Zaterdag 17 Juli. A*. 1880. N°. 6261. Dexe Courant wordt dagelijks, met uitzondering tan Zon-en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ mtétm DAGB1AK PEIJS DEZES CO US A AT: Voor Leiden per 8 gmndea.» .~TiT-■ «77771.10. Frtnco per post......«....«ïTVï»;iï.V.7. a 1.40. Afzonderlijke Nommen»7777T?7777rï7777y. a 0.08. PSU8 DES ADYESTENTIEAl Ten 1 regels T.T7ViV..V^» 1.08. Iedere regel meer.'i.iïtïi,1. a 0.17 Grootere letters nssr pUiliraimu. 8TADS.BERICHTEN. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algeraeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan P. VAN BEEK en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene slachtplaats in het perceel aan de Hoogewoerd N°. 155. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 15 Juli 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 16 Juli. Prof. Rijke alhier heeft gedurende het verstreken kwartaal voor het lichtvermogen van het gas der ste delijke gasfabriek de volgende uitkomsten gevonden Gemiddelde waarde. Grootste waarde. Kieinste waarde In April 14.4-4. 15.06 18.79 Mei 15.16 16.22 14.68 Juni 14.81 17.81 13.58 De eenheid is het licht dat men verkrijgt van eene spermacetikaars die 120 Eng. grein per uur verbrandt, en waarvan er 6 in een Engelsch pond gaan. De gebezigde brander is de Sugg's London Argand burner n°. 1 met 24 openingen, en waarbij 5 Eng. voeten (141.6 dm3.) per uur verbrand worden. Het gas bevatte geen merkbare hoeveel heden zwavelwaterstof. Zooals men weet, moet de kleinste lichtsterkte op een afstand van 1100 meter der fabriek thans 16 kaarsen bedragen. De heeren A. L. H. Ising, J. M. Van der Star, Lodewijk Mulder en J. G. Vogel, te 's-Hage, P. Rahusen, dr. G. Van Gorkom en P. A. Bundten, te Amsterdam, A. G. Kruseman te Haarlem, G. Keiler te Arnhem en H. De Veer te Amsterdam Toepen allen op, die een blijvende eenvoudige hulde willen brengen aan de nagedachtenis van onzen betreurden 3. J. Cremer, om daarvan blijk te geven door de toezending vóór 15 Aug. a. a. van een brief of briefkaart met betuiging van instemming en aansluiting, aan den beer De Veer te Amsterdam. Later zal een voorloopig plan aan hunne goedkeuring worden onderworpen. Door het ministerie van koloniën zal worden aanbesteed, in 36 perceelen, -de levering van kwartiermatsen, camblettine halsdassen, sabelkwas ten en galon, naaizakjes, haarkammen, gespen en knoopen, blauw doorverfd katoen, diverse katoe nen, Brugs bont, oogjesgoed, katoenen spreien, blauwe baai en keperlaken. De inschrijvingsbil jetten behooren op Danderdag den 5den Augus tus a. s., des voormiddags te 11 -uren, vrachtvrij ingeleverd te zijn aan bet koloniaal etablissement te Amsterdam. De Vereeniging tot hervorming en codificatie van bet Volkenrecht zal van 24 tot 27 Augustus te Bern in het Bondspaleis vergaderen, onder het voorzitterschap van den beer Phillimore. Neder land zal daar vertegenwoordigd zijn door de heeren Coninck Liefsting en Cremers (eere-vice- presidenten), P. J. Bachiene en T. M. C. Asser (vice-presidenten), J. P. Van Bosse, E. N. Rahusen en J. Wertheim. Onder de te behandelen onder werpen verdienen de aandachtde consulaire rechtspraak in het Oostende rechten van inboor lingen op den grond; internationale bescherming vau telegraafkabelsbankroetkopijrechtzeever zekering, enz. De officieren en onderofficieren van de ver schillende regimenten cavalerie, die sedert den lsten Mei jl. aan de normaalschietschool te 's-Hage gedetacheerd warei, zijn naar hunne garnizoenen teruggekeerd. Als plaats voor de volgende algemeene ver gadering der Nederl. Maatschappij van Nijverheid is Haarlem aangewezen. De Provinciale Staten van Noord-Brabant hebben met 46 tegen 2 stemmen een millioen verleend als bijdrage in de kosten der rijkswerken tot verbetering van den waterstaatstoestand van het noordoostelijk deel van Noord-Brabant, te betalen iu 10 termijnen, onder voorwaarden, in hoofdzaak, dat gewaakt worde tegen benadeeling van het noordwestelijk deel en dat de Heere- waardensche overlaten vóór 1 October 1885 ge sloten zullen zijn, bij gebreke van welke sluiting de betaling wordt gestaakt. Dit besluit werd met applaus begroet. Naar men van goederhand verneemt, is de heer C. Van der Linden te Dordrecht, vanwege het Belgisch gouvernement, benoemd tot lid der jury voor den grooten muzikalen wedstrijd, ter gelegenheid der nationale feesten in Brussel te geven. Door de Hollandsche Sociëteit van Levens verzekering is een circulaire verspreid, waarin bet denkbeeld wordt ontwikkeld tot oprichting eener „Verzekering van uitgestelde lijfrenten, ter pen sioneering of vermeerdering van inkomen van be ambten en werklieden." Deze verzekeringen geven gelegenheid aan groote lichamen, alsgemeenten, financiëele en andere instellingen, fabrieken enz., die een groot personeel in dienst hebben, om hun beambten en werklieden op bun ouden dag, als zij niet langer in staat zyn te werken, bij ontslag een pensioen toe te leggen. Z. M. heeft benoemd in het bestuur van Rijnland, prov. Noord- en Zuid-Holland, tot hoog heemraad K. Van der Torren Kz., en tot dijkgraaf S. De Clercq We.; met ingang van 1 Aug., tot ijker der maten, gewichten en weegwerktuigen, den adjunct-ijker B. Windemuller, en tot adjunct ijker der maten, gewichten en weegwerktuigen, C. Krediet, te Delft. Gemened Nieuw» Door een brigadier der rijksveld- wacht zijn aan het politiebureel alhier heden kleederen gedeponeerd, naar alle waarschijnlijkheid afkomstig van zekeren W. v. S., 17 jaar oud, die vermoedelijk in den Vliet onder de gemeente Zoe- terwoude met baden moet zijn verdronken, daar genoemde kleederen op den walkant aldaar lagen Hieromtrent ontvingen we ook het volgende bericht: Eon jongeling, T. genaamd, zat gis teravond aan de deur zijner woning in de Lange Parn dijssteeg, toen twee kameraden hem verzochten mee te gaan wandelen. Zij gingen echter buiten de voorm. Wittepoort zwemmen. Laat in den avond kwameu de twee kameraden huiswaarts, doch T. niet. Den geheelen nacht verkeerden de ouders ia een angstige spanning, totdat zij hedenmorgen de tijding ontvingen da-t hun zoon levenloos was opgehaald. Gistetvoormiddagis de zesjarige L. S. al spelende' in het water aan de Oude Vest ge vallen, doch zonder bekomen letsel daaruit gehaald door R. S. Heden voormiddag te kwart voor tie nen heeft de 77-jarige looper H. getracht een einde aan zijn leven' te maken, en wel door in het water aan het Plantsoen te springen, waaruit hij door M. en W. De J-, na een nat pak bekomen te hebben, gered werd. Na door een dokter behandeld te zijn, is hij naar het zieken huis overgebracht. Aanleiding tot die daad is ook hier weder het aanhoudend misbruik maken van sterken drank. Omstreeks tien uren hadden gister avond v. d. W. en v. d. S. het ongeluk al dan sende op de muziek vau een harmonica in de Langegracht te geraken. Door de hulp van eenige personen werden zij echter spoedig op het droge gebracht. Gistermiddag had een werkman, ze kere De H., aan de olieslagerij te Leiderdorp,' het ongeluk bij het oprijden van een stijger het evenwicht te verliezen, met het gevolg dat hij met wagen en al naar beneden stortte en zich zoo danig bezeerde dat hij per vaartuig naar zijne woning aan de Zuidzijde alhier moest vervoerd worden. In de daartoe bestemde b ewaarplaats is afgezonderd een witte keeshond, die sedert een paar dagen in de buurt van de hoofdwacht op de Breestraat liep te dwalen. Tijdens de hevige onweersbui, welke gisternacht ook boven deze gemeente woedde, werden vau den landbouwer G. J. Van Vuuren bij Haarlem vier runderen door den bliksem ge- doad> één gewond en geraakten één rund en drie paarden te water. Te Nieuwe Wetering is een hoop hooi verbrand. Twee paarden van den landbouwer B. Voogd te Oudenhoorn werden door den blik sem getroffen. Het ééue bleef op de plaats dood, terwijl het andere in eene sloot geraakte, en groo- tendeels verlamd er uit werd gehaald. Ook is de bliksem geslagen in den rijstpelmolen van de firma M. B. te Vlaardingen, zonder echter noe menswaardige schade te hebben aangericht. Te Pijuacker is een koe, toebehoorende aan de wed. Zonneveld, door den bliksem gedood. Een vijfjarig kind, dat in de Elands straat te Amsterdam liep te spelen, is door een balk, die van een in aanbouw zijnd huis viel, getroffen en weinige uren later overleden. Van den trein, die gisteravond om 9 u. 2 m. van hier naar Rotterdam vertrok, is een band vau een wiel der locomotief gesprongen, hetgeen een aanmerkelijk oponthoud ten gevolge had. Woensdag-avond scheen het alsof in de hoofdstad de luchtige mode van de Weder- doopers zich weer gelden liet. Eene bewoonster toch yan de Utrechtschedwarsstraat wandelde, na zich op de Hoogesluis geheel ontkleed te hebben^ langs heei/en wegen, terwijl allerwege waar zij zich vertoonde, ,de menschen haar ontweken. Na zoo esnigen tijd tb hebben rondgeloopen, is de onge lukkige uit de derde verdieping harer woning gesprongen, en bleek -jj aangetast door een aanval van waanzinnigheid ten ge»*0^?e van dronkenschap.' Als een bewijs hoe ge7aar'y^ ^et 's jonge kinderen, ook al hebben zij fe"ecn kans vo°r verbranden, alleen te laten, of wanneer m,cn. dit toch doet, het een en ander niet goed af te kan het volgende dienenTwee knaapjes, pas zeil*" jaren oud, die alleen tehuis waren gelaten, vonden in een kast een flesch met bessen, die op een halven liter brandewijn te trekken stonden. De kinderen proefden zoo lang van het smakelijke vocht tot zy meer dan genoeg hadden en daar door zelfs in verregaanden staat van dronkenschap verkeerden. In dien toestand wilden zij nu het huis verlaten, bij welke poging een van de jeugdige dronkaards echter van de trap viel. Bij den brand van professor Mommsen's villa zijn niet minder dan 40,000 boekdeelen een prooi der vlammen geworden.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1