zien is waarheid. Het kindje is nog aanwezig. Wat was nu het geval. De baker die was ver zocht het lijkje in zijne laatste woning te leggen, had het natuurlijk zoo druk met het gereed maken van koffie enz., dat zij om het voornaamste niet had gedacht en toen men grafwaarts zou gaan het ledige kistje in een zwarten doek gewikkeld aan een drager overhandigde. Het graf moest alzoo nu worden opengemaakt en het kistje met zijn kostbaren inhoud werd nu voorgoed in alle stilte bijgezet. Voor het gerechtshof te's-Hertogen- bosch stond Vrijdag en Zaterdag Adriaan Van Beest, uit Sleeuwijk, beschuldigd van diefstal bij den landbouwer Smookers aldaar, en van doodslag op de dienstbode Elisa Smits, terecht. 22 getuigen waren gedagvaard. Het openb. min. eischte levens lange tuchthuisstraf. De verdediger, mr. Godefroi, achtte de schuld onbewezen. De uitspraak is be paald op Zaterdag a. s. De beschuldiging, die door den ambtenaar van het openbaar ministerie tegen A. Van Beest, oud 41 jaren, karreman, geboren en wonende te Sleeu wijk, is ingebracht, houdt in hoofdzaak het vol gende in. Na bevorens het plan te hebben ge vormd om bij den landbouwer Smookers te Sleeu wijk diefstal te plegen en den 18den November te hebben uitgekozen om dat plan te volvoeren, heeft v. B. zich omstreeks den middag van dien dag langs den z. g. Lagen Weg naar de woning van Smookers begeven en zich met een elzenhouten knuppel, dien hij op dezen weg vond liggen, ge wapend, met het doel om daarmee de dienstbode van Smookers, Elizabeth Smits, dood te slaan, wanneer hij haar mocht ontmoeten, ten einde op die wijze de ontdekking te voorkomen. Hij heeft zich daarop in de woning begeven en de in de keuken staande behoorlijk op het slot gesloten eikenhouten kist met geweld geopend en uit de kist arglistig weggenomen en zich toegeëigend een ouden almanak, waarin 2 bankbiljetten, elk van f 1000, 4 van 300, 3 van 200 en 8 van 100, een zakje waarin 30 10-guldenstukken en een grauwlinnen zakje waarin pl. m. ƒ70 aan zilvergeld. Vervolgens heeft hij de woning weder willen verlaten, en in de z. g. geut E. Smits ont moetende, met den medegebrachten knuppel naar haar geslagen, met het doel om haar te dooden, en, na haar eerst tegen den schouder te hebben geraakt, haar een slag tegen het voorhoofd en een slag tegen het achterhoofd gegeven, ten gevolge waarvan zij achterover op den grond gevallen is. Vervolgens heeft hij haar met een broodmes, dat op een tonnetje in de geut lag, eene diepe snede in den hals toegebracht, die den onmiddellijken dood ten gevolge had. Het bericht van een huwelijkvanden groothertog van Hessen met de zuster van koning Alphonsus wordt officieel tegengesproken. Een hoos viel in het kanton Mar guerite (dep. Gard)de schade is minstens 800,000 fr. Door het wassen van de Vienne werd in het arrondissement Chinon een schade van meer dan 500,000 fr. veroorzaakt. Een maand geleden werd een zekere Thizy, oud 19 jaren, wonende te Bessenay (Rhone), wegens moord op zijn vader in hechtenis geno men. Bij het verhoor kwam nog aan het licht dat het jeugdige monster ook zijne moeder om het leven had gebracht. Ziehier wat hij daarom trent aan de rechters verhaalde. „Eerst trachtte ik mijne moeder in den kelder te lokken door haar te zeggen dat ik dorst had en dat zij mij wat wijn moest halen. Toen dat niet lukte heb ik haar geslagen tot ik dacht dat zij dood was. Daarop legde ik haar met het hoofd voorover in het vuur en onderzocht haar zak. Zij had daarin een portemonnaie met 1 fr. 40 centimes; den frank heb ik daaruit genomen en de portemonnaie met de 40 centimes weder in den zak weggeborgen. Eindelijk ging ik hulp roepen, en ben ik mijn vader van het land gaan halen." De eenige drijfveer tot dien dubbelen moord was de begeerte van den booswicht om het for tuin zijner bejaarde ouders wat eerder in handen te krijgen. De harem van Ismail-pacha zwerft nog altijd op zee. De dames hebben niet den minsten lust naar een afgelegen eiland te trekken, zooals de sultan wil. Doch Ismaïl zal voor uitkomst zorgen. Het komt niet te pas, dat aan Mahome- danen toegang op eenig punt van Mahomcdaansch gebied wordt geweigerd. Daarom heeft de ex- khedive aan den groot-sherif van Mekka in bedenking gegeven den sultan, wegens het schen den van dit beginsel, een der hoofdbeginselen van den Islam, af te zetten. In het zuidoosten van Rusland ver- toonen zich wederom bijna ongelooflijke massa's sprinkhanen. In het district Rasachs bedekken zij eene oppervlakte van meer dan 400 kilometers in omtrek; 5000 man zijn daar aan het werk gesteld om ze te verdelgen en dagelijks worden 8000 kilogram sprinkhanen doodgeslagen. Op den Poti-Tiffisspoorweg was tusschen de stations Rsanki en Kaspi zulk eene menigte sprinkhanen door den regen neergeslagen, dat de trein moest stil houden de wagens werden afgehaakt en de loco motief moest wagen voor wagen over dat gedeelte van den weg brengen. BUITENLAND. Frankrijk. De bureaux van den Senaat hebben in de commissie voor de amnestie gekozen zes tegen- en drie voorstanders van het ontwerp. De com missie heeft den heer Jules Simon tot president gekozen, die waarschijnlijk ook rapporteur zal zijn. In zijne afdeeling heeft de heer Jules Simo» de amnestie bestreden. Hij zeide dat hij wel zag dat de regeering en de Kamer vergiffenis schenken, maar niet dat de schuldigen zeiven dit doen. Hij geloofde niet dat de wil van het land de amnestie eischt, en voegde er bij dat, zoo de Senaat een nuttige rol wil spelen en de nood zakelijkheid van zijn bestaan wil toonen, hij op besliste wijze zijne overtuiging moet uitspreken. De Senaat heeft de wet tot opheffing der betrekking van aalmoezenier bij het leger met 175 tegen 100 stemmen aangenomen. Duit«clilan.cL In de gisteren door het Huis der afgevaardigden gehouden zitting zeide de minister van eeredienst ten opzichte van het kerkelijk ontwerp: Ik meen reden te hebben om te gelooven dat het Huis er behoefte aan gevoelt om de talrijke gewisselde woorden door eene stemming gevolgd te zien. Eene verklaring, dat de regeering niet zal terug komen op bepalingen, zooals die in het wellicht te verwerpen art. 4 voorkomen, kan ik niet afleggen. Doch zooveel kan ik verzekeren, dat in den boezem der regeering geene overweging heeft plaats gehad, waaruit zulk eene eventualiteit kan afgeleid worden. Dit is ook bij den korten duur, welken men aan de wet geven wil, niet aanneembaar. Met 198 tegen 197 stemmen werd het van conservatieve zijde voorgestelde nieuwe art. 1 verworpen art. 3 werd aangenomen, art. 4 verworpen en de geheele wet ten slotte met 206 tegen 202 stemmen bij eindstemming aangenomen. Groot-Brittmui& In het Lagerhuis heeft de heer Gladstone gister avond aangekondigd dat hij Donderdag het voor stel zal doen om aan elk gekozen Parlementslid te vergunnen, indien hij dit verlangt, eene wette lijke verklaring in plaats van den eed af te leggen, in weerwil van de motie, die den 22sten dezer door het Huis bij behandeling der zaak van den heer Bradlaugh is aangenomen. Oostenr.-Hons;. Monarcliie. De Boheemsche Landdag heeft, gelijk te ver wachten was, het ontwerp eener nieuwe kieswet voor Bohemen verworpen. Met 135 tegen 79 stem men weigerde de Landdag tot de tweede lezing over te gaan. Het debat was vrij heftigde Czechische leden hielden huune redevoeringen in de Czechische taal. Velen houden het er voor, dat het eerste werk van het nieuwe ministerie zal zijn dezen Landdag te ontbinden. Teletrraiiuueu. KABOEL, 26 Juni. Abdulrhaman heeft aan de Kohistanis bevel gegeven zijDe krijgsmacht te versterken. Aan de hoofden heeft hij geschreven dat hij tot dusverre iu zuidelijke richting niet verder dan tot Charikar gekomen is. Hij heeit gelast geen weerstand te bieden aan generaal Gough in Koh-Daman en fraaie geschenken aan Mushki Alann gezonden. Het antwoord op het ultimatum wordt den SOsten verwacht. BERLIJN, 28 Juni. De conferentie heeft heden de eind-akte, inhoudende de genomen besluiten, volgens het ontwerp van den Erauscheu ambassa deur, met algemeene stemmen aangenomen. Dit stuk zal door de gezanten bij hunne regeeringen worden ingezonden, die het te Athene en Kon- stantinopel zullen doen mededeelen. De grenslijn begint ten oosten van den mond der Mancolongos, loopt tot de hoogste kruinen van den Olympus en Pindus, bereikt bij Kanhalbakio den loop der Kalamas en volgt deze rivier tot aan de uitmon ding. De Zagori-districten blijven aan Turkije. Voorts zijn ter conferentie eenige ondergeschikte punten geregeld, o. a.gelijke rechten en vrij heid van eeredienstregeling der eigendomsrechten van uitgeweken Muzelmannen; het aandeel der schuld, hetwelk Griekenland wegens het door Turkije afgestane grondgebied zal moeten over nemen. Al deze punten werden vastgesteld naar de bepalingen van het Berlijnsche tractaat. Ook zijn de vraagstukken over de grenspolitie en de scheepvaart afgedaan. KONSTANTINOPEL, 28 Juni. De Porte heeft geprotesteerd tegen de Turksch-Grieksche grens lijn, door de Berlijnsche conferentie vastgesteld. RIO JANEIRO, 28 Juni. Volgens de jongste berichten uit Buenos-Ayres zijn de nationale troepen den 16den dezer die stad binnengerukt en hebben zij het garnizoen opgeëischt zich binnen 24 uren over te geven. BUENOS-AYRES, 28 Juni. Er zijn vredes onderhandelingen aangeknoopt. Men hoopt tot eene schikking te geraken. LONDEN, 29 Juni. Naar de „Times" ver neemt, zijn de diplomatieke betrekkingen tusschen België en het Vatikaan definitief afgebroken. In het begin van Juni is de terugroeping van den Belgischen gezant aan de Pauselijke regeering medegedeeld. Alle pogingen om den maatregel te verschuiven zijn vruchteloos gebleven. LKIDJECN, 39 Juni. In de gisteren te Arnhem gehouden zitting van de reünie der Waalsche kerken gaf de pre dikant Pradez uit Luik, als afgevaardigde van de synode der Belgische gemeenten, verslag van den toestand van het Protestantisme in België, welke mededeelingen met bijzondere belangstelling werden ontvangen. In plaats van de aftredende leden der Waalsche commissie, de heeren Roulet, Valès en Van Boneval Eaure, werden benoemd de heeren Gagnebin, predikant te AmsterdamNolst Trénité, predikant te Utrecht, en Kooring Uloth, ouderling te Amsterdam, en tot hunne plaatsver vangers de heeren Deyll, predikant te Delft; Valès, predikant te Amsterdam, en Van Boneval Eaure, ouderling te Leiden. De reünie in het vol gende jaar zal te Delft worden gehouden. Op den Maskeradedag zijn in het geheel (locaal verkeer) per Holl. Spoor naar en van Lei den vervoerd 25,246 reizigers, waaronder van en naar Amsterdam 3807, en van en naar Den Haag 8000, waarbij dus de retours dubbel gerekend zijn. Niet dubbel gerekend zijn de cijfers als volgt: naar Leiden 12,963, waaronder van Am sterdam 1478. Het leervak „de geschiedenis der leer aan gaande God" aan de universiteit van Amsterdam, thans opgedragen aan den hoogleeraar dr. S. Hoek stra Bz., zal met den aanvang van het studiejaar 1880/81 opgedragen zijn aan den hoogleeraar dr. P. D. Chantepie De la Saussaye. De hoofdingenieur J. A. A. Waldorp is, naar men verneemt, benoemd tot commandeur der Erans-Joseph-Orde van Oostenrijk. Voor het practisch apothekers-examen te Am sterdam zijn heden geslaagd de heeren N. A. Ballintijn, geb. te Breda; H. Eaber, geb. te LeeuwardenJ. Haak, geb. te Zutfen; J. Mulder, geb. te VeendamH. J. Van Staveren, geb. te Rot terdam D. Teessen, geb. te Amsterdam, en J. L. Van Wermeskerken, geb. te Tiel. De Tweede Kamer heeft heden hare beraad slagingen hervat. De heer Vermeulen werd beëedigd en toegelaten. Er is o. a. ingekomen een onteige- nings-ontwërp voor den spoorweg Zwaluwe-'s-Bosch. Tot voorzitters der afdeelingen zijn gekozen de heeren Van Delden, Rutgers, Van de Putte, Tak Van Poortvliet en Blussé.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2