N°. 6253. Donderdag Juli. A". Is80. Dew Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Met den feesttrein naar het 17de christe lijk nationaal zendingsfeest op Boekenrode bij Haarlem zijn hedenmorgen van het station alhier vertrokken 330 personen, terwijl voor de eerste treinen nog ruim 250 gewone plaatskaarten naar Vogelenzang en Haarlem werden uitgegeven, even eens voor het zendingfeest. Met het stoomschip „Drente", waarvan het vertrek uit Rotterdam op 10 Juli a. s. is bepaald, zal, behalve naar Batavia, mede een brievenmaal naar Padang gezonden worden. De jongste aflevering van „Het Leeskabinet" bevat eene afbeelding van het nieuwe stations gebouw te Leiden, met bijschrift van den heer D. E. Van Heyst. In de maand Mei zijn aan lichaamszwrkte, keel- en longtering, acute en chron. ziekten der ademhalingsorganen bezweken 845 te Amsterdam, 94 te 's-Hage, 60 te Leiden, 151 te Rotterdam en 70 personen te Utrecht. De verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jiar was te Amsterdam 28.7, Dordrecht 85.9, Groningen 28.9, Leiden 33.9, Rotterdam 27.3 en Utrecht 29.06. Een van de gevolgen die men van de invoering der nieuwe onderwijswet kan verwachten, zal ook zijn dat het herhalingsonderwijs beter dan vroeger tot zijn recht zal komen. Reeds begint men van de zijde der pers in de behoeften van dat her- halingsonderwijs te voorzica. Zoo verscheen dezer dagen bij Gebr. Van Cleef te 's-Hage een werkje van den heer H. C. Van der Heyde, hoofdonder wijzer alhier, getiteld„Landen en Volken," dat in aangenamen vorm eenige gelukkige grepen uit de land- en volkenkunde mededeelt en voor gevor derde leerlingen zeker eene goede lectuur zal zijn. Blijkens den titel heeft de schrijver zijn boekje bovendien bestemd voor de hoogste klasse der lagere school. Wij mcenen evenwel met grond te mogen betwijfelen, of het werkje daar, de vatbaar heid der leerlingen in aanmerking genomen, met vrucht gebruikt zal kunnen worden. De geneeskundige staatscommissie te Am sterdam bevorderde in de slotzitting van gisteren tot arts de heeren A. W. M. Van Deventer, doctorandus, A. De Graag, officier van gezond heid 1ste klasse, en S. E. Kruyt, oud-officier van gezondheid 1ste klasse; toegelaten tot het genees kundig gedeelte werden de doctorandi E. U. Van der Tuuk, W. Renssen en de candidaat-arts M. Ph. Risselada. Dezer dagen vierden de leerlingen van het welbekende Instituut „Noorthey" te Voorschoten het zestigjarig bestaan van deze inrichting. Uit hun midden had zich eene commissie gevormd, die op loffelijke wijze een glansrijk feest had weten te organiseeren, vol afwisseling van muziek, tooneel- spel en gymnastische en militaire oefeningen. Het feest werd bijgewoond door vele ouders en vrienden, wier tevredenheid de aangewende moeite ten volle beloonde. Aan het eindexamen van de hoogere burger school met 3-jarigen cursus te Amsterdam is deelgenomen door 86 leerlingen der 3de kl., van welke 22 het diploma hebben verworven. Tot leeraar in de natuur- en scheikunde aan het gymnasium te Zutfen is benoemd dr. B. C. Goudsmit, leeraar aan de hoogere burger school aldaar. Als apothekers-bediende zijn te Groningen toegelaten de heeren H. M. A. Brandt, geb. te Zwolle, en Ph. H. M. Drabbe, geb. te Delft. De heeren P. Crans c. s. hebben aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland een uitge breid adres ingediend, waarin zij aandringen op inwilliging van hun 19 September 1878 gedaan verzoek om subsidie voor een zeehaven voor's-Gra- venhage. Zij bestrijden daarin de stelling van het tot afwijzende beschikking concludeerende rapport van Gedeputeerde Staten, dat door verleening van de gevraagde subsidie uitsluitend een rijksbelang zou worden bevorderd. Op de algemeene vergadering der Neder- landsche Handelmaatschappij te Amsterdam is een lijvig verslag uitgebracht. Het dividend van 5 pet. was reeds vroeger bekend gemaakt. Het winstcijfer bedraagt 1,804,466, waarvan 1,069,114 pro visie, 773,198 interest en 52,311 op wissel- j rekeningen. De factorij te Batavia gaf een nadeelig saldo van 245,992. Op de cultuur-onderne mingen werd 1,005,430 afgeschreven. Het agent schap te Yokohama gaf een roordeelig saldo van 35,713; aan debiteuren werd 19,847 afge schreven. Het agentschap te Nieuw-York gaf een voordeelig saldo van 37,022. De algemeene balans heeft als eindcijfer 52,386,581. Aan de debetzijde staat o. a. het waarborgfonds bij de Nrderlandsche Bank voor 5,079,094; aan eigen dommen voor 1,402,570; aan goederen naar Indië 2,823,998; factorij Batavia 19,485,463; agentschap Japan 633,521; agentschap Nieuw- York 1,062,123; aan binnenlandsche debiteuren 7,082,946; aan uitgezette gelden f 3,058,650; aan kassa en kassiers 7,898,741. Aan creditzijde staat: kapitaal 35,788,000; Staat der Neder landen, wegens netto-opbrengst van producten, /7,278,855; buitenlandsche crediteuren f6,393,894 en reserve f 167,075 enz. Het „St.-Gregoriusblad" deelt mede dat in het laatst van September, onder goedkeuring van den aartsbisschop van Utrecht, aldaar eene algemeene vergadering zal gehouden worden van leden der St.-Gregorius-Vereeniging en verdere belangstellenden in de kerkelijke toonkunst. Het voorloopig verslag over het wetsontwerp houdende strafbepalingen tot beteugeling van desertie van zeevisscbers is eerst thans verschenen. De behandeling van het ontwerp in de commissie van rapporteurs werd vertraagd door het besluit dezer commissie, van welke vier leden behooren tot de commissie voor het Strafwetboek, om met de behandeling te wachten tot na afloop van een gedeelte van dat ontwerp. De gevoelens over de onderwerpelijke voordracht waren verdeeld. Eenige leden wenschten het onderwerp in verband met de geheele strafwetgeving te regelen of de uit komsten af te wachten, welke langs niet-straf- rechterlijken weg kunnen worden verkregen. De meerderheid was van oordeel dat contractsbreuk als zoodanig niet behoort gestraft te worden en vond het in het algemeen gevaarlijk de verhoudingen tus schen werkgever en nemer van Staatswege te regelen. Zij bestreed derhalve de tusschenkomst van den Staat. De voorstanders van het ontwerp erkenden met de regeering zoowel de urgentie als de rechtmatigheid van den voorgestelden maatregel. De zeevisscherij had naar hun oordeel evenals de koopvaardij dringend behoefte aan wettelijke be palingen, waardoor de uitoefening van haar bedrijf niet langer afhankelijk was van een man, die juist van het laatste oogenblik misbruik maakt ten voordeele van zich zei ven. Zij ontkenden eeni- gen invloed van dit ontwerp op de vrijheid van huur en verhuur, om meer of minder loon, meer of min gunstige voorwaarden te bedingen. Bij de behandeling der verdere bepalingen werd nog- opgekomen tegen het vooruitloopen op nieuwe algemeene beginselen van strafrecht. Som mige leden betoogden het belang van voorziening tegen insubordinatie, opruiing tot muiterij, dienst weigering, samenspanning aan boord van schippers- vaartuigen gepleegd. Ook wenschten sommigen eene bepaling op te nemeD, dat de onwillige schepeling desnoods door den sterken arm, op last van den waterschout, kan worden aan boord gebracht. Desertie gedurende de reis zou volgens vele leden gestraft kunnen worden, op grond dat daardoor gevaren voor derden kunnen ontstaan. Blijkens het eindverslag over het wetsont werp, regelende de betrekkingen en rangen enz. van het personeel van den geneeskundigen dienst bij de landmacht, is de commissie van rappor teurs niet overtuigd van de noodzakelijkheid eener militaire geneeskundige school. Zij stelt als amen dement voor, die school te doen vervallen en een nieuw artikel op te nemen, bepalende dat aan een of meer militaire ziekeninrichtingen cursussen zullen worden gehouden. Ook houdt de commissie de financiëele bedenkingen vol tegen de wijze van inriebting der reserve. Bij het wetsontwerp tot verhooging der loo- pende begrooting voor oorlog wordt f 261,000 aan gevraagd voor de bewapening met vuurmonden en affuiten van het fort op de Harssens. Voor die bewa pening worden kanonnen van 30.5 cM. noodzakelijk geacht. Uit die som behooren de kosten bestreden te worden voor de levering door den fabrikant Krupp, te Essen, van 2 van die kanonnen, een proefaffuit en 100 granaten voor dat geschut, en door den fabrikant H. Gruson te Buckau bij Maagdenburg, van een affuit met toebehooren. Door den heer Wouter De Bruyn, inleven mede-ondernemer van den stoombootdienst tusschen Rotterdam, Dordrecht enz., op 26 Juni te Dor drecht overleden, is o. a. gelegateerd: aan de Bewaarschool van de Ned.-Hervormde gemeente aldaar f 2000; aan Regenten van het Vereenigd Armen Wees- en Nieuw Armhuis aldaar ƒ2000; aan de Diaconie der Ned.-Herv. gemeente aldaar 4000; aan het Bestedelingenhuis aldaar f 4000 aan het Ned. Zendeling-Genootschap, gevestigd te Rotterdam, 500; aan de kwart-gulden Ver- eeniging tot ondersteuning van de scholen in de Minehassa 500, en aan de Vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuid-Holland, gevestigd te Rotterdam, ƒ1000; alles vrij van de deswege aan den lande verschul digde rechten. Uit Harlingen schrijft men dat aldaar, na korte ongesteldheid, aan verzwakking is overleden de heer P. Ens, medr. dr., :n den ouderdom van circa 74 jaar, na 48 jaren in die gemeente te hebben gepraktizeerd. Van een degelijk en zwij gend karakter waar het de uitoefening van zijn vak gold, wijdde hij zich geheel aan zijne patiënten en was de vertrouwde van talrijke familiën. De gemeenteraad te Zwolle heeft met 11 tegen 6 stemmen besloten tot het oprichten van een gemeentelijk Ziekenhuis, en wel op de Begijnen- weide naast de rijks hoogere burgerschool. Met inbegrip van het benoodigde meublement enz. zijn de kosten begroot op ruim 80,000. De minister van financiën maakt bekend dat door mr. C. J. Pické, burgemeester van Mid delburg, eene som van 275 in 's rijks schatkist is gestort, wegens teruggave van de helft van het I hem over het tweede kwartaal 1880 toekomend I wachtgeld als oud-raadsheer in het voormalig pro- vinciaal gerechtshof van Zeeland, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COVBÜIT: Voor Leiden per 8 meenden.."r.TT."T.7 :i 1.10. Franco per post.*.;7>s 1.40. Afzonderlijke Kommer».777777™;.. 70.05. PRIJS DER ADVERTENTIES t Tu 1—0 npisTTïïïïYïïYïrrïTVïï^TTT» f 1.08. Iedere regel Grooters letten neer pleeUreiiete. 0.17J. LEIDEN, 7 Juli.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1