V. 1 N°, 6258. Woensdag 14 Juli. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. AA e iL LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIES Afzonderlijke Nommer».VT7 '.TT?T7An*.A;'.'. 0.05. leden regel men0,17^. Groote re lettere neer pluternlmte. t STADS-BEEÏCHTBN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van F. J. LOS en II. Ch. J. GERRITSEN alhier, houdende verzoek tot oprichting van eene stoommachine in hunne op te richten margarineboterfabriek aan de Korte Oranjegracht G. W. ZANDVOORT, vleeschhouwer alhier, waarbij hij ver gunning verzoekt tot oprichting van eene slachtplaats in een ge deelte van het huis aan de Hooglandsche Kerkgracht N". 9; J. E. ZIRKZEE, sigarenfabrikant alhier, daarbij vergunning verzoekende tot oprichting van eene sigarendrogerij in het pand in de Paardensteeg N®. 2; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n®. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemde verzoeken, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Dinsdag den 27sten Juli a. 8.,'s voormid dags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen die verzoeken in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 18 Juli 1880. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan J. J. GROEN en zijne rechtverkrijgenden, tot het plaatsen van een e. stoommachine in het perceel in de Pieterskerk-Koorsteeg N°. 18. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 12 Juli 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 13 Juli. De voorgestelde herziening van de artikelen 264, 265 en 266 der Gemeentewet heeft ten doel om, in afwachting van de voorgenomen algemeene herziening der wet, de bezwaren weg te nemen verbonden aan de bestaande regeling betreffende het nederleggen ter secretarie van de kohieren van hoofdelijke omslagen en andere directe plaatselijke belastingen en de be handeling der bij den Raad en Gedeputeerde Staten ingebrachte bezwaren. De aanneming van dit voorstel zal de twistvraag omtrent de openbaarheid der kohieren uit den weg ruimen. Uit het nieuwe art. 264 blijkt duidelijk dat het geheele kohier voor alle aange- slagenen ter lezing moet worden gelegd, doch dat de Koning dispensatie van deze verplichting kan ver- leenen voor belastingen, waarvan de kohieren zijn opgemaakt nadat de belastingschuldige gelegenheid heeft gehad zich omtrent het bedrag van zijn aan slag te verklaren, en zoo zijn ingericht dat de aan geslagene door kennisneming van het aanslagbiljet de juistheid van zijn aanslag kan beoordeelen. Naar het inzien der regeering behoort de openbaar heid der kohieren alleen hevolen te worden, wanneer de aangeslagene inzage van het kohier behoeft om zijn aanslag te beoordeelen, gelijk bij vele plaatselijke belastingen inderdaad het geval is. In de gevallen dat het belastingbedrag over de ingezetenen omge slagen wordt zonder dat het belastbaar inkomen in cijfers uitgedrukt en de te heffen percentage vastge steld wordt, acht de minister van binnenlandsche zaken de overlegging van het kohier noodig, opdat men zich ter bestrijding van eigen aanslag op dien van anderen kunne beroepen. Wanneer daarentegen het kohier het belastbaar inkomen en de te heffen percentage vermeldt, dan heeft, naar 's ministers gevoelen, de aangeslagene ter beoordeeling van zijn aanslag geen behoefte aan de kennis van dien van anderen. De goedkeuring van Gedeputeerde Staten is behouden opdat zij toezien dat de kohieren behoorlijk zijn opge maakt en met de verordeningen omtrent de heffing der belastingen overeenstemmen. Heden worden in de sectiën der Tweede Kamer onderzocht de raming der uitgaven van de Kamer voor 1881, de ontwerpen betreffende de aanvulling van hoofdstuk X der begrooting voor 1880; wijziging der wet op het hooger onderwijs aanvulling van hoofdstuk III begrooting 1880 en ten tweeden male de voordracht tot heffing eener rentebelasting. Naar de Ned.-Herv. gemeente te Koudekerk is beroepen de heer Chr. Ynsonides, predikant te Noordeloos. Ds. D. J. Van Brummen, pred. bij de Christ.- Ger. gemeente te Dordrecht, heeft voor het beroep naar Alphen aan den Rijn bedankt. Door H. M. de Koningin is, zoo schrijft men aan de Pr. Gron. Crt., als baker aangenomen eene bejaarde vrouw, die dat emplooi sedert tal van jaren te Leeuwarden bij de eerste familiën waarneemt en thans in het St.-Autony-gasthuis aldaar woont. In September wordt de vorst van Waldeck- Pyrmont, de vader van onze Koningin, in de residentie verwacht. De examens voor apothekersbediende te Gro ningen zijn thans afgeloopeu. In het geheel zijn geëxamineerd 34 candidaten, waarvan er toegelaten werden 25 en afgewezen 9. De generaal Boumeester, commandant van het Indisch leger, die sinds eeuigen tijd te Tjipanas vertoefde tot herstel van gezondheid, is weder zooverre hersteld dat hij sinds 31 Mei weder de leiding der zaken op zich heeft genomen. Hij blijft evenwel nog te Tjipanas om zijne krachten geheel te herwinnen. In dit opzicht, zegt het Wad., zijn dus gelukkig de mailberichten der Indische bladen, volgens welke generaal Boumeester weder ernstig ziek zou zijn, onjuist. Door wijlen den heer J. Leur H.Az. te Amsterdam is een legaat van f 10,000 vermaakt aan het Diaconie Wees-, Oud'emannen- en Vrouwen huis der Hersteld Evang. Lulh. gemeente aldaar. Eenige heeren zijn van plan om in den gevel van het huis te Loenen aan de Vecht, dat weleer bewoond is geweest door wijlen den heer J. J. Cremer, een gedenksteen te plaatsen. Op zijn landgoed te IJselmonde is overleden mr. J. A. M. Bichon van IJselmonde, oud-voor zitter der arrondissemeuts-rechtbank te Rotterdam. Het leerjaar van het gymnasium te Delft werd gisteren gesloten met de bevordering tot het universiteits-onderwijs van J. A. Van Blom- mestein, W. F. Van der Mandele en J. A. Schagen Van Leeuwen. Tot conrector van het gymnasium te Mid delburg is benoemd dr. G. Smit Sibinga, thans leeraar in de oude talentot diens plaatsvervanger de heer J. J. M. De Borst Verdoorn, cand. in de letteren te Utrecht, en ter vervanging van den heer Lehman De Lehnsfeld dr. D. G. Jelgersma, thans tijdelijk leeraar. De marmeren gedenksteen, ter herinnering aan Jacobus Bellamy in het huis, waar hij in 1757 geboren werd, is gisteren te Vlissingen onthuld. Het is een uitstekend gebeeldhouwde beeltenis van den dichter met een eenvoudig randschrift. De president der commissie, ds. Joh. Dyserinck, hield een feestrede. Het Volkslied werd vierstemmig gezongen door leden van den zangcursus en de iiedertafel, begeleid door muziek. Op het raadhuis was een receptie van autoriteiten en genoodigden door den burgemeester, waarbij vele toespraken gehouden werden. De tentoonstelling van voor werpen op Bellamy's leven betrekking hebbende werd daarna geopend en druk bezocht. Des avonds werd vanwege den loco-directeur der Engelsche Gas-compagnie, den heer Haentjes, een prachtige illimunatie voor het huis van mevr. de weduwe De Ruyter ontstoken, als hulde aan den Neder- landschen zanger. Een olijftak met de letters J. B. wierp een verrasseud. licht over het monument in den gevel. Het stoomschip „Schiedam" arriveerde Za terdag te Nieuw-York; de „Utrecht" vertrok Zaterdag van Batavia naar Rotterdam. De kapt.-luit.-ter-zee H. J. VanBroekhuyzen, van het eskader in Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Oost- Indië tot off. van gez. 2de kl. de studenten voor gen. dienst (artsen) L. J. De Rochemont en A. A. Gersenmet ingang van 1 Sept. benoemd tot apoth. 3de kl. bij den milit. geneesk. dienst in Ned.-Indië de voor die betrekking opgeleide kwee- kelingen der pharmacie H. Yan Os en M. H. J. De Wolff. Gemengd Nieuws. Het gouden dames-horloge, gisteravond als verloren geannonceerd, is terecht: de eerlijke vinder heeft zich aangemeld; hij heet Haamke Jr. en woont nabij de voormalige Wittepoort. Gisteravond is de koetsier M. v. d. V. in de Paardensteeg van zijn rijtuig gevallen, waar door hij in het aangezicht werd gekneusd. Te Haarlem is Zondag-nacht een brand uitgebroken in het huis, bewoond door een winkelier in garen, band enz., M. Hijmans, in de Lange Veerstraat. Een gedeelte der winkelkasten en een aantal artikelen zijn door de vlammen vernield. De bewoners zijn door middel van een ladder uit de bovenverdieping gered, daar de vlammen hun den toegang tot den winkel belet ten. Door de buren en eenige agenten van politie is de brand gebluscht. Alles was tegen brand schade verzekerd. Gisternamiddag kwartier vóór zes sen is in de meubelfabriek in de Roozeboomsteeg te Amsterdam een hevige brand uitgebarsten, welke al spoedig ook het naastbijgelegen perceel aantastte, waarin eene timmermanswerkplaats is gevestigd. Door de werking van twee stoomspui ten, de drijvende stoomspuit en vier handspuiten was men den brand om kwart voor zevenen meester, maar niet dan nadat drie bovenverdiepingen der twee genoemde perceelen waren uitgebrand. De belendende huizen hebben geene schade bekomen. In het werkhuis te Amsterdam waarin nog eenige gebrekkigen worden verpleegd en ouden van dagen werk verschaft wordt, heeft een man, die daarin dagelijks kwam werken, in dronkenschap getracht een der beambten een slag met een ijzeren weversstang op het hoofd toe te brengen. Hij, op wicn het gemunt was, wist den slag te ontwijken, waardoor de stang terecht kwam op het hoofd van een anderen verpleegde. Deze beliep een bloedende verwonding en verkeert in bedenkelijken toestand. Omstreeks drie uren 'snamiddags is op de Keizersgracht bij de Yij zei straat te Amster dam een jonge vrouw plotseling dood gebleven. Door de politie te Amsterdam is een marinier in hechtenis genomen, verdacht van dief stal van gouden voorwerpen. Hij zal voor dat feit voor den krijgsraad terecht staan. De Passage te Rotterdam zal volgens het „"Weekblad voor Nederland" weldra electrisch verlicht worden. De firma Hakkert en Co., de uit voerders van de Passage, moeton daarvoor reeds een contract gesloten hebben. De verzending van wol heeft op Tes- sel thans op groote schaal plaats. Reeds 30- a 40,000 KG. werd verscheept. Een groot deel van deze wol was voor Leiden bestemd,

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1