A". 1880. N°. 6251. Dinsdag 6 Juli. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAOBLAI). PRIJS DEZER COURANT: Veor Leiden per 8 maanden.~.T."7Ï71.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommer»..T;7rrrTrr.T. ".7r. a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIESi Va# 1t ngels lader» r»iei 7ï:7:vT7TT.7vrr^Tr. i.o«. M 77Tmm»TMÏTÏ t0.17*. GrooUr» latten naar pUatsraimte. STADS-BERICHTEN. Kohier der plaatselijke directe belas ting, 1880, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 266 der wet van 29 Jnni 1851 (Staatsblad N4. 85) in zijne vergadering van heden het kohier der plaatselijke directe belasting voor het jaar 1880 beeft vastgesteld en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer ge meente, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is neder- gelegd, terwijl binnen dien tijd elke op dat kohier aangeslagene, krachtens de 5de zinsnede vaa bovengenoemd wetsartikel, zijne bezwaren tegen den aanslag, by verzoekschrift op ongezegeld papier bij Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. Bargemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 5 Juli 1880. E. KIST, Secretaris. LEIBEN, Juli. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevor derd de heer A. Pekelharing geb. te Zaandam, tot doctor in de staatswetenschap, met acad. proef schrift get. „Opmerkingen naar aanleiding van de Wet van 10 April 1869, Staatsblad N°. 65de heer R. C. E. G. J. Snouckaert van Schauburg, geb. te 's-Gravenhage, tot doctor in de rechtswe tenschap met academisch proefschrift, get.„Mis drijven buitenslands gepleegd," en de heer H. Zillesen, geb. te Amsterdam, ook tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift., get. „Over administratieve Rechtspraak." Aan den 29sten verjaardag van prinses Von Wied werd heden alhier door het uitsteken der driekleur van enkele openbare en particuliere ge bouwen gedacht. Binnen korten tijd heeft onze gemeenteraad thans reeds vier leden door den dood verlorenin den ouderdom van 65 jaren overleed gisteren de heer E. Stokhuyzen, die tot 1885 Bitting had, daar hij eerst verleden jaar Juni tot lid is gekozen. Weldra werd hij door een kwaal aangetast, die hem steeds aan het ziekbed kluisterde. De overledene was tevens lid of bestuurder van verschillende nuttige instellingen; zijn verscheiden zal door velen innig worden gevoeld. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Oost-Indië, door mid del van het stoomschip „Drente", waarvan de laatste huslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag a. s., 10 Juli, des morgens elf uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk 's morgens om halfzes zijn bezorgd. De voorgestelde eeuwfeestviering der Zondag scholen alhier zal niet plaats hebben om finantiëele en andere bezwaren. Naar men verneemt, heeft de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijks-universiteit te Utrecht den gouden eerepenning verleend voor de beantwoording der botanische prijsvraag aan den heer E. Giltay, student te Leiden. De classicale vergadering der Ned.-Herv. gemeente alhier werd bijgewoond door 32 predi kanten en 39 ouderlingen. De benoemingen ge schiedden alle in orthodoxen geest. Op moderne candidaten werd slechts een klein getal (11 a 12) stemmen uitgebracht. Niet meer dan 11 leden konden zich vereenigen met het beginsel der door de Synode voorgestelde kerspelvorming. Door de groote meerderheid, ook van moderne zijde, werd het synodaal-voorstel van art. 38 reglement op het godsdienstonderwijs onaannemelijk geacht. Aangenomen zijn door de meerderheid de wijziging in het reglement op het hooger onderwijs, de benoeming voor hoogleeraren te Amsterdam en de veranderingen in 3 andere reglementen. Tot lid van het provinciaal kerkbestuur werd herkozen ds. E. C. Segers en tot secundus gekozen ds. J. G. Yerhoeff, alsmede tot lid van het classicaal bestuur ds. J. Van Walsem, ds. A. Keers en de ouderling J. Brediustot secundi ds. T. E. Westrik, ds. J. W. Unger, ds. A. C. J. Van Maasdijk en de ouderling H. Rollman. Als quaestor werd her kozen ds. J. D. B. Brouwer. In ons vorig nommer kwam een mededee- ling voor omtrent den verkoop van het prachtig gebeeldhouwde hek om den preekstoel in de Lu- thersche kerk. Dat bericht was in zooverre onjuist dat niet dit koorhek, maar het eiken schotwerk tegenover den preekstoel voor f 400 verkocht is aan een Hagenaar, die het reeds met een aan- zienlijke winst van de hand heeft gedaan. Aan nemer van het geheele werk der restauratie is de heer Meyer alhier, terwijl de zorg voor het orgel is toevertrouwd aan den heer Schaaffelt. De algemeene vergadering van deelhebbers in de spoorweg-maatschappij LeidenWoerden zal gehouden worden den 31sten Juli a. s., des namiddags te halftwee, in „Zomerzorg" bij Leiden. De balans over het op 30 April geëindigde boek jaar en het hierover opgemaakte verslag liggen van 28 Juli af ter inzage op hel bureel der maat schappij te Utrecht. Door den minister van oorlog is de rit meester-instructeur van het 4de regiment huzaren, J. A. Ort, benoemd tot chef van het onderwijs aan de cadetten van de cavalerie aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda, ter vervanging van jhr. Teding Van Berkhout, die kort geleden tot majoor bij het 3de regiment huzaren is benoemd. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 38,00, ƒ4,10 en f 2,00; de laagste 88.00, 4.00 en ƒ2.00. Ds. L. Ten Bosch te Oegstgeest heeft voor het beroep naar Dalfsen bedankt. De muziekuitvoering in de tent in het Haagsche Bosch zal deze week, in plaats van op Woensdag 7 Juli, morgen, Dinsdag, op den gewonen tijd aldaar plaats hebben. Allen, die wenschen deel te nemen aan de Nederlandsche collectieve inzending van melk- en fokvee en zuivel op de tentoonstelling, te Londen in October te houden, worden blijkens achterstaande advertentie door het voorloopig comité dringend verzocht daarvan vóór 15 Juli a. s. aangifte te doen. De werkzaamheden tot verbouwing deropenbare school te Woübrugge vorderen goedhet gebouw zal spoedig onder kap zijn. De vorige week deed zich in hetzelfde dorp een geval van varioloïdes voor en onder een koppel schapen de schurft; deze loopen onder het vété rinaire politie-toezicht op een afzonderlijk stuk land, na geschoren en gewasschen te zijn, volgens de voorschriften. Door de liquidateuren van de Afrikaansche Handelsvereeniging te Rotterdam zijn de concept statuten voor de Naamlooze Vennootschap „Nieuwe Afrikaansche Handels-Vennootschap" vastgesteld. Uit die concept-statuten blijkt, dat het doel der vennootschap is „de voortzetting van den handel op de Zuidwestkust van Afrika, vroeger door de „Afrikaansche Handelsvereeniging" gedreven". De Vennootschap wordt aangegaan tot ultimo December 1905. De zetel der Maatschappij is Rotterdam. Het kapitaal, 1,995,000 is verdeeld over 13,300 volgestorte aandeelen van 150. Het bestuur is opgedragen aan één of meer directeuren te Rotter- dam woonachtig. Ieder directeur moet minstens 50 aandeelen in blanco deponeeren. Jaarlijks wordt door de vergadering van aandeelhouders een con troleur bemfemd, met de opdracht om geregeld de boekhouding der Vennootschap te controleeren. Zijne bezoldiging wordt door de Algemeene Ver gadering vastgesteld. De te maken winst wordt verdeeld als volgt: eerst 5 pet. over het maat schappelijk kapitaal aan de aandeelhoudersvan wat daarna overblijft 5 pet. aan ieder lid der directie, het overblijvende aan de aandeelhouders. Zaterdag is van de werf „de Hoop" van C. Van der Giessen te Krimpen n/d. IJsel (Storm- polder) met goed gevolg te water gelaten, de schroefstoomboot „Bargemeester van Haarlem mr. E. A. Jordens", voor rekening der Haarlemsche Schroefstoomboot-Maatschappij, directeur de heer W. Bus te Haarlem. De machine van zestien paar denkracht compound systeem is vervaardigd in de fabriek van de heeren Diepenveen, Leis en Smit te Kinderdijk. De vice-admiraal, directeur en commandant der marine te Willemsoord, zal Vrijdag 28 Juli a. s. in het openbaar aanbesteden de levering van 2000 meter karldoek N°. 1. Het aantal surnumerairs der directe belas tingen en van het kadaster, hetwelk kan worden benoemd volgens het in het begin van 1881 te houden vergelijkend examen, is nader vastgesteld op vier. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft mr. E. N. Rahusen, A. P. Van Stolk en mr. D. Van Meurs, wier diensttijd als leden van het college voor de zeevisscherijen met 1 Juni eindigde, te rekenen van dien datum, op nieuw als zoodanig benoemd. Qemengd Nieuw* In den nacht van Zaterdag op Zon dag is een schuit met zand geladen, welke in de Mare aan den wal lag, gezonken. De schipper, die aan boord sliep, merkte gelukkig spoedig on raad, zoodat hij nog in de gelegenheid was zijn zinkenden bodem te verlaten, en er dus geen menschenleven te betreuren is. Hedenmorgen was men nog druk bezig met de lading op te visschen en in een ander vaartuig over te brengen. Zondag viel te Oudshoorn vooT de pastorie eep kind te water. De heer Kamp, pre dikant, begaf zich moedig te water en redde het reeds zinkende kind van den dood. Hedenmiddag te één uur had tijdens de bloemenverkooping op de Ruïne het volgende plaats. Een beschonken persoon, dien de politie raadzaam oordeelde van het terrein te verwijderen, nam daarin geen genoegen, althans bij achter volging begaf hij zich op eene in de gracht liggende schuit en van daaruit verklaarde hij plechtig„liever te water te gaan, dan te worden ingerukt", en de daad aan het woord voegende, sproDg hij in de gracht. Na eenigen tijd doelloos te hebben rond gezwommen, geraakte hij (de man had groote klompen aan)'in zinkenden toestand. Een voorbijvarende schipper haalde bedaard de schouders op, zeggende: „hij kan zwemmen" en voer verder; doch 's mans 15-jarig zoontje kwam met een schuitje ter hulp en niet dan met groote moeite gelukte het den knaap den weerspannigen vader aan boord te krijgen. Me» schrijft ons uit Katwijk: In de afgeloopen week werd de kantvisscherij nog door 10 schuiten Hitgeoefend, waarvan er 4 besomden van 100 tot f 130 en de andere 6 van 27

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1