Bij den heer Van den Brink te Velp heeft gisternacht een diefstal door middel van inklimming en braak plaats gehad, waarhij een groot aantal zilveren voorwerpen, gouden sieraden, bankpapier en geld zijn ontvreemd. Op eeuig ge rucht van den bewoner, die door het leven was wakker geworden, zijn de dieven gevlucht met achterlating van een gedeelte van hun buit. Naar men verneemt, heeft de bestolene een premie van ƒ150 uitgeloofd voor het vatten der daders. Naar de Arnh. Crt. van andere zijde verneemt, bevindt zich onder het gestolene ook eene verzameling Eransche en andere munten. Het achtergelatene bestaat vooral uit zilveren lepels en vorken, die klaar waren gelegd om mede te nemen. De inklim ming moet ook ditmaal geschied zijn door het raampje der bestekamer. De heer Van den Brink woont aan den rijksweg zeiven. Zijn buiten ligt naast dat van den heer Prins en is een der eerste huizen vóór men in het dorp komt. Een spoorwachter is Zondag-avond op de lijn Utrecht—Boxtel bij wachtpost n°. 41 onder den trein gekomen en gedood. Zijn lijk was onher kenbaar. De ongelukkige, een oppassend man, schijnt te laat den naderenden trein bemerkt en nog getracht te hebben den weg over te loopen om het seinveiligte geven. Hij laat een weduwe met drie zeer jonge kinderen aihter. Het stoomschip „IJ mui den", van Lon den op Amsterdam, is in de Noordzee in aanvaring geweest met een Engelsch zeilschip, dat onmiddellijk zonk. Het volk is gered. Den 20sten dezer zal te Brussel het verplaatsbaar panorama van den heer Godin wor den geopend. Het materieel, gebouw, verlichting, stoelen en 10,000 meter geschilderd doek is uit Parijs verzonden. Het panorama bestaat uit vijf doe ken van 2000 meter; één daarvan geeft de reis van prof. Nordenskjöld te aanschouwen en een ander Parijs bij dag en 's nachts. Brand in het expositie-gebouw te Brussel! In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, tegen halftwee ongeveer, klonk het geroep„Brand brandin de nabijheid van het gebouw der natio nale tentoonstelling. Terstond werd naar de brand weer-kazerne getelegrapheerd„brand tentoonstel ling", waarvan het terrein weldra door een talrijke menigte werd overstroomd. Er was gelukkig niets meer te blusschen. Een rustieke poort, toegang gevende tot de paardententoonstelling, met stroo gedekt, had vlam gevat, volgens den een door een vonk uit een electrische lamp, volgens anderen door de pijp van den een of anderen dronken arbeider, van welk specimen men er velen op het terrein zag. Intusschen had de brand niets te beteekenende burgemeester en andere autoriteiten waren noodeloos uit hun slaap gewekt. Het was donker op het terrein, waardoor menigeen in een vijver of kuil is terecht gekomen. Men heeft dan ook nu besloten, 's nachts electrisch licht te ontsteken. BUITENLAND. Frankrijk. Bij het groote Eransche feest zal het morgen ridderorden regenen. De lijst van het ministerie van oorlog is klaar en deze bevat1000 namen. Afgescheiden van de amnestie-wet van 16 Maart 1880, heeft de president der Eransche Republiek aan 656 militairen geheele of gedeeltelijke kwijt schelding van de straffen toegekend, die door krijgsraden tegen hen werden uitgesproken. Rochefort is gisteravond te Parijs aangeko men. Aan het station van den spoorweg op Lyou werd hij door ongeveer 6000 personen opgewacht, terwijl de menigte voortdurend aangroeide. Het rijtuig, waarin hij na aankomst plaats nam, werd door eene zeer talrijke menigte begeleid, onder het zingen der „Marseillaise" en het geroep van „Leve Rochefort De Kamer van afgevaardigden heeft gisteren de begrooting aangenomen en het conversie-voor stel opnieuw verworpen. België. De hoogste waardigheidsbekleeder der Roomsche Kerk in België, de eerste geestelijke der St.-Gudule in Brussel, heeft na de opheffing van het Belgische gezantschap bij het Vaticaan zijn ontslag genomen als lid der feestcommissie. Groot>BritaiudS. Het Hoogerhuis heeft het wetsontwerp betref fende de volkstelling bij eerste lezing aangeno men na een kort debat, waarin van verschillende zijden bedenking werd gemaakt tegen het weg laten van de vraag naar de godsdienstige ge loofsbelijdenis. In het Lagerhuis werd naar aanleiding eener vraag medegedeeld dat na de verklaring der Ma- dridsche conferentie ten gunste der godsdienstige verdraagzaamheid de gezant van Marokko een brief van zijn keizer heeft voorgelezen, inhoudende dat zijn gouvernement overal bevel heeft gegeven om de Joden op gelijken voet te behandelen als de Mahomedanen. In antwoord op eene vraag van den heer Wolff werd medegedeeld dat de Bulgaarsche regeering eene poging tot storing in de bestaande beschikkingen onwaarschijnlijk acht en thans tegen eene unie met Oost-Rumelië is. Sedert den oorlog zijn aldaar voortdurend Russische onderofficieren aangekomen en vertrokkenin April kwamen er 163, in Mei 78. In antwoord op eene vraag van den heer Mac-Iver werd van regee- ringswege gezegd, dat, wanneer in Duitschland „surtaxe d'eutrepot" werd geheven, Engeland daaronder minder zou hebben te lijden dan Ne derland en België. De surtaxe is geen schending van het artikel betreffende behandeling op den voet der meest begunstigde natie. De heer Glad stone heeft het ontwerp der hervorming van het kiesstelsel in Ierland ingetrokken. Hij houdt vast aan de andere ontwerpen. Etuflland. Volgens bericht uit Orenburg is aldaar een Russisch officier aangekomen, om 5000 kameelen voor de expeditie van generaal Scobeleff te huren. Bij gerucht spreekt men van eene Russische karavaan, die op de Chineesche grens zou zijn geplunderd. Men zegt dat twee Russische kooplieden gedood en 20 kameelen gestolen zijn. Telegrammen. WEENEN, 12 Juli. Naar de „Polit. Corr." uit Athene meldt, hebben de vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk aldaar medegedeeld dat er op dit oogenblik, dus nog vóór de inzending eener collectieve nota, vertrouwelijke onderhande lingen tusschen de mogendheden en de Porte plaats hebben, ten einde Turkije tot aanneming der conferentiebesluiten te bewegen. Daarom heb ben de genoemde vertegenwoordigers aan de Griek- sche regeering verzocht, de mobielmaking der reserve eenige dagen uit te stellen, om de Porte geen voorwendsel tot verwerping der conferentiebesluiten aan de hand te geven. Tricupis heeft beloofd aan dit verlangen te voldoen, echter zonder eenige schorsing der toebereidselen tot de mobielmaking. BERLIJN, 12 Juli. Prinses Albert is vaneen zoon bevallen. LONDEN, 12 Juli. De heer Gladstone hoopt dat vóór 31 Augustus het Parlement zijne werk zaamheden zal kunnen verricht hebben. PARIJS, 12 Juli. Het „Théatrc des Variétés" is hedennacht een prooi der vlammen geworden. De acteurs moesten, tot lijfsbehoud, uit de vensters springen. Zes hunner bekwamen zware verwon dingen. PARIJS, 13 Juli. (Amst. Crt.). De ontvangst door Rochefort gisteravond bij zijne komst alhier genoten, bewijst dat hij nog steeds het bedorven kind der Parijzenaars is. Honderden menschen waren aan het station, waaronder de geheele redactie der „Lanterne" met roode kokardes in het knoopsgat. Twee kamerleden, Lockroy en Laisant, en eenige radicale journalisten van de „Rappel" en de „Mot d'Ordre" wachtten hem op het perron. Hij was gezeten in den tweeden waggon van den trein, en zoodra deze stilstond, werd Rochefort bijna gedragen door het station heen, onder het gejuich zijner vrienden. Hij ziet er goed uit en is corpulent geworden. Zijn zeer groot, vooruitspringend voorhoofd, zijn groote kuif van kroeshaar, bruine gelaatskleur, zeer door dringende oogen en lange gestalte maken hem tot een zeer gemakkelijk herkenbare figuur. Het ge drang was zoo sterk dat al de ruiten van de vestibule in het station werden in stukken ge drongen. Rochefort werd door zijne juichende vrienden naar eene fiacre gebracht, waarvan het paard, hetzij door ouderdom, hetzij uit schrik voor de juichende menigte, niet op gang kon komen. Stapvoets ging de fiacre eindelijk de stad in, voorafgegaan en gevolgd door een stroom van jubelende menschen, die steeds aangroeide en op de Place de la Bastille een ware menigte ge worden was. Uit tienduizend monden te gelijk weergalmde de „Marseillaise". Yan de Place de la Bastille ging het langs den Boulevard naar de Place de la République, waar de stroom zoo groot was geworden dat Rochefort het geraden vond zich te onttrekken aan deze vermoeiende belang stelling. Hij steeg uit het rijtuig, sprak eenige woorden en vluchtte in een zijstraat, waar de volksmassa hem uit het oog verloor. LISIUtaN, 13 Juli. De advocaat, die zich gelden heeft toegeëigend welke hem als curator in een Leidsch faillissement waren ter hand gesteld, is heden door de Haagsche rechtbank ter zake van misbruik van vertrouwen ver oordeeld tot zes maanden celstraf en f 25 boete. Ter zitting van de Provinciale StateH van Zuid-Holland is heden ingekomen een bericht van den heer Yan Bergen IJzendoorn, burgemeester van Gouda, dat hij de benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten niet kan aannemen. Eene tweede keuze zal Dinsdag plaats hebben. Alsdan zullen ook de overige onderwerpen, voor zoover ze gereed zijn, behandeld worden. Heden werden alleen al de subsidie aanvragen voor onderwijs be handeld en overeenkomstig de voorstellen van Ged. Staten afgedaan. De heeren Van Yelzen en Hoo- geveen maakten bezwaar, met het oog op de finan ciën der provincie, tegen een vijftiental aanvragen, gegrond op de aanstaande invoering der nieuwe schoolwet, maar de heer Goekoop betoogde dat die aanvragen door den Koning aan de Staten ter afdoening waren gezonden en dat deze wettelijk daartoe verplicht waren. De mail uit Batavia, per Eransche pakket boot, kan hedenavond te 7.36 alhier verwacht worden. In 1881 zal te Wageningen een tentoon stelling van kunst en nijverheid gehouden worden. Yoor den winkel van een der voornaamste Haagsche fabrikanten van ledikanten en bedden verdrongen zich heden vele nieuwsgierigen. Het voorwerp hunner belangstelling was een keurig koperverguld balanceerend wiegje, voorzien van blauw satijnen hoofdkussens en dekens, in het vierkant omgeven door neteldoeken gordijuenmet roode, witte en blauwe franjes. Dit nationale en aanlokkelijke kinderbedje is, zoo men verneemt, bestemd om het prinsje of prinsesje, dat naar men hoopt binnenkort de koninklijke familie zal vermeer deren, te ontvangen. Men schrijft van heden uit Gouda: Het besluit van den burgemeester mr. A. A. Van Bergen IJzendoorn, om de benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten niet aan te nemen, is hier allerwege met blijdschap vernomen. De geheele stad is met vlaggen getooid. Hedenavond illuminatie op de Groote Markt en serenade. Verkiezingen Eerste Kamer. Aftreding 1880. Noord-Holland. Herkozen jhr. mr. D. Van Akerlaken met 51 van de 56 en jhr. mr. C. J. A. Den Tex met 49 van de 58 stemmen. Limburg. Gekozen mr. W. H. Pijls met 27 stemmen. Jhr. L. L. G. M. De Villers De Pité verkreeg 17 stemmen. Groningen. Herkozen mr. J. J. Cremers met 24 stemmen. Op mr. B. Van Royen werden 9 stemmen uitgebracht. Overijsel. Herkozen de heer A. J. Blijden- stein met 84 van de 44 uitgebrachte stemmen. Noord-Brabant. Herkozen mr. C. J. A. Van Rijckevorsel met 52 en mr. A. E. Vos de Wael met 47 van de 60 uitgebrachte stemmen. Zeeland. Herkozen mr. W. C. Borsius met 28 van de 30 uitgebrachte stemmen. Zuid-Holland. Gekozen in plaats van mr. G. A. De Raadt en den heer J. W. Hein (welke laatste wegens ouderdom en zwakke gezondheid had bedankt) mr. De Raadt met 61 van de 66 en de heer J. D. Éransen Van de Putte, lid der Tweede Kamer, met 88 tegen 16 stemmen, welke op den heer Begram waren uitgebracht. Gelderland. In plaats van baron Van Aylva Van Pallandt is bij eerste stemming gekozen mr. W. A. A. J. Schimmelpenninck Van der Oye met

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2