N°. 6252. Woensdag 7 Juli. A0. 1880. SCHUTTERIJ. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: V«i>r Leiden per 8 meenden. 1.10. PRIJS DER ADVERTENTIE!!i Grooter* Utters neer pleetemimte. j STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Commissie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den llden April 1827 (Staatsblad n°. 17), benoemd tol het onderzoeken van en beslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting, zal vaceeren op het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den Oden Mi aanstaande, 's namiddags te zes uren. En worden dienvolgens opgeroepen: 1°. al de zoodanigen, welke aan de loting van dit jaar deelgenomen hebben; 2°. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en geboren zjjn in de jaren 1846 tot 1854 ingesloten; 3°. zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling vermeenen te hebben 4°. degenen, die na hunne indienststelling bij de Schut terij recht op vrijstelling hebben verkregenalsmede die bij het Bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijge steld, en 5ê. degenen, die volgens art. 3 L en M der wet, als tot de nacht- of brandwacht behoorende, lijf- of huis bedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kun nen erlangen; om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op bo- vengemelden dag, al ware het dat bij hen geen oproe pingsbiljet was ontvangen, ten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet verschijnen, geacht zullen worden geene reden tot vrijstelling te hebben en mitsdien, overeenkomstig art. 16 van Zijner Majesteits besluit van den 28sten Juni 1828 (Staatsblad n°. 42voor zooverre zij dienstplichtige nom- mers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Juli 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, O Juli. De minister van binneulandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat met 1 Sep tember 1880 de betrekking van leeraar in het tee kenen aan de rijks hoogere burgerschool te Warffum openvalt. Jaarwedde f 1000. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 15 Juli a. s. aan te melden bij den inspecteur van bet middelbaar onderwijs, dr. D. J. Steyn Parvó, te Leiden. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den 26sten dezer, des morgens te halftien, zitting houden te Amsterdam, in het Raadhuis aldaar. Zij, die. tot een dier examens wenschen toegelaten te worden, moeten hiervan vóór 19 Juli schriftelijk en vrachtvrij kennis geven aan den voorzitter der commissie, met overlegging van geboorte-akte en opgave der tegenwoordige woonplaats. Bij deze kennisgeving moet tevens vermeld worden, of de candidaat al dan niet wenscht bewijzen te leveren van zijne kennis omtrent het stoomwerktuig. De geneeskundige staatscommissie te Amster dam heeft tot arts bevorderd de heeren J. W. Van Loon Van Iterson, doctorandus, en T. Van Valkenburg, cand.-arts. Men schrijft ons uit VoorschotenJl. Vrijdag was het voor de gezellen der goud- en zilverfabriek van de heeren Van Kempen bij gelegenheid van den terugkeer der jongehuwden van hun huwelijksreis wederom een dag van vreugde. Met genoegen aan vaardde men des morgens zijne werkzaamheden om ze met den middag te eindigen, zich dan van zijn werk- pakje te ontdoen en de beste plunje aan te trekken ten einde zich tegen des namiddags te vijf uren aan een vriendschappelijken maaltijd te vereenigen. Bij het begin der feestviering was de geheele familie Van Kempen tegenwoordig. Door haar, zoowel als door andere personen, werden eenige hartelijke toespraken tot de feestvierenden gericht. In aangename stemming bleef men gedurende geruimen tijd bijeen en dit werd des te meer opgeluisterd, daar er door de familie Van Kempen een plan was opgemaakt om ook de vrouwen der hier feestvierenden eens te verrassen door het houden eener tombola, waaronder zich prachtige cadeaux bevonden en waarin door ieder deelnemer hetzij een groote of kleiiae prijs voor zijne eega werd gewonnen. Gedurende de feestvreugde werden er eenige coupletten met begeleiding van muziek ge zongen. Totdat de morgenstond was aangebroken, bleef men in gezellige stemming bijeen en onder hartelijke betuigingen van dank en tevredenheid liep het feest ditmaal wederom ten beste af. Naar aan de Zaanl. Crt. uit 's-Gravenhage wordt bericht, zijn de benoemingen der inspec- teurs bij het L. O. volgens de nieuwe regeling binnen betrekkelijk weinige dagen te gemoet te zien. Voor deze betrekkingen worden genoemd voor Groningen enz. dr. Van Aken; voor Noord- Brabant enz. jhr. mr. Verheijenvoor Utrecht enz. de heer A. Moens. Het N. v. d. D. verneemt dat de heeren Ising, Van der Star, Mulder, Vogel en Middelburg, te 's-Hage, P. Rahusen, Van Gorkom en De Veer te Amsterdam, en A. C. Kruseman te Haarlem, zich vereenigd hebben tot eene commissie, ten einde te overleggen op welke wijze de nagedach tenis van Cremer waardig en gepast voor ons volk in eerbiedig aandenken kan gehouden woTden. De gemeenteraad van Delft heeft gunstig beschikt op het adres van de heeren Van der Loo en Berten te Rotterdam, houdende verzoek om vergunning tot het aanleggen en exploiteeren van een stoomtramway tusschen Rotterdam en Delft. Volgens de mededeeling van den genees kundigen adjunct-inspecteur voor Noord-Holland kan de epidemie van mazelen in Amsterdam als geweken worden beschouwd. In de te Utrecht gehouden vergadering van burgemeesters, secretarissen, ontvangers en verdere gemeentelijke ambtenaren tot het oprichten van een onderling weduwen- en weezenpensioenfonds deed de voorloopige commissie van oprichting (aanvankelijk uitgegaan van Waddings veen) mede deeling, dat van de ruim 300 gemeenten, die een antwoord hadden ingezonden, de meesten met het plan der oprichting instemmen. Een lid der voorloopige commissie echter, de heer De Bosch Kemper, zag liever aansluiting aan „Eigen Hulp." Dit voorstel vond geen ingang, waarop de heer De Bosch Kemper zich aan de zaak onttrok. Daarop werd de commissie van oprichting, be staande uit 5 leden, met nog 2 andere leden ter assumtie, tot bestuur gekozen. Het te ontwerpen concept-reglement der vereeniging zal in de „Ge meentestem" worden opgenomen. De rekening en verantwoording van het be heer der gemeentelijke gasfabriek te Arnhem over 1879 wijst aan ontvangsten aan f 340,000 (ruim) en aan uitgaven ruim 300,500, zoodat een batig saldo van f 39,500 (ruim) is verkregen. Dr. J. C. L. Sicherer is thans definitief benoemd tot leeraar in de wiskunde aan de M. S. voor meisjes en in de natuurkunde, scheikunde en natuurlijke historie aan het gymnasium, ieder op eene jaarwedde van /1200. Bij den heer M. J. Yan der Loeff te En- schedee is verschenen het eerste nommer van het „Volksblad", orgaan van de Vereeniging tot bevor dering van het volksonderwijs en het schoolbezoek in Nederland. Voor den dienst van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Nederlandsch-Indiê zijn benoodigd zes practisch ervaren opzichters der derde klasse, beneden den leeftijd van een en dertig jaren. Aspiranten behooren zich te 's-Gra venhage op nader aan hen op te geven dagen in de maand Augustus a. s. te onderwerpen aan het exa men, af te nemen door eene door den minister van koloniën te benoemen commissie. Bij gelijke geschiktheid wordt de voorkeur gegeven aan onge- huwden. Zij die in aanmerking komen voor de betrekking van opzichter der 3de kl. zullen ge nieten een traktement van f 150 's maands. Bij bevordering tot opzichter der 2de klasse en tot opzichter der 1ste klasse, wordt toegekend een traktement respectievelijk van f 200 en f 250 's maands. Het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, is Zaterdag te Suez aangekomen, denzelfden dag van daar vertrokken en passeerde gisteren Port-Saidde „W. A. Scholten", van Rotterdam naar Nieuw-York, en de „P. Caland", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerden gisteren Lezard. De audiëntie van den minister van water staat enz. zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen ge steld de luit.-ter-zee 1ste kl. jhr. H. H. Hora Siccama, W. A. Kok en H. Vreedenberg, en den off. van adm. 3de kl. J. P. Van Goethem; be vorderd: tot luit.-ter-zee 1ste kl., de luit.-ter-zee 2de kl. R. C. Van der Meulen, L. Haremaker en E. Kempe; en tot officier van adm. 3de kl., den scheepsklerk M. C. De Jong; mr. E. H.'s Jacob, president-commissaris der Nederl.-Indische Spoor wegmaatschappij, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Gemengd Nlenwa Hedenmorgen omstreeks kwart over achten werd door eenige agenten van politie iemand aan de wacht gebracht, H. F., oud 31 jaar, alhier werkzaam bij den leerlooier S. aan de Haarlem merstraat, die op de Hooglandsche Kerkgracht zich op een wijze gedroeg, waaruit bleek dat h!) niet wel bij het hoofd was. De man is, na door dr. A. te zijn onderzocht, onder toezicht der politie, per vigilante, naar het ziekenhuis alhier over gebracht. Tegen N. G. alhier is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens van het plegen van verzet tegen haar bij het aanhouden van een beschonken vrouwspersoon, die een agent van politie geslagen had. Gistermorgen viel in de LageNieuw- straat te 's-Hage ten huize van een koffie vrouw een kind van 14 maanden in een pot met kokend water. Hoewel het er onmiddellijk werd uitgehaald, heeft het toch hevige brandwonden bekomen. Een 29-jarige bezoeker van den Fransehen Bazaar in de Vlamingstraat te 's-Hagp heeft Zaterdag-avond wederom misbruik gemaakt van het „vrije entrée." In stede van de tentoon gestelde artikelen te bezichtigen of te koopen, stak hij eenige voorwerpen in den zak, doch niet zoo behendig dat dit aan het wakend oog der winkel bedienden ontsnapte. Overgeleverd aan een politie agent, volgde de gearresteerde eerst gewillig, maar bij het commissariaat veranderde zijn gedweeheid in een heftig verzet, zoodat hij ten slotte door eenige agenten en door ter adsistentie geroepen burgers werd binnengebracht. Daar vond de jon geling, die klein van gestalte is, het zoo vermetel,

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1