De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal "Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Groningen, standplaats Groningen, mr. B. Van Royen, cand.-not., thans burgem. dier gemeente en rechter-plaatsverv. in de arr.-rechtbank aldaar voor het studiejaar 1880/81 benoemd tot rector magnificus aan de rijks-universiteitte Leiden, dr. T. Zaayer; te Utrecht, dr. P. De Jong; te Groningen, mr. H. E. Moltzer; drs. J. W. Klei- nenhammans, praktizeerend geneesheer te Schaep- huysen (Pruisen), en G. A. Ingenohl, praktizee rend geneesheer te Vluyn (Pruisen), tijdelijk, dat is voor den tijd van vijf jaar, benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij het leger in Nederl.-Indië. Gemeurd Nienwh Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen dat twee personen, die voor twee jaar Leiden met een bezoek vereerden, zich ook thans weder hier ter stede bevinden. Zij bieden goederen voor spotprijzen te koop aan. Eerst komt de een en dan de ander, hoewel zij met elkander blijkbaar in betrekking staan. Het eene gedeelte der goe deren, welke later bleken niet die waarde te be zitten als men er voor gegeven heeft, worden dadelijk afgeleverd, terwijl de bestellingen op de andere goederen, welke werkelijk de waarde moeten hebben waarvoor ze worden aangeboden en misschien nog wel daarboven, doch waarmede de andere goederen worden aan den man gebracht, onuit gevoerd blijven. Ofschoon ieder voor zich zeiven moet weten wat hij doet, meent men toch onze stadgenooten hiermede niet onbekend te moeten laten. Gisternamiddag te kwartovervieren is bij ongeluk op de Haarlemmerstraat een 5-jarig meisje, genaamd M. H., door een melkwagen bij het uithalen voor den tram aangereden, waardoor zij eene kleine ontvelling aan het rechterbeentje bekwam. Ze werd, na bij den tapper v. d. D. binnengebracht en aldaar behandeld te zijn, naar hare woning gevoerd. Nabij hetstation Delftsche Poort te Rotterdam, in een achterbuurt, is ten aanschouwe van tal van reizigers een gevecht geleverd, dat menigeen met afgrijzen en weemoed vervulde over het lage peil van een gedeelte der menschheid in onze beschaafde maatschappij. Eene vrouw, mis schien tusschen de 50 en 60 jaren, die eene vol wassen dochter van in de 20 heeft, wil gaan hertrouwen. De beminnelijke dochter, van wie de moeder heel wat leelijks wist te vertellen, komt op bovenbedoelde plaats haar aanstaanden stief vader tegen, duwt hem een paar scheldwoorden toe en bekrachtigt die onmiddellijk met een paar oorvijgen. Hij hield zich merkwaardig kalm, deinsde terug en liet zich door een paar toege schoten buurvrouwen van vijandelijkheden weer houden. Als een echte Megaera komt eensklaps eene vrouw, veel gelijkende op de beroemde tang van de hoofdwacht, toesnellen en vliegt op de ontevredene dochter toe. Het was de moeder, de beminnelijke aanstaande echtgenoote, die met krij- schende slem een vloed van scheldwoorden en ver- wenschingen uitbraakte en daarbij zoo handtastelijk te werk ging, dat men zich moest verbazen over de betrekkelijke lijdzaamheid van de dochter. Deze schreeuwde en gilde wel, en pareerde zoo veel zij kon, maar sloeg slechts enkele malen terug, terwijl het slagen op haar regende, een doek haar van het hoofd werd getrokken en zij eindelijk bij de haren werd gesleurd, 't Was afschuwelijk. Eerst op verzoek ging de politie zich met de zaak bemoeien. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond gisteren terecht A. v. W., van beroep schoenmaker, wonende aldaar, beschuldigd van moedwilligen doodslag, wegens het toebrengen van een doodelijke wond met een mes in de lin kerzijde van zekeren Roos, die aan de gevolgen is overleden. Het O. M. eischte eene veroordee ling tot een correetioneele gevangenisstraf van 2 jaar. Uitspraak later. Gisteren is een aanvang gemaakt met de inenting of herinenting van de geheele stedelijke politiemacht te Amsterdam. Heden maken 200 kinderen van de hoogste klasse der vijf openbare scholen voor ge woon lager onderwijs te Dordrecht een uitstapje Daar Rotterdam, Gouda, Den Daag en Scheveningen. De kermissen in de verschillende onderdeelen der gemeente Alkemade zullen dit jaar aanvangen op Maandag 23 en eindigen op Zater dag 28 Augustuseen en ander des morgens te 6 uren. Geene draaimolens zullen worden toege laten, terwijl evenmin als vroeger loterij-, dobbel en dergelijke hazardspelen zullen mogen worden gehouden. De gemeente Noordbroek (prov. Gro ningen) is haar tijd vooruit. Geheel conform den geest van het ontwerp der drankwet, is aldaar, onvoorwaardelijk, als straf op de openbare dron kenschap gesteld een gevangenisstraf van 3 dagen. Gisternacht zijn vier woningen met het grootste gedeelte der inboedels, aan den Bern- dijk onder Tilburg, door brand vernield. Oorzaak onbekend. Ter aanvulling van het korte telegram uit Mans, gisteren in ons blad opgenomen, wordt nader van daar het volgende gemeldZondag-avond had alhier een opstijging van twee luchtballons plaatsde „Exposition du Mans", waarin zich be vonden de heer en mevrouw Petit, en de „Annexe", met den jongen Petit, een 13-jarigen knaap. De laatste ballon was door den eersten op sleeptouw genomen. Alles ging goed en de ballon verdween weldra uit de oogen der toeschouwers. Spoedig verspreidde zich echter het gerucht dat er een on geluk gebeurd was, welk gerucht zich weldra be vestigde. Op twee kilometers afstand van de stad was de „Exposition" eensklaps gescheurd. De lucht reiziger had slechts den tijd het touw waarmede de „Annexe" aan zijn schuitje verbonden was, af te snijden, waarop de eerste met een ontzettende snelheid van een hoogte van 400 meter de aarde had opgezocht. De heer Petit werd stervende op genomen, terwijl zijne echtgenoote geene ernstige verwondingen ontvangen heeft. Ook de knaap, aan zich zeiven overgelaten, wist zonder ongelukken den vasten grond te bereiken. Te Parijs is eene jonge dame in hech tenis genomen, die zich toelegde op de verovering der harten van knapen van 13 tot 16 jaren, wat haar vaak genoeg gelukte en haar menig geschenk op bracht, waarvoor de kas van papa of het juweelen kistje van mama door de jongelui in het geheim werd aangesproken. Haar laatste minnaar, een 15-jarige knaap, die haar een paar juweelen oor hangers, ter waarde van 600 franken, aan zijne moeder toebehoorende, vereerd had, bracht de zaak aan het licht. Bij het Duitsche leger zal een nieuw repetitiegeweer worden ingevoerd, dat, uitgevon den door den geweermaker Ludwig Löwe te Ber lijn, 12 schoten in 25 seconden lost. Na verwij dering van het eenvoudige repetitie-mechanismus, wat in een paar seconden kan geschieden, doet het wapen weer als gewoon geweer dienst. Te Warschau zijn weer een drietal personen, een man en twee vrouwen, in hechtenis genomen, die zich toelegden op het „engelmaken." Verscheidene kinderen, men spreekt van zestien, hun door de moeders toevertrouwd, zijn door de onmenschen door mishandeling en slechte verzor ging van het leven beroofd. In Duitschland is weer een millioenen- erfgenaam opgetreden. De man woont in Ruhlsdorf en beweert afstammeling te zijn van generaal Kohier, die in het begin van deze eeuw in Oost- Iudië overleed en wiens nalatenschap op ongeveer 300 millioen marken wordt geschat. Een minnend paartje te Bordeaux, dat elkander trouw tot in den dood gezworen had, doch, door tegenwerking der ouders van den jon geling, geen kans zag aan den wensch om in het huwelijk te treden, te kunnen voldoen, heeft den dood in het water gezocht. Met laag tij plaatsten zij zich, in het holle van den nacht, stevig met een koord aan elkander gebonden, op een mod derige plek in de rivier, welke, met hoog water, geheel overstroomd wordt. De vloed liet niet op zich wachten en voerde de jongelieden die de dood niet kon scheiden, weldra met zich mede. Den volgenden morgen werden hunne lijken door een paar visschers gevonden. In een aanval van krankzinnigheid heeft de advocaat Le Gargam te Lannion, in Erankrijk, des nachts zijne zevenentwintigjarige vrouw vermoord en de dienstbode, die haar te hulp wilde komen, zwaar verwond. De commissie voor het ongeluk met de Tay-brug heeft haar rapport in het licht ge zonden. Zij is van meening dat de brug slecht was ontworpen, slecht was gebouwd en slecht was onderhouden en dat ten gevolge van hare gebreken de brug vroeger of later had moeten instorten. De hoofdschuldige is sir Thomas Bouchhij is geheel verantwoordelijk voor de fouten in het ontwerp, hij oefende niet het noodige toezicht uit bij den bouw en was, zoo niet geheel, dan toch grooten- deels schuld aan de verwaarloozing van de brug- Te Kopenhagen is een bronzen stand beeld van Andersen onthuld in tegenwoordigheid van het hof. Het standbeeld, dat in den tuin van het kasteel Rosenborg prijkt, stelt Andersen voor gezeten en een zijner werken lezend. De Parijsche politie heeft twee nach- ten achtereen een duchtige opruiming onder de dieven gemaakt. Zoo legde zij Zaterdag-nacht de hand op 7 dieven: 4 mannen en 3 vrouwen, die in het bezit werden gevonden van 52 valsche sleutels, zes breekijzers, een aanbeeld voor de ver vaardiging van sleutels en bovendien van een groote hoeveelheid gestolen juweelen en andere kostbare zaken. De beste vangst geschiedde echter- Zondag-nacht. Sedert eenigen tijd werden de bui tenwijken, vooral die van Neuilly en Courbevoie, onveilig gemaakt door herhaalde aanrandingen, zonder dat het gelukte de bedrijvers op het spoor te komen. Een met fijn overleg gevoerd onderzoek leidde eindelijk tot de ontdekking van de plaats waar dezen bij elkander kwamen, en wel in het bois de Boulogne tusschen Passy en Suresnes. Zondag-nacht nu drongen twee brigades gendarmes en een macht van agenten, op het oogenblik dat de dieven weder bij elkander waren, het bosch binnen en maakten zich na een korten strijd van de geheele bende meester. Er werden er in het geheel gearresteerd 65, waarvan 48 mannen en 17 vrouwen. Daaronder waren er 55, die reeds vroegere veroordeelingen ondergaan hadden. BUITENLAND. Frankrijk. Het uitreiken der vaandels te Longchamps op 14 Juli zal niet het eenige feest zijn, dat d& leden der regeering van plan zijn te geven. De minister van oorlog, de heer Farre, zal Maandag 12 Juli een diner van 100 couverts geven, ge volgd door een receptie; Dinsdag diner en re ceptie bij den heer Grévy, Donderdag gala-voor stelling in de opera, Vrijdag diner en receptie bij den heer Gambetta. Voortdurend nemen ambtenaren van het openbaar ministerie hun ontslagdit is b. v. ook door al de leden van het Parket te Boulogne ge schied. Hun getal bedraagt thans 90. De zaak verdient, na al de „zuiveringen", welke het per soneel ondergaan heeft, dubbel de aandacht. De radicale Citouen" verklaart deze ellendige deserteurs" te zullen onthouden, ten einde hen, wanneer de tijden vervuld zijn, aan de gerechtig heid des volks aan te wijzen. Aan den anderen kant zegt de conservatieve „Gazette du Midi", zich rechtstreeks tot de prefecten wendende, die de decreten van 29 Maart uitvoeren, dat eenmaal „recht zal worden gedaan over alle schuldigen, daar de termijn van verjaring eerst over tien jaar is verstreken." De commissie voor de amnestiewet hield gisteren hare tweede zitting en besloot na lange discussiën het amendement-Labiche aan te nemen onder die beperking dat de termijn, aan de regee ring toe te staan voor het verleenen van gratie, zou loopen tot 14 Juli in plaats van tot over drie maanden. België. Het „Journal de Bruxelles" behelst de vol gende nota: „De Belgische bisschoppen hebben gezamenlijk besloten in alle kerken des lands een Te-Deum te doen zingen ter gelegenheid van het gulden feest der nationale onafhankelijkheid. Na den brutalen aanval, waaraan de regeering zich jegens den Heiligen Stoel heeft schuldig gemaakt en die door alle Katholieken in ons land als eene beleediging beschouwd wordt, is het duidelijk dat de bisschoppen op geen andere wijze kunnen deel nemen aan het „feest" van 16 Augustus. De kardinaal-aartsbisschop van Mechelen heeft de eer

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2