den Academietuin, benevens hefc inaken van eene nieuwe werk- en bergplaats voor materialen, ten behoeve van de vaste werklieden behoorende tot de universiteitsgebouwen te Leiden. De raming is f 5780. Ter aanvalling van ons vorig bericht omtrent de restauratie der Luthersche kerk kan nog worden medegedeeld dat de inwendige versieringen, hoofd zakelijk bestaande in fijn beeldhouwwerk, dat zich rondom den preekstoel bevond, door een liefhebber uit Den Haag voor ruim f 400 is gekocht. Uit de annonces blijkt dat de heer J. M. Dick, uit Budapest, alhier in het hotel „du Lion d'Or" is gelogeerd en, namens den uitgever, den heer Frans Jozef Bogutowatz te Budapest, adres sen' komt verzameleu voor een wereldadresboek voor den handel. De heer Bogutowatz heeft reeds gedurende een paar jaar zulk een adresboek het licht doen zien, maar de volledigheid en juistheid lieten te wenschen over. Hij heeft nu een 30-tal agenten door gansch Europa gezonden, om goede adressen, ook van heeren fabrikanten en kooplieden, die met liet buitenland in betrekking staan, bij een te brengen. Wie er belang in stelt, zijn adres goed op te geven, hetgeen kosteloos kan geschie den, vervoege zich dus bij den heer Dick, die eene week hier denkt te vertoeven voor adressen uit de stad en de geheele provincie. Ouder de belangrijke verzameling voorwer- en, documenten en bescheiden, op de Houtmans etrekking hebbende, die bij gelegenheid van de onthulling van het Houtman-monument te Gouda tentoongesteld waren, trok een portret van Frede- rik De Houtman bijzonder de aandacht. Het is genomen naar een origineel, dat het eigendom was van onzen vorigen burgemeester, wijlen dr. W. C. Vau den Brandeler. Van moederskant moet deze, volgens het Rott. Nbld., aan de Houtmaas verwant zijn geweest, en bovendien zijn er nog afstammelingen? óók in de vrouwelijke linie, te Moordrecht woon achtig, Kets Houtman geheeten, die de onthulling bijwoonden. Aan de zwem- en badinrichting „Rhynzigt" zijn gedurende deze week 1436 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4773 volwas sen personen en van 712 kinderen. In de plaats van wijlen den heer J. Van den Breggen, door wiens krachtigen financiëelen steun de Nutsspaarbank te Rijusaterwoudc eene groote mate van soliditeit verworven heeft, is tot directeur dier Spaarbank benoemd zijn schoonzoon, de heer W. Timmers te Leimuiden. Gedurende de laatste drie maanden is in de schoolspaarbank te Leimuiden een bedrag gestort van f 74.70, makende met vorige inlagen, sedert 1 November 1879, een totaal van f 288.67. Op merking verdient het, dat het voorbeeld der kin deren bij anderen navolging vindt. Tot leden van de commissie van rapporteurs voor de Drankwet zijn, naar het Vad. meldt, ge kozen de heeren Sickesz, De Jong, Borgesius, Tak en Reekers. Voer conrector aan het gymnasium te Dor drecht worden voorgedragen dr. P. J. Scrinerius, conrector te Assen, en dr. A. H. Garrer, leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Haarlem. Na afgelegd eindexamen zijn II. L. Ellerman en G. J. Hoogland, leerlingen van 's Rijks Vee artsenijschool te Utrecht, bevorderd tot veearts. De Amst. Crt. meldt dat mevrouw Van Offel-Kley voor het aanstaande speelseizoen aan den stadsschouwburg te Amsterdam verbonden is. Evenals in Groningen en Gelderland doch niet als in de provincie Zuid-Holland zullen ook in Overijsel de stoom-boekdrukkers geen molenaars zijn. Immers, de firma J. De Lange te Deventer, uitgever der Deventer Courant, had onlangs bij gedeputeerde staten dier provincie een bezwaar schrift ingediend tegen den afzonderlijken aanslag in het patent, dienst 1879/80, naar de 12de klasse van tarief A, voor een door stoom in beweging gebrachte pers in zijne drukkerij. Bij hunne be slissing op dat bezwaarschrift hebben ged. staten o. a. aaugenomen, dat de drukpersen, in tabel 4 1 genoemd, niet onder de belastbare werktuigen zijn opgenomen, en ook, wat haren aard betreft, geene overeenkomst hebben met een der catego rieën van molens, in meergemelde tabel genoemd, zoodat zij niet bij assimilatie belastbaar kunnen worden gesteld, en dat dus voor drukpersen geen afzonderlijke aanslag in het patentrecht verschuldigd is. Ged. staten hebben derhalve besloten om reclamants aanslag voor eene drukpers te vernie tigen en hem eeue ontheffing of teruggaaf te ver kenen van f 15.36 in hoofdsom en opcenten. In het laatste nummer van de „Vragen des Tijds" bespreekt de kapitein Van Tuerenhout „De praktijk onzer schutterij wet, naar aanleiding van het werk „Iets over de schutterij1', door den heer J. Scheltema, majoor-commandant der dienst doende schutterij te Leiden. Beide schrijvers zijn het er over eens dat tot een afdoende hervorming onzer schutterijen herziening van de wet op deze materie noodzakelijk is, maar als men nagaat de vele mislukte pogingen tot wijziging der wet van 1827 aangeweud, dan is de gedachte dat een andere wet noodzakelijk is om van de schutterijen ingeval van oorlog eenige partij te kunnen trek ken, niet zeer bemoedigend. Dat echter bij eene goede toepassing der tegenwoordige wet de schut terijen nog wel bruikbaar zouden te maken zijn, wordt door den heer Van Tuerenhout niet ont kend, die echter meer nog dan de heer Scheltema op een nieuwe wet aandringt. „Frederik de Groote en zijn koetsier'1 is de titel van een werk van Louise Mühlbach, uit het Hoogduitsch in onze taal overgebracht door A. J. Servaas Van Rooyen, en dat weldra voor den prijs van 1 te verkrijgen zal zijn. Wan neer wij er nog bijvoegen dat deze uitgave ge schiedt ten voordeele van den „Drentschen broeder11, door den braud van de Valther- en Weerdinger- venen in nood verkeerende, dan twijfelen wij niet of het werk van de uitstekende schrijfster en den gunstig bekenden vertaler zal zeer veel koopers vinden. Oü3 vorstelijk Huis heeft door ruime inteekening reeds het goede voorbeeld gegeven. Het scheren der schapen is op Tessel in vollen gang. De opbrengst is zeer bevredigend. De prij zen zijn weer eenigszins gedaald. Men besteedt thans f 1.50 voor gewasschen en f 1.10 a 1.20 voor ongewasscheu wol per KG. De opbrengst van liet patentrecht van maat schappijen of ondernemingen, die het recht over het dividend betalen, was in 1878/79 /373,712. In 1868/69 bedroeg die opbrengst nog slechts f 194,357. Sedert was zij het hoogst in 1874/75, toen 480,705 betaald werd. De laatste drie jaren bleef zij nagenoeg op dezelfde hoogte. De hoofdonderwijzer J. Lammens is gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer derde kl. voor den dienst daar te lande. De off. van adm. 3de kl. J. C. Vos wordt met den 16den dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Z. M. heeft in rang en ouderdom van rang overgeplaatstbij het wapen der inf. van hel leger in Oost-Indië, den 2den luit. W. J. F. Van Bennekom, van het 5de reg. inf., en bij het wapen der inf. van het leger hier te lande den 2den luit. der inf. jhr. E. A. Teding Van Berkhout, van het Ned.-Indische leger, thans h la suite van het kolo niaal werfdepot. BUITEN LAND. Frankrijk. De Parijsche gemeenteraad heeft 1000 fr. toege staan al3 bijdrage voor een gedenkteeken ter eere van den dichter der Marseillaise, Rouget de Lisle. In dezelfde vergadering is een voorstel aangenomen, bepalende dat ter viering van de inneming der Bastille en als voorspel tot de feesten van 14 Juli de raad den 13den dier maand des avonds de burgemeesters en gedelegeerden uit de provinciën plechtig ontvangen zal, daarvoor eene som van 50,000 fr. bestemmende; evenzoo een ander voor stel om bij de 40,000 fr. (van de 700,000, door den staat en de stad voor de bedoelde feesten toegestaan), welke voor uitdeelingen van behoef- tigen bestemd zijn, nog 60,000 fr. te voegen. In den Senaat werd gisteren het rapport der commissie gelezen. Het zegt dat het land de amnestie geenszins wenscht. Als men godsdienstige congegraties uitsluit, is het 't oogenblik niet om moordenaars weer toe te laten. Het laat alleen toe dat de regeering mild zij met het schenken van gratie. De discussie is op heden bepaald. De heer Jules Simon zal spreken tegen de amnestie. De heeren Hugo en De Freycinet zullen haar verdedigen. DuitaotiIantL De door de Conferentie met algemeene stemmen aangenomen en thans geteekende akte slaat in verbaud met de door het Berlijnsche Conres ge stelde bepalingen, tot welker uitvoering de Confe rentie, nadat de onderhandelingen tusschen Turkije en Griekenland geene uitkomst hadden opgeleverd, krachtens het haar opgedragen mandaat de grenslijn getrokken heeft. De akte geeft deze lijn nauw keurig aan, waarmede de taak der Conferentie is afgeloopen. De akte zal, met de aanhangsels be treflende vraagpunten van ondergeschikten aard, in eeue collectieve nota zoodra mogelijk te Athene en Koustantinopel worden overhandigd. In deze nota zeggen de mogendheden dat zij, aangezien de ten gevolge van het Berlijnsche Congres tus schen Turkije en Griekenland gevoerde onderhande lingen tot niets geleid hebben, tot de voorziene bemiddeling zijn overgegaan en de telkens ter Conferentie vastgestelde grens der Turksche en Grieksche regeeriug mededeelen en haar tot aan neming er van uitnoodigen. In kringen, welke betreffende de Conferentie goed ingelicht kunnen zijn, houdt men het er voor dat Turkije en Grie- kenland aan de uitnoodiging der mogendheden gevolg zullen geven. De uitzending der commissie, welke op de plaats zelve de grenslijn moet afba kenen, is van het antwoord der belanghebbenden afhankelijk. Tevens wordt gemeld dat de be richten omtrent het zenden van een Engelsch- Fransch smaldeel niet strooken met den tegen- woordigen staat van zaken, al is de mogelijkheid daarvan voor het vervolg niet volstrekt uitgesloten. De universiteiten te Munchen en te Würzburg hebben op de bij dergelijke gelegenheden gebrui kelijke wijze (feestredenen en feestmaaltijden, stu- denteubijeenkomsten enz.) het feit herdacht, dat Beieren thans 700 jaren onder de heerschappij van het Huis Wittelsbach staat, aan welks vorsten de universiteiten veel te danken hebben. Men weet dat de koning verlangd heeft, dat dit feest anders niet op allerlei kostbare wijzen gevierd zou worden, maar liever door het bijeenbrengen van gelden voor liefdadige stichtingen. Z. M. heeft daartoe zelf het voorbeeld gegeven en van verschillende zijden zijn reeds aanzienlijke sommen bijeengebracht. België. Iu zijn brief aan den Belgischen gezant bij het Vaticaan, kennis gevende van het afbreken der diplomatieke betrekkingen, zegt de minister van buitenlandsche zakenHet behoud van het ge zantschap was mogelijk, nuttig zelfs, zoolang de Paus zich buiten den strijd hield, dien de gees telijkheid in België tegen de wetten en nationale instellingen heeft aangebonden, en hij zijn invloed gebruikte om dien strijd te matigen. Het gezant schap werd nutteloos vau het oogenblik af dat de Paus het verzet tegen's lands wetten aanmoedigde. Nadat hij de maatregelen, door de bisschoppen tegen de schoolwet genomen, buitensporig en on tijdig had genoemd, dekt de Pans, door een onge- hoorden omkeer, thans de bisschoppelijke voor schriften met zijne goedkeuring. In deze omstan digheden heeft de regeering het haren plicht ge oordeeld, het gezantschap in te trekken. Het gemeentebestuur van Antwerpen heeft elke manifestatie verboden, die de katholieken zich voorstelden Zondag te houden ten einde hun zege praal bij de stembus op 8 Juni te vieren. Elke samenscholing van meer dan 5 personen op den openbaren weg wordt verboden. De „Etoile Beige" verzekert dat de heer Yanutelli, de ex-nuncius, Brussel aanstaanden Donderdag zal verlaten. Het bestuur van het nationaal concert, door de regeering belast met de regeling van een deel der muziekfeesten, ter viering van 's lands onaf hankelijkheid, heeft bekend gemaakt dat het tegen morgen, den 4den Juli, aangekondigde concert niet zal plaats hebben, „ten gevolge van de eischen der gecoaliseerde muzikanten". Iudien daarin geene verandering komt, zegt het comité, zouden wel eens al de muziekfeesten en ook het groote „festival" 22, 23 en 24 Juli kunnen vervallen. Groot-Brltannlë. Aan de „Pall-Mall Gaz." wordt uit Berlijn het gerucht bevestigd dat Engeland en Frank rijk overeengekomen zijn smaldeelen te zenden om langs de kusten van Griekenland en Turkije

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2