naamschc Bank blijkt dat zij op den 12den Juni bij een specievoorraad van 599,004.15 voor eene som van 588,320 minder aan bankbiljetten in omloop had dan waartoe zij gerechtigd is, ter wijl de specievoorraad op zijne beurt ƒ235,328.50 meer bedraagt dan tot dekking der opvraagbare verbintenissen door de wet gevorderd wordt. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Port Said. Z. M. heeft bepaald dat eene der rijks hoogere burgerscholen met driejarigen cursus te Venloo zal gevestigd zijn en, met ingang van 1 Sept. 1880, tot directeur en leeraar aan die school benoemd J. Stejns, thans leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Tilburg; den adsp.-inge nieur der marine H. Cop, met ingang van 1 Sep tember a. s., benoemd tot ingenieur 2de kl. bij de marine, buiten bezwaar van 's rijks schatkist. fiemengd IVlenwa Met den pleiziertrein naar Arnhem wijn hedenmorgen van hier 170 personen vertrokken. Men schrijft ons uit Katwijk: In de afgeloopen week werd de kantvisscherij nog met drie schuiten uitgeoefend, welke, meestal door windstilte verhinderd, slechts van 40 tot f 60 besomden. Gisteren zijn weder 10 schuiten op de haringvaart uitgegaan; de laatste zullen in de volgende week vertrekken. De ver-visscherij werd dit jaar door 60 schuiten uitgeoefend, welke in 965 reizen besomden 84,793, gemiddeld per schuit 1413; de hoogste besomde 1945.27, de minste verkreeg f 744.50. Het nadeelig ver schil met het vorige jaar in de opbrengst bedraagt 20,590.98. Snel recht! De sergeant S. van het reg. grenadiers en jagers, die den 2den Juli jl. een bankbiljet van 40 wegnam uit den door hem opengebroken administratietrommel, is door den krijgsraad te 's-Hage reeds vervallen verklaard van den militairen stand en veroordeeld tot één jaar cellulaire gevangenisstraf. Behalve het kinderhoofd en de kin der - arm, onlangs in het water van den Coolsingel bij de Binnenwegsche brug te Rotterdam gevonden, zijn nog andere kinder-lichaamsdeelen daar te voorschijn gekomen, waaruit zou blijken dat men met moedwillige verminking van een kinderlijkje te doen heeft. De zaak is nu in handen van den rechter-commissaris. De kastelein van het café „Belvédère" aan het Westerhoofd te Amsterdam is Zondag-avond door een Engelschen zeeman, die in beschonken toestand verkeerde en wien hij weigerde meer sterken drank te tappen, met een mes een steek in de borst toegebracht. De toestand van den verwonde was gistermorgen van dien aard dat zijne overbrenging en verpleging in het gasthuis noodzakelijk was geworden. De matroos, die zich reeds aan boord van zijn schip bevond, en dus onder ressort der Engelsche wet, toen de misdaad bij de politie bekend werd, is in de ijzers ge sloten, in afwachting dat de justitie zijne uitlevering zal hebben verworven. Op Kattenburg te Amsterdam heeft gistermiddag een man, bij huiselijken twist, uit ijverzucht zijne vrouw den hals afgesneden. Hij is daarop op de vlucht gegaan, maar, naar men zegt, gevat. Een treurig ongeval had gistermiddag aan het station te Tilburg plaats. De heer S., han delsreiziger voor een huis te Amsterdam, was met den trein van 1.40 van Helmond aldaar aange komen, gevoelde zich onwel, zakte, toen hij zich van het perron naar den omnibus wilde begeven, plotseling ineen en was dadelijk een lijk. De onge lukkige is gehuwd en vader van eenige kinderen. Men schrijft uit Utrecht aan deArnh. Crt.Het betrekken van de wacht is eene van die militaire plechtigheden, waardoor het kinder lijk gemoed onzer schoolknapen nog altijd heftig bewogen wordt. Zoo'n korporaal met een „man schap" op een donkeren avond door de straten stappend om een ander te gaan aflossen, die zich gedurende twee uren geoefend heeft in „verve ling" dat wekt in een jeugdig hoofd dadelijk de herinnering op aan den tachtigjarigen oorlog, en met eerbied ziet de knaap het op een afstand aan, hoe de beide soldaten elkander, onder toe zicht van den „korporaal", iels in het oor fluis teren. En als deze zich met den afgeloste ver wijderd heeft, dan staart hij nog lang op den heen- en weerstappenden man en op het geweer, dat geladen is „met een kogel er op", en hij denkt aan de zware verantwoordelijkheid, die op dien kapotjas drukt. De soldaat zelf heeft in den regel veel minder last van die verantwoor delijkheid, dan van zijn ransel, en het bewaken van het huis zijns kolonels, of van den betaal meester, ja zelfs van 's Rijks Munt, valt hem spoedig niet zwaarder dan het wachten op den hoek eener straat naar het hem beminnende dienst meisje. Toch komt het van tijd tot tijd voor, dat een ijverig „dienstdoener" of een jong mili cien zich stipt aan het consigne houdt en soms geeft dit tot zeer vermakelijke tooneelen aan leiding. Gisteravond laat woonden wij daar van hier een aardig staaltje bij. Aan het einde der Nieuwegracht is een particulier huis, na het verbranden der Willemskazerne, ingericht tot militair kleedingmagazijn. Niets natuurlijker althans geheel overeenkomstig de militaire usantie dan dat dit magazijn bewaakt wordt door een soldaat met een geweer „met een kogel er op." Dit par ticuliere huis staat tusschen andere particuliere huizen in, en het schilderhuisje is geplaatst op de grens tusschen het magazijn en de daarnevensstaande woning. Een jong soldaat hield de wacht. Vermoeid van het op en neer gaan stond hij een wijl in zijn huisje, rustend tegen den wand. Daar hoort hij een verdacht geluid; het is of men met een sleu tel het magazijn tracht te openen. Hij; springt te voorschijn met geveld geweer, de hand aan den haan, en „werdabuldert hij den inbrekers tegen. Een paar bejaarde dames deinsen verschrikt ach teruit en willen spreken„Maar man „Terug of het wachtwoord F' is het eenige bescheid dat zij op baar herhaald: „maar man...." krij gen. Zij keeren op haren weg terug en ontmoeten, toevallig in den laten avond, een heer, die haar bereidwillig vergezelt; doch ook bij diens nadering plaatste de wacht zich met geveld geweer op de stoep en „terug of ik schiet", was nu zijn bedrei ging. Eerst de sergeant van de wacht aan de nabij gelegen St.-Nikolaaskazerne, tot wien de heer zich daarna wendde, bleek voldoende overredingskracht te bezitten, om den nauwgezetten milicien te be duiden, dat hij het huis ter rechterzijde van zijn schilderbuisje had moeten bewaken en niet dat van de oude dames. De bereidwillige heer betreurde van het avon tuur niets, dan dat het met „oude" dames was voorgevallen. Op de kermis te Den Helder verloor een echtpaar, dat deel uitmaakte van een troep koorddansers en acrobaten, Zondag hun kindje aan hevige stuipen. De verdiensten waren reeds niet schitterend geweest en voor de financiën was het de voordeeligste dag; het sluiten der tent bleek onmogelijk en de bedroefde ouders konden ook bij de voorstelling niet gemist worden. Met al hun leed moesten zij dus grappen maken vóór de tent, opgesierd op het koord dansen, buitelen en sprin gen en het volk amuseeren. Een vrij talrijke opkomst beloonde echter de oatzettende inspanning der arme ouders. Een jongen te Yollenhove, die den eenen dag bijna verdronken was, kwam den vol genden dag onder een wagen en werd, deerlijk aan de beenen gekneusd, op een kruiwagen tehuis gebracht. Onder Woudenberg is gisternacht door eene onbekende oorzaak eene kapitale hofstede afgebrand. Van het vee zijn 7 koeien in de vlam men omgekomen en de geheele inboedel is ver loren gegaan. De gebouwen waren verzekerd, de inboedel niet. In het tuchthuis te Leeuwarden heeft de gedetineerde Paulus Carolus Nustadt in het cachot, waar hij opnieuw wegens verregaande ge welddadigheden voor] straf was 'geplaatst, zich door ophangen van het leven beroofd. Een tweede ge lijksoortige zelfmoord, doch niet in het tuchthuis, heeft eveneens aldaar plaats gehad. Het betreft eene oppassende weduwe, moeder van verscheidene kinderenzij heeft zich door middel van een touw aan den knop der bed.atfcedeur opgehangen. Diepe zwaarmoedigheid moet hier de reden zijn. Uit vrees voor onlusten had elke Fransche soldaat voor de revue van Longchamps zes pakken scherpe patronen gekregen. 1 yap?*;..*; B TJIT12 2Y Ij AND. Frankrijk. Dinsdag-avond gaf president Grévy een diner aan de corpscommandanten. Honderd zeventig cou verts waren voor hen bestemd en voor de minis ters, de ondersecretarissen van Staat en eenige hoofdofficieren van het leger. Men berekent dat dit diner 16,000 franken moet kosten. Na het diner heeft het gezelschap zich in den tuin van het Elysée begeven, die met driekleurige lampions versierd en electrisch verlicht wasde kosten van dit een en ander zijn op 10,000 fr. begroot. Voor de plechtigheid vaa de uitdeeling der nieuwe vaandels aan het leger heeft de president der Republiek de volgende toespraak gehouden: „Officieren, onderofficieren en soldaten, die het Fransche leger bij deze plechtigheid vertegenwoor digt de regeering der Republiek acht zich gelukkig zich tegenover het echt nationaal leger te bevinden, hetwelk Frankrijk vormt uit het beste deel van zich zelf, door het zijne gansche jongelingschap, dat wil zeggen-, wat het T dierbaarst en kloekmoedigst bezit, af te staan, het aldus doordringende van zijn geest en zijne zonen uit dat leger terugontvangende, opgevoed in de man nelijke leerschool der krijgstucht, waaruit zij in het burgerlijk leven den eerbied voor het gezag en de liefde tot het vaderland medenemen. (Toejuichin gen.) Indien niets het leger te- veel is geweest om de krachtsinspanning des lands te steunen, zoowel door ijverigen arbeid als door studiën, het is voor Frankrijk een waarborg geworden voor den eerbied, welke het verschuldigd is en voor den vrede welken het bewaren wil. Het wenscht er U' geluk mede en dankt er u voor! Toejuiching en bravo's.) Met deze gevoelens gaat de regeering der Republiek u deze vaandels ter hand stellen. Ontvangt die als de getuigen uwer dapperheid, getrouwe plichtsbetrachting en verknochtheid aan Frankrijk, dat de verdediging van zijne eer, zijn grondgebied, zijne wetten u toevertrouwtLang durige hoera's gingen van de officiëele tribunes en aan alle zijden op, vermengd met de duizendwerf herhaalde kreten: „Leve de Republiek! Leve het leger! Leve Grévy!" Volgens de „République fran<?aise" is het getal der veroordeelden, die niet in de amnestie begrepen zijn, 17. Het zijn allen personen, die vóór 4 Sept. tot straffen veroordeeld werden, welke de uitsluiting van politieke rechten mede brengen. „Alzoo", zegt het blad, „het is dus de volledige amnestie, die Kamer en Senaat hebben aangenomen en. daarmee is de zaak afgedaan.'' Groot-Britannië. In. den ouderdom van 62' jaar is overleden mr. Tom Taylor, sedert 1844 medewerker en sedert 1874 uitgever van de „Punch". Hij heeft niet minder dan een honderdtal drama's en comedies geschre ven, en als kunstcriticus menige bijdrage aan de periodieke pers geleverd. In het Lagerhuis is gisteren den geheel en namiddag beraadslaagd over de artikelen van de laBdwet in Ierland. Ten slotte is een door de regeering bestreden amendement, om de wet te beperken tot de pacht van 15 pd. st., met 231 stemmen tegen 154 verworpen. De heer Gladstone verklaarde hierop dat de regeering besloten is het wetsontwerp te handhaven en zich hiervan niet t© laten afbrengen door de tactiek der opposite. De voortzetting der beraadslaging is op morgen bepaald. Telegrammen. WASHINGTON, 14 Juli. Het Cbileensche ministerie, dat bericht heeft gekregen dat het Cbi leensche eskader voor Callao is gekomen, heeft aan de Peruaansche regeering doen weten dat, zoo zij de vredesvoorwaarden van Chili niet aanneemt, er genoeg troepen zullen ontscheept worden om de stad in te sluiten. ST.-PETERSBURG, 14 Juli. De regeering heeft voor den havenbouw van Libau 2t/i millioen roebels toegestaan om een ontzagwekkende haven te verkrijgen, welke bet Oost-Pruisische verkeer met den Russischen graanhandel tot zich kan trek ken. Het werk zal in 1881 voltooid zijn. PARIJS, 14 Juli. De wapenschouwing is heden in de beste orde afgeloopen. Onbeschrijfelijk was de geestdrift der bevolking. Hedenavond wordt

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2