as De verzending van nieuwe a a r d a p- pelen uit Kuilenburg en omstreken naar Duitsch- land heeft thans op groote schaal plaats. Reeds zijn duizenden hectoliters naar Duitschland ge- expediëerd. De prijzen variëeren van f 2.50 tot f 3. Het aardappelgewas valt te Kuilenburg en in de Lingestreken zeer mede, de qualiteit is goed en het beschot ruim. Een hevige orkaan heeft Dinsdag te Manchester groote verwoestingen aangericht Yele huizen zijn ingestort; ook menschenlevens zijner bij te betreuren. In de noordelijke districten van Engeland heerschte dien dag overal zeer ruw weder. In de rue d'Enfer te Vitry-le-Fran- ?ais zijn voor een paar dagen twee huizen inge stort, waarbij twee personen, een 52-jarig man en een meisje van 6'/j jaar, gedood en zeven anderen gekwetst zijn. Dezer dagen, 's avonds, laadde een ver armde familie te Berlijn het laatste overschot harer meubelen op een wagen om elders een onderkomen le zoeken, daar zij wegens wanbetaling der huur penningen de woning moest ontruimen. Op het punt van te vertrekken, viel en brak een spiegel, dien de vrouw als aandenken aan haren overleden vader bewaarde. Bij het samenrapen der stukken bleek weldra tot aller blijde verrassing dat achter het glas een aantal banknoten verborgen was, tot een gezamenlijk bedrag van 4700 marken. Volgens een telegram uit Londen heeft gisterochtend eene vreeselijke ontploffing plaats gehad in de steenkolenmijn Kisca, bij New port; 119 man bevonden zich in de mijn, die allen moeten zijn omgekomen. Den 23sten dezer zal voor het hof van assises te Parijs de bakkersknecht terecht staan, die bij zijn voormaligen patroon te Saint- Denis uit pure liefhebberij arsenicum in het deeg kneedde om de klanten te vergiftigen en daardoor de zaak te doen verloopen. BUITENLAND. Frankrijk. De Fransche Kamer heeft een krediet van negen millioen franken gevoteerd voor den aanleg van een spoorweg van Dakar naar Saint-Louis, in Senegal. Onder de gedecoreerden van 14 Juli komen ook voor de schilder Meissonnier en de componist Gounod, die het groot-officierskruis van het Legioen van Eer hebben ontvangen. Rochefort, die thans in Parijs terugge keerd is, onderging in zijne ballingschap eene groote veranderingzijn gelaat heeft de vroegere lijkkleur verloren, doch is iets magerder gewor den zijne haren zijn sneeuwwit, zijne houding is een weinig gebogen, maar zijne gestalte breeder dan vroeger. Den avond vóór het feest is ook eene proef genomen met de verlichting der Notre Dame door middel van electrische lampen, over het geheele gebouw verspreid, op zulk eene wijze dat de kerk helder verlicht werd zonder dat men van de lam pen zeiven iets bespeuren kon. De uitwerking was ongemeen treffend. Helder stak het gebouw tegen de donkere lucht af en het scheen zich te vertoonen als eene schoone kathedraal van porselein. De meeste, zoo niet al de republikeinsche bla den, zijn op den feestdag niet verschenen. De avond is, ook in de arrondissementen, rustig voorbijge gaan. De verlichting was prachtigde vuurwerken slaagden over het algemeen zeer goed. Geen onge regeldheden, geen ongelukken hebben er plaats ge had. Tegen tien uren begon het te regenen, zonder dat dit in staat was de menigte te doen uiteen gaan. Om halfeen echter, toen alles nog zong, danste en pret maakte, deed een geweldige on weersbui de menigte een onderkomen zoeken en ging ook de illuminatie grootendeels uit. Als een sprekend bewijs van den goeden geest, die bij de feestvierenden heerschte, vermeldt het „Petit Journal" dat, toen een student, op de „Place de la Republique", een heftige rede over politiek begon te houden, de menigte hem ver hinderde voort te gaan door eenstemmig te roepen „Leve de eendracht! leve de Republiek!" DultschlanA De bekende firma Siemens Halske heeft con cessie gevraagd om „een electrischen spoorweg" te Berlijn aan te leggen, die alle stations der te Berlijn aankomende spoorwegen met elkander en verder nog eenige punten der hoofdstad met Char- lottenburg verbinden zal. De Pruisische militairen, die de revue te Longchamps hebben bijgewoond, telegrapheeren allen naar Berlijn dat een belangrijke verbetering in het Fransche leger valt waar te nemen. De infanterie en artillerie zijn zeer goedde cavalerie is iets minder. Qroot-Britannië. De heer Dilke heeft gisteren in het Lagerhuis als antwoord op verscheidene interpellaties gezegd, dat de regeering niet vernomen had dat door Rusland munitie en onderofficieren in Oost-Rumelië waren ingevoerd. Er waren 3000 geweren uit Bulgarije ingevoerd, en daarover werd van ge dachten gewisseld. Ook was bij de regeering niet bekend dat eene verdeeling van Oost-Rumelië ter sprake was gebracht en dat Duitsche officieren en beambten te Konstantinopel waren aangekomen. Engeland, Frankrijk en Italië hadden Chili aan gesproken wegens schending der krijgsgebruiken. De heer Gladstone antwoordde den heer Warton dat belanghebbenden moesten aantoonen, dat het invoerrecht op mout noodzakelijk is; hij achtte het behoud daarvan onnoodig. De heer Hartington gaf te kennen dat Engeland een gedeelte der kosten van den Afghaanschen oorlog dragen zal. Nadere voorstellen dienaangaande zullen gedaan worden als de stand van zaken nauwkeuriger bekend zal zijn. Keizerin Eugénie wordt tegen het einde dezer maand in Engeland terugverwachtkoningin Victoria zal haar te Osborne ontvangen. Na een kort verblijf te Chislehurst gaat de keizerin naar Arenenberg, waar zij den herfst denkt door te brengen. Telegrammen. WEENEN, 15 Juli. De Russische regeering zond in korten tijd niet minder dan 150 zooge naamde Russische instructeurs naar het Bulgaarsche leger. De regeering alhier is zeer ontstemd over deze Russische zendelingen. WASHINGTON, 15 Juli. Blijkens een rapport van het departement van landbouw is de stand van den katoenoogst 100 pet., derhalve beter dan verscheidene voorafgaande jaren. Ook de stand van tarwe is beter dan de gemiddelde opbrengst sedert vele jaren, namelijk 100 pet. KONSTANTINOPEL, 15 Juli. Graaf Hatzfeld heeft heden de collectieve nota der mogendheden aan de Porte overhandigd. LONDEN, 15 Juli. Bij de voortgezette behan deling in het Lagerhuis van het ontwerp van wet tot het verleenen van schadeloosstelling aan Iersche pachters, die wegens wanbetaling van hunne hoeven zijn gezet, heeft de regeering er in toegestemd de beraadslagingen over het vaststellen van een bedrag der pachtsom, waarop de wet van toepassing zou zijn, te schorsen totdat rapport hierover zal zijn uitge bracht. Het amendement-Pawell, om de wet in geheel Ierland in werking te brengen, werd verworpen met 142 tegen 42 stemmen. ST.-PETERSBURG, 15 Juli. Admiraal Les- sosfsky en zijn staf hebben zich naar Moskou be geven, waar hij den kruiser „Europa" zal ont moeten, ten einde daarmee naar het eskader in de Zuidzee te gaan, tot welks opperbevelhebber hij is benoemd. LONDEN, 16 Juli. Van den onderkoning van Indië is het volgend telegram, dd. 14 dezer, ontvan gen: Uit Kaboel wordt bericht dat Abdurrahman den 15den dicht bij Charicar zal wezen. Hij is zeer opgehouden door de slechte wegen en zwakke lastbeesten. Eene deputatie, uit Kaboel gezonden, heeft den sirhar ontmoet. Men schrijft in groote hope op een bevredigende schikking, en zegt dat er in Kohistan geene samenscholing meer is. Om Kaboel heen is alles rustig. St.-John telegrapheert uit het kamp aan den Helmund, tegenover Ge- rishk, dat de brigade aldaar den Uden arriveerde en alles wel wasde toevoeren waren overvloedig. De Helmund is overal doorwaadbaar. Geloofwaar dige berichten melden dat Ayoeb's hoofdcorps den 6den te Saki in Bawa was, en dat Luinab van daar met cavalerie in Zaimindawur zou trekken. Een spion echter zegt dat Luinabs hoofdtroep vóór twee dagen te Dilaram was, en zijne voor hoede, 100 man sterk, in Washir was gekomen. De geavanceerde colonne van Wali's troepen is omtrent 20 mijlen noordoost van Ghireshk. Alleen Mahomed-khan, neef van Wali, poogde muiterij onder Wali's troepen te wekken; dit mislukte hem, en hij verliet Wali's kamp. Wali's cavalerie zette hem na. LEIDEN, 16 Juli. Eene aanzienlijke en uitgelezen schare had zich hedennamiddag van tweeën tot vieren in de Pieters kerk vereenigd, ter bijwoning van het „Geistliches Concert", door leden van het Berlijnsche konink lijke Domkoor gegeven. Het „onbekend maakt onbemind" was, na hun vorig bezoek alhier, dan ook op hen niet meer van toepassing. Ook nu weder werd er een kunstgenot aangeboden zooals dit hier zeldzaam het geval ishet aangekondigde programma beloofde dit reeds. In de eerste plaats werd er gelegenheid gegeven kennis te maken met die oude Kerstliederen, welke door hun eenvoud, gepaard aan een wonder- schoone harmonie, het hart van ieder moeten boeien. Op deze schoone producten van vroegeren tijd volgde een keur van wat groote meesters van lateren tijd hebben gewrocht. Het karakter van deze stukken was echter ook steeds waardig, ern stig. De uitvoering er van mag in menig opzicht onberispelijk genoemd worden. Het tiental Dom- zangers zingt ongemeen rein. Menigmaal kwam het ons voor alsof de accoorden, die zij voort brachten, uit een prachtig orgel kwamen en het zou ons niet verwonderen wanneer zelfs ook meer ont wikkelde hoorders het eindigen dier accoorden ver warden met het zacht wegsterven der orgeltonen langs de gewelven van het trotsche kerkgebouw. Moet alzoo het vocale gedeelte een machtigen indruk op eiken hoorder gemaakt hebben, zeker was dit niet minder het geval met de voordrachten van onzen stadgenoot den heer J. Godefroy, die zoowel bij het begin als in het midden van het pro gramma zijn meesterschap op het orgel toonde. Bovendien werden op verdienstelijke wijze begeleid de beide fraaie solo-voordrachten van de heeren Hauptstein en Kerber, welke er ongetwijfeld toe hebben medegewerkt dat bij allen deze uitvoering nog lang in herinnering blijve. Jhr. mr. A. J. Van den Bergh heeft in de heden gehouden zitting van den hoogen raad den eed als advocaat en procureur afgelegd. De Tweede Kamer heeft heden, na verschil lende replieken van de heeren Heydenrijck, Van Baar, Donner en Van Houten, die bleven vol houden dat de invoering met 1 November geheel ongemotiveerd was en de regeering die niet had verdedigd, met verwerping van een amendement van den heer Van Eysinga op art. 2, het geheele wetsontwerp tot uitvoering der onderwijswet aan genomen met 45 tegen 27 stemmen. Vervolgens zijn een aantal andere ontwerpen aangenomen, waaronder dat tot aanvulling der veeartsenijwet. Verworpen werd het ontwerp voor den aankoop van een huis op den Vijverberg ten behoeve eener tijdelijke inrichting van het departement van bin- nenlandsche zaken. Het verslag over het straf wetboek is gereed. De koningin van Zweden, die naar het schijnt ernstig ongesteld is, heeft doctor Mezger van Amsterdam naar Stokholm ontboden. Het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap St.-Vincent. INGEZONDEN. Offidëel vloeken. De militaire stand heeft door alle tijden heen den naam gehad van ruw en dikwijls nutteloos wreed te zijn, en heèft dien in den tegenwoor- digen tijd zelfs nog voor velen behouden. Dat de krijgers van voorheen, toen de maatschappij veel minder beschaafd was, dien naam verdienden, is zeker waar, en zulks kan geen verwondering baren. Steeds in den oorlog levende, dikwijls van vijanden of schijnvrienden omringd, waarvoor zy op hunne hoede moesten zijn, terwijl het recht van den sterkste of brutaalste geldende was, kon het niet anders of hunne zeden waren ruwer dan van den burger die zich in engeren kring bewoog. Dit is echter veel veranderd en hoewel het in de jongste oorlogen, door meer en minder beschaafde

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2