N°. 6246. Woensdag SO JsaL A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post.1,40. Afzonderlijke Hommersv77 .T.'.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 1—4 rtf«b.v.7v:7r.T;;T.T;77^vr. 1.05. ledera regel meer..r.V7T.VVV.TV.Vï.a 0.17J. Grooure letten uur pUatarnimte. LEIBEN, 39 Juni. Heden ia aan de hoogeschool alhier de heer G. Heymans, geb. te Eerwerd, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap met acad. proefschrift, get. „Karakter en Methode der Staathuishoudkunde." De muziek- en tooneelvereeniging „Nut en Vermaak" gaf gisteravond in de Stadszaal een uit voering met introductie, bij gelegenheid van haar zesjarig bestaan. Met genoegen hebben ook wij van de uitnoodiging gebruik gemaakt, want de uit voering der orkest- en solc-nommers bood inder daad veel goeds aan. Enkele nommers, zooals b. v. Reach's „Heimliche Liebe", werden zelfs naar waarde gebiseerd. Wanneer de jeugdige musici zoo blijven voortgaan met zich te oefenen, dan kan het niet anders of hunne vereeniging gaat een goede toekomst te gemoet en zal meer en meer op be- lasgstelliug mogen aanspraak maken. Ter afwis seling werden ook enkele komische en dramatische voordrachten gehouden, terwijl men zich ten slotte aan een bal vereenigde, dat tot den morgenstond de leden en hunne dames genoeglijk bijeenhield. Do commissie, die dit jaar belast is met het afnemen van het toelatingsexamen tot en de overgang examens op den cursus der artillerie te Delft, zal bestaan uit den luitenant-kolonel C. E. A. Vigelius, voorzitter, en de kapiteins L. Zegers Veeckens, P. J. Te Winkel en G. A. baron Van Tiel, leden der commissie. Naar het Vad. verneemt, is het antwoord der regeering op het Kamerverslag over het wets ontwerp der rentebelasting bij de Tweede Kamer ingekomen. De geruchten omtrent eene uitbreiding van dat ontwerp in dien zin, dat ook andere be lastingen er bij zouden worden opgenomen, blijken onjuist te zijn. Het antwoord van den minister van financiën bepaalt zich tot de rentebelasting. De maatstaf en grondslag der belasting worden door den minister behouden. Enkele wijzigingen van be- teekenis worden voorgesteld, o. a. eene betreffende het eigenlijk bedrijfskapitaal van de effectenmake laars, bankiers enz., dat aan de belasting zal worden onderworpen, waarbij echter rekening wordt ge houden met de patentbelasting. Ook wordt de arbi traire macht der controleurs beperkt en de instelling van commission voor de controle voorgesteld. Een nieuw sectie onderzoek schijnt niet noodig te zullen zijn, zoodat als de Kamer het wil zij nog in deze zitting de beraadslaging over het wetsontwerp zal kunnen houden. Naar aanleiding van de door de Kamer van koophandel en fabrieken te Bergen-op-Zoom in gebrachte bezwaren tegen verkoop van steenkolen door stationschefs, is door den minister van water staat, handel en nijverheid te kennen gegeven dat de regeering niet de macht heeft om aan be ambten of bedienden, in dienst bij maatschappijen voor exploitatie van spoorwegen of bij ondernemers van andere openbare middelen van vervoer, het drijven van handel in steenkolen of andere koop waren te verbieden. In den Nederlandschen Spectator schrijft Flanor dien men zeker niet van antipathie tegen het Grieksch en Latijn zal kunnen be schuldigen over het wetsontwerp betreffende de maten en gewichten het volgende: „Wij be zitten voor alle maten en gewichten oude, uit stekende, teekenende, voor ieder verstaanbare woorden: el, palm, duim, streep, is er iets beters? Bunder, roede, morgen (dat schilderachtige woord de wetgever wist zeker niet eens meer wat het beduidt!); grein, wichtje, kan, pint, enz. En wat moeten wij daarvoor in de plaats aannemen On zinnige namen, als meter b. v., want meter is op zijn Hollandsch een man, die meet. De kleine burger moet leeren het onderscheid tusschen deka en deci; moet leeren tobben met hekto, kilo, milli, centiwie Grieksch noch Latijn kent, moet als een kind die dingen in zijn hoofd stampen, die hij niet begrijpt. Gelukkig echter dat hij ze niet begrijpt, want anders was hij er nog erger aan toe. "Voor hem, die wel Grieksch en Latijn kent, is het nog ergervoor hem is het een ver warring en een bespotting. Immers die quasi-namen zijn zoo ongrieksch en onlatijnsch mogelijk, hun samenstellingen zijn onjuist. Laat onze Kamer nationaal zijn en ons voor dien onzin behoeden. Laat zij op die wetsbepaling de oude Hollandsche roe toepassen. Laat men de hoeveelheid gelijk stellen met die, welke alom gebruikt wordt, maar in aandui ding althans de oude bekende namen bewaren." Naar meu uit goede bron verneemt, zal de Hollandsche Spoorwegmaatschappij de goederen be stemd voor de a. s. Qranje-Nassau-tentoonstelling enz. te 's-Hage geheel gratis vervoeren, de Staats spoorweg-maatschappij de goederen aan de afzenders vrachtvrij terug en de Rijnspoorwegdirectie de inzendingen gratis ter tentoonstelling bezorgen. De minister van financiën maakt bekend dat het aantal surnumerairs der directe belastin gen en van het kadaster, te benoemen volgens het vergelijkend examen, aangekondigd in de Staats courant van 10 en 20 Maart, 15 en 80 April 1880, nader op vier bepaald is. In Den Haag is overleden de gepensioneerde majoor der cavalerie jhr. T. L. Gevers Deynoot. Ds. J. E. Schroder, predikant te Zwolle, heeft het beroep bij de Evang.-Luthersche gemeente te Amsterdam aangenomen. De derde haringjager is gisteren te Vlaar- dingen aangekomen met 430 ton haring. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Amsterdam naar Batavia, is Zondag te Padang aangekomende „Schiedam", van Rotterdam naar Nieuw-Tork, passeerde gistermorgen de Scilly's. Z. M. heeft den kapt. J. J. Roelants, van het 4de reg. inf., op zijne aanvrage, (Staatsblad n9. 128), op pensioen gesteld en hem den rang verleend van majoorbenoemd bij het wapen der der inf., bij het 4de reg. tot kapt. 2de kl., den lsten luit. L. Tissot van Patot, van het 7de reg.; bij het 5de reg. tot lsten luit., den 2deu luit. C. G. A. Verweyde, van het corps; benoemd bij het wapen der artillerie: tot lsten luit., bij de Yde afd. vesting-art., den 2den luit. H. L. Van Oordt, van het corps; bij de Vilde afd. vesting- art., den 2den luit. L. J. Scheltema, van de Ilde afd. vesting-art. Gemengd Nieuws, In den vro-egen morgen van jl. Zater dag is door openschuiving van een raam bij een ingezetene alhier eene marmeren pendule ont vreemd. De vermoedelijke dader, zekere K., is door de politie te Delft aangehouden en heden herwaarts overgebracht. De pendule is te 's-Hage verkocht. Ook is gisteren door de politie alhier te Warmond aangehouden een per soon, genaamd C., verdacht van den diefstal met braak in de fabriek van de heeren Scbretlen Co. te hebben gepleegd, en eveneens hier ter stede v. d. R., die zich aan diefstal van schoenen en laarzen bij twee ingezetenen alhier heeft schuldig gemaakt. Nog werd gisteravond naar het poli- tiebureel overgebracht een hoogst beschonken jong- mensch, die, na een wandeling door de straten, met een gevolg van een menigte straatjongens, die hem sarden en uitjouwden, tehuis gekomen zijne moeder op deerniswaardige wijze mishandelde. Vijf agenten en twee burgers bewezen bij die arrestatie hunne diensten. Eindelijk zijn nog in den afgeloopen nacht twee studenten in arrest gesteld, waarvan de een zich heeft schuldig ge maakt aan verzet tegen de politie en bovendien twee agenten van politie schoppen en slagen heeft toegebracht. De Haagsche paardentram way heeft Zondag 17,559 personen vervoerd, waarvan 11,260 naar en van Scheveningen. De aandeelen van deze Maatschappij, groot 250 fr., staan thans op de beurs te Brussel met de halfjaarlijksche coupon, groot 7.50 fr., op 295 fr. genoteerd. Bovendien had de stoomtram nog 16,000 passagiers. Van den Haagschen correspondent der N. Gron. Crt. zijn wij gewoon nu en dan mededeelingen te lezen, die later blijken minder juist te zijn, of, wil men liever, ongeveer het tegen deel verhalen van hetgeen werkelijk waar is. Thans leest men in de jongste Haagsche correspondentie, dat de dames in Den Haag, die voornemens waren de feesten en bals te Leiden bij te wonen, zich niet op de armen hebben laten inenten, maar op het beenop dat gedeelte dat zich aan de achter zijde bevindt tusschen de kniebuiging en den enkel. Of dit gedaan is om het dansen aangenamer te maken dan wel om bij het gewone prikkelen der opgekomen pokken het ongemerkt strijken met de hand gemakkelijker te doen zijn, vermeldt deze correspondent niet. Naar de gevangenis te Haarlem zijn overgebracht twee Duitschers, van beroep gras maaiers, die in den nacht van Vrijdag op Zater dag met een viertal werklieden twist gemaakt en hen met messen verwond hebben. Een werkman ontving eene gapende wonde in den rug. Door de arrondissements-rechtbank te Rotterdam is gisteren de vordering van mevr. Kerdijk ttegen de curators in het faillissement van haren echtgenoot ontzegd. De rechtbank overwoog dat de eischeres wel ontvankelijk was, daar zij, behoorlijk bijgestaan zijnde, schadever goeding wegens beweerde onrechtmatige daad vroeg, doch achtte den bedoelden verkoop ni^t onrecht matig. De bepaling toch in de huwelijksche voor waarden, dat de eene echtgenoot niet voor de schulden des anderen aansprakelijk zon zijn, kon alleen effect hebben ten aanzien van die goederen, welke niet in de gemeenschap vielen, terwijl de verkochte meubilaire goederen daartoe juist be hoorden, eu ook bovendien volgens art. 880 W. van K. de vrouw alleen die goederen kan terug nemen, welke niet in de gemeenschap vallen. Men meldt uit Gorcum dat in het naburige Arkel het volgende curieuze voorval heeft plaats gehad. Een kindje van zeven maanden, het welk gestorven was ten gevolge eener slepende ziekte, zou worden ter aarde besteldal de toebe reidselen waren er voor gemaakt, vriend en buur verzocht en onder het luiden der klok werd het kistje in de groeve neergelaten. Doch wat gebenrt verder? De moeder, die den volgenden morgen het een en ander hetwelk aan haar lieveling had behoord, wilde wegbergen, gaf een hevigen gil toen zij op de plaats waar het kindje was ge storven, het lijkje nog zag liggen. Zij twijfelde; had zij goed gezien? Nog eenmaal moed gevat, en ja, er is niet aan te twijfelenwat hare oogen

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1