N°. 6233. Zaterdag 19 Juli. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. PBIJ3 DEZEB COURANT: Vevir Leiden per 8 meendenTT» r. f 1.10. Franco per post.."ÏÏ..IÏ7.1.40. Afzonderlijke Nonuner*. 1'. A.w *.V a 0.05. V- PB1J8 DEB ABTEBTENTIEBi Ven 1—5 »|eb;r:ïT;ïrï7ïï7r;;ï7ï77ïr Iedere regel meer>i i GrooUre letten near pUaUralmte. 1.08. 0.17i STADS-BERICHTEN. JACHT. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZUID* HOLLAND, Gezien het bealnit van de Gedeputeerde Staten van den 29sten Jnni 188'l, n». 47; Gelet op art. 11 der Wet van den 13den Juni 1857 (Staats blad n°. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat by voor noemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Maandag den 2de» Augustus aanstaande, en dat mitsdien van af dat tijdstip de uitoefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15 litt. d, f eu h der wet op de jacht en visscherij, is geoor loofd; wordende tevens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het Reglement op da uitoefening der jacht en visscherij in deza Provincie, krachtenB welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meeren, plassen, rivieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekon digd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. 's-Gravenhage, den lsten Jnli 1S80. LEIDEN, 9 Jnll. Men meldt ons dat bij eenige Leidsche dames het plan bestaat, pogingen aan te wenden om het verbrande vaandel van de studentenvereniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel „Pro Patria", door een nieuw te vervangen. Wegens woonplaatsverandering is aan den 2den luitenant bij de dd. schutterij alhier J. H. De Hoop, en onder gehoudenheid dat hij de op hem uit kracht der wet nog rustende verplich tingen als gewoon lid der schutterij volbrenge aan den kapitein H. Yan de Velde door Z. M. eervol ontslag verleend. In de maand Juni zijn binnen deze ge meente geboren 128 kinderen, als: 77 zoons en 56 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeling geboorte; overleden 68 personen, als: 6 mannen, 15 vrouwen, 27 zoons en 20 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 5gehuwd 48 paren. De minister van justitie maakt bekend dat Pranciscus Guocchi, logementhouder, geboren te San-Bernardino (Italië), wonende te Leiden, nalatig is gebleven om binnen den bij artikel 9 der wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad n°. 44) gestelden termijn de hem krachtens de wet van 12 December 1879 (Staatsblad n®. 167) verleende brieven van naturalisatie aan bet bestuur zijner woonplaats te toonen, onder aflegging der verkla ring dat hij die naturalisatie aanneemt, en dat die naturalisatie dus krachtens eerstgemelde wet is vervallen. In de maand Juni 11. bedroeg het aantal reizigers op de lijn LeidenWoerden 14,762, met een opbrengst van 8937.41het aantal tonnen der bagage 20, met een opbrengst van ƒ168.89; het aantal tonnen der bestel-, ijl- en vrachtgoe deren 1064, met een opbrengst van 1341,68; de opbrengst der vervoerde levende dieren en rij tuigen bedroeg ƒ413.29: makende dus te zamen een ontvangst van 10,856.22. De totale ont vangst van af 1 Januari 11. bedraagt ƒ54,845.755, zijnde per dagkilometer ƒ8.37, en gedurende dezelfde maanden in het vorige jaar 50,677.87, zijnde per dagkilometer 7.77. Men schrijft uit HillegomNaar men ver neemt, beeft ons gemeentebestuur zich gewend tot de hooge regeering, ten einde de brug dezer ge meente, bet rijk in eigendom toebehoorende, te veranderen in een basculebrug. De stoomtramweg- maatschappij zou bijdragen in de kosten voor zoo ver zij die toch te maken had voor het veranderen van de brug, ten behoeve van den tramweg. Deze verandering zon een groot gerief zijn zoo voor voetgangers als voor hen die met vrachtwagens en rijtuigen van die brng gebruik moeten maken. De opening van den stoomtramweg wordt zoowel door reizigers als door verzenders van koopmans goederen met belangstelling te gemoet gezien. Aan den heer Goldschmid Nanninga te Boskoop zijn op de tentoonstelling van bloemen, sierplanten, tuingereedschappen, tuinmeubelen en tuinsieraden, te Leens, prov. Groningen, toege kend een eerste prijs voor coniferen en een vierde prijs voor een collectie aardbeziën. Naar de Standaard verneemt, werd bet op „Boekenrode" gehouden Zendingsfeest door onge veer 10,000 personen bijgewoond. Jhr. C. M. Storm Van 's-Gravesande, oud lid van de Tweede Kamer, is gisteren te Deventer overleden. Het departement 's-Gravenhage der Neder landsche Maatschappij ter bevordering van Nijver heid hield gisteren een buitengewone vergadering. Naar aanleiding van een nauwgezet onderzoek, door de hoofdcommissie tot het houden eener visscherij-tentoonstelling ingesteld, meende zij te moeten voorstellen haar te ontheffen van de taak, haar opgelegd, om die tentoonstelling reeds in 1881 te doen plaats hebben, waartoe oorspronkelijk het plan bestond, die tentoonstelling eerst over eenige jaren voortgang te doen hebben en inmiddels de hoofd- en sub-commissiën, die zich reeds veel werk tot dit einde hadden getroost, in stand te doen blijven, terwijl het bestuur voornemens is later dienaangaande nadere voorstellen aan het departement te doen. Het bestuur legde de redenen bloot, waarom het zich tot dit voorstel had ge noopt gezien, en betoogde dat de onderneming later beter kans van slagen had. Daar te dezen aanzien door het departement een besluit moet worden genomen vóór het houden der algemeene vergadering, zoo begreep het bestuur dit voorstel onverwijld aan het departement te moeten onder werpen. Het voorstel werd, nadat eenige nadere inlichtingen waren verstrekt, door de vergadering algemeen goedgekeurd. Bnrg. en wethouders van 's-Gravenhage spreken bij advertentie in de „Kölnische Zeitung" de geruchten tegen, alsof te 's-Gravenhage eene pokken-epidemie zou heerschen. Tot leden der vaste commissie, belast met het houden van de examens van onderofficieren, ter verkrijging van den officiersrang, zijn door den Koning benoemdtot lid en voorzitter, de generaal-majoor P. Netscher, inspecteur van het militair onderwijstot leden, de luitenant-kolonels H. E. J. Heymans, D. E. K. Hardenberg en E. Yisser, respectievelijk van het regiment grenadiers en jagers, het 4de regiment infanterie en het 3de regiment huzaren, de majoor jhr. W. A. Alting Yon Geusau, van de IYde afdeeling vesting artillerie, de onder-intendant der 1ste klasse H. C. Yan Erp Taalman Kip en de kapitein der artillerie G. F. W. Borel; tot lid en secretaris, de kapitein der artillerie H. W. Alma. De Nederlandsche Maatschappij ter bevorde ring der geneeskunst hield gisteren te Tilburg hare 31ste algemeene jaarvergadering. De volgende zal te Zwolle gehouden worden. Hel stoomschip „Botterdam" vertrok Woens dag van Nieuw-York naar Botterdam. Bij besluit van den minister van koloniën zijn de hoofdonderwijzers J. Kaptijn en L. Visser gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van N.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer derde kl. voor den dienst déér te lande. Z. M. heeft aan mr. A. F. X. Luyben, staatsraad in buitengewonen dienst, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van 's-Hertogenbosch; aan L. P. C. Luyten, met in gang van 1 Sept., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Bijks H. Burgerschool te Winterswijk; aan mr. G. H. Yan Bolhuis, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als school opziener in het eerste schooldistrict van Utrecht, en in zijne plaats benoemd A. J. Nijland. Gemengd Nieuw» Ook in de residentie heeft men ge tracht een reclame in den vorm van een bank biljet van 60 in een sigarenwinkel voor een echt biljet uit te geven. Het bedrog werd echter ont dekt en de wisselaar aan de politie overgeleverd. Te Haarlem is, wat in geen jaren had plaats gehad, een soldaat van het 4de regiment infanterie, aldaar in garnizoen, wegens voortdurend wangedrag met een briefje van ontslag uit den dienst verwijderd. Bij het vervoeren van goe deren uit den circus van den heer Carré is op de Turfmarkt aldaar eene zware kist van den wagen gevallen en terecht gekomen op het rechterbeen van een 13-jarig meisje, dat daardoor tusschen den enkel en de knie is gebroken. Bovendien werd het meisje aan het hoofd verwond. De arrondissements-rechtbank te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 10 jongens, die in de vorige week terecht stonden wegens het ontvreemden van verschillende snoepgoederen. Zij heeft de schuld van 8 dier jongens aan de ten laste gelegde feiten als be wezen aangenomen en veroordeelde vier hunner tot eene gevangenisstraf van 2 jaar en 5 maanden, drie tot eene van 2 jaar en één tot eene van 15 dagen; allen in een verbeterhuis te ondergaan. Yoor de twee, die werden vrijgesproken, werd de opzending naar een verbeterhuis gelast, om daar tot hun 18de jaar te verblijven. De burgemeester van Yenloo zag een dronken man eene vrouw mishandelen. Daar er geen politie-agent in de buurt was, pakte de bur gemeester den dader zelf bij den kraag en bracht hem naar het politiebureel. Bij het in aanbouw zijnde fort te Brakel heeft over een lengte van 200 meter een belangrijke verzakking plaats gehad. Evenals te Giesen en Pouderoyen zijn ook daar de werkzaam heden gestaakt. De conducteur van een stoombootis to Breukelen vóór van de boot gevallendeze ging over hem heen en heeft hem waarschijnlijk ge raakt, waardoor de man den eenen arm niet kon gebruiken om te zwemmen. Middelen om hem te hulp te komen, ontbraken geheel. Spoedig ver dween de ongelukkige weder onder het water en verdronk. Een meisje van 19 jaaristeZevenaar onder het dansen ineengezakt en, vóór geneeskun dige hulp kon worden ingeroepen, overleden. In de gevangenis te Essen zijn opdit oogenblik niet minder dan drie vrouwen opgeno men, die hare mannen hebben vergiftigd. Te Yincennes (bij Parijs) heeft zekere Bargossi, eeu Iteliaansch hardlooper, om een inzet van 1500 fr. tegen een goed paard geloopen en het met glans gewonnen. De afstand was 82 kilo meter en moest zonder oponthoud worden afgelegd.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1