Zaterdag 3 Juli. N°. 6249. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 1.01; 0.17*. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden.f 1.10. Frenoo per post.a 1.40. Afzonderlijke Nommer»....Tt.7.777. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES j Ven 16 n(eti.'77.77.77...7777 leden regel meer. .'I.l'.v;;;;;;». Grooten letten neer pleeUrsimle. STADS-BERICHTEN. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden op Maandag 5 Juli 1880, des namiddags te 2 uren, waarin o. a. zal worden behandeld het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1880. LEIDEN, 2 Juli. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschapde heer J. A. A. Bosch, geb. te 's-Hertogenbosch, met acad. proefschrift,,get. „opmerkingen naar aanleiding van art. 1198 B. W."; de beer W. J. Van Dedem, geb. te Nieuwleusen, met acad. proefschrift, get. „Eenige opmerkingen over den suppleloiren eed"; en de heer G. J. Walraven Van Tricht, geb. te Steenderen, met acad. proefschrift, get.„Iets over het toezicht bij de oprichting van uaamlooze ven nootschappen." Door het bestuur der vereeniging „Doc- triua" is aan den burgemeester dezer gemeente ter hand gesteld eene som van f 47.70, gecollec teerd ten behoeve der algemeene armen van Leiden bij gelegenheid van het op Vrijdag 25 Juni 11. ge houden feest op Zomerzorg. Met de inwendige restauratie van de Lutber- sche kerk is een aanvang gemaakt. De aannemers er van zijn de heerenMeyer voor het timmer- en Wempe voor het stukadoorwerk, terwijl aan den heer Pelteuburg de zorg voor het orgel is toe vertrouwd. De godsdienstoefeningen van de ge meente zullen tijdelijk plaats hebben in het kerk- lokaal van het gereformeerde weeshuis op de Hoog- landsche Kerkgracht. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „W. A. Scholten", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op morgenochtend te 6 uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk hedenavond om negen uren zijn bezorgd. Voor het eindexamen aan de Polytechnische School hadden zich dit jaar 67 candidaten aange meld. Van dezen trokken zich vóór het examen terug 4 en gedurende het examen 2. Van de overblijvende 61 werd aan 43 het verlangde diploma uitgereikt. De heer P. Kersbergen te Delft herdacht gisteren den dag, waarop hij, 50 jaar geleden, zijne betrekking als organist in de Nieuwe kerk der Nederduitsch-Hervormde gemeente aldaar aan vaardde. Zoowel door heeren kerkvoogden als van wege den algemeenen kerkeraad werden den jubi laris geschenken vereerd als stoffelijke bewijzen van waardeering der ijverige en getrouwe diensten ge durende een halve eeuw door den bekwamen orga nist bewezen. Bij gelegenheid van dit jubilé wor den de verpleegden in hét oude mannen- en vrou wenhuis in de Schoolstraat door den heer Kers bergen feestelijk onthaald. Op het door de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde ingediend adres betredende de Berner Conventie, heeft de minister van buitenlaudsche zaken geantwoord, „dat door de regeering bij de mogendheden, die de Berner conventie van 17 Sept. 1878 hebben onderteekend, stappen zijn gedaan om opheffing of mildere toe passing van de bepaling van art. 3 dier conventie zooveel mogelijk te bevorderen." „Tevens wordt, schreef de minister voor zooveel noodig, de aandacht van het hoofdbestuur gevestigd op een besluit, dat, blijkens mededeeling van den Belgischen gezant, onlangs in een ver gadering van belanghebbenden bij den tuinbouw te Gent is genomen, en waarbij men zich bereid heeft verklaard om desnoods geen druivenboomen meer te kweeken, of in den handel te brengen, zoo dit als voorwaarde mocht worden gesteld voor de opheffing van bedoelde bepaling. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Rotterdam is ingekomen een nader voorstel tot het stichten van een ijzeren, drijvend droogdok, waarvan de kosten geraamd worden op f 1,130,000. De heer Hugo Mole naar interpelleerde B. en Ws. over den toestand van het onderwijsbij de discussie daarover bleek dat wijzigingen worden voorgesteld om het meer uitgebreid lager onderwijs beter te doen aansluiten aan het middelbaar onderwijs. Een aanvrage om subsidie voor de VereeDiging „Volksklassen voor Gymnastiek" werd afgewezendaarentegen werd gunstig beschikt op het verzoek tot af stand van gemeentegrond voor de oprichting van een openbaren speeltuin. Na uitvoerige discussie over een voorstel van B. en Ws. om in beginsel te besluiten tot openbare uitbesteding der con cessie voor den aanleg van telephoonverbindingen, werd dit voorstel verworpeneen der leden kon digde echter aan dat hij in de volgende verga dering een dergelijk voorstel op anderen grondslag zou indienen. Te Gouda is gisteren het gedenkteeken onthuld, dat ter eere van de gebroeders Houtman aldaar is opgericht. De feestrede werd uitgespro ken door den emeritus predikant J. N. Schel- tema. Aan de onthulling, die o. a. door den minister van koloniën, den commissaris des Konings, in de provincie Zuid-Holland, de leden der Tweede Kamer voor Gouda, Patijn en Bichon van IJssel- monde, werd bijgewoond, ging eene ontvangst op het raadhuis van de eereleden der hoofdcom missie, de leden der sub-commissie en andere genoodigden vooraf, die tevens met belangstelling eene kleine, maar belangrijke tentoonstelling in oogenschouw namen, op de gebroeders Houtman en hunne tochten betrekking hebbende. Eene ma tinee musicale op het feestterrein, een feestmaal tijd, volksconcert op de Markt en een vuurwerk waren ter eere dezer plechtigheid ingericht. Aller wegen wapperde in de stad de drieklenr van de huizen. Ten stadhuize hield de burgemeester eene toespraak, waarin hij er op wees, hoe het beleid en de geestkracht der Houtmans den eersten baud hebben geknoopt tusschen Nederland en Indië, den grondslag van onze handelsgrootheid. Te Groningen bevindt zich sedert eenigen tijd de heer B. J. G. De Labat, uit de Kaap kolonie, van waar hij naar Groningen werd ge zonden, om zich te bekwamen in het onderwijzen van doofstommen. Aan het Groningsche Instituut ontvangt hij nu het vereischte theoretische onder richt, terwijl hij gedurende de schooluren practisch in de klassen werkzaam is. Het stoomschip „Gelderland", van Rotter dam naar Java, vertrok gistermorgen van Suez; de „Koning der Nederlanden", is den 30sten Juni te Batavia gearriveerd. Z. M. heeft aan den Oost-Indischen hoofd ambtenaar K. W. Van Gorkom, laatstelijk hoofd inspecteur voor de suiker- en rijstcultuur, het landelijk stelsel en wat daarmede in verband staat, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli jl., eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen aan den Oost-Indischen ambtenaar C. L. Blume, laatstelijk houtvester 1ste klasse bij het bosch wezen op Java en Madura, thans met verlof in Europa, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli jl., eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. Gemengd Nleawa. Onder de uitvoering van het voor laatste nommer ontstond gisteravond op het con cert van „Musis Sacrum" geen geringe opschud ding het feestgebouw op de Ruïne stond in brand althans zoo liep het gerucht, en weldra was er dan ook zoogoed als niemand meer op het terrein, zoodat de muzikanten, als zij wilden, voor stoelen en tafels konden spelen. Werkelijk bleek het gerucht waar te zijn, in zooverre dat het vernielend element zich alleen tot het inwen dige had bepaald. Zoo keurig en prachtig als het gebouw er Dins dag-nacht nog op de contra-partij uitzag, zoo'a treurigen aanblik bood het nu aan: van het deco ratief, voornamelijk bestaande uit tulle, gaas, katoen, papier enz., was geen spoor meer te vindenniets zag men meer dan houten wanden en daken, terwijl de bijna spiegelgadde dansvloer, waarover nog pas twee etmalen geleden zooveel lieve voetjes in de vlugste en sierlijkste wendingen zich hadden bewogen, thans in een grooten waterplas was ver anderd. Te midden dezer verwoesting maakte het beeld van den Genius, statig doch zonder lauwer krans of wapenschild op zijn voetstuk staande ge bleven, een zonderling effect. Al de aan het orkest aangebrachte versieringen en voorwerpen uit den optocht, zooals banieren enz., welke voor de studenten een waarde verte genwoordigden van over de f 2000, zijn mede een prooi der vlammen geworden. Van het vaandel van „Pro Patria", een geschenk der Leidsche dames, vond men nog slechts een paar flarden aan den standaard terug. Gelukkig was het corpsvaandel reeds opgeborgen; anders ware dit zeer zeker ook onherstelbaar verloren geweest. Ook de banier van „Sempre Crescendo" is verbrand. Het onheil schijnt ontstaan te zijn in het dames boudoir, althans de in de Raamsteeg wonende stads werker La Bree ontdekte de vlammen daar het eerst, waarna hij dadelijk de deur intrapte en met de in zijne woning zich bevindende slangen voor de brandkraan der duinwaterleiding kwam aangeloopen. Snel als de gedachte had de vlam zich echter langs het gazen plafond in verschillende richtingen door het geheele gebouw verspreid: het een vatte al spoediger vlam dan het ander. Deze enkele water straal deed echter uitstekende diensten om verdere schade te voorkomen, want hier en daar is het toch merkbaar dat ook het gebouw zelf reeds was aangetast. De spuiten der brandweer werkten eveneens flink, doch de stoomspuit behoefde geen water meer te geven. Van de vele groote spiegels is er menigeen hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk stuk, doch de groote en kleine corbeilles der gasverlichting zijn onbe schadigd gebleven. Eveneens hebben sommige beelden veel geleden. Alleen de decoraties waren voor f 11,500 bij de onderlinge maatschappij van De Jong Co. verzekerd. Hoe het onheil kan ontstaan zijn, is een raadsel, daar er den geheelen dag geen vuur of licht in het gebouw moet zijn geweest. Om acht uren waren de knechts uitgescheiden, waarna de heer Jacobs zelf het gebouw had gesloten. Alles verkeerde toen nog in denzelfden toestand als tijdens den laatsten feestavond; alleen waren enkele versieringen van den tuin in het gebouw voorloopig geborgen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1