J)E LUSTRUMFEESTEN. fW—iiiwwi rr» ,.Jingic«wi;i heeft plaats gehad, op het feestterrein bier en hrood presenteert zonder glas of bordje. Wie is hiervan de schuld? De strekking dezer regelen, M. de R., is te weten: met welk doel HH. Studenten militairen- hijstand hebben aangevraagd. Is het om ons te beleedigen, dan verzoeken wij bij eene volgende gelegenheid daarvan verschoond te blijvenis het echter om den goeden gang der zaken te bevorderen, dan zonden wij gaarne weten, waarom HH. Studenten ons dan zelf in de uit oefening onzer functie tegenwerkten, en ons op allerlei uitgezochte beleedigingen onthaalden. Of dachten die heeren dat wij geen beleediging voel den? Dan voorwaar weten zij niet wat onderoffi cieren zijn. U dankzeggende voor de mij verleende plaats ruimte, blijf ik met achting Uw dw. Dienaar S. Tolegrainmen. KONSTANTINOPEL, 25 Juni. De Porte heeft een nota aan de ambassadeurs overgereikt, waarin zij, vernomen hebbende dat de conferentie te Berlijn een grenslinie met insluiting van Janina heeft aangenomen, de mogendheden herinnert dat zij alleen een recht van tusschenkomst en niet de eindbeslissing hebben. De Porte zal de distric ten bezetten, nadat de Albaneezen tot rust zullen zijn gekomenzal aan Montenegro de door de Albaneezen geheven belastingen vergoeden en heeft Prevesa in staat van beleg verklaard. RIO JANEIRO, 26 Juni. Te Buenos-Ayres is voor een dag een wapenstilstand gesloten tusschen de nationale en de provinciale troepen. Onderhan delingen over den vrede zijn aangeknoopt. In den namiddag zijn de vijandelijkheden te Bue nos-Ayres weder begonnen. BERLIJN, 26 Juni. Officieus wordt verzekerd dat de hoop is toegenomen dat de Nederlandsche regeering de conventie betreffende de zalmvisscherij zal aannemen. PARIJS, 27 Juni. Blijkens een hier ontvangen bericht is in Prevesa, hoofdplaats van het district Janeiro, door de militaire overheid een proclamatie afgekondigd, waarbij aan de inwoners op dood straf verboden wordt zich voor den afstand van Prevesa, of van een ander deel van Epirus aan Griekenland te verklaren. LONDEN, 28 Juni. De „Times" verneemt dat de regeering een voordracht zal indienen, waarbij aan leden van het Lagerhuis wordt toe gestaan om, wanneer zij als zoodanig zitting nemen, ter vervanging van den eed, slechts eene verklaring af te leggen. De „Daily News" meldt uit Rangoon van gisteren: Nadat eenige minder belangrijke over winningen waren behaald, werden heden de Bur- meesche opstandelingen volkomen verslagen en tot de vlucht op Britsch grondgebied genoodzaakt. Prins Nyoungoke is gevangengenomen. LK1DKN, 38 Juni. Z. M. heeft kapitein Roelants van het vierde regiment infanterie op aanvrage gepensioneerd met toekenning van den majoorsrang; benoemd tot kapitein bij het vierde regiment de eerste luite nant Tissot van het 7de regiment. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heerenDe Kanter, voorzitter, De Premery, LibrechtLezwijn, Harte velt, Goudsmit, Van der Zweep, Le Poole, Wilhelmy Damsté, Verster, Du Rieu, Cock, Donner, De Goeje, Van der Lith, Driessen, Van Iterson en Van Wensen. Tot regent van het gereformeerde Minne- of arme-oudemannen- en vrouwenhuis werd benoemd de heer W. P. Kaiser; tot hulponderwijzeres aau de meisjesschool der 2de klasse mej. A. B. Greve, alhier; tot leeraar in het handteekenen aan de scholen voor middelbaar en lager onderwijs de heer A. J. Nieuwenhuis Jr. te Leeuwarden, terwijl de heer B. Jesse als gemeente-apotheker werd gecon tinueerd. Bij de benoeming van een wethouder werden op den heer Hartevelt 12 stemmen uitgebracht, en op de heeren Du Rieu, Driessen, Scheltema en Van der Lith ieder 1 stem, terwijl 1 biljet in blanco was, zoodat eerstgenoemde gekozen was, die, debenoemiug als eene hoogst eervolle beschouwende, verklaarde haar gaarne te willen aanvaarden, echter onder ééne voorwaarde, nl. dat, wanneer het mocht blijken dat door een behoorlijke behartiging dezer betrekking zijne eigen zaken er onder mochten lijden, of wanneer door de waarneming zijner eigene zaken hij die der gemeente niet naar be- hooren kan vervullen, hij dan zijn mandaat kan neerleggen, zonder van wispelturigheid te worden beschuldigd. Nadat de vergadering deze verklaring met applaus had begroet, werd de heer Hartevelt en de gemeente door den Voorzitter met deze benoeming gelukgewenscht Eveneens werd de heer Hartevelt tot ambtenaar van den Burgerlijken stand verkozen. Op het verzoek van de heeren Duits Wesseling, Van der Waag, Van der Bent en Zirkzee, om voor hunne woningen in de Paardesteeg trottoirs te mogen leggen, werd met algemeene stemmen gunstig beschikt; terwijl bovendien op gelijke wijze besloten werd voor rekening der gemeente die stoep door te trekken tot aan de Haarlemmerstraat, waarvan de kosten worden geraamd op/-230 met inbegrip van het leggen van vier kolken. Afwijzend werd echter beschikt op het adres van G. Van Hest c. s. houden de bezwaren tegen de demping van de Binnenvestgracht bij het Plant soen, nadat de heeren Du Rieu, Verster, Cock en Donner vooraf verklaard hadden dat zij met deze afwijzende beschikking niet konden meegaan, op grond dat zij zich reeds vroeger tegen de demping hadden verklaard en dit ook nu nog waren. De voordracht tot het indienen van een adres aan de Provinciale Staten van dit gewest, waarbij wordt verzocht het Zuid-Hollandsch gedeelte van het Utrechtsch Jaagpad namens de provincie in eigendom, beheer en onderhoud over te nemen, werd na enkele opmerkingen, welke op het adres echter van geen invloed waren, met algemeene stemmen goedgekeurd en daarmede ook het adres zelf vastgesteld. Alvorens de vergadering werd gesloten, diende de heer Van Iterson, naar aanleiding der onlangs genomen besluiten in zake de gasquaestie, drie schriftelijke vragen in1°. of het gas reeds op de bepaalde lichtsterkte is gebracht en zoo niet, wanneer men dit dan kau tegemoet zien; 2°. of de photometrische onderzoekingen worden voort gezet, zoo ja of de uitkomsten daarvan dan niet konden worden openbaar gemaakt, en 3°. of die onderzoekingen ook aan de fabriek geschieden, zoo ja of dan de toestellen voldoende zijn be vonden. Op verzoek van den heer Van Iterson werden deze vragen door den Voorzitter in handen gesteld van B. en Ws. om ze in een volgende vergadering te beantwoorden. Ten slotte bracht de heer Van der Lith, na de verklaring van den minister van binnenlandsche zaken, nogmaals de Ruïne ter sprake. Hij wenscht te voorkomen dat dit plein na de feesten weder in zijn vorigen toestand terugkeere, maar dat zooveel mogelijk van den tegen woord igen toestand worde partij getrokken. Hij beval dit in de aandacht van B. en Ws. welwillend aan. In antwoord hierop zeide de Voorzitter dat dezelfde quaestie reeds een onder werp van overweging bij B. en Ws. had uitge maakt. In September evenwel moet het terrein nog voor de Landbouwtentoonstelling gebruikt worden. Behalve op de bloemen na, zou de Ruïne voorloopig in haren tegenwoordigen toestand blijven. Het voornemen bestaat evenwel om bij den Raad mettertijd gelden aau te vragen, voor de kosten van verbetering, welke echter niet gering zullen zijn, daar het terrein 2 hectaren groot is. Van gemeentewege zal ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin, 2 Augustus a. s., in de residentie eene illuminatie worden ontstoken. De levering van 30,000 daartoe benoodigde glazen wordt op 5 Juli aanbesteed. Door de geneeskundige staats-commissie te Amsterdam ziju heden tot arts bevorderd de heeren M. Van den Stempel, W. J. M. H. Van Hees, beiden doctorandi, en P. J. H. Crobach, candidaat-artsi Het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Aden en vertrok denzelfden dag; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, passeerde gisteren Kaap St.-Vincent de „Wyberton", van Java naar Rotterdam, passeerde Vrijdag-avond Gibraltar. Door den minister van marine is machti ging verleend, om personen beneden den leeftijd van 20 jaren als matroos 1ste of 2de klasse aan te nemen, indien zij, zich daarvoor aanmeldende, blijken geven, voor die qualiteit de vereischte be kwaamheid te bezitten. Z. M. heeft den adjunct-commies bij het departement van oorlog, P. A. Zegers, benoemd tot commies bij dat departementmr. Th. Ph. baron Mackay, met ingang van 4 Juli a. s., benoemd tot burgemeester van Winterswijk. VH. De Yanxhall en het Bal van Sempre Crescendo. De vauxhall en het bal, Zaterdag-avond door „Sempre Crescendo" aangeboden, waren een waar dig besluit van de rij der feestelijkheden, de vorige week bij gelegenheid van het 61ste lustrum der Leidsche hoogeschool gegeven. Tijdens de uit voering door de koninklijke kapel der grenadiers en jagers van het blijkbaar met zoo bijzondere zorg samengestelde programma, waarop men de voornaamste meesters met hunne schoonste werken vermeld vond, hadden velen zich een plekje in de lustwarande uitgekozen, totdat tegen het einde zich het feestlokaal meer en meer begon te vullen. Toen dan ook het concert was afgeloopen, was de zaal reeds zóó bezet, dat het voor velen moeilijk was nog een zitplaats machtig te worden. Eindelijk verscheen ook de aartshertog, gevolgd door zijne voornaamste edelen, ter balzaal, en na een enkelen ommegang besteeg hij zijn troon, die, met rood fluweel bekleed, geplaatst was op eene verhevenheid aan het hoofdeinde der zaal, in het midden op het voor de dansers gereserveerde ge deelte opgericht. Thans waren aller oogen op de pages gevestigd, die de zaal doorkruisten om de uitverkorene te zoeken, met wie Z. H. het bal wenschte te openen. De nieuwsgierigheid werd weldra bevredigd, want niet lang daarna werd freule Gevers van Noord- wijk ten troon geleid. Toen ging de hertog zijne dame tegemoet en na een ommegang met haar was het bal officieel geopend. Freule Gevers droeg een beeldig kostuum van een heliotroop-kleurige zijdeachtige stof, met satijn van dezelfde kleur gegarneerd en een hoedje eveneens van dezelfde kleur. De meeste overige dames dansten bloots hoofds en men zag meer en rijker baltoiletten dan op het bal der Sociëteit. Verrukkelijk was het te zien hoe onze Leidsche jufferen en die uit andere plaatsen thans als feeën op de liefelijke tonen der muziek door de zaal zweefden, steeds omgeven en gevolgd door een drom van edelen en schildknapen. Velen hunner merkte men thans weder in een nieuw en smaakvol kostuum op. De feestavond werd ook bijgewoond door den bloem van Neerlands adel uit de hofstad, zoo mede door den Russischen gezant met zijne familie. Een zonderling eflect te midden van zooveel schoons maakten voorzeker de gewapende mili tairen. Onwillekeurig vroeg men zich af wat toch wel de infanteristen hier te doen hadden. Heel licht kan men het begrijpen dat iemand, die nalatig blijft in het betalen zijner belasting een soldaat wordt thuis gestuurdmaar wat zij hier te doen hadden, is voor velen nog een raadsel; aan de ingangen was dit nog begrijpelijk. Zulk een visite was nu onaangenaam, en werd dit nog te meer toen een van hen zich veroorloofde een ledig staanden stoel eener familie, waarvan een paar leden aan het dansen waren, alsof het de eenvoudigste zaak ter wereld was, weg te nemen. Wij kunnen niet gelooven, dat dit de bedoeling van zijne aanwezigheid zal geweest zijn. Het aantal paren dat aan de Polonaise deelnam, zal ongeveer driehonderd geweest zijn, en toch ging alles zeer geregeld, en had de heer Gaillard, die in een soort fantaisie-kostuum het bal diri geerde, weinig reden tot ontevredenheid. Het bestuur van Sempre had gezorgd dat de passage voor de niet-dansers en van en naar de tafeltjes vrij bleef, zoodat op dit punt men kon zien dat er verbetering was gekomen. Nog eene andere verbetering mochten wij eveneens bespeuren. Moesten wij Vrijdag klagen over de slechte qua-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2