N°. 6234. Vrijdag 9 Juli. A0. 1880. 1 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIBSCH BAGBLAB. PRIJS DEZ£R COURANT: Voor Leiden per 8 meenden...'.7'.'.1.10. Franco per posts 1.40. Afzonderlijke Nommera. rr.'TTTTTTmTTi'.s 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Ven 18 resale.TV.T..Ï..7.TV;V...Trr.. 1.05. Iedere regel meer...VÏTÏ.Ï.Ï77Ï77;'77a 0.17J. Grootere letten neer pleeternimte. LEIDEN, 8 Juli. Naar wij vernemen, wordt de commissie van bestuur over het ziekenhuis der rijks-universiteit alhier tegen 15 Juli e. k. in haar geheel opge heven. De administratie zal voortaan gevoerd worden door directeur en directrice, bijgestaan door een boekhouder, en ouder toezicht van het college van curatoren der rijks-universiteit. - Een onzer geachte stadgenooten, de emeritus predikant de heer F. H. G. Yau Iterson, mag heden het zeldzame voorrecht genieten zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Talrijke bewijzen van be langstelling vielen hem bij die gelegenheid ten deel. De bewoners der Hooigracht waren daarin niet achter gebleven: van vele woningen aldaar wapperde de driekleur. Hedenmorgen had op de begraafplaats aan de Groenesteeg de plechtige teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer F. Stokhuyzen. Het werd aldaar opgewacht door leden van het gemeentebestuur en van den gemeente raad, alsmede door tal van vrienden en bekenden, terwijl ook verschillende inrichtingen of vereeui- gingen, waarvau de everledene bestuurder was of is geweest, door commission vertegenwoordigd waren, zooals de Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plautkunde, de Hulpbank der Leidscbe Maatschappij van Weldadigheid, de Volkszang school, de Spaarkas en andere instellingen van het Nut, zoomede de commissie voor de openbare bewaarscholen. Ook de diakenen der Doopsgezinde gemeente, waarvan de overledene bestuurder was, waren aanwezig. Toen de kist in de groeve was nedergelaten en zoowel familiebetrekkingen als anderen die met bloemen hadden bestrooid, hield de heer P. I. De Fremery als oudste wethouder, wegens afwezigheid van den burgemeester, ten gevolge der afd.-verg. van de Provinciale Staten, een korte rede. Wederom was men, in korten tijd, op deze stille plaats veree- nigd om een laatste gedachte te wijden, een laatste hulde te brengen aan een overleden lid van onzen gemeenteraad. Slechts korten tijd had de heer Stokhuyzen als zoodanig zitting gehad, maar toch had hij bewezen dat hij het eervolle mandaat, hetwelk hem door de burgerij was toevertrouwd, waardig was en dat hij aan het in hem gestelde vertrouwen zooveel in hem was, had beantwoord. Doch niet alleen als zoodanig; ook in vele andere betrekkingen had hij zich verdienstelijk en bemind gemaakt. Als mede-commissaris der bewaarscholen o. a. kon spr. daarvan getuigen. Bij herhaling bezocht de overledene deze instel lingen, en telkens als hij daar binnentrad, werd hij er als een echt kindervriend door de kleinen begroet. Nadat ten slotte nog ,en woord van troost en opwekking tot de neide aanwezige zonen en andere familieleden van den overledene was gericht, werden alle aanwezigen door den heer F. G. De Wilde, schoonzoon des overledenen, bedankt voor de laatste eer aan den dierbaren afgestorvene bewezen. De uitslag van de thans afgeloopen over gangsexamens der Hoogere Burgerschool alhier is als volgt: Van de 1ste tot de 2de kl. bevorderd 23 leerlingen, tw.J. W. Lem, J. H. Kern, H. J. v. d. Berg, M. De Haas, L. Sillevis, B. T. Witte, N. C. Mulder, F. Hollaar, J. C. Japikse, D. Van der Horst, J. C. Logger, C. Rappard, J. W. Meer burg, J. A. N. Graafland, D. J. Den Beer Poor- tugael, H. J. Tillema, H. O. Kloppenburg, H. M. Sasse, E. C, Van der Keilen, J. Van Wee- ren, H. P. J. Broos. Voor enkele vakkenP. J. Hasselbach en J. H. Van Wijk. Voor waardelijk bevorderd wegens onvoldoende vor deringen in één of meer vakkenL. Oostveen, P. De Graaf, D. J. B. Roetering, H. W. Blok, L. P. Jongejans, II. W. Blote, J. J. M. Bakx. Niet bevorderd 11 leerlingen. Van de 2de tot de 3de kl. bevorderd: J. F. Quant, P. De Carpentier Wildervanck, A. Jon ker, S. J. Feenstra, H. R. Mac Gillavry, P. C. De Quant, S. C. P. Van Musscbenbroek, L. F. Driessen, J. H. Faber, P. C. Swemer, W. L. Kraal, H. W. J. W. Idzerda, H. M. Enthoven, J. De Vogel, C. W. R. Kleinpenning, N. C. C. Hoogvliet, R. F. K. Wilhelmy Damsté, H. Visser, J. A. Van Grasstek, T. P. Viruly. Voor waardelijk: F. W. J. H. Tengbergen, S. Piek, O. G. d'Aumerie, W. H. G. Harlofl, G. Bar, G. H. Van Dissel, O. W. Van Reemst, P. M. A. Huurman, J. K. H. Hurrelbrink, E. L. J. Kindt. Voor enkele vakkenJ. L. Van den Berg. Van de 3de tot de 4de kl. bevorderd: P. Tillema, W. Driessen, D. P. Van Nouhuis, T. K. L. Sluyterman, P. De Jong, J. Visser, F. L. G. d'Aumerie, W. De Jong, A. D. v. d. Harst, E. C. A. Feeastra, J. Boumeester, M. C. Vijzelaar, P. L. v. d. Harst en S. Van Dissel. Voor enkele vakken; C. C. Nederburgh. Voor waardelijk: H. De Vogel, S. H. Taconis en J. L. Boekwijt; Voor enkele vakken: A. H. Dros en K. Veilbrief. Niet bevorderd 7. leerl. Van de 4de tot de 5de kl. bevorderd: H. Rappard, J. C. Meyboom en J. A. L. Kleyn. Voorwaardelijk: J. Van Aalst, C. J. Neeb, J. W. Meerburg, H. E. Schouten en H. J. Meer burg. Niet bevorderd 3 leerlingen. Door den luitenant-generaal N. Van Willes, inspecteur in de derde militaire afdeeling, is beden over de beide hier in garnizoen liggende bataljons van het 4de regiment inf. een wapenschouwing gehouden. Tot hulponderwijzer te Katwijk is benoemd de heer J. A. De Hondt te Hillegom. Ter verkiezing van een lid voor den gemeen teraad te Rijnsaterwoude, in de plaats van wijlen den heer J. v. d. Breggen, zijn van de 32 kiezers er 30 opgekomen. Gekozen werd de heer W. v. d. Breggen, met 16 stemmen. De heer L. Verwey bekwam er 13. Voor het beroep naar Aalsmeer is bedankt door ds. Magendans te Slijk-Ewijk (Gelderland). Voor de derde maal sedert men Zeudings- feesteu viert, heeft de heer J. Messchert Van Vol lenhoven de welwillendheid gehad zijn buitengoed „Boekenrode" voor zulk een feest beschikbaar te stellen. Reeds vroeg in den morgen brachten de feesttreinen gisteren velen derwaartsop den weg, die van Haarlem naar „Boekenrode" leidt, voerden vele rijtuigen bezoekers aantal van voetgangers richtten hunne schreden naar het feestterrein. Eene groote menigte was dan ook rondom de spreek plaats N®. 1 onder het fraaie geboomte vergaderd, toen, nadat het gezang zweeg, de gastheer tegen tien uren met eene korte toespraak het feest opende. Hartelijk wenschte hij dat de ter feestviering op- gekomenen zich zouden „vermaken" in den goeden zin van het woord. Door staatkundige en gods dienstige geschillen of huiselijke zorgen zoo menig- malen uit de rechte stemming gebracht, moesten zij hier, zich ontspannende in de schoone natuur, tot kalmte worden gestemd en tevens opnieuw bezield worden door den ernst en dien geest, die ons sterkt onder de moeiten des levens. Die gesst sprak, naar hij meende, ook uit eenige coupletten die hij voorlas, waarvan de tweede zoon van Hugo De Groot, die tweehonderd jaar geleden een tijdlang op „Boekenrode" verblijf hield, de dichter was. Nadat ds. Westhofl' van Amsterdam de aan wezigen had opgewekt tot milde giften bij de op alle spreekplaatsen te houden collecten ten voor- deele vau het zendingswerk, hield ds. J. Brummel- kamp van Amsterdam eene openingsrede, waarin hij o. a. in herinnering bracht hoe in hetzelfde Overveen, waartoe „Boekenrode" behoort, eene der eerste hagepreeken gehouden is. Van de geestdrift, die leen zoovelen te zamen bracht, heeft men, meende hij, in onze negentiende eeuw niet te veel. In- tusschen heette hij hen, die, door belangstelling gedreven, het Zendiugsfeest kwamen bijwonen, hartelijk welkom. Ook de zon wierp enkele stralen door het gebladerte, maar zou het, helaas! bij dezen welkomstgroet laten. Toch bleef het in de eerste twee uren nog droog. De bezoekers, die steeds bleven aangroeien, gingen thans grootendeels de andere drie welgekozen spreekplaatsen opzoeken. Toen op spreekplaats N°. 1 ds. L. J. Van Rhijn, van Wassenaar, nog eene rede over ons volksge zang had gehouden, waarin hij, erkennende dat er vooruitgang is, toch allerlei wenken gaf omtrent de verbetering, waarvoor het vatbaar is, en omtrent hei geen daarvoor nog gedaan kan worden, begon de pauze en ook de regen, die, ofschoon lang niet altijd bij stroomen nedervallende, toch slechts zel den geheel ophield en veel van het genot, dat zulk een dag opleveren kan, wegnam. Het ergste was dat de grond min of meer ongeschikt werd om tot zitplaats te dienen. Enkelen hadden op een boerenwagen, onder eene ledige hooischelf, eene zit- en schuilplaats gevonden, terwijl velen een tijd lang in het koetshuis van den gastheer op elkan der gepakt stonden, om zich voor den regen te vrijwaren. Gelukkig kwam de regen niet onver wacht, en met regenschermen gewapend begaf men zich dan ook na de pauze weder naar de spreekplaatsen. Eindelijk kwam de tijd der afscheidsredenen. Ds. Hoedemaker, van Amsterdam, sprak de eerste uit; ds. G. J. Van der Flier, van's-Gravenhage, de slotrede, waarin natuurlijk een welverdiend woord van dank aan dfe heeren der commissie voor het Zendingsfeest en aan den gastheer niet ontbrak. Van de bezoekers waren middelerwijl in de laatste uren reeds velen verdwenen. Over het geheel genomen kon echter geen der sprekers, in weerwil van den regen, klagen over gebrek aan hoorders. De stemming bleef opgewekt, niet tegenstaande het feest zeker bij fraaier weder aangenamer zou zijn geweest. De heer H. W. baron Van Aylva Van Pallandt Van Waardenburg en Neerijnen heeft aan de Prov. Staten van Gelderland zijn verlangen te kennen gegeven om thans, na 31 jaar lid der Eerste Kamer te zijn geweest, op 76-jarigen leef tijd voor een nieuwe verkiezing niet meer in aan merking te komen. Het bekende park Tivoli te Utrecht is in veiling gekocht door den heer A. C. Vink voor f 160,150. De heer C. M. De Neut, directeur van het Arnhemsch muziekcorps, is benoemd tot kapel meester bij het regiment rijdende artillerie. Door een veertigtal inwoners der gemeente Gorcum is een adres aan den raad aldaar aange boden ter verkrijging van een gymnasium. Het stoomschip „Prinses Marie", van Am sterdam naar Batavia, vertrok gisteren van South-*

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1