuco gemeld is, hebben de verkiezingen der vrederechters aldaar tot be treurenswaardige ongeregeldheden aanleiding ge geven. De regeering had eene afdeeling troepen naar de kerk gezonden, waar die verkiezingen ge houden werden en de, tot de liberale partij ber hoorende, overheid zitting hield. Eene groep con-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2