houdende met de geschiedenis, onze heilige rechten, de vrijheid van onderwijs en de onafhankelijkheid der gemeentebesturen, zoomede het anti-christelijk karakter der schoolwet onder de bedekking van opleiding tot christelijke deugden. Zijne richting vraagt van den Staat geen geld of gunst voor hare scholen, maar zal met den moed en de op offering des geloofs aan de bevordering van het vrije onderwijs getrouw blijven en aan de spreuk God in Zijne genade. Mocht eenmaal eene Regee ring, eene meerderheid geboren worden, die deze leuze vooropstelt, dan zal in haar program recht voor allen bovenaan staan en haar eerste werk zijn den hamer te verbreken, die nu gesmeed is, opdat hij niet nederdale op het aanbeeld van de voorstanders dezer wet. Dat zal onze wrake, onze wedervergelding zijn als God in Zijne genade ons ten zegen zal zijn. Het heden verschenen nommer van „Eigen Haard" bevat o. a. het goed gelijkend portret, in houtgravure, van den onlangs overleden Utrecht- schen hoogleeraar mr. George Willem Yreede, met een den overledene waardeerend artikel, waarin wordt herinnerd dat Yreede zijne eerste opleiding voor de academie kreeg aan het Leidsche gym nasium, doch zich later als student te Gent en te Leuven liet inschrijven. Toch promoveerde hij te Leiden, ten gevolge der politieke gebeurtenissen van de jaren 1830 en 31. Hij werd den léden April 1809 te Tilburg geboren. Zijn vader was aldaar fabrikant, doch had vroeger eenige jaren het land als marine-officier gediend. Zijn groot vader was Pieter Vreede, die in den Patriottentijd een belangrijke rol gespeeld heeft. Zijne moeder was eene freule Yon Abel. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4772 volwas sen personen en van 611 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting „Rhynzigt" zijn gedurende deze week 1996 baden genomen. Ds. J. A. De Vlieger, predikant te Kat wijk aan Zee, is beroepen naar Alkmaar. Prinses Hendrik is gisteren naar Baarn ver trokken, om het lustslot Soestdijk te betrekken. Voor het studiejaar 1880/81 is aan de universiteit van Amsterdam benoemd tot rector- magnificus prof. dr. C. Pijnacker Hordijk en tot secretaris van den senaat prof. dr. J. Verdam. Het Vad. verneemt dat bij het departement van justitie het plan bestaat tot het bouwen van een cellulaire gevangenis te Scheveningen. Het ge bouw zal waarschijnlijk geplaatst worden op gron den, grenzende aan de nieuwe straat, die bij het Hotel Victoria op den Ouden Scheveningschen weg uitkomt. Bij de dezer dagen te Utrecht gehouden examens voor apothekersbediende werden toegelaten de dames G. C. J. De Vogel, C. Romein en de heeren J. Osseman, H. C. Smits, A. Segers, J. M. M. Van Belle, J. J. Bots, S. Kerssens en D. B. Liedermooy. Aan het literarisch examen bij de Theolo gische School te Kampen is door 23 studenten deelgenomen, van welke er 15 slaagden, nl.de heeren P. Bijsterveld, J. Broekma, E. Buurma, J. W. Drayer, J. Dijk, H. A. Dijkstra, C. De Groot. J. Huizinga, W. De Jong, J. Keizer, J. Kooyker, G. H. Toebes, J. Veenbaas, A. Vogel en G. J. Weyenberg. Kwamen er in den laatsten tijd meermalen in de verschillende bladen klachten voor over de slechte promotie bij vele werkzaamheden en de karige bezoldiging bij de posterijen, thans hebben, naar men verneemt, een groot aantal commiezen van dat vak zich tot den minister van waterstaat gericht met verzoek om verbetering van hun positie. Het ontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op het zout, vond in de af- deelingen der Tweede Kamer bij de overgroote meerderheid der leden op zich zelf geene bestrijding en men keurde den voorgestelden maatregel op zich zeiven goed. Vele leden toonden zich echter teleurgesteld dat het wetsontwerp ten aanzien van den zoutaccijns in het algemeen niet verderging. Naar sommiger oordeel was aan den ongelukkigen toestand geen ander goed einde te maken dan door geheele opheffing van den accijns en eene hernieuwde poging om het gemis, dat de schat kist daardoor zou lijden, door invoering van eene verbruiksbelasting op eenig ander voorwerp, zoo als tabak of koffie, te vergoeden. Meer algemeen uitte men met nadruk het verlangen om den accijns van f 9 per 100 pond tot de helft of 4.50 of althans tot f 6, te verminderen. Het stoomschip „Prinses Marie", van Am sterdam naar Batavia, is gisteren van Napels ver trokken de „W. A. Scholten" is gisteren te Nieuw- York aangekomen, hebbende twaalf dagen reis van Hellevoetsluis. De minister van binnenlandsche zaken, over wegende dat, wegens het overlijden van mr. C. Van Heukelom, de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer moet plaats hebben in het hoofd kiesdistrict Amsterdam, heeft bepaald dat die ver kiezing zal plaats hebben op Dinsdag 3 Augustus en de herstemming, zoo deze noodzakelijk is, op Dinsdag 17 Augustus. BUITENLAND. België. De kardinaal-aartsbisschop van Mechelen heeft onder dagteekening van den 12den dezer een her derlijken brief aan de geestelijkheid en de geloo- vigen zijner diocese uitgevaardigd met het oog op den vijftigsten gedenkdag van 's lands onaf hankelijkheid. „Deze onafhankelijkheid", schrijft hij daarin o. a., „hebben onze vaderen veroverd en in aller oog verzekerd door de instelliigen welke haren grondslag uitmaken, door de natio nale dynastie, welke haar bekroont en welker spruiten zich gaan nederzetten op den troon van een der grootste rijken op aarde. Ook heeft in 1830 onze Moeder de Kerk hare ketenen ten onzent zien verbreken en hare vrijheid zien waar borgen door 's lands constitutie. Zouden wij dan niet verblind en ondankbaar zijn, zeer waarde broedersindien wij verzuimden Gode onze erken telijkheid te betuigen voor zoo in het oog val lende weldaden? Ondankbaarheid is het groote beletsel voor het duurzaam ontvangen der god delijke erbarming. Laten wij die dan opnieuw weten te verdienen door de oprechtheid en vurig heid onzer dankzeggingen en God bidden dat hij België bij de eendracht beware, welke het geschapen heeft en de leuze onzer vaderlandsliefde geworden is." Ten slotte kondigt de brief daartoe het jaarlijksch plechtig Te-Deum op den 21sten dezer aan, hetwelk door den aartsbisschop zeiven in zijne kathedraal zal worden gezongen. In dien het „Journal de Bruxelles" goed is ingelicht, zal het koninklijk gezin de plechtigheid in de Sainte Gudule te Brussel bijwonen. Het aan de Europeesche pers aangeboden banket ter gelegenheid van het onaf hankelijkheids- feest zal bijgewoond worden door vertegenwoor digers van 12 Duitsche, 8 Engelsche, 2 Oosten- rijksche, 1 Hongaarsch, 1 Spaansch, 15 Pransche, 3 Italiaansche, 2 Russische en 2 Zwitsersche dag bladen en tijdschriften. Uit Nederland zullen redacteurs van de Middelburgsche Courant en het Utrechtsch Dagblad er aan deelnemen. Ook zal de Bataviasche „Telegraaf" er vertegenwoordigd zijn. De meeste Nederlandsche bladen hebben echter voor de uitnoodiging bedankt, het „Vaderland" o. a. omdat het hoe bevriend Nederland met België ook moge zijn bij de herinneringen aan 1830, die op de bijeenkomsten der vertegenwoordigers der vreemde regeeringen telkens zullen verlevendigd worden, niet op zijne plaats zou zijn en daardoor belet zou worden in de feestvreugde der Belgen te deelen. Dultscliland. Uit Berlijn wordt gemeld dat het te begrijpen is dat er tusschen de mogendheden eene gedach- tenwisseling plaats vindt over de mogelijkheid van aan het gemeenschappelijk aan de Porte gerichte verlangen nadruk bij te zetten. Bepaalde voorstel len daartoe strekkende zijn echter niet gedaan en er is ook geene overeenkomst aangegaan tot eene demonstratie ter zee door de zes mogendheden. Uit bijzondere bron wordt van Konstanti- nopel gemeld dat de Sultan bevolen heeft de col lectieve nota der mogendheden in overweging te nemen en een ontwerp van antwoord op te maken| Aan den persoonlijken wensch des Sultans, dat hem ter bevordering der hervormingen Duitsche officieren en ambtenaren voor de financiëele en justitiëele aangelegenheden zouden gezonden worden, is, naar gemeld wordt, op de voorkomendste wijze gehoor gegeven. De regeeringsraad Wettendorff uit Coblenz is reeds te Konstantinopel aangekomen. Ciroot-Brltanuië. In het Lagerhuis heeft de heer Dilke, den heer Wolff beantwoordende, verklaard te gelooven dat de mededeelingen der Porte aangaande het gevecht tusschen de Albaneezen en Montenegrijnen het tegendeel der waarheid behelsden. De heer Gladstone, hetzelfde lid beantwoordende, zeide niet te weten dat het aan Russische oorlogs schepen op weg naar China vergund was geworden te Aden of in andere Britsche bezittingen zich van het noodige te voorzien. Tel egranunen. SIMLA, 16 Juli. Volgens berichten sit Kan dahar is, toen de troepen van shir Ali bevel gekregen hadden om zich naar Girishk terug te trekken, het voetvolk met geschut munitie gede; serteerd. De te Girishk gelegerde Engelsche brigade zette terstond de deserteurs na, en deed er 200 sneuvelen en heroverde de stukken en bagage. NIEUW-YORK, 16 Juli. De „Panama Star and Herald" van den 6den dezer bericht dat er te Lima onderhandelingen zijn aangeknoopt over eene confederatie tusschen Peru en Bolivia. Het protocol was reeds geteekend. KAAPSTAD, 16 Juli. In de wetgevende ver gadering heeft gisteren de koloniale secretaris, J. Gordon Sprigg, aangekondigd dat het gouvernement had besloten, ten gevolge van de oppositie welke de maatregel heeft ondervonden, het ontwerp be treffende de uitbreiding van het spoorwegstelsel in Zuid-Afrika in te trekken. LONDEN, 17 Juli. Het Lagerhuis heeft het voorstel-Brigg tot het indienen van protest tegen de oprichting van een standbeeld van prins Lode- wijk Napoleon, zoon van keizer Napoleon III, in de Westminster-abdij, met 175 tegen 116 stemmen aangenomen. Daarna werd voortgezet de behande ling der wet tot het toekennen van schadeloos stelling aan de lersche pachters die wegens wan betaling van hunne hoeven zijn ontzet. Het amen- dement-Gladstone, ten doel hebbende om, ingeval de grondeigenaren, zonder een billijke schikking in ruil voor te stellen, het aanbod van de pachters weigeren, in dat geval te voorzien, werd met 225 tegen 25 stemmen aangenomen. De debatten zullen later voortgezet worden. Tegen het voorstel tot verdaging deed de heer Gladstone uitkomen dat, door de verlenging van de behandeling dezer wet, ook de duur der zitting verlengd wordt. RAGUSA, 17 Juli. Bij Golobovice zijn de Albaneezen met de Montenegrijnen slaags geweest. Dertien Montenegrijnen en twee Albaneezen sneu velden. Zeer veel gewapend volk is te Tusi aan gekomen. LEMBERG, 17 Juli. In Podwoloczijska is eene botsing ontstaan tusschen Oostenrijksche gendarmes en grenskozakken. Deze laatsten wilden twee ge vangenen gewelddadig wegvoeren, doch werden met geweerschoten verjaagd. LEIDEN, 17 Juli. Het lijk van den 17-jarigen, oppassenden jon geling, die gisteren bij het zwemmen in den Vliet is verdronken, heeft men nog niet kunnen vinden. Hij was reeds ruim vier jaren bij den heer Zwaan, stalhouder, werkzaam en zou met een zijner kameraden, met wien hij als zijn beste vriend omging, paarden naar het land bren gen. Toen zij dit gedaan hadden, vonden beiden het goed, daar zij zoo warm waren, even te gaan baden. Na zich ontkleed te hebben, begaven zij zich te water en zwommen naar den overkant, waar de verdronkene op den kant ging zitten om daar op den ander te wachten terwijl deze de brug nog eens onderdoor zou zwemmen. Toen hij terugkwam, vond hij tot zijn schrik zijn kameraad echter niet meer op den wal. Wellicht had deze gedacht, tijdens zijn makker nog aan het zwemmen was, ook nog wel even te water te kunnen gaan, en had hij toen de kramp gekregen, waardoor hij den dood vond. Althans toen zijn vriend ongerust eindelijk den wal bereikt had en op zijn ge roep geen antwoord bekwam, zag hij nog slechts eenige borreling in het water. Twijfel bestond er nu niet meer. Niettegenstaande de dadelijk toegesnelde hulp van een dichtbij zijnden boer en verdere aangewende pogingen uit de stad, ook van den patroon, bij wien de overgeblevene hevig ontdaan

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2