Maandag 5 Juli. N°. 6250. A0. 1880. Dow Ooorant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZES COURANT: Voor Leiden per 8 minden.f 1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommen0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: V» 1—8 rapb..1.05. 0.17*. Ieder* r*f»l Grootere letten neer pttcUrmlmte. Gemengd Nieuws. Twee personen, I. K. en P. L. L., die met een bootje door de Oude Vest voeren, zijn door de deining van een zeer dicht voorbijvarende stoomboot, met hun vaartuig gezonken, maar konden nog met veel inspanning gered worden. Naar de gevangenis te 's-Gravenhage is overgebracht zekere C. S., die zich in deze ge meente aan bedelarij had schuldig gemaakt. Ook hier ter stede heeft zich een ge val van pokken voorgedaan. Gelukkig zijn ze echter niet van ernstigen, maar van gewijzigden aard. De ballons, welke Dinsdag-avond op het feestterrein alhier zijn opgelaten, zijn meest alle onder Rijpwetering neergekomen. In het bericht omtrent den brand in het feestgebouw is onwillekeurig verzuimd te ver melden dat ook de spuit van het roomsch-katholieke weeshuis spoedige eu uitstekende diensten heeft bewezen. Het was voor het eerst dat zij uitrukte. Alweer de Pr. N.-Brab. en 's-Hert. Crt., nu in een particulier telegram uit Leiden „Door een onbekende oorzaak is het prachtig feest gebouw der studentenfeesten Donderdag-avond totaal afgebrand". Dit bericht zullen onze stadgenooten zeker met belangstelling vernemen. Misschien dat zij er ook wel om zullen lachen. Onze Bossche zuster mag hare correspondenten wel in waarde houden evenals de Scheveningsche moet ook de Leidsche bepaald met andere oogen zien dan wij gewone stervelingen. Na het innen van een kwartaal pen sioen had gisteren te Delft iemand het ongeluk daarvan 2/3 of een bankbiljet van f 60 te ver liezen. Toen hij van dit voor hem zoo treurig ongeval aangifte kwam doen, werd hem het bank biljet reeds weder ter hand gesteld. Een schipper had het in een der grachten drijvende gevonden en op het bureel van politie gedeponeerd. Tegen twee brigadiers der Haarlem- sche huzaren is proces-verbaal opgemaakt wegens het toebrengen (met hunne sabels) van vier be langrijke verwondingen aan den koffiehuishouder A., woonachtig aan de Groote Markt. De getrof fene had een hunner onderhouden over onbehoorlijk gedrag tegenover een zangeres, die gedurende de kermis in het koffiehuis optrad. Jaarlijks verdrinken ongeveer 2600 personen in de rivieren, kanalen en meren van Engeland en Wales. Een Wesleyaansch geestelijke te Sheffield, Brown, heeft een uitvinding gedaan om het verdrinken te voorkomen. Yoert men een jas of japon met een stof, gedrenkt in een door hem geprepareerde chemische oplossing, dan zwelt de voering in het water tot een groote blaas op, die het lichaam boven water houdt. Proeven met de Brownsche voering genomen, hebben goede resultaten opgeleverd; iemand, die niet zwemmen kan, is op die wijze in staat tweemaal vier en twin tig uren boven water te blijven. In het graafschap Mayo heeft weer een moord plaats gehad. Eerrick, de agent van den overleden afgevaardigde George Brown, keerde te vier uren van Ballinrobe naar zijne woning te Brownston térug. Drie maDnen schoten op hem, een schot ging door zijn rug, een tweede raakte zijn linkeroog, een derde doorboorde zijn hand. Eerrick viel bewusteloos neer en stierf des namid dags aan zijne wonden. Reeds vroeger was op hem geschoten geworden. In maand Mei 11. zijn volgens opgaaf van het Bureau „Veritas" 90 zeilschepen ver gaan, waaronder 7 van welke zulks bij ontsten tenis van alle tijding ondersteld wordt, namelijk: 36 Eugelsche, 16 Amerikaansche, 10 Duitsche, 6 Eransche, 6 Noorsche, 3 Oostenrijksche, 3 Nederlandsche, 3 Italiaansche, 2 Deensche, 1 Ar- gentijnsch, 1 Ckileensch, 1 Spaanscb, 1 Portu- geesch, 1 Zweedsch. Voorts 1 Noorsch en 2 Engel- sche stoomschepen. Een vischvrouw, in dit geval juister gezegdeen vischwijf, was een herberg te Mont- reuil binnengegaan, nadat zij haar mand met visch aan de deur had neergezet. Na het gebruik van een groote hoeveelheid sterken drank weer buiten gekomen, meende zij op te merken dat onbe scheiden handen haar koopwaar in wanorde had den gebracht. Onmiddellijk begon zij nu een wraak oefening tegen het eerste het beste levend wezen, dat zich in haar nabijheid bevond, een zesjarig meisje, waaraan het wijf zooveel schoppen tegen het onderlijf en de borst toebracht, dat het arme kind in hopeloozen toestand naar een ziekenhuis werd overgebracht, terwijl het bloed haar uit den mond stroomde. De vader, die zijn kind wilde ontzetten, onderging hetzelfde lot, zoodat hij bewusteloos werd weggedragen. Niet dan met groote moeite maakte de politie zich meester van het vrouwelijk monster. De zucht tot zelfmoord schijut zich ook van de jeugd meester te maken. Een dertien jarig leerliug vau een school te Parijs, die wegens een oneenigheid uit zijn klasse was weggeloopen, hing zich met zijn zakdoek aan een raam op. Een zijner makkers, die hem daar vond, had de tegen woordigheid van geest hem met zijn zakmes af te snijden, nog tijdig genoeg om hem van den dood te redden. Meer dan 3000 zangers zullen deel nemen aan het zangersfeest, dat den 4den Juli te Zurich zal beginnen en meer dan een week zal duren. Er is een tijdelijk gebouw gemaakt, waarin plaats is voor 6000 menschen. Te Ems bevindt zich onder de bad gasten een grijsaard van 105 jaren, de Israëlie- tische godsdienstonderwijzer Abraham Levi Dick- stein. Hij is in 1775 te Standaska in Russisch Polen geboren; in 1812 streed hij als lid van een Russisch vrijcorps, bij de Beresina tegen de Eranscheu; sedert 1815 is hij aan verscheidene scholen in Nassau onderwijzer geweest. Als tegenhanger van het verhaal van den eigenaar eener badinrichting, die, plotseling krankzinnig geworden, een der bezoekers wilde vermoorden, kan het volgende dienen. Een han delaar te Parijs, plotseling door waanzin aange grepen, nam een revolver op tot groote ontstel tenis van zijne vrouw, die zich in het magazijn achter kisten en pakken verschanste. Nu sloot de man zich iu zijn kamer aan de straat op, opende een raam en begon op de voorbijgangers aan te leggen. Gelukkig wist de politie zich van hem meester te maken, eer hij iemand had kunnen treffen. Maandag-avond vond men in Alders- gate-street te Londen een man in bewusteloozen toestand op den grond liggen. Hij werd overgebracht naar een hospitaal en het bleek uit zijne papieren, dat hij een Rus van geboorte was. Toen de man tot zich zeiven kwam, werd zekere Harris uit het hospi taal tot hem gezonden, een Poolsche Jood, die het Russisch goed kende. De zieke scheen dit plezierig te vinden, praatte den geheelen dag met Harris en was rustig. Woensdag-avond zat Harris aan een tafel te lezen, toen de zieke eensklaps uit zijn bed sprong, een stoel opnam en daarmede Harris letterlijk het hoofd verpletterde. Men schoot van alle kanten toe en met moeite werd men den man meester, die blijkbaar in een aanval van razernij verkeerde. Een radicaal middel heeft de prins stadhouder Raib-Es-Salanet in Teheran gevonden om bakkers en slagers te dwingen hunne brood- en vleeschprijzen niet hooger te stellen dan de markt noodzakelijk maakt. Daar alle middelen om afslag te verkrijgen vruchteloos bleven, liet de prins op een goeden dag alle slsgers en bakkers met het oor aan den deurpost hunner woning spij keren en zoolang te pronk staan, tot zij beloofden aan de billijke eischen der bevolking te zullen voldoen, wat bij de meesten vrij spoedig het geval was. Als prins Raib eens plan mocht krijgen een Europeesch reisje te maken, zouden vermoedelijk heel wat bakkers en slagers in de voornaamste plaatsen van Europa vol angst naar hunne ooren grijpen. Weer heeft het b ij geloof teBerlijn een offer geëischt. Eene jonge dame liet zich bij eene vermaarde kaartlegster in de „Hauptstadt der Intelligenz" eens waarzeggen en vernam daar dat zij door vergiftiging om het leven zou komen. Een zoenoffer van een aanzienlijke som gelds en een gouden horloge zou mogelijk nog de wraak der goden bezweren. Daar de jonge dame echter geen horloge had, verzekerde de waarzegster dat zij dan onherroepelijk verloren was. Dit ontstelde het meisje zoozeer, dat zij nog dienzelfden nacht uit het 30 voet hooge venster harer woning sprong. Eindelijk heeft de ex-khedive van Egypte een wijkplaats voor zich en zijn gezin ge vonden. Hij mag met zijn harem naar Smirna gaan, eene vergunning die hij dankt aan de tus- schenkomst van den Italiaanschen gezant te Kon- stantinopel, graaf Corti. In Nieuw-York is het zoo warm, dat deze week in 3 dagen 79 menschen door een zonnesteek werden getroffen. M arlitberiohtea. Leidon, 3 Juli. Ter markt werd heden aangevoerd: Wintertarwe 5 hectoliter 11.50 a 12.50. Zomertarwe 5 hectol. 10.a f 10.60. Winterrogge 9 hectol. 7.25 a 7.75. Zomerrogge 9 hectol. 6.75 a 7.Zomer- gerst 8 hectol. 5.50 a 6.Chevalier-gerst 8 hectol. /7.25 a 7.76. Zware Haver 9 hectol. 5.25 a 5.60. Lichte Haver 9 hectol. 4.50 a 4.76. Daivenboonen 3 hectol. 8.75 a 9.25. Paardenboonen 4 hectol. 8.a 8.50. Grasboter 10,560 kilogr., 1ste qualit. V4 vat 58.a62. Schei- 2de qnalit. 1/4 vat 50.a 54.Grasboter 1ste qnalit. per kilogr. 1.45 a 1.55., Schei-2de qualit. per kilogr. 1.25 a /1.35. Lange Zwarte Turf 9000 dnbb. hectol. 0.21 a 0.25. Zwolle, 2 Juli. Op de heden alhier gehouden weekmarkt waren de prijzen als volgt: Granen. Tarwe 10.80 a 11. Rogge 8.50 a 9.Boekweit 8.75 a/9.Gerst/6.40. a 7.—. Paardenboonen a Aardappelen 3. a 3.60, alles per heet. Boter per KG. 1.05 a f 1.30, per Vs vat f 17.50 a f 26.Eieren 3.30 a 4.—, per 100 stuks. Vee. Aangevoerd op de markt 636 en op de stallen 281 stuks. Handel vlug. Kalveren eu slieren minder gewild. Men be steedde voor: neureudeen versch gekalfde koeien/130 a/255; dito Schotten of Vaarzen ƒ110 a 220; gaste koeien voor de vetweide 125 a 160; dito Vaarzen 80 a 145; zomer kalvende Koeien 125 a 170; Ossen voor de bak 90 a 155; jar. Bpringstieren 60 a 130; vaarspinken 50 a 75; Pok- kalveren 22 a 40; nuchtere Kalveren 4.a 9.vette Koeien en Ossen aan bouten 70 a 76 c., p. k.dito Stieren 60 a 66 c. dito Kalveren 80 a 84 c., dito Schapen 60 a 63 c., jonge Lammeren per stak 9.a/16.Varkens: op 96 wageDS aangevoerd 640 Biggen. Men besteedde voor: 6 w. biggen 7.a 9.50, 10 w. dito 11.a 15.drachtige varkens a magere dito 20 a 55. Vette levend gewogen per KG. 52 a 58 c.dito voor Londen 44 a 46 c. Londen, 2 Jnli. Friesche Boter 87/

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1